Одеса сучасна.Сини тво Одесо..pptx
- Количество слайдов: 17
ОДЕСА СУЧАСНА. СИНИ ТВОЇ , ОДЕСО. УЧЕНИЦЯ 4 -А КЛАСУ ГОРБ ВЛАДА
Освіта та наука Станом на 2011 рік за даними Департаменту освіти та науки Одеської обласної держадміністрації охоплення дошкільною освітою становить 70% серед усіх дітей, при тому, що станом на 2010 рік ця цифра складала 60%. У тому числі серед дітей 5 -річного віку ця цифра становить майже 100%, що краще порівняно з минулим роком (89%). За тими ж даними, станом на 2010 рік, у місті працюють 152 дошкільних навчальних закладів, де навчаються 26 247 дітей. Позаяк, місць у дитячих садках Одеси на усіх охочих місця не вистачає, через що батькам доводиться свати у чергу, для того, що б їх дитина потрапила у дошкільний заклад. Однак, за останні роки ситуація з дошкільними закладами поліпшується, порівняно з 1990 -ми роками, коли дитсадки масово закривалися.
Одеса — великий центр вищої освіти і академічної та галузевої науки. У місті також діють 136 середні навчальні заклади], 18 ВНЗ I-II рівнів акредитації та 19 ВНЗ III—IV рівнів акредитації[118]. В усіх ВНЗ навчаються близько 130 тисяч студентів, 9 з них мають статус національних. Серед найвідоміших ВНЗ міста є Одеський національний університет імені І. І. Мечникова та Одеський національний політехнічний університет, кожний з яких охоплює багато спеціальностей та працюють у сферах гуманітарних та технічних наук відповідно.
У 2014 році у ТОП-200 рейтингу університетів України III, IV рівнів акредитації було представлено 14 одеських ВНЗ з 19 -ти. Найвизначнішими академічними інститутами Одеси є Фізико-хімічний інститут імені О. Богатського та Інститут проблем ринку і економіко-екологічних досліджень. Серед інших наукових установ міста слід також відзначити: філіал Інституту біології південних морів імені О. Ковалевського; Одеський археологічний музей; Селекційно-генетичний інститут «Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» відділення гідроакустики севастопольського Морського Гідрофізичного інституту; радіоастрономічну обсерваторію «Уран 4» Радіоастрономічного інституту та філію Центру гуманітарної освіти.
Також у місті та на його околицях існує багато науково-дослідних, проектноконструкторських інститутів та інші організації, що працюють у різних галузях науки. Серед відомих науковців, що працювали, народилися або вчилися в Одесі багато видатних постатей: Ераст Андрієвський, Олександр Богомолець, Микола Гамалія, Джордж Гамов, Валентин Глушко, Микола Зелінський, Петро Каришковський, Сергій Корольов, Олександр Ляпунов, Леонід Мандельштам, Петре Мелікішвілі, Дмитро Менделєєв, Ілля Мечников, Микола Пирогов, Іван Сєченов, Василь Таїров, Ігор Тамм, Костянтин Ушинський, Володимир Філатов тощо.
Культура. Театри та музика Одеса — одне з найбільш розвинених міст в Україні у плані культури. У цьому припортовому місті існує безліч театрів та музеїв, які мають багаторічну історію. В Одесі також народилося та виросло багацько діячів культури — музиканти, актори, письменники, художники тощо. Помітне місце в культурному житті міста займає театральне мистецтво. Найвизначнішим та найвідомішим театром Одеси є Національний академічний театр опери та балету.
Його сучасна будівля була зведена у 1887 році, є однією з найкрасивіших у Європі архітектурних споруд та одним із символів міста. . У ньому бував видатний композитор. Петро Чайковський, на його сцені виступали відомі співаки: Федір Шаляпін, Енріко Карузо, Леонід Собінов, танцювала. Айседора Дункан тощо.
Український музично-драматичний театр імені В. Василька серед інших одеських театральних сцен вирізняється сміливістю, широтою, творчими пошуками. Цей театр було засновано у 1920 -х роках. Сьогодні в одеському українському театрі ставляться вистави за п'єсами найкращих українських та світових драматургів — Пантелеймона Куліша, Григорія Квітка-Основ'яненка, Івана Котляревського, Мольєра, Бертольда Брехта, тощо. На противагу українському театру в Одесі також існує російський драматичний театр імені А. Іванова, що був заснований 1874 року і є найстарішим на півдні України театром[]. Тут виступали такі видатні особистості, як Сара Бернар, Елеонора Дузе, Бенуа Коклен, а також українські майстри — Панас Саксаганський, Марія Заньковецька, Марко Кропивницький тощо.
Кіно Одеса — одне з найперших українських міст, де з'явився кінематограф. Місто стало одним найбільших центрів кіновиробництва у Східній Європі, тут знімалося велика кількість фільмів за часів СРСР. Поява в Одесі кіно великою мірою залежала від Мирона Гроссмана. У 1885 році він одним з перших, а можливо, і найпершим у Російській імперії організував в Одесі фабрику сухих фотографічних пластинок. Згодом, у 1907 році Гроссман створив кіноательє «Мірограф» , де почав знімати власні фільми. Згодом це кіноательє переросло у кінофабрику, а у 1919 році, разом із іншими кінофабриками об'єдналося у міську кіностудію. Згодом на одеській кіностудії почали знімати багато відомих фільмів, як «Десять негренят» , «Небезпечні гастролі» , «Зелений фургон» , а також перший український мультфільм «Казка про солом'яного бичка» тощо.
