Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема

Скачать презентацию Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема Скачать презентацию Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема

ilchenkodi-9-1ukrmova.pptx

  • Размер: 5.2 Мб
  • Автор:
  • Количество слайдов: 17

Описание презентации Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема по слайдам

Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема :  Не з дієсловами Ільченко Владислави Ді-9 -1 Тема :

Не з дієсловами здебільшого пишеться окремо:  не прийшов, не виконуй, не читав. РазомНе з дієсловами здебільшого пишеться окремо: не прийшов, не виконуй, не читав. Разом НЕ пишеться у таких випадках: — коли слово без не не вживається: ненавидіти, нехтувати; — коли дієслово означає неповноту дії, що виражається префіксом недо-: недочувати, недогледіти.

 Щоб вирішити, як писати НЕ з дієсловом, треба вдуматися в зміст речення. Щоб вирішити, як писати НЕ з дієсловом, треба вдуматися в зміст речення. Наприклад: нездужати — хворіти (пишеться разом), не здужати — не змогти (пишеться окремо); неславити — ганьбити (пишеться разом), не славити — не прославляти (пишеться окремо).

Префікс недо- не завжди є неділимим: до- може бути частиною дієслова, з яким вживаєтьсяПрефікс недо- не завжди є неділимим: до- може бути частиною дієслова, з яким вживається частка не, тоді не пишеться окремо: не додав, не дослідили, не доспівали.

НЕ з іменником,  прикметником,  прислівником Ільченко В. НЕ з іменником, прикметником, прислівником Ільченко В.

 НЕ з іменниками пишеться разом, якщо:  •  слово не вживається без НЕ з іменниками пишеться разом, якщо: • слово не вживається без не: нежить, невід, ненависть, нероба; • додаванням не до слова утворюється іменник із протилежним лексичним значенням (до нього можна дібрати синонім): щастя — нещастя (горе); воля — неволя (рабство).

Не з іменниками пишеться окремо,  якщо:  •  у реченні є протиставлення:Не з іменниками пишеться окремо, якщо: • у реченні є протиставлення: не сум, а радість; не зло, а добро; • не стосується іменника-присудка: Кров — не вода, а серце — не камінь (Народна творчість).

Тільки разом пишуться іменники з префіксом недо-:  недовіра, недорід,  недоліт, недооцінка. Тільки разом пишуться іменники з префіксом недо-: недовіра, недорід, недоліт, недооцінка.

НЕ з прикметником Частка НЕ пишеться р а з о м: 1. З прикметниками,НЕ з прикметником Частка НЕ пишеться р а з о м: 1. З прикметниками, якщо слово без не- не вживається: невсипущий, негайний, непохитний, недбалий, невблаганний. 2. З прикметниками, коли утворюються нові поняття, які можна замінити синонімами (близькими за значенням словами): небагатий (бідний), неважкий (легкий), негарний (поганий). 3. У складі префікса недо-, який означає дію у неповній мірі: недозрілий.

Частка не пишеться о к р е м о: 1. З прикметниками протиставленні: неЧастка не пишеться о к р е м о: 1. З прикметниками протиставленні: не близький, а далекий; не радісний, а сумний. 2. З прикметниками, якщо вони мають пояснювальні слова з ні або далеко, зовсім, аж ніяк: нікому не відомий, ні до чого не здатний, далеко не приємний, зовсім не виконаний, аж ніяк не старий. 3. Прикметник є у реченні присудком.

НЕ з прислівником Не з прислівниками пишемо разом: - якщо без не прислівник неНЕ з прислівником Не з прислівниками пишемо разом: — якщо без не прислівник не вживається: незабаром, непорушно; — якщо до прислівника-обставини з не можна дібрати синонім: невисоко — низько; — якщо прислівник утворений від прикметника з наголошеними суфіксами -анн-, -енн-: несказанно, широченно.

Не з прислівниками пишемо окремо: - якщо в реченні є протиставлення: не дорого, аНе з прислівниками пишемо окремо: — якщо в реченні є протиставлення: не дорого, а дешево; — якщо прислівник є в реченні присудком: Цього робити не треба.

  НІ з прислівниками пишемо разом. У цьому випадку він є префіксом: ніде, НІ з прислівниками пишемо разом. У цьому випадку він є префіксом: ніде, нізащо. НІ у фразеологізмах пишемо з прислівником окремо: ні туди, ні сюди.

Вправа Випишіть слова, де не вжито в ролі префікса.  Назвіть частини мови, якимиВправа Випишіть слова, де не вжито в ролі префікса. Назвіть частини мови, якими вони виражені. Розберіть виписані слова за будовою. 1. Знову день і знову невеселий. 2. Тече розмова незрадлива довкола дружнього стола (Л. Дмитренко). 3. Мов тихий дзвін гірського криш- талю, несказане лишилось несказанним (Л. Костенко). 4. Обідаючи, батько наче недобачав, як мати плакала (Марко Вовчок). 5. Незчулися батько-мати, як з літами й думи про синів до них налетіли Тропи, рілля ) (А Головко). 6. Незважаючи на досить-таки задерикува- тий характер, усі його любили (О. Гончар). 7. Як не люби- ти троп невідомих і небосхилів нових?

Ні (ані) з різними частинами мови Ільченко В. Ні (ані) з різними частинами мови Ільченко В.

Разом пишуться: а)Частки аби-,  ані- , де-, чи-,  що-, як- у складіРазом пишуться: а)Частки аби-, ані- , де-, чи-, що-, як- у складі будь-якої частини мови (крім сполучників прислівникового типу): абиищо, абиияк, аніскі ільки, анітроі хи, анічогі ісінько, аніяі к , деда илі, де иколи, деикотрий, деищиця, де ищо, чималеинький, чимаило, щове ичора, щогодиини, щоде инник, щодняи, щодобии, щоду иху, щонайкраищий, щопра ивда, щораизу, щосиили, якби и, якнайшвиидше та ін.