ac8c4b71cba0f498457b133e7d6681ca.ppt
- Количество слайдов: 56
Основне одредбе Заједничке одредбе о извршењу 1. 2. 3. Врсте исправа Садржина предлога Прилози
Садржина предлога за извршење 1 На основу извршне исправе Предлог за извршење На основу веродостојне исправе Садржина предлога (чл. 35 ст. 1 ЗИО, пре чл. 49 ЗИП) Општи елементи И пре и сада Новине 1. Извршни поверилац и извршни дужник 1. Адреса извршног повериоца и извршног дужника (чл. 29 ст. 1 и 2 ЗИО) 2. Извршна или веродостојна исправа 3. Обавеза извршног дужника 2. Средства и предмет извршења или захтев да се извршење спроведе на целокупној имовини 3. Да ли извршење спроводи суд или извршитељ
Садржина предлога за извршење 2 На основу извршне исправе Предлог за извршење На основу веродостојне исправе Садржина предлога У привредним стварима (чл. 35 ст. 2 ЗИО, пре 243 ЗИП) И пре и сада Новина 1. Матични број странака 1. За страна правна лица одговарајући идентификациони број 2. Порески идентификациони број странака 3. Име банке и број рачуна странака
Садржина предлога за извршење 3 Садржина предлога за извршење на основу веродостојне исправе (чл. 35 ст. 3) Посебан елемент Мора да садржи захтев да суд обавеже дужника да намири потраживање заједно са одмереним трошковима
Прилози уз предлог за извршење 1 Прилози Уз предлог за извршење на основу извршне исправе Уз предлог за извршење на основу веродостојне исправе 1. Извршна исправа у: 1. Веродостојна исправа у • Оригиналу • Овереној копији • овереној копији • Препису (новина) 2. Отпремница или други писани доказ да је извршни дужник обавештен о насталој обавези (уз рачун) • Препису (новина) 3. Докази о основу доспелости и висини потраживања (код обрачуна камата) 4. Преведена страна веродостојна исправа (меница, чек, фактура)
Исправе уз предлог за извршење 1 Извршне исправе Врсте (чл. 13 ЗИО, пре 30 ЗИП) 1. Правоснажна одлука суда и судско поравнање као и други акти странака који су законом изједначени са судским порaванањем 2. Правоснажна, односно коначна одлука донета у управном и прекршајном поступку и поравнање у управном поступку, ако гласе на испуњење новчане обавезе и ако посебним законом није друкчије објашњено 3. Извод из регистра заложних права на покретним стварима 4. Извод из регистра финансијског лизинга који садржи податке о уговору о финансијском лизингу и предмету финансијског лизинга 5. Уговор о хипотеци, и заложна изјава сачињена сагласно прописима којима се уређује хипотека 6. Усвојен план реорганизације у стечајном поступку чије је усвајање потврђено одлуком суда 7. Извршна одлука која је потврђена као Европска извршна исправа 8. Друга исправа која је законом одређена као извршна исправа
Извршност одлуке Судска одлука којом је наложено испуњење потраживања извршна је ако је: n n n Постала правоснажна Протекао рок за добровољно испуњење Наступио услов одређен том одлуком Суд или орган управе ће на захтев странке у поступку ставити службену белешку на самој извршној исправи или ће издати посебну писану потврду да су наступили услови за извршност одлуке Извршење ће се одредити и на основу судске одлуке која није постала правоснажна, усвојеног плана реорганизације у стечајном поступку или одлуке донете у управном поступку која није постала коначна ако је законом прописано да жалба не задржава извршење.
Подобност извршне исправе за извршење o o Ако у извршној исправи није одређен рок за добровољно испуњење обавезе, тај рок износи три дана од дана достављања одлуке извршном дужнику. Кад се из извода регистра заложних права на покретним стварима и правима не може утврдити доспелост потраживања, извршење се одређује ако је извршни поверилац поднео писани доказ да је извршног дужника позвао да испуни обавезу у накнадно остављеном року.
