НЕ 1.3..ppt
- Количество слайдов: 12
Особливості сучасного звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти
ПЛАН 1. 2. 3. Короткий історико-критичний огляд методів навчання грамоти. Звуковий аналітико-синтетичний метод навчання грамоти, розроблений К. Д. Ушинським. Характеристика сучасного звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти.
Критерії класифікації існуючих методів: n n яка мовна одиниця клалася в основу навчання грамоти (буква, звук, склад, слово); який прийом роботи (аналіз чи синтез) був провідним у процесі оволодіння грамотою.
За першим критерієм виділяються такі методи: n буквоскладальний, n звуковий, n складовий, n метод цілих слів.
За другим критерієм методи діляться на: n аналітичні, n синтетичні, n аналітико-синтетичні.
Розробка К. Д. Ушинським прийомів звукового аналізу і синтезу включала: n n n виявлення заданого звука в словах; добір учнями слів із заданих звуків; поділ слів на склади і складів на звуки; утворення слів із звуків; різноманітні перетворення слів: заміна звука або складу, нарощування слів на початку або в кінці, перестановка букв (звуків) у словах (нора – рано).
n n n Процес навчання грамоти ґрунтується на таких теоретичних засадах: предметом читання є зашифрована буквами звукова матерія, з якої конструюється звукова форма слова; початкові фонетичні уявлення і поняття діти мають діставати на основі спостережень за звуковими явищами; ознайомленню дітей з буквами має передувати період практичного засвоєння звукової системи рідної мови, вироблення в них уміння свідомо й активно виконувати звуковий аналіз мовленого, почутого слова.
Провідний принцип звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти – полягає в опануванні початковими вміннями читати й писати діти мають іти від звука до букви.
Шляхи реалізується принципу: n n запровадженням відповідного добукварного періоду, протягом якого учні оперують у навчальній діяльності виключно одиницями усного мовлення, зокрема звуками; цьому принципу має бути підпорядкована структура уроків читання і письма на опрацювання кожної нової букви в букварний період.
n n Прийоми звукового аналізу підкреслене вимовляння одного зі звуків у слові; домовляння учнями звука до розпочатого учителем слова з використанням предметного малюнка; розпізнавання і виділення звука з вірша, скоромовки, потішки, слова, де він є частотним; називання вчителем слів з однаковим першим звуком, розпізнавання і виділення його учнями;
n n n зіставлення, порівняння складів, які відрізняються одним звуком і виділення цього звука; виділення звука зі слова на основі словесного опису та спостереження за його артикуляцією; впізнавання певного звука у названих учителем словах, визначення його місця в слові; самостійний добір слів з виучуваним звуком у різних позиціях за допомогою предметних малюнків або без них.
Прийоми звукового синтезу n n n утворити склад з двох звуків; до названого складу додати певний звук, щоб вийшло слово; переставити в слові склади; додати звук у середині слова, щоб утворилося нове слово; утвори кілька слів так, щоб останній склад одного слова став першим складом наступного.
НЕ 1.3..ppt