Партизанський рух в Україні
• Радя нський партиза нський рух — партизанський рух проти німецьких окупантів та їх союзників на теренах України у 1941— 1944 роках, підпорядкований органам ВКП(б) та її бойовому загону — НКВС. • Загальна чисельність бійців радянського партизанського руху на території України складала: в 1941— 1943 роках — від 5 до 30 тисяч бійців, в 1944 році — від 30 до 50 тисяч бійців.
Строкач Тимофій Амвросійович (1903— 1963) — організатор партизанських формувань в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, генерал-лейтенант. До початку війни служив у прикордонних військах. Учасник оборонних боїв 1941 за Київ і Москву.
В 1942— 1945 — начальник Українського штабу партизанського руху (УШПР). Під його керівництвом УШПР перетворив партизанські з'єднання та загони України на фактор стратегічного значення. Після війни — заступник народного комісара НКВС УРСР (1945— 1946), міністр внутрішніх справ УРСР (1946— 1956), начальник Головного управління прикордонних військ, заступник міністра МВС УРСР (1956 -1957).
Строкач безпосередньо керував репресіями проти «националистов» та «пособников фашизма» , проти тих, кто залишався на окупованій німцям території під час Радяногерманської війни 1941— 1945. Він був одним з головних організаторів масових репресій проти населення України в часи після 1945 р. Проводив масові арешти в Західній Україні, керував каральними операціями проти українського національного Руху опору.
У жовтні 1942 р. почався рейд партизанських з'єднань С. Ковпака й О. Сабурова з північних районів Сумської області в райони Київської і Житомирської областей. У лютому-березні 1943 р. глибокий рейд розпочали партизанські з'єднання - М. Наумова. В березні рейд із Чернігівської у Волинську область здійснило партизанське з'єднання під командуванням О. Федорова Для продовження бойових дій на півночі України партизанські з'єднання - П. Куманька та М. Попудренка.
Наумов Михаил Иванович Ковпак Сидір Артемович
В серпні 1943 р. була проведена «рейкова війна»
Восени 1943 р. , в період підготовки радянських військ до форсування Дніпра, разом із партизанськими загонами Росії, Білорусії, Молдавії взяли участь в операції «Концерт»
• «Велика лісова війна» -боротьба партизанських загоні складовою частиною Великої Вітчизняної війни.
Підтримка: «Партизанська іскра» в селі Кримки на Миколаївщині. Очолили учитель В. Моргуненко, учністаршокласники П. Гречаний і Д. Дяченко. «Молода гвардія» , командиром якої був І. Туркенич.
Висновок Німецько-фашистський окупаційний режим в Україні був надзвичайно жорстокий і водночас неефективним, бо замість покори й остраху він спричинив могутній рух Опору. Цей рух став важливим фактором перемоги над нацизмом.
• необхідно визнати, що партизанська збройна боротьба не суперечила у своїй основі міжнародним законам з питань ведення війни. • партизанська боротьба провокувала німців на розправу з місцевими жителями, цілком німецького походження.
• Загалом, можна скзаати, що окрилене перемогами радянських військ, натхненне активізацією партизанської і підпільної боротьби, в рух Опору з часом включилося майже все населення окупованої України.