CAUTION!Financial crime!.pptx
- Количество слайдов: 25
ОБЕРЕЖНО! Фінансові злочини! Київський національний торговельноекономічний університет
Сьогодні ми розглянемо: Понятійний апарат та види фінансових злочинів; Історичний розвиток фінансових злочинів та 5 найбільших фінансових афер за останнє тисячоліття; Відповідальність та покарання за фінансові злочини; Запобіжні заходи від фінансових злочинів.
Фінансова злочинність – це сукупність дій з приводу незаконного посягання на фінансові ресурси або їх матеріальні (нематеріальні) еквіваленти. В широкому сенсі, фінансові злочини – це будь -які ненасильницькі правопорушення, що спричиняють/можуть спричинити фінансові втрати.
Залежно від рівня фінансових відносин, що є об'єктом посягань, розрізняють: а) злочини, що посягають на фінансову систему держави (державні і місцеві фінанси); б) злочини, що посягають на фінанси підприємств; в) злочини, що посягають на фінанси населення. Залежно від сфери посягань розрізняють: а) злочини у сфері оподаткування; б)злочини на фінансовому ринку(на ринку цінних паперів, валютному ринку; міжбанківському грошовому ринку); в) злочини у сфері страхового ринку; г) злочини у сфері кредитного ринку; д) злочини на ринку товарів і послуг.
Загалом, фінансові злочини включають: q Шахрайство (шахрайство з платіжними картками, іпотечне шахрайство, корпоративне шахрайство, шахрайство з цінними паперами, банківське шахрайство й т. п. ); q Ухилення від сплати податків; q Хабарництво; q Розкрадання; q Крадіжку персональних даних; q Відмивання грошей; q Підробку грошей; q Фінансові піраміди; q тощо.
Історія фінансових злочинів Суворі покарання за фінансові злочини існували завжди. Кодекс Хаммурапі, складений 3700 років тому, свідчить, що той, хто порушив умови договору повинен бути вбитий як злодій. Ця стаття застосовувалася до всіх видів угод: від усних домовленостей до письмових контрактів. У Каталонії середніх віків банкіру, який розорився, загрожувала не тільки втрата репутації (глашатаї повинні були оголошувати про всіх банкрутство на площах): за законом він повинен був жити тільки на воді та хлібі, доти поки повністю не розплатиться з усіма вкладниками. Якщо він протягом року не зміг розрахуватися з клієнтами, йому загрожувала смертна кара. Смертна кара також застосовувалася як покарання за підробку фінансових документів.
Історія фінансових злочинів З шахраями боролася не лише влада, а й банкіри. Процвітання Флоренції в епоху Відродження було частково забезпечено стараннями Arte del Cambio - гільдії міняйл, які відігравали важливу роль в міжнародній торгівлі. 70 -й пункт кодексу гільдії свідчить, що будь-який її член, будучи викритим в обмані клієнтів, повинен бути покараний за допомогою диби або іншого "корекційного механізму". Загроза покарання принесла певний результат. Британський історик Марвін Бекер, вивчивши документи того часу, прийшов до висновку, що випадки фальшивомонетництва і шахрайства у Флоренції були нижчі, ніж у середньому по Італії. Цей рецепт не спрацював в Англії, де смертна кара загрожує фальшивомонетникам з XVI ст. До кінця XVII ст. злочин став масовим, незважаючи на те що спійманих в шахрайстві протягували, прив'язавши до коней, по місту, а потім вішали.
5 найбільших фінансових аферистів світу за версією Forbes 1. Бернард Медофф Збиток: $65 млрд. Покарання: 150 років позбавлення волі 2. Джефрі Скіллінг та Ендрю Фастов Збиток: $40 млрд. Покарання: Скіллінг – 25 років, Фастов – 6 років. 3. Бернард Ебберс та Скот Салліван Збиток: $11 млрд. Покарання: Ебберс – 25 років, Салліван – 5 років. 4. Роберт Аллен Стенфорд Збиток: $8 млрд. Покарання: 110 років позбавлення волі. 5. Жером Кервель Збиток: € 4, 9 млрд. Покарання: 3 роки позбавлення волі та виплата збитків на суму € 4, 9 млрд.
