Tema_1_z_OBU.ppt
- Количество слайдов: 46
Облік у бюджетних установах Слайд-конспект для студентів спеціальності “Облік і аудит”
Рекомендована література 1. Атамас П. Й. Облік у бюджетних установах. 4 -е вид. , перероб. та доп. Навч. посіб. – К. : ЦУЛ, 2011. – 312 с. 2. Атамас П. Й. Облік у бюджетних установах. Посібник для практичних занять та самостійної роботи. - Дн-ськ: Вид. ДУЕП, 2009. – 112 с. 3. Джога Р. Т. та ін. Облік у бюджетних установах: Підручник. - К. : КНЕУ, 2006. — 480 с. 4. Панкевич Л. В. та ін. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навч. посібник. – Львів: Аверс, 2002. – 316 с. 5. Свірко С. В. бухгалтерський облік в бюджетних установах: методологія та організація. – К. : КНЕУ, 2006. – 244 с. 6. Свірко С. В. Організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах: Навч. посібник. – К. : КНЕУ, 2006. – 380 с. 7. Ткаченко І. Т. Звітність бюджетних установ: Навч. посібник. — К. : КНЕУ, 2005. — 548 с. 8. Періодичні видання: “Баланс”, “Баланс-бюджет”, “Бухгалтерія”, “Бюджтна бухгалтерія”, “Все про бухгалтерський облік” та ін.
Тема 1. Основи організації бухгалтерського обліку в бюджетних установах 1. 1. Роль і завдання бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами та особливості його організації 1. 2. Бюджетна система України та організація обліку виконання бюджету 1. 3. Історія розвитку бюджетного обліку 1. 4. Бюджетна класифікація: будова, роль і призначення 1. 5. Кошториси доходів і видатків бюджетних установ 1. 6. План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ 1. 7. Форми бухгалтерського обліку та облікові регістри в бюджетних установах 1. 8. Бухгалтерський баланс бюджетної установи
Бюджетними називають організації, основна діяльність яких повністю або частково фінансується за рахунок коштів бюджету на підставі кошторису доходів і видатків. Бюджетний облік – це бухгалтерський облік виконання бюджету і кошторисів бюджетних установ.
Суб′єкти бухгалтерського обліку в державному секторі * МФУ – забезпечує дотримання державної політики в сфері бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів; * ДКУ (661 установа) – організовує і веде облік виконання державного та місцевих бюджетів; * розпорядники бюджетних коштів (63 тис. бюджетних установ) – ведуть облік виконання кошторисів доходів і видатків; * ПФУ (751 установа) – та державні цільові фонди – ведуть облік виконання бюджетів відповідних фондів
Основні нормативні документи з організації обліку в бюджетних установах * Бюджетний кодекс України, прийнятий ВРУ 08. 07. 10 р. № 2456 -У 1 * Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” від 16. 07. 99 р. № 996 -Х 1 У * Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затв. наказом МФУ від 12. 03. 12 р. № 333 * Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затв. наказом МФУ від 24. 05. 95 р. № 88 * План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затв. наказом ГУ ДКУ від 10. 12. 99 р. № 114 (зі змінами і доповненнями) * Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затв. постановою КМУ від 28. 02 р. № 228 (зі змінами і доповненнями) * Порядок подання фінансової звітності, затв. постановою КМУ від 28. 02. 2000 р. № 419 * Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затв. постановою КМУ від 26. 01. 11 р. № 59 * Стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007 -2015 роки, затв. постановою КМУ від 16. 01. 07 р. № 34
Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі (вводяться з 01. 13 р. ) 101 – Подання фінансової звітності 102 – Консолідована фінансова звітність 105 – Фінансова звітність в умовах гіперінфляції 123 – Запаси 127 Зменшення корисності активів 131 – Будівельні контракти 132 – Виплати працівникам 133 – Фінансові інвестиції 134 – Фінансові інструменти 135 – Витрати І т. ін.
Специфічні особливості обліку в бюджетних установах • • високий рівень централізації обліку; контроль виконання кошторису видатків; роздільний облік касових і фактичних видатків; організація обліку витрат і доходів в розрізі статей бюджетної класифікації; • сувора відповідність обліку і звітності вимогам нормативних документів; • відображення в єдиній системі обліку бюджетної і комерційної діяльності (коштів загального і спеціального фондів); • галузева специфіка обліку в установах культури, науки, освіти, охорони здоров'я, управління, оборони і т. ін.
Бюджетна система України
Головний бухгалтер бюджетної установи може бути притягнутим до відповідальності за порушення у професійній діяльності: - дисциплінарної у вигляді догани або звільнення; - матеріальної (згідно гл. 9 КЗп. П); а) обмеженої у розмірі свого середньомісячного заробітку; б) повної, якщо завдана шкода підпадає під ознаку кримінального злочину, або мала місце втрата цінностей, одержаних бухгалтером під звіт; - адміністративної (згідно гл. 4 КУп. АП) у вигляді адміністративного штрафу; - кримінальної (за рішенням суду): а) за використання бюджетних коштів не за призначенням (ст. 210 ККУ); б) за халатність при виконанні службових обов′язків (ст. 367 ККУ).