Також у місті функціонує місцева студія мультиплікації, яка є одною з найбільших анімаційних студій в Україні. За 20 років існування ця мультиплікаційна студія випустила 2 повнометражних мультиплікаційних фільми, більш ніж 50 мультикліпів та більш ніж 1000 рекламних роликів для телеканалів та телепередач. Серед постатей з Одеси у кінематографі прославилися такі люди, як Віктор Добровольський, Марко Донськой, Михайло Разумний, Андрій Сова, Леонід Трауберг, Леонід Утьосов та інші. Серед українських зірок кінематографу в Одесі також знімалася Віра Холодна, визначна акторка німого кіно 1910 -х років.
У місті також працює низка історичних музеїв різного ґатунку: військово-історичний «Стара Одеса» , музей оборони Одеси музей історії євреїв Одеси «Мігдаль-Шорашим» історико-краєзнавчий та інші музеї. Також у місті є декілька музеїв на морську тематику: морського флоту України, Одеського морського порту імені Ф. де Воллана та музей якорів. Також діють декілька будинків-музеїв та музеїв, присвячених особам: Олександра Пушкіна, Костянтина Паустовського, Миколи Реріха, Василя Таїрова та Володимира Філатова. А також декілька галузевих музеїв, як, кіно, футболу та анатомії людини.
За останні роки до старих музеїв додалися також більш сучасні та цікаві музеї, що також мають попит у жителів міста та туристів: музей нумізматики, музей футбольного клубу «Чорноморець» музей сучасного мистецтва Одеси, музей воскових фігур «У Баби Уті» , музей коньячної справи Шустова тощо.
Музеї В Одесі працюють близько 30 -ти музеїв. Серед найвідоміших: археологічний— найстаріший в Україні археологічний музей, що також працює, як науково-дослідний інститут при НАН України; художній— один з найбільш розвинених художніх музеїв в Україні та має у своїх фондах майже усі види художнього мистецтва: живопис, графіку, скульптуру, дек оративно-прикладне мистецтво і містить витвори російських і українських майстрів іконопису від XVI століття до сучасності, нараховуючи понад 10 тисяч оригінальних робіт; західного та східного мистецтва— один з найкращих музеїв такого виду в Україні; «Філікі Етерія» — музей національно -визвольного руху Греції, що почався в Одесі із заснування однойменної таємної організації.
Література Одеса — це один з українських літературних центрів. Однак, на відміну від іншого літературного осередку України, Львова, що славиться книговидавництвом , Одеса — це місце, де частіше книги писалися, а не видавалися. На початку XIX століття місто також відвідало багато літераторів тодішньої Російської імперії: Костянтин Батюшков, Миколай Гнедич, Павло Морозов, Михайло Розенберг , Павло Свіньїн, Олімпіада Шишкіна тощо. Одеса багато у чому пов'язана з ім'ям видатного російського поета, драматурга та прозаїка, реформатора та творця сучасної російської літературної мови, Олександра Сергійовича Пушкіна.
Саме тут Пушкін написав три глави одного зі своїх найвідоміших творів, «Евгений Онегин» , поему «Бахчисарайский фонтан» та розпочав поему «Цыганы» , а також написав близько 30 ти ліричних віршів. Після того як Пушкін написав свої вірші про Одесу ця тема стала популярною у колах російської інтелігенції. Такими стали Володимир Бенедиктов, Іван Бороздна, Андрій Подолинський, Семен Раїч, Василь Туманський
«Південна Пальміра» стала малої батьківщиною для багатьох різнопланових у майбутньому письменників, що у ній народилися, зокрема, Ганни Горенко(у майбутньому Ахматова), Алена Боске, Івана Бриля (відомого також, як Янка Бриль), Володимира Жаботинського, Ієхієла. Лейба Файнзільберга (відомого також, як Ілля Ільф), Євгена Катаєва (відомого також, як Євген Петров) тощо. У різні роки в Одесі бувало багацько іноземних літераторів. Зокрема, Іван Бунін, що прожив багато років в Одесі, Іван Вазов, Максим Горький, що згодом описав цей період життя у майбутньому в оповіданні «Челкаш» , Олександр Грін, який саме в Одесі вперше побачив море, Теодор Драйзер, Аветік Ісаакян, Олександр Купрін, Володимир Маяковський, який згадав Одесу у поемі «Облако в штанах» , Олександр Мовсісян (також відомий, як Олександр Ширванзаде), що під враженням перебування у місті написав повість «Артист» та розпочав іншу — «Меланія» , Менделе Мойхер. Сфорім, Олександр Островський, Яків Полонський, який пізніше описав своє перебування в Одесі у напівавтобіографічному романі «Дешевый город» , Марк Твен.
Лев та Олексій Толсті, що побували у місті за часів Кримської війни, Антон Чехов, Корній Чуковський, Шолом-Алейхем, що писав у газети «Одесские новости» та «Одесский листок» , а також вітчизняні: Людмила Василевська-Березіна (також відома, як Дніпрова Чайка), Володимир Короленко, Михайло Коцюбинський, Іван та Юрій Липи, Іван Нечуй-Левицький, що описав життя української інтелігенції в Одесі кінця століття у повісті «Над Чорним морем» , Петро Ніщинський (також відомий, як Петро Байда), тричі приїжджала українська письменниця Леся Українка, Іван Франко тощо. Нині серед відомих одеських літераторів можна відзначити поета Бориса Барського, письменникалітератора Михайла Жванецького тощо. У місті існує міжнародна книжкова виставка «Зелена хвиля» і фестивалі української книги.