В Україні відсутнє визначення фінансового злочину на законодавчому рівні. Злочини, які відносяться до фінансових та економічних, містяться в різних розділах: - Особливої частини Кримінального кодексу України, - Податковому кодексі, - Кодексі про адміністративні правопорушення, - Антикорупційного законодавства, - Антимонопольному законодавстві, - Законах України та Постановах стосовно запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями, тощо.
Вимір фінансових втрат Основним виміром заподіяної шкоди та штрафних санкцій завжди була мінімальна з/п, яка встановлюється раз на рік та затверджена в Законі України «Про Державний бюджет України» Ухилення від сплати податків (згідно статті 212 ККУ та ЗУ «Про ДБУ на 2015 рік» ) у значних розмірaх - 1218, 00 * 1000 = 1218000 гр. ; у великих розмірах - 1218, 00 * 3000 = 3654000 гр. ; в особливо великих розмірaх - 1218, 00 * 5000 = 6090000 гр. Зловживання владою aбo службовим становищем (згідно статті 364 ККУ та ЗУ «Про ДБУ на 2015 рік» ) істотна шкода = 100 * 1218, 00 = 60900 гр. ; тяжкі наслідки = 250 * 1218, 00 = 304500 гр.
Злочини, що посягають на фінансову систему держави q податкові злочини; q ухилення від сплати податків, зборів, платежів; q нецільове використання бюджетних коштів; q незаконне отримання та нецільове використання державних кредитів; q підробка грошей; q легалізація доходів, одержаних злочинним (незаконним) шляхом; q злочини, пов'язані з використанням офшорних зон як засобу відтоку капіталу та ухилення від сплати податків; q незаконна приватизація майна, виробничих потужностей, земельних ділянок.
Злочини, що посягають на фінанси підприємств Ø Злочини у фінансово-кредитній системі: § Легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом; Ø Злочини, що пов'язані з банкрутством; Ø Злочини з використанням банківських карток (кардинг); Ø злочини з використанням мережі Інтернет, мобільного зв'язку; Ø Рейдерство; Ø Інсайдерство; Ø Організація та участь у завідомо не чесних тендерних конкурсах; Ø Тощо.
Злочини у фінансово-кредитній системі: § Легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом Термін "відмивання" грошей (money laundering) вперше був використаний в 80 -х рр. в США стосовно доходів від наркобізнесу і позначає процес перетворення нелегально отриманих грошей в легальні гроші. Президентська комісія США з організованої злочинності в 1984 році використовувала наступне формулювання: "Відмивання грошей – процес, за допомогою якого ховається існування, незаконне походження або незаконне використання доходів і потім ці доходи маскуються таким чином, щоб мати законне походження". Існують відмінності в законодавстві окремих країн, що пов'язані з визначенням переліку діянь, що є джерелом походження легалізованих коштів. Такими джерелами можуть визнаватися: Ø злочини (будь-які, передбачені кримінальним законодавством); Ø злочини, що є типовими для організованої злочинності; Ø правопорушення; Ø злочини та правопорушення, пов'язані з незаконним обігом наркотиків.
Злочини, що пов'язані з банкрутством Термін «банкрутство» походить від італійських слів banco - лава і rotto зламаний. Банкрутство означає нездатність боржника платити за своїми зобов'язаннями, повернути борги у зв'язку з відсутністю у нього коштів для оплати. Навмисне банкрутство – умисне створення або збільшення неплатоспроможності (неможливість розрахуватися за борги, зобов'язання), здійснене керівником чи власником комерційної організації, а також індивідуальним підприємцем в особистих інтересах або інтересах інших осіб, що завдало великий збиток або інші тяжкі наслідки. Умисне створення або збільшення неплатоспроможності відбуватися різними способами, серед яких найбільш використовуються наступні: може часто Ø підписання свідомо невигідних, що не відповідають нормальній практиці, угод; Ø прийняття на себе чужих боргів як поручителя; Ø зменшення активів, тобто ресурсів підприємства; Ø фіктивне відчуження майна.
Злочини з використанням банківських платіжних карток Злочини, вчинені з використанням банківських карт, можуть бути об'єднані в наступні категорії: Ø зловживання зі справжніми банківськими картами; Ø використання підроблених банківських карт; Ø проведення операцій з вкраденими або загубленими картками; Ø шахрайство з банківськими картками в мережі Інтернет; Ø зловживання з платіжними квитанціями.