Державний бухгалтер – це посадова особа Державного казначейства, яка забезпечує в бюджетній установі ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової та бюджетної звітності, контроль за дотриманням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов′язань та здійсненні платежів. Впровадження інституту державних бухгалтерів сприятиме посиленню контролю з боку держави за використанням бюджетних коштів
Етапи становлення і розвитку бюджетного обліку в СРСР та Україні: 1) 1917 -1938 рр. - проста система, три плани рахунків; 2) 1939 -1955 рр. – подвійна система обліку, єдиний План рахунків виконання кошторису, два окремі баланси: бюджетний і підсобного господарства; 3) 1955 -1987 рр. - єдиний план рахунків за подвійною системою, один баланс, централізовані бухгалтерії, регістри для автоматизації обліку; 4) 1988 -1999 рр. – централізація обліку, використання ЕОМ, подвійна система, відновлення установ Держказначейства; 5) з 2000 р. – новий План рахунків, облікові регістри, баланс, автоматизація обліку, посилення контролю з боку Держказначейства і т. ін.
Бюджетна класифікація – науково обґрунтоване, обов'язкове групування доходів і видатків бюджетів усіх рівнів за однорідними ознаками, закодованими у попередньо визначеному порядку, що забезпечує порівнянність, зіставність та можливість узагальнення показників бюджетів усіх рівнів (від сільського до загальнодержавного), складання консолідованого бюджету територій та країни в цілому, контроль за його виконанням і складання зведеного звіту про виконання бюджету.
Складові бюджетної класифікації Класифікація доходів Класифікація фінансування Класифікація боргу Класифікація видатків За функціональною ознакою (функціональна) За відомчою структурою (відомча) За економічним призначенням (економічна) За бюджетними програмами (програмна)
Класифікація доходів бюджетних установ (витяг)
Класифікація фінансування державного бюджету (витяг)
Економічна класифікація видатків державного бюджету
Видатки розвитку – видатки бюджетів на фінансове забезпечення наукової, інвестиційної та інноваційної діяльності. До них відносять капітальні видатки за КЕКВ 2000, дослідження і розробки за КЕКВ 1171 та ін. Видатки споживання – видатки, що забезпечують поточне функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування, бюджетних установ, видатки на заходи соціального захисту населення та соціально-культурної сфери і т. ін. (за КЕКВ 1110 -1140, 1160, 1172, 1200 та ін. )
Кошторис витрат – основний плановий і фінансовий документ, який визначає обсяги, цільові напрямки та поквартальний розподіл коштів, що виділяються з бюджету на утримання установи. Передбачені у кошторисах асигнування є граничними і витрачання коштів понад ці суми не дозволяється.
Склад витрат на поточне утримання бюджетної установи • Адміністративно-господарські витрати – це витрати на утримання управлінського, господарського і допоміжного персоналу, на відрядження, придбання інвентарю, оплату комунальних послуг і т. ін. • Операційні витрати – це витрати, пов'язані зі здійсненням основної діяльності установи (витрати на зарплату педагогам, лікарям, на медикаменти, продукти харчування у лікарнях і т. ін. ).
Види кошторисів бюджетних установ • Індивідуальні - кошториси витрат, які складають окремі бюджетні установи у розрізі статей бюджетної класифікації. • Загальні - кошториси, які складають централізовані бухгалтерії, де видатки плануються у розрізі груп однотипних установ (шкіл, училищ, дитячих закладів, лікарень тощо). • Кошториси на централізовані заходи - складають міністерства, центральні відомства і управління місцевої адміністрації для визначення і фінансування витрат на проведення нарад, конференцій, придбання літератури, медикаментів та інші загальні заходи. • Зведені - складають вищестоячі органи управління (міністерства, відомства) шляхом підсумовування всіх видатків на утримання міністерства або центрального відомства, всіх індивідуальних, загальних та кошторисів на централізовані заходи установ, що підпорядковані даному органу управління.
