Скачать презентацию Остап Вишня Трагічна доля українського гумориста Підготувала учениця Скачать презентацию Остап Вишня Трагічна доля українського гумориста Підготувала учениця

Остап Вишня Гребенюк.pptx

  • Количество слайдов: 12

Остап Вишня Трагічна доля українського гумориста Підготувала: учениця 11 класу Гребенюк Євгенія Остап Вишня Трагічна доля українського гумориста Підготувала: учениця 11 класу Гребенюк Євгенія

Остап Вишня – чародій сміху Остап Вишня – чародій сміху

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої мудрості. Слава України, її невмируща краса. Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої мудрості. Слава України, її невмируща краса. Олесь Гончар

 Псевдонім Остап Вишня вперше з'явився 22 липня 1921 р. в Псевдонім Остап Вишня вперше з'явився 22 липня 1921 р. в "Селянській правді" під фейлетоном "Чудака, їй -богу!"

Табірне пекло Вишні Табірне пекло Вишні

 Павло Губенко (він же — Остап Вишня) народився 13 листопада 1889 року на Павло Губенко (він же — Остап Вишня) народився 13 листопада 1889 року на хуторі Чечві Роменського повіту на Полтавщині (тепер село Грунь Сумської області). Батько — прикажчик у поміщиків. Павло — друга дитина, крім нього, було ще 16. Старший брат Василь також став гумористом, розстріляний 1937 року. Молодший, Кость, був актором.

 Задля того, щоб ознайомитися з усмішками Вишні, люди часто починали вчитися читати, а Задля того, щоб ознайомитися з усмішками Вишні, люди часто починали вчитися читати, а російськомовні — спеціально вивчали українську. У «Селянській правді» за 20 -рядковий фейлетон йому, колишньому петлюрівцеві, лиш випадково не розстріляному, платили 15 крб. Це ціна трьох пар добрих черевиків. Рядовий працівник мав тоді середню зарплату 25 крб, відповідальний партфункціонер — 150.

 Коли він був на вершині літературної слави, інший колишній петлюрівець, Антоненко-Давидович, молодший на Коли він був на вершині літературної слави, інший колишній петлюрівець, Антоненко-Давидович, молодший на десять літ, написав відгук на тритомник Вишні 1928 року. Суть така: я визнаю талант Вишні, але він — це криза нашого гумору. Бо вищий пілотаж — це коли автор створює комічні ситуації, а не бавиться смішними словами. Стаття так і називалася — «За комізм ситуації, а не вислову» . Та іронія в тім, що тоді вже жоден письменник не міг «створювати ситуацію» , бути її господарем. Через якихось п’ять років їх обох, як і сотні інших літераторів, посадили.

 В 1932— 1933 роках Остап Вишня взагалі не писав нічого. Бо як творити В 1932— 1933 роках Остап Вишня взагалі не писав нічого. Бо як творити усмішки, коли люди вимирають від голоду мільйонами. Він дав це зрозуміти. І підписав ордер на свій арешт. А Антоненко-Давидович тепер цитував вислови Вишні під час слідства в НКВС. Наприклад: «Я належав до терористичної організації, назви якої не знаю. Я мав був убити Павла Петровича Постишева в часи прийдешньої аудієнції його з українськими письменниками. Але оскільки аудієнції не відбулося, я його не вбив. Остап Вишня» .

 Або: «Громадянине слідчий, ви сьогодні доручаєте мені вбити Постишева, а завтра, чого доброго, Або: «Громадянине слідчий, ви сьогодні доручаєте мені вбити Постишева, а завтра, чого доброго, пришиєте мені знасилування Клари Цеткін. Ні, дошукуйтесь чого іншого. Я людина сімейна…» «В каком помещении вы планировали убить товарища Постишева? » — запитали. — «Я предпочитаю убивать вождей на свежем воздухе» , — нібито відповів Вишня.

 Що тут — правда, а що — леґенда, годі сказати. Вишню врешті-решт тоді Що тут — правда, а що — леґенда, годі сказати. Вишню врешті-решт тоді зламали фізично й морально, змусили визнати безглузді звинувачення. Він відсидів у таборах 10 років. Потім хворого, замученого письменника пересадили з арештантського барака в письменницький кабінет. Він мусив своїми гуморесками висміяти «буржуазних націоналістів» , ОУН-УПА. Так в 1945— 1946 -му з’явився цикл «Самостійна дірка» . Таке могло писатися тільки під страхом повернення назад у табірне пекло. Утім, дехто з дослідників уважає, що оунівці дякували Вишні за «рекламу в пресі» .

 Того ж 1946 -го опубліковано одну з його «мисливських усмішок» — «Вальдшнеп» . Того ж 1946 -го опубліковано одну з його «мисливських усмішок» — «Вальдшнеп» . Мало в якій із його 2, 5 тис. усмішок стільки трагізму. Там герой-мисливець пояснює, чому не любить полювати навесні на вальдшнепів — бо колись весною вбита його любов: «Я впав на траву, я рвав її зубами й плакав…» . Саме весною 1933 -го застрелився близький друг Вишні — Микола Хвильовий, автор роману «Вальдшнепи» . Вишня тоді три дні й три ночі кричав і плакав у своїй кімнаті. Усі думали, що він збожеволів. Потім, дуже надовго, під страхом смерті, заборонили навіть згадувати про Хвильового. Але Вишня зумів…