Злочини з використанням мережі Інтернет, мобільного зв'язку Комп'ютерні злочини, що здійснюються в режимі он-лайн, об'єднуються в три основні категорії: Комп'ютер є об'єктом злочину, коли мета злочинця – викрасти інформацію або завдати шкоди його цікавить системі. - Несанкціонований доступ та викрадення інформації, що являє собою комерційну таємницю; - Використання програм-вірусів, пошкодження системи. Комп'ютери використовуються як засоби, що сприяють вчиненню такого злочину як, наприклад, спроба подолання захисту системи (атака), або більш традиційного злочину (наприклад, шахрайства), скоєного за допомогою електронних засобів: - Як засіб здійснення традиційних злочинів (шахрайства тощо. ); - Як засію атаки на інший комп'ютер. Комп'ютер використовується як накопичувач.
Кіберзлочинність в Україні q Кіберзлочинність стала одним із п’яти найпоширеніших економічних злочинів в Україні. q Кожен третій респондент (37%) вважає, що ризик кіберзлочинності підвищився. q Понад 25% організацій не мають відповідних політик та механізмів реагування на кіберзлочини. q 46% опитаних не проходили навчання в області кібербезпеки. q 58% респондентів з України заявили, що в їхніх організаціях відсутній процес моніторингу відвідування соціальних мереж. Фінансово-економічна злочинність в Україні q Третина організацій не проводять оцінку ризиків шахрайства. q Незаконне привласнення майна (73%), корупція та хабарництво (60%) залишаються найпоширенішими видами економічної злочинності в Україні. q Кількість внутрішніх шахрайських операцій суттєво зросла (на 22%) у порівнянні з попередніми роками. q Більшість українських респондентів, які зафіксували випадки шахрайства оцінюють збитки в розмірі до 5 млн. дол. США. q 40% злочинів були скоєні вищим керівництвом організацій. q Кожен п’ятий працівник, який скоїв економічний злочин в організаціях не поніс покарання.
П’ять найпоширеніших фінансово-економічних злочинів в Україні та світі: Ø Ø Ø Кіберзлочинність; Недобросовісна конкуренція; Маніпуляції з фінансовою звітністю; Корупція та хабарництво; Незаконне привласнення майна. Найпоширеніші види шахрайства в Україні: Ø Ø Ø Ø Ø Відмивання грошей Торгівля інсайдерською інформацією Податкове шахрайство Порушення прав інтелектуальної власності Кіберзлочинність Недобросовісна конкуренція Маніпуляція з фінансовою звітністю Хабарництво та корупція Незаконне привласнення активів
Динаміка світового рейтингу шахрайства
Рейтинг фінансово-економічних злочинів на карті світу
Фінансові злочини в Україні: відповідальність Відповідальність може бути: Адміністративна; Кримінальна; Цивільно-правова; Сімейно-права. Відповідно до статті 18 Кримінального кодексу України суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність. Відповідно до статті 22 Кримінального кодексу України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років, окрім певних складів злочину, зокрема ст. 185 Крадіжка, за якими особа несе відповідальність з 14 років. Однак, за вчинення протиправних дій малолітніми (до 14 років) або неповнолітніми особами (від 14 до 16 років) відповідальність несуть батьки або особи, які їх замінють.
Запобіжні заходи. Як вберегтись від шахраїв? Бути уважним та оцінювати ризики; Використовувати додаткові можливості карток (чіповані, токени, одноразові паролі, управління статусом картки, повідомлення про транзакції); Знати валюти основного обігу ( вигляд, захисні знаки, тощо); Не повідомляти персональні дані по телефону; Зберігати важливі документи у безпечному місці; Знати стандарти та правила заповнення платіжних документів та фінансової звітності; Проводити платіжні операції тільки на захищених веб-сторінках;
Запобіжні заходи. Як вберегтись від шахраїв? Корпоративна служба безпеки; Внутрішній аудит; Управління ризиками шахрайства; Підвищення корпоративної культури; Не офіційні зовнішні та внутрішні джерела повідомлення про підозрілі операції; Ефективні системи мотивації та демотивації;
Дякуємо за увагу! Аспіранти І-го року навчання (КНТЕУ, ФЕМП) Короп Ірина Кучеренко Анастасія
CAUTION!Financial crime!.pptx