Скачать презентацию Nisan 2004 USD 95 milyon callable capital Скачать презентацию Nisan 2004 USD 95 milyon callable capital

5bf2b2ac56239bbf815a4b7cd4c77309.ppt

  • Количество слайдов: 27

Nisan 2004 Nisan 2004

USD 95 milyon (callable capital) Birleşmiş Milletler İmar Fonu USD 5 milyon (paid-in capital) USD 95 milyon (callable capital) Birleşmiş Milletler İmar Fonu USD 5 milyon (paid-in capital) CPA ve Geçici Koalisyon Yönetimi USD 100 milyon (authorized capital)

12 ay sürmesi beklenmektedir. Konsorsiyum lideri JP Morgan Chase aracılığıyla ve operasyon bankalarının iletişim 12 ay sürmesi beklenmektedir. Konsorsiyum lideri JP Morgan Chase aracılığıyla ve operasyon bankalarının iletişim ağı ve dış ticaret backoffice sistemleri kullanılarak işlemler yürütülmeye başlanmıştır. Tüm dış ticaret işlemleri akreditif tahtında yapılacaktır. Bugüne kadar 17 İhracat Kredi Kurumundan(Export Credit Agency) finansman desteği sağlanmıştır. Konsorsiyum üyeleri TBI’ya eğitim imkanı, teknik piyasa bilgisi ile uzmanlık hizmeti sağlayacaktır ve personel tahsis edebilecektir.

12 -24 ay sürmesi beklenmektedir. TBI teknik açıdan ve yasal yönden kendi imkanlarıyla dış 12 -24 ay sürmesi beklenmektedir. TBI teknik açıdan ve yasal yönden kendi imkanlarıyla dış ticaret faaliyetlerini Irak’tan yürütmeye başladığında ikinci aşamaya geçilecektir. TBI kendi operasyonel altyapısını kullanarak tüm dış ticaret işlemlerini yürütecektir.

TBI’ın kamuya ait bir İhracat Kredi Kurumu (Export Credit Agency)’na dönüşmesi, Özel sektör tarafından TBI’ın kamuya ait bir İhracat Kredi Kurumu (Export Credit Agency)’na dönüşmesi, Özel sektör tarafından kontrol edilen bir Ticaret Bankası’na dönüşmesi, ya da, Kredibilitesi olan ve dış ticaret finansal kurumların oluşmasıyla TBI’ın misyonunu tamamlayarak tarihe karışması amaçlanmaktadır.

Alt yapı, Enerji, Sulama, Telekomünikasyon, Taşımacılık, gibi sektörlerin yatırım ve uzun vadeli finansman ihtiyacı Alt yapı, Enerji, Sulama, Telekomünikasyon, Taşımacılık, gibi sektörlerin yatırım ve uzun vadeli finansman ihtiyacı olması nedeniyle ECA’ların kredi programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Türk Eximbank’ın bu konuda çalışmaları mevcut olup yakından takip edilmektedir.

Akbank’ın, Türk bankacılık sektöründeki üstün konumu, Ortadoğu piyasasındaki dış ticaret payı ve Yıllara dayalı Akbank’ın, Türk bankacılık sektöründeki üstün konumu, Ortadoğu piyasasındaki dış ticaret payı ve Yıllara dayalı tecrübesi JP Morgan konsorsiyumuna seçilmesinde en büyük rolü oynamıştır. Akbank bu gücünü TBI imkanlarıyla destekleyerek başta Türk dış ticaret firmalarına olmak üzere, reel sektör firmalarına Irak piyasasından pay almaları, Ticaret bağlantıları geliştirmelerinde bilgilendirme ve Finansman sağlama Yönünde destek olacaktır.