топ 10 от Семаргл.pptx
- Количество слайдов: 68
ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ
ОДНА З НАЙБІЛЬШИХ ПУСТЕЛЬ У ЄВРОПІ Займає понад 1600 квадратних кілометрів • Олешківські піски являють собою безкрайні бархани заввишки метрів п'ять, які під дією вітру потроху пересуваються, "повзають". Тутешні жителі називають ці бархани "кучугурами". Вони виникають так само, як і бархани Сахари: в результаті дії вітру. І деякі з них досягають величезних розмірів - понад 20 метрів заввишки і більше 40 - в діаметрі. У літню спеку на сонці пісок нагрівається до 75 градусів
СВОЄЮ ПОЯВОЮ ЦЯ ПУСТЕЛЯ ЗОБОВ'ЯЗАНА ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ Назва пустелі походить від старої назви міста Цюрупинськ, який знаходиться поруч, - Олешки. • Перетворення степу, який раніше займав цю територію, на пустелю почалося у XVIII-XIX століттях, завдяки активному тваринництву місцевих магнатів. У цій місцевості в цей час почали завозити і випасати овець. • В результаті перевипасу рослинний покрив знищувався, звільнялися піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширюватися. Піски стали "розповзатися" і засипати околиці сіл - а при сильних вітрах виникали піщані бурі. Чималу роль у знищенні степу зіграв засновник унікального степового заповідника Асканія-Нова барон Фрідріх Фальц-Фейн.
УСКЛАДНИЛО СИТУАЦІЮ ТЕ, ЩО В РАДЯНСЬКИЙ ЧАС В ОЛЕШКІВСЬКИХ ПІСКАХ ЗНАХОДИВСЯ ВІЙСЬКОВИЙ ПОЛІГОН, НА ЯКОМУ ВІДПРАЦЬОВУВАЛИ БОМБОМЕТАННЯ ЛЬОТЧИКИ З КРАЇН ВАРШАВСЬКОГО ДОГОВОРУ. НА ЦІЙ ТЕРИТОРІЇ ДОСІ ПОСТІЙНО ЗНАХОДЯТЬ ВСЕ НОВІ І НОВІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ОБ'ЄКТИ.
ЛИШЕ В СЕРЕДИНІ ХХ СТОЛІТТЯ БУЛИ РОЗРОБЛЕНІ МЕТОДИ ВИРОЩУВАННЯ СОСНИ НА ПІЩАНИХ ҐРУНТАХ. ЗАРАЗ ПІСКИ ЗУПИНЕНІ ПО КРАЯХ НАЙБІЛЬШИМИ В СВІТІ ШТУЧНИМИ ЛІСОВИМИ НАСАДЖЕННЯМИ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬ ПЛОЩУ БЛИЗЬКО 1 ТИСЯЧІ КМ². ЗАВДЯКИ ЦИМ ЗУСИЛЛЯМ ПІСЛЯ 1960 РОКУ ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ СТАЛИ ВВАЖАТИСЯ НЕ ПУСТЕЛЕЮ, А НАПІВПУСТЕЛЕЮ.
ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ З 2010 РОКУ Є НАЦІОНАЛЬНИМ ПРИРОДНИМ ПАРКОМ.
ОЗЕРО СВІТЯЗЬ , ШАЦЬКІ ОЗЕРА
ОЗЕРО СВІТЯЗЬ – НАЙБІЛЬШЕ ТА НАЙГЛИБШЕ ОЗЕРО ПРИРОДНОГО ПОХОДЖЕННЯ В УКРАЇНІ. Славиться Світязь своїми лящами, окунями, щуками, сомами, але справжнім делікатесом і місцевою “родзинкою” вважається вугор • Найкраща природна туристична прикраса Волині — Світязь, розташоване недалеко від смт Шацьк. Входить до складу Шацьких озер, групи з-понад 30 озер. • Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер 1983 створено Шацький національний природний парк (площа 32 500 га). • Живиться озеро підземними водами та артезіанськими джерелами. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині. Площа Світязя становить 2622 га, довжина — 9225 м, ширина — 4000 м, максимальна глибина — 58, 4 м, середня глибина — 6, 9 м.
