ОКЕАНІЯ
Океа нія — загальна назва для островів центральної і південної частини Тихого океану, включаючи Австралію, Нову Зеландію і східну частину Нової Гвінеї.
Площа 8500 тис. кв. км
Микронезия Меланезия Полинезия
Геологія Океанія не є континентом: лише Австралія, Нова Каледонія, Нова Зеландія, Нова Гвінея і Тасманія мають континентальне походження. У минулому ці острови були єдиною сушею, проте в результаті піднімання рівня Світового океану значна частина поверхні виявилася під водою. Рельєф цих островів гористий і сильно розчленований.
Більшістьостровів. Океанії маютьвулканічнепоходження: частина з них є вершинами крупних підводних вулканів, деякі з них до тепер проявляють високу вулканічну активність (наприклад, Гавайські острови).
Інші ж острови мають коралове походження, які сформувалися в результаті утворення коралових споруд довкола вулканів, що занурилися під воду. Особливістю таких островів є великі лагуни, які оточені багаточисельними острівцями середня висота яких не перевищує трьох метрів.
Атолл - кораловий острів, що має вигляд суцільного або розірваногокільця, що оточує лагуну.
Клімат Океанія розташованав межах декількохкліматичних поясів: екваторіального, субекваторіального, тропічного, субтропічного, помірного. На більшій частині островів переважає тропічний клімат. Середньорічна кількість опадіввід 1500 до 4000 мм. Більшість островів. Океанії схильна до згубноїдії природних катаклізмів: вулканічних вивержень (Гавайські острови, Нові Гебріди), землетрусів, цунамі, циклонів, що супроводяться тайфунами і сильними дощами, засух.
Річки і озера Великі річки є лише на Південномуі Північному острові Нової Зеландії, а також на острові Нова Гвінея, на якому розташовані найбільші річки Океанії. Живлення річок переважно дощове. На атолах річкизовсімвідсутнііз-за високої пористості грунтів. Найбільша кількість озер, знаходитьсяв Новій Зеландії, де також є гейзери. На інших островах Океанії озера — велика рідкість.
Струмок на острові Ефате (Вануату).
Флора и фауна Серед найбільш широко поширених рослин Океанії виділяються кокосова пальма і хлібне дерево, які грають важливу роль в житті місцевих жителів: плоди використовуються в їжу, деревина є джерелом тепла, будівельним матеріалом. На островах також виростає велика кількість папоротей, орхідей.
Найбільше число ендеміків зареєстроване в Новій Зеландії і на Гавайських островах. Найбільшою різноманітністю фауни відрізняються Нова Зеландія і Нова Гвінея. На маленьких островах Океанії, перш за все, атолах, ссавці майже не зустрічаються: на багатьох з них мешкає лише полінезійський щур.
З представників фауни Нової Зеландії найбільш відомими є птиці ківі, що стали національним символом країни. Інші ендеміки країни — кеа, какапо (совина папуга), такахе (безкрила султанка). На всіх островах Океанії мешкає велика кількість ящірок, змій і комах. На території регіону розташована велика кількість територій, що охороняються, багато хто з яких займає значні площі.
Папороть Хлібне дерево
кеа ківі
такахе какапо
Населенняя Корінними жителями Океаніїмікронезійці, є меланезійці і папуаси. Портрет представниці корінного народу Нової Зеландії — маорі.
Господарство Сучасні жителі Океанії займаються землеробством, вирощують кокосові пальми, банани, ананаси, цукровий очерет. Традиційне заняття– промиселв океані. На островах добувають руди кольорових металів, кам'яне вугілля, розробляють поклади фосфоритів.
Наслідки діяльності людини 1. Вирубані коштовні породи дерев. 2. Забруднені прибережні води багатьох островів. 3. Деякі атоли перетвореніна полігони для випробування зброї, в результаті ряд атолів знищений. атомної