Л 1 2014.pptx
- Количество слайдов: 31
ОБЛІК І АУДИТ форма підсумкового контролю – іспит Доц. Кафедри Бухгалтерського Обліку, канд. екон. наук Король Світлана Яківна sykorol@ukr. net
Навчальний план Вид робіт Лекцій Кількість годин 34 Практичні заняття 32 Самостійна робота студентів 146 Модульний контроль Всього 4 216 (6 кредитів)
ТЕМА 1. Облік і аудит в системі управління підприємствами
План лекції 1. Необхідність та економічна обумовленість обліку і аудиту. 2. Характеристика обліку на підприємстві. 3. Види аудиту. 4. Правове регулювання бухгалтерського обліку і аудиту в Україні.
1. Необхідність та економічна обумовленість обліку і аудиту.
Господарський облік - це система спостереження, вимірювання і реєстрації господарських процесів з метою контролю та управління ними. Господарський контроль – це система спостереження і перевірки відповідності функціонування підприємств встановленим стандартам та іншим нормативам, прийнятим планам, програмам та оперативним управлінським рішенням, виявлення допущених відхилень від прийнятих принципів організації і ведення господарства.
Місце обліку та аудиту в системі управління підприємством Персонал
Види господарського обліку та їх характеристика Оперативний Статистичний облік окремих господарських фактів; надає дані про щоденні, щозмінні або щогодинні господарські процеси надає інформацію про показники, які характеризують закономірності та тенденції розвитку підприємства Бухгалтерський n суцільний нагляд та вимірювання майна суб’єкта господарарювання, джерел його формування і відслідковування господарських процесів; n має безперервний характер реєстрації господарських операцій (ГО)
Бухгалтерський облік – процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”
Аудит – перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів. Закон України “Про аудиторську діяльність”
Завдання бухгалтерського обліку - сформувати повну і достовірну інформацію про діяльність організації і її майнове положення, необхідної користувачам бухгалтерської звітності. Завдання аудиту - вирішувати конфлікт інтересів тих, хто формує інформацію, і тих, хто нею користується (власників, банків, кредиторів та ін. ).
Мета бухгалтерського обліку - надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Мета аудиту - підтвердження об'єктивності та достовірності інформації на основі застосування спеціальних знань об'єкту дослідження та методичного інструментарію обліку і контролю (захистити інтереси користувачів фінансової та іншої економічної інформації).
2. Характеристика обліку на підприємстві
Користувачі облікової інформації Зовнішні користувачі · Інвестори · Банки · Постачальники · Клієнти/замовники · Уряд · Громадськість Облікова інформація Відповідні інформаційні потреби Внутрішні користувачі · Власники підприємства · Керівники (менеджери) всіх рівнів · Працівники
Функції бухгалтерського обліку в системі управління підприємством Оціночна - вимір та оцінка ресурсів, виробленої продукції, результату діяльності підприємства, його рентабельності. Контрольна – надає дані для контролю збереження та ефективності використання ресурсів, виконання планових завдань, дотримання вимог законодавства й умов угод і контрактів. Аналітична - надає дані для аналізу діяльності підприємства. Інформаційна - забезпечення обліковою інформацією користувачів для прийняття управлінських рішень.