БІЛЯ БЕРЕГІВ СВІТЯЗЬ ПЕРЕВАЖНО МІЛКИЙ. МОЖНА ПРОЙТИ ПІВТОРИ СОТНІ МЕТРІВ, АЖ ПОКИ ВОДА ДОСЯГНЕ ГРУДЕЙ. У БЕЗВІТРЯНУ ПОРУ ВОДА ПРОГРІВАЄТЬСЯ ШВИДКО, ТОМУ ТУТ З РАДІСТЮ ВІДПОЧИВАЮТЬ БАТЬКИ З ДІТЬМИ.
СВІТЯЗЬ ТАКОЖ УНІКАЛЬНИЙ ЗА СВОЇМ ХІМІЧНИМ СКЛАДОМ, ТУТ ПІСЛЯ ВІЙНИ БУДУВАЛИ САНАТОРІЇ ДЛЯ ПОРАНЕНИХ ТАНКІСТІВ І ЛЬОТЧИКІВ, ЛІКУВАЛИ ОПІКИ. ОЗЕРНА ВОДА МАЄ ЦІЛЮЩІ ВЛАСТИВОСТІ, АДЖЕ У СВОЄМУ СКЛАДІ ВОНА МАЄ СРІБЛО, ЙОД І ГЛІЦЕРИН. А ШКІРА ПІСЛЯ КУПАНЬ В СВІТЯЗІ СТАЄ ВІДЧУТНО ЕЛАСТИЧНОЮ
Є У СВІТЯЗЯ ДИВОВИЖНА ПРИВАБЛИВА СИЛА. СЛІД УВІЙТИ ДО ЙОГО КРИШТАЛЕВОЇ ВОДИ, ЯК ДУША НАПОВНЮЄТЬСЯ РАДІСТЮ
ПОЄДНАННЯ ЧИСЛЕННИХ ОЗЕР З ЛІСОВИМИ МАСИВАМИ, СВОЄРІДНИЙ ПОЛІСЬКИЙ КОЛОРИТ, РІЗНОМАНІТТЯ РОСЛИННИХ УГРУПОВАНЬ ТА ВИСОКА ЇХ ЕСТЕТИЧНА ЦІННІСТЬ СПРИЯЛИ РОЗВИТКУ РЕКРЕАЦІЇ В ЦЬОМУ МАЛЬОВНИЧОМУ КУТОЧКУ ЗАХІДНОГО ПОЛІССЯ.
БЛАКИТНА ПЕРЛИНА ВОЛИНІ ЗАПРОШУЄ!!!
ГОВЕ РЛА - НАЙВИЩА ВЕРШИНА УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ І НАЙВИЩА ТОЧКА УКРАЇНИ, ВИСОТА 2061 М. НАЗВА ПОХОДИТЬ ІЗ РУМУНСЬКОЇ HOWIRLA, ЩО ОЗНАЧАЄ «ВАЖКОПРОХІДНЕ ПІДНЯТТЯ» , АБО З УГОРСЬКОЇ HÓVÁR, ЩО ОЗНАЧАЄ «СНІГОВА ВЕРШИНА»
РОЗМІЩЕНА В ГІРСЬКОМУ МАСИВІ ЧОРНОГОРА, НА МЕЖІ НАДВІРНЯНСЬКОГО РАЙОНУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТА РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗА 17 КІЛОМЕТРІВ ВІД КОРДОНУ З РУМУНІЄЮ.
МАЄ КОНУСОПОДІБНУ ФОРМУ. НА СХИЛАХ — ФОРМИ ПЛЕЙСТОЦЕНОВОГО ЗЛЕДЕНІННЯ, КАМЕНЕПАДИ. БУВАЮТЬ СНІГОВІ ЛАВИНИ. СКЛАДАЄТЬСЯ З ПІСКОВИКІВ І КОНГЛОМЕРАТІВ. УКРИТА АЛЬПІЙСЬКИМИ ЛУКАМИ, ЧАГАРНИКОВИМИ ПУСТИЩАМИ, ПОДЕКУДИ — КАМ'ЯНІ ОСИ ПИЩА.