Особливості будови та застосування Плану рахунків бюджетних установ • План рахунків бухгалтерського обліку в бюджетних установах розроблений на підставі МСБО і введений в дію з 01. 2000 р. ; • В основу групування рахунків у цьому Плані покладено економічний зміст господарських засобів і процесів. Відповідно до цього у Плані рахунків виділено 8 класів балансових та один клас позабалансових рахунків; • Кодування рахунків побудовано за децимальною (десятковою) системою. При позначенні кореспонденції рахунків використовуються тризначні коди субрахунків (наприклад: 301, 362 та ін. ); • У Плані рахунків об′єднані рахунки для обліку виконання кошторису доходів і видатків як за загальним (субрах. 701, 702, 801, 802 та ін. ), так і за спеціальним фондом (субрах. 711 -716, 811 -813 та ін. ); • Більшість рахунків уніфіковані для різних галузей невиробничої сфери (301, 321 тощо), але є рахунки, призначені лише для обліку окремих видів діяльності (351, 634, 635 тощо – для наукових установ; • Субрах. 232 використовують лише установи, у кошторисі яких передбачені витрати за КЕКВ 1133 “Продукти харчування”, а субрах. 233 – лише ті установи, які передбачають витрати за КЕКВ 1132 “Медикаменти та перев′язувальні матеріали”
• Децимальна (десяткова) система побудови Плану рахунків передбачає, що всі рахунки за своїм економічним змістом поділяються не більш як на 10 груп (класів, розділів), кожна група (клас) повинна об'єднувати не більше 10 синтетичних рахунків, а кожен синтетичний рахунок повинен мати не більше 10 субрахунків. • Код субрахунку завжди тризначний і включає номер класу (перший знак), номер синтетичного рахунка в цьому класі (другий знак) і номер субрахунку (третій знак). • Подвійний запис – це елемент метода бухгалтерського обліку, який означає, що кожна господарська операція реєструється в облікових регістрах на дебеті одного і на кредиті другого рахунку в однакових розмірах
План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ - 2
План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ - 3
План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ - 4
План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ - 5
Форма бухгалтерського обліку – порядок узгодження різних видів облікових регістрів, техніки обробки облікових даних, послідовності і способів здійснення облікових записів, технічних засобів ведення обліку. Найбільш поширеними формами бухгалтерського обліку в бюджетних установах на сучасному етапі є: - Журнал-головна; - Журнально-ордерна; - Комп′ютерні форми обліку
Технологічна послідовність облікового процесу при журнал-головній формі обліку
Типові форми Меморіальних ордерів -1 1. Накопичувальна відомість за касовими операціями т. ф. № 380 (бюджет); 2. Накопичувальна відомість руху коштів загального фонду в органах Державного казначейства України (установах банку) т. ф. № 381 (бюджет); 3. Накопичувальна відомість руху коштів спеціального фонду в органах Державного казначейства України (установах банку) т. ф. № 382 (бюджет); 4. Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами т. ф. № 408 (бюджет); 5. Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій т. ф. № 405 (бюджет); 6. Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами т. ф. № 409 (бюджет); 7. Накопичувальна відомість за розрахунками в порядку планових платежів т. ф. № 410 (бюджет); 8. Накопичувальна відомість за розрахунками з підзвітними особами т. ф. № 386 (бюджет);
Типові форми Меморіальних ордерів - 2 9. Накопичувальна відомість про вибуття та переміщення необоротних активів т. ф. № 438 (бюджет); 10. Накопичувальна відомість про вибуття та переміщення малоцінних та швидкозношуваних предметів т. ф. № 439 (бюджет); 11. Зведення накопичувальних відомостей про надходження продуктів харчування т. ф. № 398 (бюджет); 12. Зведення накопичувальних відомостей про витрачання продуктів харчування т. ф. № 411 (бюджет); 13. Накопичувальна відомість витрачання матеріалів т. ф. № 306 (б-т); 14. Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ т. ф. № 409 (бюджет); 15. Зведення відомостей за розрахунками з батьками на утримання дітей т. ф. № 406 (бюджет); 16. Накопичувальна відомість забалансового обліку; 17 та ін. Меморіальний ордер № ____ ф. № 274 (бюджет)
Основні типові форми регістрів аналітичного обліку бюджетних установ • • • Картка аналітичного обліку готівкових операцій; Картка аналітичного обліку касових видатків; Картка аналітичного обліку фактичних видатків; Картка аналітичного обліку отриманих асигнувань; Книга аналітичного обліку асигнувань, перерахованих підвідомчим установам; Книга обліку асигнувань та прийнятих зобов′язань; Картка аналітичного обліку капітальних видатків; Книга кількісно-сумового обліку (ф. № З-6 і З-6 а); Картка кількісно-сумового обліку (ф. № З-7); Книга обліку тварин (ф. № З-8); Книга складського обліку запасів (ф. № З-9); Інвентарна картка обліку основних засобів та ін.
Бухгалтерський баланс – спосіб узагальненого відображення і економічного групування засобів господарства в грошовій оцінці за їх видами і джерелами утворення на визначену дату. Бухгалтерський баланс бюджетної установи – звіт про стан засобів установи, який відображає її активи, капітал та зобов'язання у синтезованому вигляді на певну дату.
Будова балансу бюджетної установи
Активи бюджетних установ - це ресурси, які ними контролюються і повинні принести їм економічну вигоду в майбутньому шляхом використання їх у процесі надання послуг відповідно до статутної діяльності, при обміні на інші активи або при погашенні зобов'язань установи. Необоротні активи – це засоби, придбані або створені бюджетною установою для довгострокового використання (понад один рік) у процесі господарської діяльності і не призначені для продажу. Оборотні активи - це засоби, призначені для невиробничого споживання або використання у процесі статутної господарської діяльності бюджетної установи протягом одного року або менше. Видатки бюджетних установ - це фактичні витрати матеріальних, трудових і грошових ресурсів на утримання установи та її статутну діяльність, які здійснюються за рахунок коштів загального і спеціального фондів.
Tema_1_z_OBU.ppt