1074002.ppt
- Количество слайдов: 10
«Оператор комп'ютерного набору»
Зміст Історія Розвиток ПК Випускник повинен вміти: Випускник повинен знати: Сфера професійного використання випускника Висновок
Історія Модель першого комп’ютера ХХІ століття - час, коли комп’ютери твердо ввійшли у всі сфери життя. Оператор комп’ютерного набору і верстки застосовує в своїй роботі всі його можливості. Комп’ютерні програми і системи зв’язку дозволяють виконувати роботи з різноманітною інформацією, застосовуючи офісне обладнання (принтер, сканер, ксерокс).
Обробляти текстову інформацію використовуючи різноманітні програми, майбутніх операторів навчають кваліфіковані майстри та викладачі. Яким повинен бути оператор ПК і верстки? Перш за все, грамотним, уважним, уміти зосереджуватися на виконуваній роботі, цікавитись комп’ютерними новинками, підвищуючи свій професійний рівень. А художній стан і дизайнерські здібності допоможуть виконати роботу на високому рівні.
Розвиток ПК У 40 -ті та 50 -ті роки комп'ютери представляли собою дуже великі пристрою. Для одного комп'ютера потрібна була цiла кімната, значних розмірів заставлена шафами з електронним обладнанням. Комп'ютери працювали на електронних лампах, які були великих розмірів і до того ж чимало коштували. В ті часи комп'ютери були доступні тільки великим компаніям і установам. З винаходом в 1948 р. транзисторів - мініатюрних електронних приладів, які змогли замінити в комп'ютерах електронні лампи стало можливе зменшення габаритів. А з тих пір, як в середині 50 -х років були знайдені дуже дешеві способи виробництва транзисторів, з'явилися комп'ютери, засновані на транзисторах.
Випускник повинен вміти: працювати в текстовому та графічному редакторі з введенням тексту та його редагуванням; операції з базами даних; оперувати з файлами та здійснювати запис на носії інформації; здійснювати передавання (приймання) інформації по мережах відповідно до вимог програмного забезпечення; працювати з мережею Internet, електронною поштою; готувати до роботи устаткування та додаткове обладнання; керувати режимами та використовувати периферійне обладнання, системи передавання (приймання) даних; своєчасно застосовувати коригувальні дії в разі появи недоліків у роботі устаткування;
Випускник повинен знати: правила експлуатації комп’ютерної техніки і систем зв’язку; технологію опрацювання даних, робочі інструкції, програмне забезпечення, що використовується; послідовність виконання операцій у комп’ютерних системах; стандарти уніфікованої системи, документації; діловодство; правила орфографії та пунктуації; технічні вимоги до комп’ютерного обладнання; основи організації праці; основи законодавства про працю; правила захисту інформації; інформаційні технології.
Сфера професійного використання випускника: обслуговування комп’ютерних і інтелектуальних пристроїв, систем і мереж; обробки інформації та прийняття рішень; комп’ютерна обробка текстової, графічної та образної інформації; обслуговування комп’ютеризованих, інтегрованих і робототехнічних систем.
Висновок Професійне знання комп’ютерної техніки - це запорука успіху у пошуку роботи сьогодення та розвитку кар’єри! Зробіть свій перший крок до успіху вже сьогодні!
Виконав учень 24 групи Буцяк Ростислав
1074002.ppt