ГОРА РОЗМІЩЕНА У МЕЖАХ ПРИРОДООХОРОННИХ ТЕРИТОРІЙ: КАРПАТСЬКОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА І КАРПАТСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ.
СХИЛИ ГОРИ ПОКРИТІ БУКОВИМИ І СМЕРЕКОВИМИ ЛІСАМИ. НА ВИСОТІ 1500 М ПОЧИНАЄТЬСЯ СУБАЛЬПІЙСЬКИЙ ПОЯС ПАСОВИЩ, ВІДОМИЙ ЯК ПОЛОНИНИ.
ПОПУЛЯРНИЙ ОБ'ЄКТ ЛІТНЬОГО ТА ЗИМОВОГО ТУРИЗМУ. ПЕРШИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ ЗІ СХОДЖЕННЯ НА ВЕРШИНУ БУВ ВІДКРИТИЙ У 1880 РОЦІ
ІСНУЄ ЧОТИРИ ОСНОВНИХ МАРШРУТИ СХОДЖЕННЯ НА ГОВЕРЛУ, ЇХ ДОВЖИНА СТАНОВИТЬ ВІД 10 ДО 16 КІЛОМЕТРІВ, А ВИСОТА ПІДЙОМУ - ВІД 1150 ДО 1350 МЕТРІВ. МОЖНА ВИРУШАТИ З БОКУ ТУРБАЗИ «ЗАРОСЛЯК» (ЧЕРЕЗ ТАК ЗВАНУ ГОВЕРЛЯНУ), З БОКУ УРОЧИЩА КОЗЬМЕЩИК ТА ПО ГРЕБЕНЮ ЧОРНОГІРСЬКОГО ХРЕБТА, ЯК ІЗ БОКУ ГОРИ ПЕТРОС, ТАК І З БОКУ ГІР ПОЖИЖЕВСЬКА ТА БРЕЦКУЛ. УЗИМКУ АЛЬПІНІСТСЬКИМ СХОДЖЕННЯМ НА ГОВЕРЛУ ПРИСВОЄНА КАТЕГОРІЯ 1 Б.
ЗА РОЗРАХУНКАМИ ФАХІВЦІВ, ЕКОЛОГІЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА ГОВЕРЛУ НЕ МАЄ ПЕРЕВИЩУВАТИ 200 ОСІБ НА ДОБУ!
ЧЕРЕЗ ПОПУЛЯРНІСТЬ МАЄ ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ЗАСМІЧЕНОСТІ ПРИВЕРШИННОЇ ДІЛЯНКИ, А ТАКОЖ ЗНИЩЕНИЙ РОСЛИННИЙ ПОКРИВ НА ВЕРШИНІ
БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН НА ЧЕРКАЩИНІ
БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН НА ЧЕРКАЩИНІ НАЗИВАЮТЬ ОДНИМ З НАЙКРАСИВІШИХ МІСЦЬ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ. Тут протікає річка Гірський Тікич, високі скелясті береги якої і утворили Буцький каньйон. Річка тече в протерозойських гранітах, вік яких оцінюється в 2 млрд. років.
КАНЬЙОН ВУЗЬКИЙ, МІСЦЯМИ 20 -40 МЕТРІВ ШИРИНОЮ, І ДОСИТЬ ГЛИБОКИЙ ДЛЯ СТЕПОВОЇ МІСЦЕВОСТІ - ДО 20 МЕТРІВ. Звивистий і довгий, він починається від штучного двометрового перекату колишньої греблі ГЕС, який називають водоспадом Вир. Біля галасливого водоспаду ще в дев'ятнадцятому столітті побудували велику водяний млин, від якої збереглися досить мальовничі руїни.
НАД РІЧКОЮ СТОЯТЬ РУЇНИ СТАРОГО МЛИНА XIX СТОЛІТТЯ
ЖИТЕЛІ НАВКОЛИШНІХ СІЛ НАЗИВАЮТЬ БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН "МАЛЕНЬКОЮ ШВЕЙЦАРІЄЮ" І ПИШАЮТЬСЯ, ЩО ВІН ПРЕДСТАВЛЯВ ЧЕРКАСЬКУ ОБЛАСТЬ У КОНКУРСІ "7 ПРИРОДНИХ ЧУДЕС УКРАЇНИ".