Исправе уз предлог за извршење 2 Веродостојне исправе Врсте (чл. 18 ЗИО, пре 36 и 253 ЗИП) • Меница и чек домаћег или страног лица • Обвезница или друга хартија од вредности издата у серији • Фактура домаћег или страног лица (са отпремницом или другим писменим доказом да је извршни дужник обавештен о насталој обавези) • Извод из пословних књига за извршене комуналне и сличне услуге • Јавна исправа која конституише извршиву новчану обавезу (изостављено осим страних јавних исправа) • Банкарска гаранција • Акредитив • Оверена изјава извршног дужника којом овлашћује банку да са његовог рачуна изврши пренос новчаних средстава на рачун извршног повериоца • Обрачун камате (са доказима о основу доспелости и висини потраживања) • Привремена или окончана ситуација • Обрачун о награди и накнади адвоката
Питања из праксе (1) 1. Да ли записник о попису и процени представља јавну или у складу са законом оверену исправу којом се доказује пренос потраживања или обавезе у смислу члана 23. Закона о извршењу и обезбеђењу, на основу које се извршење може спровести према трећем лицу које је на записнику преузело обавезу дужника? 2. Да ли извршна исправа, приложена уз предлог за извршење, мора бити снабдевена клаузулом извршности? Да ли извршни суд службену белешку или потврду о испуњености услова за извршност одлуке, прибавља само у случају изјављеног приговора, односно да ли је дужник дужан да достави суду такву белешку или потврду? 3. Које се исправе могу сматрати писаним доказом да је извршни дужник обавештен о насталој обавези? Да ли такав писани доказ могу бити: међународни товарни лист, електронски запис о слању фактуре и опомене пред тужбу електронским путем, потврда о предаји препоручене пошиљке без доказа о пријему? Да ли је плаћање дела дуга доказ да је дужник обавештен о насталој обавези?
Питања из праксе (2) 1. Да ли се уговор потписан од стране извршног повериоца и извршног дужника може сматрати писаним доказом да је извршни дужник обавештен о насталој обавези? 2. Да ли је уз предлог за извршење на основу веродостојне исправе ради остварења новчаног потраживања по основу извршених комуналних и сличних услуга, извршни поверилац дужан доставити писани доказ да је пре подношења предлога за извршење опоменуо извршног дужника да изврши обавезу? 3. Да ли се предлог за извршење на основу веродостојне исправе ради остварења новчаног потраживања по основу извршених комуналних и сличних услуга може поднети на основу извода из пословних књига за извршене ПТТ услуге и пружене услуге испоруке електричне енергије?
Основне одредбе Заједничке одредбе о извршењу 1. Учешће трећих лица 2. Новчане казне 3. Судски пенали
Приговор трећег лица Шта је остало исто Одговори на питања ко и зашто подноси приговор, коме се подноси и када, истоветни су и у чл. 23 ЗИП-а и у чл. 50 ЗИО: Приговор подноси треће лице, које у погледу предмета извршења тврди да има право које спречава извршење, ради проглашења извршења на том предмету недопуштеним, извршном судији, у току спровођења извршења све до окончања извршног поступка.
Приговор трећег лица И раније и сада 1. Суд обавезно приговор доставља извршном повериоцу, (нови закон предвиђа обавезу суда да приговор достави и извршном дужнику). 2. Суд решењем одбацује приговор, уколико треће лице не учини вероватним да у погледу предмета извршења има право које спречава извршење. 3. Суд може у току целог поступка, под условом да оцени да је право трећег лица вероватно, да решењем упути треће лице, да у року од 15 дана од дана достављања решења, против извршног повериоца покрене парнични поступак ради проглашења да је извршење на том предмету недопуштено. 4. Треће лице нема право на правни лек против решења којим се упућује на подношење тужбе. 5. Подношење приговора као и покретање парнице не спречава даље спровођење извршења.
