сон.pptx
- Количество слайдов: 10
Організація сну в дітей Підготувала Студентка 4 курсу Групи ТО-41 Тимченко Юлія
Сон – одна з важливих турбот батьків, так як саме уві сні відновлюється витрачена дитячим організмом енергія, нормалізується діяльність нервових клітин головного мозку, створюються умови для подальшого розвитку дитини. Під час сну інтенсивно працюють залози внутрішньої секреції, в кров активно надходить гормон росту, і діти уві сні ростуть.
Тривалість сну в дошкільному віці з роками дещо скорочується за рахунок зменшення тривалості денного сну. До 5 років дітям необхідно спати 10 – 10, 5 години вночі і 2 -2, 5 години вдень, в 5 -6 років тривалість нічного сну та ж – 10 -10, 5 години, а денного – 1, 5 -2 години. Увечері укладати спати дітей доцільно не пізніше 21 години, вранці піднімати в 7 -7. 30. Денний сон раціональніше приурочити до інтервалу часу між 13 і 15 годинами. Шестигодинне неспання в другій половині дня дозволить дитині вдосталь награтися, щоб відчути потребу у відпочинку і не чинити опір укладання.
Якщо дитина все-таки хоче продовжити гру, не варто дозволяти йому це, тому що при необхідності підніматися вранці в певний час дитина буде недосипати, що негативно позначиться на її настрої, призведе до виникнення капризів. Щоб відхід до сну не засмучувався невиконаним бажанням закінчити розпочату гру або інша річ, дитину необхідно за 15 -20 хвилин попередити, що підходить час сну і йому потрібно закінчувати свої справи. До цього часу кімната, де малюк спить, повинна бути вже добре провітрена.
Сон – фізіологічний стан організму, і йому повинен передувати ряд корисних умовно-рефлекторних дій. Перше, спорожнення кишечника і сечового міхура. У дошкільному віці діти повинні робити це самостійно. Умивання, чищення зубів – друга обов’язкова процедура перед сном. Якщо дитина важко засинає, можна скористатися третьою процедурою – теплим душем. При роздяганні та укладанні дитини в ліжко дорослий повинен тільки спостерігати, щоб одяг був акуратно складений на своєму місці, надіта нічна сорочка або піжама, а сама дитина лягла на правий бік і поклала ліву руку поверх ковдри. У цій позі дитину залишають одну, не чекаючи, поки вона засне. В іншому випадку батьки завжди будуть «прив’язані» до сплячої дитині, а вона, випадково прокинувшись вночі, буде відчувати почуття страху і самотності.
А якщо дитина боїться темряви? Страх темряви – не таке вже рідкісне явище. Він властивий багатьом дітям. Якщо малюкові страшно залишатися одному в темній кімнаті, не можна його лаяти, карати, називати боягузом. Від цих заходів страх не зникне, а дитина просто стане приховувати свій страх. Такого малюка треба заспокоїти, приголубити, вмовити. При його згоді можна залишити відкритими двері в освітлену кімнату або включити нічну лампу.
Причинами неспокійного сну дітей може з’явитися психічна перевтома вдень, гостра їжа на вечерею. Смажене м’ясо, солоні і мариновані страви, гострі приправи і закуски збуджують нервову систему, викликають спрагу і пов’язане з нею тимчасове перенасичення організму рідиною. Перешкоджають нормальному засипанню і спокійному сну висока температура повітря і задуха в кімнаті. Необхідно стежити, щоб в кімнаті, де спить дитина, повітря було свіжим, прохолодним. Якщо дозволяє погода, дитина може спати (не біля вікна) з відкритою фрамугою або кватиркою. Потрібно стежити тільки, щоб температура повітря в кімнаті не опускалася нижче 15 °, а дитина була добре укрита. Якщо сприятливі умови для сну будуть дотримані, вона не тільки принесе дитині повноцінний відпочинок, а й закінчиться радісним пробудженням, бажанням скоріше вибратися з ліжка і розім’ятися.
Провітрювання кімнати перед сном
кінець