КАМ’ЯНЕ СЕЛО
МІСЦИНА ЦЯ - ГЕОЛОГІЧНИЙ ЗАКАЗНИК ДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ ”КАМ’ЯНЕ СЕЛО”, ЩО РОЗКИНУВСЯ НА КІЛЬКОХ ГЕКТАРАХ ЗАМИСЛОВЕЦЬКОГО ЛІСНИЦТВА НЕПОДАЛІК ОЛЕВСЬКА, ЩО НА ЖИТОМИРЩИНІ. Є на Поліссі загублене мальовниче ”кам’яне село”, де серед лісу, наче хати, вишикувались вулицями величезні валуни. Серед них є ”майдан” з кам’яною ”школою” та ”церквою”. Високі, з овальними боками, вкриті мохами величезні валуни розкидані всюди.
ІСНУЄ ДВІ ГІПОТЕЗИ УТВОРЕННЯ ТАКОГО РЕЛЬЄФУ: Перша - валуни, принесені льодовиком, тисячоліттями змінювали форму під впливом вивітрювання. Згідно іншої гіпотези, валуни - залишки підніжжя прадавніх гір, що сформувалися внаслідок руху того ж льодовика, які потім змінювали свою форму під впливом вітру протягом 20 тисяч років.
ДОВКОЛА ”КАМ’ЯНОГО СЕЛА” ХОДЯТЬ ЧИМАЛО ЛЕГЕНД ПРО ТЕ ЯК ВОНО З'ЯВИЛОСЬ. НАЙПОШИРЕНІША З НИХ ОПОВІДАЄ, ЩО КОЛИСЬ ДАВНО У ЦЬОМУ ЛІСІ БУЛО БАГАТЕ СЕЛО. ЯКОСЬ ЧЕРЕЗ СЕЛО ПРОХОДИВ СТАРИЙ ЧОЛОВІК У ВБОГІЙ ОДЕЖИНІ. ЗАЙШОВ ВІН НА ОДНЕ ПОДВІР'Я І ПОПРОСИВ ХЛІБА У ХАЗЯЇНА. ТОЙ САМЕ ПОРАВСЯ ПО ХАЗЯЙСТВУ Й МАХНУВ РУКОЮ: ”ІДИ СОБІ, ЧОЛОВІЧЕ, НІКОЛИ МЕНІ”. СТАРИЙ ОБРАЗИВСЯ, ВИЙШОВ ІЗ СЕЛА, ОЗИРНУВСЯ НА НЬОГО – І ВРАЗ СЕЛО СКАМ’ЯНІЛО. . . ВИЯВИЛОСЬ, ЦИМ МАНДРІВНИКОМ БУВ ГОСПОДЬ, ЩО СПУСТИВСЯ НА ЗЕМЛЮ. НА ВЕЛИКОМУ КАМЕНІ, ДЕ ВІН ВІДПОЧИВАВ, ВІДБИЛИСЯ СЛІДИ — ОДИН ВЕЛЕТЕНСЬКИЙ, НІБИ ВІД БОСОЇ НОГИ, І КІЛЬКА СХОЖИХ НА СЛІДИ ЗВИЧАЙНОЇ ЛЮДИНИ. ЗА ІНШИМ ПОВІР'ЯМ, У ЦЬОМУ МІСЦІ ІСУС БИВСЯ З ТЕМНИМИ СИЛАМИ. ПІСЛЯ ТРИВАЛОЇ БИТВИ НЕЧИСТУ СИЛУ БУЛО ПЕРЕМОЖЕНО, А ІСУС, ПОВЕРТАЮЧИСЬ НА НЕБЕСА, ЗРОБИВ КІЛЬКА КРОКІВ ПО КАМІННЮ І ЗАЛИШИВ ВІДБИТКИ - ”БОЖИЙ СЛІД”.