Шта су новине Приговор трећег лица Члан 50. ЗИО предвиђа значајне новине: 1. Уколико извршитељ спроводи извршење, обавеза суда је да достави извршитељу: n n n приговор трећег лица, решење о одбацивању приговора или решење на упуту за парницу, 2. Суд обавезно приговор трећег лица доставља извршном дужнику са налогом да се изјасни у року од 5 радних дана (члан 50. став 2. ). 3. Заснована је законска претпоставка да се сматра да је извршни дужник оспорио право трећег лица на предмету извршења, уколико се не изјасни о приговору у законском року од 5 радних дана (члан 50. став 5. ). 4. Продужен је рок извршном повериоцу и извршном дужнику за изјашњење на приговор трећег лица на 5 радних дана, уместо на ранијих 3 дана од достављања приговора. 5. Постојање упута суда је процесна претпоставка за подношење тужбе ради проглашења да је извршење на том предмету недопуштено. 6. Уколико извршни дужник оспори право на предмету извршења трећем лицу, или уколико се не изјасни на приговор у законском року, тужба ради проглашења да је извршење на том предмету недопуштено, мора да обухвати и дужника. 7. Треће лице нема право да тражи одлагање извршења.
Приговор трећег лица Тужба ради проглашења да је извршење на одређеном предмету недопуштено Процесне претпоставке - Упут и рок Процесне претпоставке за тужбу ради проглашења да је решење на одређеном предмету недопуштено: 1. постојање упута судије, 2. да тужба буде поднета у року од 15 дана од дана достављања решења о упуту. У случају да процесне претпоставке нису испуњене, тужба се одбацује као недозвољена.
Приговор трећег лица Тужба ради проглашења да је извршење на одређеном предмету недопуштено Нужно супарничарство o o o Уколико извршни дужник након пријема приговора, оспори право трећем лицу или уколико се не изјасни у законском року од 5 радних дана, а судија решењем упути треће лице да покрене парнични поступак ради проглашења да је извршење на том предмету недопуштено треће лице мора као тужене да означи и извршног повериоца и извршног дужника. Стога се може закључити да су у том случају, извршни поверилац и извршни дужник, по самом закону, нужни супарничари и да само заједно наведени, представљају тужену страну у поступку. У случају да у описаној ситуацији изостане поред извршног повериоца, означавање и извршног дужника, као тужене стране, сходно члану 211. Закона о парничном поступку, стичу се услови за одбијање тужбеног захтева.
Приговор трећег лица Шта је спорно у новом начину регулисања приговора трећег лица Према члану 50 ЗИО треће лице нема право да: n n поднесе правни лек против решења којим се приговор одбацује поднесе тужбу ради проглашења да је извршење на одређеном предмету недопуштено, без упута суда да покрене парнични поступак. Члан 50 ЗИО не предвиђа одлагање извршења на предлог трећег лица. Због тога се актуелизује питање права на судску заштиту имовине трећег лица које тврди да у погледу предмета извршења има право које спречава извршење, према усвојеним стандардима.
Приговор трећег лица Питања из праксе 1. Какву одлуку доноси суд по приговору трећег лица који тврди да у погледу предмета извршења има право које спречава извршење, а које тврдње извршни поверилац не спори? 2. Да ли правноснажна пресуда којом је проглашено да је недопуштено извршење на одређеним покретним стварима дејство само у извршном поступку из кога је треће лице упућено на покретање парничног поступка или се на проглашену недопуштеност извршења на конкретним покретним стварима треће лице може позвати и у другим извршним поступцима који се против истог извршног дужника воде по предлозима других извршних поверилаца? 3. Против којих одлука и радњи у извршном поступку и у ком року може поднети захтев за отклањање неправилности, да ли о таквом захтеву одлучује искључиво суд?
Изрицање новчане казне Шта је остало исто Одговори на питање ко изриче и коме се изриче новчана казна и зашто се изриче, истоветни су у члану 51. Закона о извршењу и обезбеђењу и члану 45. Закона о извршном поступку (''Службени гласник РС'' бр. 25/2004). Новчану казну изриче суд, с тим што је по ранијем члану 45. Закона о извршном поступку, суд изрицао новчану казну само по службеној дужности, а сада може изрећи и по предлогу странке или по предлогу извршитеља. Новчана казна се изриче у ситуацији уколико извршни дужник не поступи по поновљеном налогу суда (сада и извршитеља) или уколико настави да поступа противно забрани.
