1 Стан ВО.ppt
- Количество слайдов: 25
Нормативна дисципліна “ПЕДАГОГІКА ВИЩОЇ ШКОЛИ” магістерської програми Підсумковий контроль - залік Засоби контролю: vкомплексна контрольна робота; vтехнічне завдання на виконання кваліфікаційної (дипломної) роботи магістра Надається кваліфікація “Викладач вищого навчального закладу” Викладач - Салов Володимир Олександрович Корпус 11, кімн. 6 Тел. 373 -07 -57 E-mail: salovv@nmu. org. ua
Програма дисципліни 1. Загальна характеристика вищої освіти 1. 1. Вища освіта 1. 2. Вищий навчальний заклад 1. 3. Концепція освітньої діяльності навчального закладу 1. 4. Ліцензування освітньої діяльності, акредитація напрямів, спеціальностей та вищих навчальних закладів 1. 5. Суб’єкти навчально-виховного процесу 1. 6. Педагогічні та науково-педагогічні працівники 2. Управління навчально-методичною діяльністю вищого навчального закладу 2. 1. Загальні принципи управління вищим навчальним закладом 2. 2. Завдання підрозділів 2. 3. Оцінка якості роботи викладачів 3. Технології проектування навчального процесу 3. 1. Зміст освіти 3. 2. Зміст навчання 3. 3. Діагностика якості підготовки
Програма дисципліни (продовження) 4. Організація навчального процесу 4. 1. Форми реалізації освітньо-професійних програм підготовки фахівців 4. 2. Навчальний час студента 4. 3. Робочий час викладача 4. 4. Навчальний план 4. 5. Науково-методичне забезпечення навчального процесу 5. Технології навчання 5. 1. Психологічні та соціологічні аспекти викладання 5. 2. Технологія реалізації програм дисциплін 5. 3. Техніка викладання 5. 4. Технічні засоби навчання 6. Болонський процес
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИЩОЇ ОСВІТИ .
ВИЩА ОСВІТА – ОСВІТА рівень освіти, що рівень освіти здобувається особою в результаті послідовного, системного і цілеспрямованого процесу засвоєння змісту навчання, ґрунтується на повній загальній середній освіті ґрунтується та завершується здобуттям певної кваліфікації за підсумками державної атестації .
Основні завдання системи вищої освіти: vзабезпечення підготовки фахівців шляхом засвоєння освітньо-професійних програм, що відповідають вимогам системи праці; vвідтворення, розвиток і передача досягнень науки, техніки та культури; vпідготовка до професійної діяльності; vформування гуманістичних світоглядних принципів, необхідних для життєдіяльності у демократичному суспільстві.
Освітні та освітньо-кваліфікаційні рівні фахівців
Рівні професійної діяльності: стереотипний – використання налагодженої системи, знання її призначення та властивостей операторський – налагодження і керування системою, знання принципу побудови та принципу дії системи на структурно-функціональному рівні; експлуатаційний – тестування та аналіз роботи системи з метою виявлення та усунення пошкоджень, знання методів аналізу функціонування системи, пошуку та усунення пошкоджень; технологічний – розробка системи, знання методів синтезу, технологій розробки та моделювання; дослідницькій – дослідження системи з метою перевірки відповідності заданим властивостям, обирання ефективної системи, знання методики дослідження систем і методів оцінки ефективності .
Структура Переліку-2006 напрямів підготовки та спеціальностей Галузь знань Розробка родовищ корисних копалин Гірництво Торфова справа Переробка природних матеріалів Газонафтова справа Напрями підготовки Видобування корисних копалин Шахтне і підземне будівництво Маркшейдерія Гірниче обладнання Безпека гірництва Техніка та технологія буріння свердловин Спеціальності напряму
Реалізація двоциклової підготовки БАКАЛАВР Забезпечення академічної кваліфікації Забезпечення професійної кваліфікації МАГІСТР Забезпечення академічної кваліфікації Дослідницька спеціалізація Спеціалізація 1 НОРМАТИВНА ЧАСТИНА напряму підготовки Спеціалізація 2 Спеціалізація N Забезпечення професійної кваліфікації НОРМАТИВНА ЧАСТИНА спеціальності 1 Технологічна спеціалізація
Спеціальність: спрямованість і специфіка роботи в межах професії (зміст задач професійної діяльності відповідає кваліфікації) Кваліфікація: здатність особи виконувати завдання та обов’язки відповідної роботи (кваліфікація вимагає певного освітньо-кваліфікаційного рівня і визначається через назву професії) .