ЯКЩО БОСОНІЖ СТУПИТИ В СКАМ’ЯНІЛИЙ ”БОЖИЙ СЛІД”, МОЖНА ВІДЧУТИ, ЩО ВІН НІКОЛИ НЕ ХОЛОДНИЙ – НАВІТЬ У ПРОХОЛОДНУ ПОГОДУ. ІСНУЄ ПОВІР’Я: ХТО ПОСТОЇТЬ У ”СЛІДІ” – НАБЕРЕТЬСЯ ЗДОРОВ’Я, А ЗАГАДАНЕ ПРИ ЦЬОМУ БАЖАННЯ ОБОВ’ЯЗКОВО ЗДІЙСНИТЬСЯ.
ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ
ТОВТРИ - ЦЕ МІСЦЕВА НАЗВА СКЕЛЯСТОЇ ДУГОПОДІБНОЇ ГРЯДИ, ВИСОТА ЯКОЇ В МЕЖАХ НПП ДОСЯГАЄ 401 МЕТРІВ НАД РІВНЕМ МОРЯ. НАД ОТОЧУЮЧОЮ РІВНИНОЮ ЦЯ ГРЯДА ПІДНІМАЄТЬСЯ НА 60 - 65 М. Товтри представляють собою бар'єрний риф міоценового моря, складений мшанковими, мембраннопоровими та черепашковими вапняками. Аналогів в світі немає, але подібні за деякими геологічними структурами скелясті гряди є в Великобританії та США.
ТОВТРИ - ЦЕ ЗАЛИШКИ УЗБЕРЕЖНИХ РИФІВ, ВИТЯГНЕНИХ ПАРАЛЕЛЬНО ДАВНІЙ БЕРЕГОВIЙ ЛІНІЇ. Ці рифи утворювались протягом середнього i верхнього міоцену. Товтри почали формуватись там, де були скупчення мохуваток, верметусiв, устриць, на яких потім з лiтотамнiй будувались узбережні рифи.
МІКРОКЛІМАТ КАМ'ЯНЕЦЬКОГО ПРИДНІСТРОВ'Я ФОРМУЄТЬСЯ ТОВТРОВИМ КРЯЖЕМ ТА КАНЬЙОНАМИ ДНІСТРА I ЙОГО ПРИТОКIВ, ТОМУ ТУТ СТВОРИЛИСЯ ОСОБЛИВІ УМОВИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ РІДКІСНИХ I РЕЛІКТОВИХ РОСЛИН, СЕРЕД ЯКИХ БІЛЬШІСТЬ ЛІКАРСЬКИХ.
ПЕЧЕРА ОПОВИТА ЛЕГЕНДАМИ
ДУБЕНСЬКИЙ ФОРТ
ДУБЕНСЬКИЙ ФОРТ БУВ ЗБУДОВАНИЙ ДЛЯ УКРІПЛЕННЯ ЗАХІДНИХ КОРДОНІВ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ. ПЛАНУВАЛОСЯ ЗБУДУВАТИ ПОДІБНІ УКРІПЛЕННЯ ВЗДОВЖ УСЬОГО КОРДОНУ, АЛЕ У ЖИТТЯ БУВ ВТІЛЕНИЙ ТІЛЬКИ ОДИН. Розпочалося будівництво форту у 70 -х рр. ХІХ ст. , а закінчено було у 1895 році. Слід сказати, що ще від початку великого стратегічного значення форт не мав, тому що був невдало спланований військовим відомством. Тому можна сказати, що ця колосальна споруда є прикладом російського марнотратства.
ФОРТ «БРАВ УЧАСТЬ» У ПЕРШІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ (НИМ ВОЛОДІЛИ АВСТРІЙСЬКІ ВІЙСЬКА), ПОТІМ У 20 -Х РР. ТУТ БУЛИ ПОЛЯКИ. А ОСЬ У ПЕРІОД ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ ФОРТ ВЖЕ ВТРАТИВ СВОЄ СТРАТЕГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ, ТОМУ ЯКИХОСЬ ЗНАЧУЩИХ ПОДІЙ ТУТ НЕ ВІДБУВАЛОСЯ.