Изрицање новчане казне Шта су новине 1) Изрицање одговорном лицу у државном органу Пре и сада Новчана казна може се изрећи и извршити, према: n n n извршном дужнику извршног дужника Банци другом физичком и правном лицу одговорним лицима у правном лицу Новина Новчана казна може се изрећи и одговорном лицу у државном органу.
Изрицање новчане казне Шта су новине 2) Минимум и максимум изречене новчане казне Пре n За физичка лица минимум је био 3. 000, 00 а максимум 150. 000, 00 динара n За правна лица минимум био 30. 000, 00 а максимум 1. 500. 000, 00 динара. Сада n За физичка лица минимум износи 10. 000, 00 динара, а максимум 200. 000, 00 n За правна лица минимум износи 100. 000, 00 динара, а максимум 2. 000, 00 динара.
Изрицање новчане казне Шта су новине 3) Висина највише изречене казне Према ранијем члану 45. ЗИП-а, изрицање и извршење казне се понавља све док лице на које се казна односи не поступи у складу са одлукама суда, а највише до десетоструког износа прве изречене казне. Новина Према члану 51. ст. 3 изрицање и извршење казне се понавља све док лице на које се односи не поступи у складу са одлуком суда или извршитеља, без прописаног ограничења у висини највише изречене казне.
Изрицање новчане казне Шта су новине 4) Право на изјашњење и могућност одржавања рочишта Пре Ранији члан 45. ЗИП-а обавезивао је суд да пре изрицања новчане казне омогући извршном дужнику да се изјасни, а суд је могао, уколико оцени да је потребно, да одржи и рочиште ради извођења доказа. Новина У члану 51. ст. 4 ЗИО изостављено је обавезивање суда да пре изрицања новчане казне омогући извршном дужнику да се изјасни, нити је предвиђена могућност одржавања рочишта ради извођења доказа.
Изрицање новчане казне Шта су новине 5) Одмеравање висине казне Пре и сада Суд казну изриче решењем. Пре Судија је при одмеравању висине казне био у обавези да води рачуна о: n n економској снази извршног дужника материјалним приликама извршног дужника значају радње коју је лице које се кажњава морало обавити другим околностима случаја Сада Члан 51. ЗИО своди обавезу судије да при одмеравању висине казне води рачуна само о значају радње коју је лице које се кажњава морало обавити.
Изрицање новчане казне Шта су новине 6) Рок за подношење правног лека Према члану 45. ЗИП-а рок за изјављивање жалбе против решења о изрицању новчане казне био је 3 дана од пријема решења Сада Према члану 51. ст. 6 ЗИО предвиђен је рок од 5 радних дана од дана пријема решења за подношење приговора.
Изрицање новчане казне Шта су новине 7) Приговор и извршење решења о кажњавању И пре и сада И по ранијем закону као и сада предвиђено је да правни лек не задржава извршење решења о изрицању казне, с тим што је чланом 51. ЗИО изричито је предвиђено да приговор не задржава извршење решења о кажњавању.
Изрицање новчане казне Шта су новине 8) Поступак извршења решења о изрицању новчане казне и трошкови И пре и сада Лице коме је казна изречена, сноси све трошкове настале изрицањем, као и извршењем казне. Новчану казну наплаћује суд по службеној дужности Трошкови принудног извршења новчане казне принудно се наплаћују истовремено са принудним извршењем казне.
Изрицање новчане казне Увођење изрицања новчане казне због непоштовања суда. o o Новину у Закону о извршењу и обезбеђењу представља по први пут увођење изрицања новчане казне због непоштовања суда. Према чл. 33 суд ће новчано казнити странку, учесника и свако друго лице које својим понашањем вређа суд, странке или учеснике у поступку, омета или спречава спровођење извршења. Наведени члан закона изричито прави разлику у вези са основом изрицања новчане казне по чл. 51, тако што предвиђа да се новчана казна по чл. 33. не може изрећи због тога што извршни дужник не испуњава своју обавезу из извршне исправе. Овим чланом је прописано да се новчана казна изриче на начин и под условима предвиђеним чл. 51 закона.
