Скачать презентацию Осип Васильович Турянський 22 лютого 1880 28 Скачать презентацию Осип Васильович Турянський 22 лютого 1880 28

Осип Турянський.pptx

  • Количество слайдов: 10

Осип Васильович Турянський 22 лютого 1880 – 28 березня 1933 Осип Васильович Турянський 22 лютого 1880 – 28 березня 1933

Осип Васильович - західноукраїнський письменник і літературний критик, перекладач, учитель середніх шкіл Галичини, чия Осип Васильович - західноукраїнський письменник і літературний критик, перекладач, учитель середніх шкіл Галичини, чия прозова спадщина нині мало відома. Часто підписувався під псевдонімом — Іван Думка. Він мав духовно щедре, водночас досить драматичне творче життя.

Народився 22 лютого 1880 року в селі Оглядів (нині Радехівський район Львівської області) в Народився 22 лютого 1880 року в селі Оглядів (нині Радехівський район Львівської області) в родині тесляра. Був найстаршим серед 8 дітей. За допомогою сільського вчителя вступив до Львівської української гімназії, потім, у 1907 році, закінчив філософський факультет Віденського університету. тут також бере активну участь у студентському гуртку української молоді, починає писати художні твори — оповідання, нариси, статті. Захищає докторську дисертацію на тему «Голосний «е» в українській мові» . Однак після закінчення навчання, в 1990 році йому насилу вдалося влаштуватися викладачем мови й літератури в Перемишлянську українську гімназію.

Юнак вільно володів іноземними мовами: німецькою, англійською, угорською, польською, грецькою, латинською. 1908 року в Юнак вільно володів іноземними мовами: німецькою, англійською, угорською, польською, грецькою, латинською. 1908 року в місцевому альманасі «Січ» з’являються його перші оповідання: «Ей, коб були мене вчили» , «Де сонце? » та «Курка» , в яких він змальовує нужденне життя українського селянства, яке знав достеменно.

Прийшло до молодого вчителя й кохання — він одружується з дочкою місцевого адвоката Онишкевича, Прийшло до молодого вчителя й кохання — він одружується з дочкою місцевого адвоката Онишкевича, в них народжується син. Проте недовгим було їхнє сімейне щастя. Восени 1914 року О. Турянського мобілізували до австрійської армії, одразу ж відправили на австро-сербський фронт. Але найстрашніше було ще попереду — сербський полон. Взимку 1915 року разом із іншими 60 -ма тисячами австрійських полонених вояків його відправлено етапом через Албанські гори. Це був жорстокий шлях смерті — від голоду й холоду гинули й самі сербські конвоїри. Лише 15 тисяч полонених вижили. Серед них і письменник, який ішов цим жахливим шляхом в групі з сімома іншими вояками.

Перебуваючи на острові Ельба, Осип Турянський дещо заспокоївся, до нього повернулася «рівновага духу» , Перебуваючи на острові Ельба, Осип Турянський дещо заспокоївся, до нього повернулася «рівновага духу» , він пише публіцистичні статті, фейлетони, які надсилає до італійських часописів. Тут у 1917 -му створив і свою повість-поему «Поза межами болю» . У 1918 році Австро. Угорська імперія розпалася, й письменник нарешті зміг виїхати до Відня. Тут якийсь час викладає в університеті порівняльне право, та понад усе мріє повернутися на батьківщину. Там же, у Відні, 1921 року виходить друком його повість «Поза межами болю» .

Тоді ж окрилений автор завершує філософськопубліцистичний памфлет «Дума пралісу» , надрукований у 1922 -му. Тоді ж окрилений автор завершує філософськопубліцистичний памфлет «Дума пралісу» , надрукований у 1922 -му. До Галичини Осипові Турянському вдалося повернутися лише в 1923 році. У Рогатині бере участь в організації видавництва «Журавлі» , де було надруковано кілька його творів. У 1926 році укладає книжечку «Боротьба за великість. Сатирична комедія “Раби” побачила світ у 1927 році, заснована на непривабливих життєвих реаліях, спрямована проти «грубого матеріалізму українських душ» , проти «українського рабства»

1933 року вийшла друком вільна обробка різдвяної легенди «Як люди приймали Христа» . Тоді 1933 року вийшла друком вільна обробка різдвяної легенди «Як люди приймали Христа» . Тоді ж двома випусками в серії «Українська бібліотека» з’явився і роман «Син землі» , на який автор покладав великі сподівання. Це був останній твір письменника. Невиліковна недуга дедалі більше мучила його. Помер він 28 березня 1933 року. Його скромно поховали на Личаківському цвинтарі у Львові, без жалобних промов та вінків.

Питання для закріплення теми 1. Коли народився Осип Турянський? Ø 22 січня 1878 року Питання для закріплення теми 1. Коли народився Осип Турянський? Ø 22 січня 1878 року Ø 12 квітня 1885 року Ø 22 лютого 1880 року Ø 24 липня 1898 року 2. Ким був батько Осипа? Øредактором Øтеслярем Øбудівельником Øcвящеником 3. Скільки дітей було у родині письменника? Ø 8 Ø 5 Ø 3 Ø 1 4. Де юнак здобув першу освіту ? Ø в дяка Ø в Новицькій школі Ø в Дрогобицькому училищі Ø у Львівській гімназії 5. Де з'явилися перші оповідання Осипа? Ø в альманасі “Січ” Ø в журналі “Нові дні” Ø в італійських часописах Ø в журналі“Журавлі” 6. Який твір письменника спрямований проти «грубого матеріалізму українських душ» , проти «українського рабства» ? Ø в сатиричнаій комедії “Раби” Ø в романі «Син землі»

Ø У Львівському університеті Ø В оповіданні «Курка» Ø У Віденьському університеті Ø в Ø У Львівському університеті Ø В оповіданні «Курка» Ø У Віденьському університеті Ø в легенді «Як люди 9. Коли помер Осип приймали Христа» Турянський? 7. Що написав Осип Ø в листопаді 1957 року перебуваючи полоненим на острові Ельба? Ø в червні 1943 року Øфілософсько-публіцистичний Ø в жовтні 1918 року Ø в березні 1993 року памфлет «Дума пралісу» 10. Коли О. Турянського Øроман «Син землі» мобілізували до австрійської Øоповідання «Де сонце? » Ø повість «Поза межами болю» . армії? ØВ 1914 році 8. В якому вищому ØВ 1923 році навчальному закладі ØВ 1917 році навчався письменник? ØВ 1931 році Ø В Новоросійському університеті Ø В Катеринославському університеті