У 60 -Х РР. ТУТ ПЛАНУВАЛОСЯ ОБЛАШТУВАТИ КОНСЕРВНИЙ СКЛАД, А ПОТІМ СКЛАД АВТОТРАКТОРНИХ ЗАПЧАСТИН. ЦІ СПРОБИ НЕ БУЛИ ВДАЛИМИ, ТОМУ ЩО ПРИМІЩЕННЯ ФОРТУ МАЮТЬ ДУЖЕ ВЕЛИКИЙ РІВЕНЬ ВОЛОГОСТІ.
САМ ФОРТ СКЛАДАЄТЬСЯ ЗІ СКЛАДНОЇ СИСТЕМИ ПІДЗЕМНИХ ХОДІВ, ТУНЕЛІВ, ПРИМІЩЕНЬ, СХОДІВ (УСЬОГО ЧОТИРИ ПІДЗЕМНИХ ПОВЕРХИ). ДО УСЬОГО ЦЬОГО МОЖНА ПОТРАПИТИ ЧЕРЕЗ ВХОДИ У ЧОТИРЬОХ РОВАХ, ЯКІ ОТОЧУЮТЬ ФОРТ (ДОВЖИНА РОВІВ – 230 МЕТРІВ!), АБО Ж ЧЕРЕЗ ЗАЛІЗОБЕТОННІ ВХОДИ, ЯКІ НЕСПОДІВАНО ТРАПЛЯЮТЬСЯ У ЛІСІ. У ЦЕНТРІ ФОРТУ ВИ МОЖЕТЕ ПОБАЧИТИ ВЕЛИКУ ДВОПОВЕРХОВУ НАПІВЗРУЙНОВАНУ КАЗАРМУ, ДО ЯКОЇ МОЖНА ПОТРАПИТИ ЧЕРЕЗ ПІДЗЕМНІ ХОДИ. ПОДОРОЖІ ПІДЗЕМНИМИ ЛАБІРИНТАМИ ФОРТУ Є НЕБЕЗПЕЧНИМИ, ТОМУ ПРОСИМО ОСОБЛИВО ЦІКАВИХ ГЛИБОКО НЕ ЗАНУРЮВАТИСЯ БЕЗ ПРОВІДНИКА ТА БЕЗ ЛІХТАРИКА. ДО РЕЧІ, У 2006 РОЦІ З ФОРТУ БУЛИ ПІДНЯТІ НА ПОВЕРХНЮ ДВІ АВІАЦІЙНІ БОМБИ ЧАСІВ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ, ТАК ЩО ДОСТЕМЕННО НЕВІДОМО, ЯКИХ ЩЕ СЮРПРИЗІВ МОЖНА ЧЕКАТИ ВІД ЦІЄЇ СПОРУДИ.
ЗАРАЗ СПОРУДА ПОСТУПОВО РУЙНУЄТЬСЯ. АЛЕ, СЛІД ВІДЗНАЧИТИ, ЩО У ЗРУЙНОВАНОМУ ВИГЛЯДІ ВОНА МАЄ БІЛЬШ ВЕЛИЧНИЙ ВИГЛЯД.
ХОРТИЦЯ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК ХОРТИЦЯ - ЦЕ НЕ ПРОСТО НАЙБІЛЬШИЙ ОСТРІВ НА ДНІПРІ, АЛЕ І УНІКАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ТА ІСТОРИЧНИЙ КОМПЛЕКС. УНІКАЛЬНІСТЬ ЦЬОГО МІСЦЯ ШИРОКО ВИЗНАНА, В 2007 РОЦІ ХОРТИЦЯ БУЛА НАЗВАНА ОДНИМ ІЗ "СЕМИ ДИВ УКРАЇНИ". Природа острова вражає своєю красою. На порівняно невеликій його площі (довжина Хортиці становить 12 км, а ширина - в середньому 2, 5 км) є свої степи, луки, дубові та хвойні ліси. Завдяки особливим мікрокліматичним умовам, які виникли через велику кількість сонця, прісної води і сухого повітря, флора острова істотно відрізняється від материкової.