Изрицање новчане казне по одредбама Закона о извршењу и обезбеђењу и по одредбама Закона о парничном поступку За разлику од одредаба Закона о парничном поступку, Закон о извршењу и обезбеђењу не предвиђа замену изречене новчане казне, казном затвора, ни у случају када је изречена због непоштовања суда или других учесника у поступку, ни у случају када је изречена због непоступања по одлукама суда или извршитеља.
Изрицање новчане казне Питања из праксе 1. Да ли се поступак принудне наплате изречене новчане казне покреће по службеној дужности, да ли се такав поступак води као посебан извршни поступак, у посебном предмету, те да ли је у том поступку извршни поверилац Република Србија? 2. Да ли се може опозвати или ставити ван снаге решење о кажњавању ако извршни дужник измири обавезу или извршни поверилац повуче предлог за извршење у целини или повуче само захтев за добијање изјаве о имовини? Да ли се изречена новчана казна може заменити казном затвора? 3. Да ли је суд дужан да по службеној дужности изрекне новчану казну извршном дужнику који не поступи по налогу за добијање изјаве о имовини или по предлогу повериоца? 4. Да ли је могуће изрећи новчану казну тако што се прво изрекне казна од 20. 000, 00 динара, па 100. 000, 00 динара и затим 200. 000, 00 динара и да ли се мање казне ''утапају'' у највећој или збир може прећи износ од 200. 000, 00 динара?
Судски пенали И према члану 46. ЗИП-а, као и према члану 52. ЗИО за изрицање судских пенала потребно је да су испуњени следећи услови: n Да је обавеза из извршне исправе неновчана n Да је неновчана обавеза утврђена правноснажном одлуком n Да дужник обавезу није испунио у париционом року n Да дужник није извршио обавезу ни у накнадно примереном року остављеном од стране повериоца n Да није покренут поступак принудног извршења обавезе по правноснажној одлуци као извршној исправи.
Судски пенали Нова решења 1 Према члану 46. Закона о извршном поступку против решења којим се захтев за плаћање судских пенала усваја или одбија био је дозвољен правни лек-жалба. Сада Према члану 52. Закона о решењу и обезбеђењу, против решења којим се захтев за плаћање судских пенала усваја или одбија, није дозвољен правни лекприговор.
Судски пенали Нова решења 2 Пре Члан 46. Закона о извршном поступку предвиђао је да о захтеву за плаћање судских пенала суд по правилу одлучује без одржавања рочишта. Сада Према члану 52. Закона о извршењу и обезбеђењу изостављено је да поводом захтева за плаћање судских пенала суд може да одржи рочиште. То је у складу са новином прописаном у члану 28. Закона, да у извршном поступку суд односно извршитељ поступају искључиво на основу поднесака и других писмена, дакле без одржавања рочишта.
Судски пенали Нова решења 3 Према члану 46. ЗИП-а, одлуком суда налагано је извршном дужнику да судске пенале плати за период од подношења захтева за плаћање пенала до подношења предлога за принудно извршење. Сада Према члану 53. ЗИО, одлуком суда се налаже извршном дужнику да своју обавезу из извршне исправе изврши у року од 5 радних дана, а ако не поступи у датом року судске пенале плаћа за период од истека накнадно остављеног рока до подношења предлога за принудно извршење.
Судски пенали Нова решења 4 Пре Члан 46. ЗИП-а је предвиђао да извршни дужник који након доношења решења о обавези плаћања судских пенала, а пре подношења предлога за принудно извршење, добровољно изврши своју обавезу, може да поднесе захтев за смањење досуђених судских пенала у складу са правилима облигационог права, а да о захтеву за смањење износа судских пенала одлучује решењем суд који је донео одлуку о њиховом плаћању. Сада Према члану 52. ЗИО извршни дужник више нема законског основа да у извршном поступку тражи смањење досуђених пенала у ситуацији када их је платио пре подношења предлога за извршење.
Средства извршења (за новчане обавезе) Извршење на рачуну извршног дужника Извршење на уделима и акцијама
Извршење на рачуну дужника Месна надлежност Према члану 196. Закона о извршном поступку за одлучивање о предлогу за извршење и за спровођење извршења на новчаним средствима која се воде на рачуну извршног дужника, месно надлежан је био суд на чијем се подручју налази седиште банке код које се води рачун извршног дужника. Сад Према Закону о извршењу и обезбеђењу, за одлучивање о предлогу за извршење и за спровођење извршења на новчаним средствима која се воде на рачуну извршног дужника, месно надлежан је суд према пребивалишту, односно седишту извршног дужника (члан 3. став 3. ЗИО).