Післядипломна освіта Перепідготовка: отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше освітньо-кваліфікаційного рівня та практичного досвіду Спеціалізація: набуття особою здатностей виконувати окремі завдання та обов’язки, що мають особливості, в межах спеціальності Розширення профілю (підвищення кваліфікації): набуття особою здатностей виконувати додаткові завдання та обов’язки в межах спеціальності Стажування: .
Вищий навчальний заклад Освітній, освітньо-науковий заклад, що: vдіє відповідно до законодавства про освіту, vреалізує відповідно до наданої ліцензії освітньопрофесійні програми вищої освіти, vзабезпечує навчання, виховання і професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, vздійснює наукову і науково-технічну діяльність.
Університет багатопрофільний навчальний заклад, що : vпроводить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації широкого спектра; vздійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження; vє провідним науково-методичним центром; vмає розвинуту інфраструктуру навчальні, наукові та науково-виробничі підрозділи, відповідний рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення; vсприяє поширенню наукових знань та здійснює культурно-просвітницьку діяльність
Кафедра Базовий структурний підрозділ, що проводить навчально-виховну та методичну діяльність з однієї або кількох споріднених спеціальностей, спеціалізацій чи навчальних дисциплін і здійснює наукову, науково-дослідну та науково-технічну діяльність за певним напрямом. Склад: не менше ніж п’ять науково-педагогічних працівників, для яких кафедра є основним місцем роботи, і не менше ніж три з яких мають науковий ступінь або вчене звання .
Факультет Основний організаційний та навчальнонауковий структурний підрозділ, що об’єднує певні кафедри і лабораторії. Склад: не менше ніж три кафедри. Контингент студентів денної форми навчання - не менше ніж 200 .
Ліцензування Визнання спроможності навчального закладу розпочати освітню діяльність, пов’язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти та державних вимог щодо кадрового, науковометодичного і матеріально-технічного забезпечення Акредитація Надання навчальному закладу права проводити освітню діяльність, пов’язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення.
Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах Студент – особа, яка зарахована до навчального закладу і Студент навчається за денною, вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів Екстерн – особа, яка зарахована до навчального закладу і Екстерн навчається за екстернатною формою навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів. Здобувач – особа, яка прикріплена до аспірантури або Здобувач докторантури і готує дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук без навчання в аспірантурі, або особа, яка має науковий ступінь кандидата наук і готує дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора наук без перебування в докторантурі Аспірант – особа, яка навчається в аспірантурі для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук Докторант – особа, яка має науковий ступінь кандидата наук і Докторант зарахована до докторантури для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук .
Студенти, курсанти, екстерни, здобувачі, аспіранти, докторанти зобов'язані: vдодержуватися законів, статуту та правил внутрішнього розпорядку навчального закладу; vвиконувати графік навчального процесу та вимоги навчального плану .
Основні посади науково-педагогічних працівників: асистент; викладач; старший викладач; директор бібліотеки; науковий працівник бібліотеки; доцент; професор; завідувач кафедри; декан; проректор; ректор.
Типи та кількість вищих навчальних закладів Університети Інститути 119 166 62 Академії
Чисельність студентів на 10 тис. населення Вузи 429 Технікуми 116
Джерела фінансування Фізичні особи 65% Держбюджет 33% Юридичні особи Комунальни й бюджет
Випуск учнів та прийом студентів, тис. осіб
Прийом до перших класів і курсів, тис. осіб