АЛЕ НАЙБІЛЬШ ЦІКАВА ХОРТИЦЯ САМЕ З ІСТОРИЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, АДЖЕ ЇЇ ІСТОРІЯ ОВІЯНА ЛЕГЕНДАМИ ДАЛЕКОГО МИНУЛОГО. ЦЯ ТЕРИТОРІЯ СПОКОНВІКУ БУЛА ВІДОМА ЛЮДИНІ. Перші мешканці з'явилися на острові вже в епоху палеоліту і мезоліту, а перші досліджені поселення належать до епохи бронзи (III-II тис. до н. е. ), від яких залишилися численні поховання, городища та культові споруди. Збереглися на острові декілька стародавніх святилищ у вигляді кам'яних закладок, що датуються II тисячоліттям до нашої ери.
НЕРОЗРИВНО ПОВ'ЯЗАНА ІСТОРІЯ ХОРТИЦІ З КИЇВСЬКОЮ РУССЮ. ЗА ОДНІЄЮ З ВЕРСІЙ, САМЕ ТУТ У 972 РОЦІ ЗАГИНУВ В БОЮ З ПЕЧЕНІГАМИ КНЯЗЬ СВЯТОСЛАВ. ПІДТВЕРДЖЕННЯМ ЦЬОМУ МОЖУТЬ СЛУЖИТИ ЗНАЙДЕНІ НА ОСТРОВІ ПРИ БУДІВНИЦТВІ ДНІПРОГЕС ДАВНЬОРУСЬКІ МЕЧІ X СТОЛІТТЯ.
АЛЕ НАЙЯСКРАВІШІ ПОДІЇ В ІСТОРІЇ ХОРТИЦІ ПОВ'ЯЗАНІ, БЕЗУМОВНО, З ЗАПОРІЗЬКИМИ КОЗАКАМИ, АДЖЕ САМЕ ТУТ ЗНАХОДИЛОСЯ СЛАВЕТНЕ КОЗАЦЬКЕ УКРІПЛЕННЯ - ЗАПОРІЗЬКА СІЧ.
МІСТО ПРИПЯТЬ
МАБУТЬ, НАЙСУМНІШИМ І В ТОЙ ЖЕ ЧАС ОДНИМ ІЗ НАЙБІЛЬШ ТАЄМНИЧИХ МІСЦЬ ПАЛОМНИЦТВА ТУРИСТІВ Є ПРИП'ЯТЬ. Розташоване в трьох кілометрах від Чорнобильської АЕС, це "мертве місто" ось вже протягом багатьох років приваблює як науковців, так і любителів гострих відчуттів і нетривіального пізнавального туризму. І це недарма, адже за версією журналу Forbes територію Чорнобильської АЕС названо найекзотичнішим місцем для туризму на планеті.
ТИМЧАСОВА ЕВАКУАЦІЯ. . . НАЗАВЖДИ Населення Прип'яті перед аварією на ЧАЕС становило майже 50 тисяч жителів. Але 27 квітня, наступного дня після катастрофи на ЧАЕС, з проведенням "тимчасової евакуації" життя міста вимушено зупинилося. Справді, місто являє собою похмуру картину - порожні багатоповерхівки, дитячі садки та школи, лікарні, стадіони, магазини, парк з атракціонами, кінотеатр та будинок культури.
ВАЖКО УЯВИТИ, ЩО НА ВУЛИЦЯХ ЦЬОГО КОЛИСЬ УСПІШНОГО МІСТА, ЩО ДИНАМІЧНО РОЗВИВАЛОСЯ, ХОДИЛИ НАТОВПИ ЩАСЛИВИХ ЛЮДЕЙ, А У ДВОРАХ І ПАРКАХ ЗВУЧАВ ДИТЯЧИЙ СМІХ.
ЗАРАЗ В ПРИП'ЯТЬ В ОСНОВНОМУ ЇЗДЯТЬ ТУРИСТИ, ТАКОЖ У КОЖНУ РІЧНИЦЮ АВАРІЇ НА ЧАЕС ВШАНУВАТИ ПАМ'ЯТЬ ЗАГИБЛИХ ПРИЇЖДЖАЮТЬ УЧАСНИКИ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ І КОЛИШНІ МІСЦЕВІ ЖИТЕЛІ.