Извршење на рачуну дужника Обим извршења Пре Члан 197. Закона о извршном поступку предвиђао је извршење на рачуну n n правног лица предузетника Сада Члан 183. Закона о извршењу и обезбеђењу предвиђа извршење на рачуну: n n Правног лица Предузетника физичког лица које обавља делатност корисника буџетских средстава. Извршење које се односи на кориснике буџетских средстава, када је у предлогу за извршење наведен рачун извршења буџета, спроводи на начин прописан законом којим се уређује буџетски систем.
Извршење на рачуну дужника Додатна садржина предлога за извршење Према члану 184. ЗИО поверилац је дужан да у предлогу за извршење наведе: n n n n Податке из члана 35. Број текућег рачуна повериоца и дужника Матични број повериоца и дужника Порески идентификациони број извршног дужника врсту камате висину камате начин обрачуна за период за који се камата обрачунава. (Ово подразумева да је поверилац дужан да назначи да ли потражује камату према Закону о висини стопе затезне камате, уговорну камату, или домицилну камату или пак камату прописану од стране Европске централне банке, да достави свој обрачун камате и да укаже да ли је исту обрачунао по конформној методи или по методи простог рачуна. ) n Уколико је као дужник означена Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе поверилац је дужан да поред рачуна извршења буџета, назначи и корисника буџетских средстава због чијег рада је настало потраживање.
Извршење на рачуну дужника Спровођење извршења Према члану 199. Закона о извршном поступку суд решење о извршењу доставља организацији за принудну наплату која је налагала пословним банкама да изврше пренос новчаних средстава Сада Чланом 185. Закона о извршењу и обезбеђењу суд решењем налаже организацији за принудну наплату да изврши пренос средстава са рачуна дужника на рачун повериоца.
Извршење на рачуну дужника Спровођење извршења Према члану 185. ЗИО организација за принудну наплату је дужна да уколико не може да поступи по решењу, односно закључку због непотпуних или нетачних података, без одлагања решење односно закључак врати суду, односно извршитељу уз обавештење о разлозима враћања.
Извршење на рачуну дужника Спровођење извршења Према члану 185. ЗИО: o o по спровођењу решења, односно закључка организација за принудну наплату у обавези је да изврши деблокаду рачуна извршног дужника. Уколико дужник на блокираним рачунима нема средства за измирење дуга, а поверилац промени средство извршења, рачун остаје у блокади до коначног намирења повериоца.
Извршење на рачуну дужника Обавеза извештавања Члан 187. ЗИО предвиђа обавезу организације за принудну наплату да: n n свакодневно извештава суд, односно извршитеља о спроведеним извршењима. обавести суд у року од 15 дана од дана пријема решења, односно закључка да извршење није спроведено.
Извршење на рачуну дужника Обавеза извештавања Према члану 187. ЗИО ако органазицаја за принудну наплату обавести суд односно извршитеља да није спроведено извршење у року од 15 дана од дана пријема решења, суд је дужан: n n Да у року од 5 радних дана позове повериоца да се изјасни о даљем току поступка и одреди му рок за изјашњење уколико извршни поверилац не поступи у датом року суд је дужан да по службеној дужности обустави поступак.
Извршење на рачуну дужника Извршење према солидарним дужницима Према члану 190. ЗИО у спровођењу извршења против два или више извршних дужника који солидарно одговарају за обавезу из извршне исправе и који су обухваћени истим решењем, односно закључком, организација за принудну наплату дужна је да блокира све рачуне свих солидарних извршних дужника и да пренос средстава врши према редоследу наведеном у решењу, односно закључку, до потпуног намирења.