Види бухгалтерського обліку Фінансовий облік Внутрішньо- забезпечує інформацією про результати діяльності підприємства та його фінансовий стан як ЗОВНІШНІХ, так і ВНУТРІШНІХ користувачів господарський (управлінський) облік формує інформацію, яка призначена тільки для ВНУТРІШНІХ користувачів
Види бухгалтерського обліку Критерії порівняння фінансовий управлінський Використання Внутрішнє і зовнішнє Внутрішнє Обмеження Нормативно-правові акти Ніяких обмежень Часовий аспект Минуле Теперішнє і майбутнє Сфера охоплення Вимірники Господарська одиниця в Структурні підрозділи цілому підприємства Грошовий вимірник Періодичність Регулярно, як правило за складання звітів рік або за квартал Критерії інформації Об’єктивність Основні акценти Точність Відкритість даних Більшість даних доступна усім Різні вимірники Різні строки Корисність, доступність для розуміння Швидкість представлення Комерційна таємниця
Принципи бухгалтерського обліку і фінансової звітності Назва принципу Автономності Повного висвітлення Обачності Безперервності Постійності Періодичності Фактичної (історичної) собівартості Нарахування і відповідності Превалювання сутності над формою Єдиного грошового вимірника Зміст принципу
3. Характеристика аудиту на підприємстві
Види аудиту за Законом України «Про аудиторську діяльність» : • ініціативний - аудит з ініціативи суб'єктів господарювання; • обов'язковий - у випадках передбачених законодавством. Види аудиту за МСА: Внутрішній аудит: проводиться в середині підприємства штатним аудитором на вимогу, за ініціативи та від імені його керівництва). Зовнішній аудит: виконується на замовлення зовнішніми аудиторами.
Типи аудиту за характером виконуваної аудиторської роботи : • Операційний аудит. • Аудит на дотримання нормативних вимог. • Аудит фінансової звітності.
Користувачі Мета отримання інформації Власники управління підприємством, уникнення штрафних санкцій, запобігання порушень законодавства Інвестори для оцінки наслідків ризиків, які властиві інвестиціям Акціонери для оцінки здатності підприємства виплачувати дивіденди Працівники для оцінки стабільності та прибутковості роботодавця, здатність забезпечити належний рівень оплати праці, пенсій і зайнятість Позикодавці та інші кредитори для визначення можливості своєчасного погашення зобов'язань за договорами (наданих позик, нарахованих відсотків і т. і. ) Уряд та урядові для регулювання їх діяльності, формування податкової політики, отримання статистичних
Принципи аудиту Група принципів принципи професійної етики Рівень регламентації є обов'язковими для кожного аудитора методологічні мають принципи рекомендаційний характер організаційні принципи мають рекомендаційний характер Характеристика принципів
Основні функції аудиту Назва функції контрольна координаційна аналітична інформаційна консультативна захисна Зміст функції
4. Правове регулювання бухгалтерського обліку і аудиту в Україні
Мета державного регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні : • створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств та гарантують і захищають інтереси користувачів; • удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Суб’єкти правового регулювання бухгалтерського обліку в Україні: 1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, який затверджує нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності – Каб. Мін України. 2. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування. 3. Національний банк України встановлює порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в банках.
Діяльність у сфері бухгалтерського обліку регулюється • Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16. 07. 99 № 996 -ХІV; • Національними положення (стандартами) бухгалтерського обліку – П(с)БО; • Міжнародні стандарти фінансової звітності – МСФЗ; • іншими нормативно-правовими актами.
МСФЗ застосовуються для складання фінансової звітності, якщо вони не суперечать Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та офіційно оприлюднені на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. • за МСФЗ складають фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) ПАТи, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається КМУ. • Інші підприємства самостійно визначають доцільність застосування МСФЗ для складання фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності).
Аудиторська діяльність у сфері фінансового контролю регулюється • Господарським кодексом України, • Законом України «Про аудиторську діяльність» від 22. 04. 1993 № 3125 -ХІІ, • Міжнародними стандартами контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг - ISA, • іншими нормативно-правовими актами.
Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг: Розроблені Міжнародною федерацією бухгалтерів. Є засобом забезпечення достовірності інформації, яку прагнуть отримати інвестори та інші зацікавлені особи. Не встановлюють відповідальність управлінського персоналу, проте передбачають, що управлінський персонал визнав певну відповідальність, яка є фундаментальною для проведення аудиту. Вимагає як основу аудиторської думки отримання достатньої впевненості у тому, що фінансова звітність не містить суттєвого викривлення внаслідок шахрайства або помилки.
Л 1 2014.pptx