ТУРИСТІВ, ЩО ВІДВІДАЛИ ПРИП'ЯТЬ, В ПЕРШУ ЧЕРГУ ВРАЖАЄ ПОРОЖНЕЧА ПОКИНУТОГО МІСТА. АДЖЕ ЛЮДИ ПОКИДАЛИ СВОЇ БУДИНКИ, ЗАЛИШАЮЧИ ВСІ СВОЇ РЕЧІ ВДОМА. І ХОЧА ДАВНИМ-ДАВНО ВСІ ЦІННОСТІ БУЛИ ВИКРАДЕНІ МАРОДЕРАМИ, У БАГАТЬОХ КВАРТИРАХ ЩЕ МОЖНА ПОБАЧИТИ І ВІДЧУТИ ТЕ, ЯК І ЧИМ ЖИЛИ ЇХНІ МЕШКАНЦІ.
З ВІДГУКІВ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПОБУВАЛИ У ПРИП'ЯТІ ТА В ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ ЧАЕС, СТАЄ ЗРОЗУМІЛО, ЩО ЕКСКУРСІЇ В ЦЮ МІСЦЕВІСТЬ СПРАВЛЯЮТЬ СИЛЬНЕ ВРАЖЕННЯ НА ВСІХ.
ДОЛИНА ДИЯВОЛА
АКТОВСЬКИЙ КАНЬЙОН НА РІЧЦІ МЕРТВОВОД, ТАКОЖ ВІДОМИЙ ЯК "ДОЛИНА ДИЯВОЛА" АБО МАЛИЙ КРИМ, ТЯГНЕТЬСЯ ВІД С. АКТОВО НА 3 КМ ДО С. ПЕТРОПАВЛІВКА. Глибина каньйону досягає 40 -50 м, площа - понад 250 га. Актовський каньйон являє собою унікальний комплекс лісової та водної екосистем з ансамблем скель та гранітних валунів. Єдиний в Європі, який за своїми геологоландшафтним показниками в мініатюрі з величезною точністю в часі освіти нагадує знамениті каньйони Північної Америки.
ХИМЕРНА ВИТІЮВАТІСТЬ РУСЛА МЕРТВОВОДУ (ВІД ВЕЛИКОЇ КОНЦЕНТРАЦІЇ СІРКОВОДНЮ У ВОДІ), СТРІМКІ СТІНИ, ПРИМІТНА КРАСА ГРАНІТНО-БАЗАЛЬТОВИХ СКЕЛЬ (ВИСОТОЮ ДО 100 М) ТА УНІКАЛЬНА ПРИРОДНА КРАСА ПРИВАБЛЮЮТЬ ТУРИСТІВ З УСІЄЇ ЄВРОПИ. Складний рельєф місцевості не дає можливості сплаву по річці, але привабливий для шанувальників екстриму, скелелазів і альпіністів. Природний комплекс Актовський каньйон, як і всі берега Мертвоводу, входить до складу Національного природного парку "Бузький Гард".
АРБУЗИНСЬКИЙ КАНЬЙОН ПОБЛИЗУ СЕЛА АКТОВЕ ТАКОЖ НАЗИВАЮТЬ МАЛИМ АКТОВСЬКИЙ КАНЬЙОН "ДОЛИНИ ДИЯВОЛА". Гранітні скелі, що формують рельєф долини річки Арбузинки, утворилися 4 млрд. років тому в результаті вулканічної діяльності (вважається, що вулкан до сих пір до кінця не охолов, тому на скелях навіть взимку іноді цвітуть фіалки). Тут можна зустріти фазанів, черепах, яструбів, ондатр, кротів, бізонів, диких кабанів і навіть оленів.
АРБУЗИНСЬКИЙ КАНЬЙОН ВХОДИТЬ ДО СКЛАДУ НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ "БУЗЬКИЙ ГАРД".
ВИД НА ОБИДВА КАНЬЙОНУ ОДНОЧАСНО ВІДКРИВАЄТЬСЯ ЗІ СКЕЛІ "ПУП ЗЕМЛІ" - НАЙВИЩОЇ ТОЧКИ УРОЧИЩА.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!!!
ПОБАЧИТИ ТЕ, ЩО НІКОЛИ НЕ БАЧИВ. СТАТИ ТИМ, КИМ НЕ БУВ НІКОЛИ. . .
топ 10 от Семаргл.pptx