Извршење на акцијама и уделима Месна надлежност Пре Члан 245. ЗИП регулисао је да је за дозволу извршења и за спровођење извршења на акцијама и уделима надлежан трговински суд на чијем се подручју води јавни регистар друштава у коме је уписано друштво на чијим се акцијама односно уделима извршење предлаже. Сада Закон о извршењу и обезбеђењу нема посебну одредбу о месној надлежности за дозволу извршења и за спровођење извршења на акцијама и уделима, тако да је месно надлежан суд на чијем подручју извршни дужник има пребивалиште односно седиште, сходно члану 3. став 3. овог закона.
Извршење на акцијама и уделима Извршне радње Члан 246. ЗИП-а предвиђао је да су извршне радње за извршење на акцијама и уделима: n n пленидба Процена Продаја Намирење Члан 193. , 194. , . и члан 199. ЗИО, предвиђају да су извршне радње ради извршења на акцијама и уделима: n n упис решења о извршењу у Централни регистар акција, односно у Агенцији за привредне регистре (за уделе), и стицање заложног права Пленидба Процена Намирење
Извршење на акцијама и уделима Извршење на акцијама o Према члану 247. ЗИП-а достављањем решења о извршењу на акцијама, Централном регистру, врши се пленидба акција које су предмет извршења. Моментом пленидбе извршни поверилац је стицао заложно право на заплењеним акцијама. o Према члану 194. Закона о извршењу и обезбеђењу извршни поверилац уписом решења о извршењу односно закључка о спровођењу извршења стиче заложно право на акцијама које су предмет извршења. Уписом решења о извршењу или закључка о спровођењу извршења на акцијама у Централни регистар хартија од вредности врши се пленидба акција које су предмет извршења.
Извршење на акцијама и уделима И пре и сада На истоветан начин регулисано је и ранијим чланом 246. ЗИП-а као и садашњим чланом 194. ЗИО да: n n од тренутка уписа трећа лица не могу бити савесна у односу на постојање заложног права извршног повериоца. извршни дужник од тренутка пленидбе не може располагати забрањеним акцијама
Извршење на акцијама и уделима Извршење на акцијама Према члану 194. ЗИО забрана да извршни дужник не може располагати акцијама уписује се у Централни регистар истовремено са уписом решења о извршењу.
Извршење на акцијама и уделима Извршење на акцијама Према члану 194. ЗИО обавезни елементи које је Централни регистар хартија од вредности дужан да упише на основу решења, односно закључка о спровођењу су: n n n n назив суда односно име извршитеља који је донео решење односно закључак број решења односно закључка датум доношења решења, односно закључка емитента акција на којима се уписује заложно право ЦФИ и ИСИН број акција које су предмет заложног права пословно односно лично име заложног дужника висина потраживања за које се врши обезбеђење
Извршење на акцијама и уделима Процена и продаја Сада n n n Према члану 195. ЗИО вредност акције утврђује суд односно извршитељ. Уколико се акција котира на берзи њена вредност се утврђује као просечна цена акција на берзи у последњих 30 дана на основу берзанског извештаја. У случају да се не може утврдити вредност акције на описани начин суд или извршитељ може да ангажује стручно лице ради процене вредности акције. Пре n Према члану 248. ЗИП-а, у случају да се не може утврдити вредност акције на берзи, на предлог једне од странака суд ће одредити вештачење.
Cтицање заложног права на непокретним и покретним стварима на основу споразума странака
Месна надлежност Према члану 265. ЗИО за одлучивање о предлогу за обезбеђење новчаног потраживања заснивањем заложног права на покретној ствари на основу споразума странака и за спровођење обезбеђења надлежан je суд на чијем се подручју та ствар налази. За одлучивање о предлогу за обезбеђење новчаног потраживања заснивањем заложног права на непокретној ствари на основу споразума странака и за спровођење обезбеђења надлежан је суд на чијем подручју се налази седиште органа или организације која води регистар уписа непокретности, сходно одредби члана 258. став 6. Закона о извршењу и обезбеђењу.
Споразум странака Према члану 267. ЗИО потписани записник о споразуму странака има снагу судског поравнања. Записник представља основ за упис заложног права. Заложно право стиче се тренутком уписа споразума у одговарајући регистар.
ac8c4b71cba0f498457b133e7d6681ca.ppt