Скачать презентацию Навчальна дисципліна Інтелектуальна власність Лектор Веретільник Тимофій Іванович Скачать презентацию Навчальна дисципліна Інтелектуальна власність Лектор Веретільник Тимофій Іванович

Lektsiya_1.pptx

  • Количество слайдов: 18

Навчальна дисципліна Інтелектуальна власність Лектор: Веретільник Тимофій Іванович завідувач кафедри механіки, поліграфічних машин і Навчальна дисципліна Інтелектуальна власність Лектор: Веретільник Тимофій Іванович завідувач кафедри механіки, поліграфічних машин і технологій, професор

Лекція № 1 Тема 1: Система інтелектуальної власності в Україні План 1. Основні поняття Лекція № 1 Тема 1: Система інтелектуальної власності в Україні План 1. Основні поняття і визначення. 2. Роль інтелектуального капіталу в соціально-економічному розвитку України. 3. Структура державного управління системою інтелектуальної власності. 4. Законотворча діяльність у системі інтелектуальної власності.

Інтелектуальна власність – це результат творчої діяльності, об’єктами якої є не матеріальні носії, а Інтелектуальна власність – це результат творчої діяльності, об’єктами якої є не матеріальні носії, а ті ідеї, думки, міркування, образи, символи т. ін. , які реалізуються або втілюються в певних матеріальних носіях (інтелект у перекладі з латинської означає розум, пізнання, розуміння). Для людини характерні два види творчості – художня і технічна. Результатом художньої є літературні і художні твори. Результатом технічної творчості – винаходи, промислові зразки, комерційні таємниці тощо. Конституція України (ст. 41) декларує, що «кожен має право володіти, користуватися й розпоряджатися своєю власністю, результатами інтелектуальної творчої діяльності» , (ст. 54) наголошує, «Громадянам гарантується свобода літературної, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Кожен громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності, ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди» .

Законом України «Про власність» від 07. 02. 1991 р. , розділ VI «Право інтелектуальної Законом України «Про власність» від 07. 02. 1991 р. , розділ VI «Право інтелектуальної власності» , ст. 41: «Об’єктами права інтелектуальної власності» є твори, науки, літератури і мистецтва, відкриття, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, раціоналізаторські пропозиції, знаки для товарів і послуг, результати науково-дослідницьких робіт та інші результати інтелектуальної власності» . Головним завданням державних інспекторів з питань інтелектуальної власності є попередження правопорушень у сфері інтеелектуальної власності. Інспектори – це повноважні представники Державного департаменту інтелектуальної власності у регіонах України.

Класифікація об’єктів права інтелектуальної власності Класифікація об’єктів права інтелектуальної власності

Промислова власність – це вид інтелектуальної власності, який охоплює права на такі об’єкти промислової Промислова власність – це вид інтелектуальної власності, який охоплює права на такі об’єкти промислової власності, як винаходи, корисні моделі, промислові зразки, товарні знаки, знаки обслуговування, фірмові найменування та географічні зазначення про походження товарів, а також припинення недобросовісної конкуренції, передбачені Паризькою конвенцією з охорони промислової власності. Винахід – це рішення утилітарного завдання (продукт творчої діяльності) в будь-якій галузі промисловості або іншій сфері суспільнокорисної діяльності людини, що відповідає визначеним законодавством умовам надання правової охорони і визнане як винахід компонентним державним органом. Відкриттям визнається встановлена невідомих раніше закономірностей властивостей і явищ матеріального світу. Раціоналізаторською пропозицією є визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері її діяльності.

Винахід є новим, якщо він не відомий із рівня техніки. Винахід має винахідницький рівень, Винахід є новим, якщо він не відомий із рівня техніки. Винахід має винахідницький рівень, якщо для фахівця він явним чином не випливає із рівня техніки. Рівень техніки включає будь-які відомості, які стали загальнодоступними у світі до дати пріоритету винаходу. Корисна модель – результат творчої діяльності людини в галузі технології, яка пов’язана з конструктивним виконанням пристрою. Корисній моделі надається правова охорона, якщо вона є новою та промислово придатною. Корисна модель є новою, якщо сукупність її істотних ознак не відома із рівня техніки. Корисна модель у багатьох країнах світу, включаючи Україну, є «малим винаходом» . Промисловий зразок – результат творчої діяльності в галузі художнього конструювання.

Промисловому зразку надається правова охорона, якщо за своїми істотними ознаками він є новим і Промисловому зразку надається правова охорона, якщо за своїми істотними ознаками він є новим і оригінальним. Промисловий зразок є новим, якщо сукупність його істотних ознак, які знайшли відбиття на зображеннях виробів не відомі із відомостей, які стали загальнодоступними у світі до дати пріоритету промислового зразку. Промисловий зразок є оригінальним, якщо його істотні ознаки обумовлені творчим характером особливостей виробів. Товарний знак (знак для товарів і послуг, торговельна марка) – це один із засобів ідентифікації товарів і послуг, тобто позначення, здатне відрізняти товари або послуги однієї особи від товарів і послуг іншої особи. Торгова марка (від англ. trade mark) використовується як синонім поняття «товарний знак» . Бренд (від англ. brand - марка) – термін в маркетинзі, що символізує комплекс інформації про компанію, продукт або послуги.

Логотип (від давньогреч. «слово, відбиток» ) – оригінальне зображення повного або скороченого найменування організації Логотип (від давньогреч. «слово, відбиток» ) – оригінальне зображення повного або скороченого найменування організації або знака. Логотип є словесною частиною товарного знаку. «Ноу-хау» - це конфіденційна інформація наукового, технічного, виробничого, адміністративного, фінансового, комерційного або іншого характеру, що практично застосовується у діяльності, яка ще не стала загальним надбанням. Гудвіл (ділова репутація) – комплекс заходів, спрямованих на збільшення прибутку підприємства без відповідного збільшення активних операцій, включаючи використання кращого управлінського хисту, що мають домінуючу позицію на ринку продукції (робіт, послуг), нових технологій.

Франчайзинг – це особливе право спеціальних привілегій, пільга (у широкому розумінні слова). За договором Франчайзинг – це особливе право спеціальних привілегій, пільга (у широкому розумінні слова). За договором франчайзингу одна сторона (правовласник) зобов’язується надати іншій стороні (користувачеві) за винагороду на строк або без нього право використання в підприємницькій діяльності користувача комплекс виключних прав. Авторське право – частина цивільного права, яка визначає правовідносини (права і обов’язки), що виникають у зв’язку зі створенням і використанням творів літератури, науки і мистецтв. Суміжні права – права на результат творчої діяльності виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення, пов’язані з використанням творів літератури і мистецтва, на що авторські права належать іншим особам ( - знак наявності суміжніх прав із вказівкою імені (найменування) особи, що має суміжні права і вказівки року першої публікації фонограми).

© - знак охорони авторських прав із вказівкою імені (найменування) особи, що має авторське © - знак охорони авторських прав із вказівкою імені (найменування) особи, що має авторське право, і року першої публікації твору. Авторське право дається на такі об’єкти інтелектуальної власності: • твори науки – письмові твори наукового, технічного, прикладного характеру, переклади, бази даних. • твори літератури – письмові та усні твори, збірки обробленого фольклору. • твори мистецтва – музичні твори з текстом і без, драматичні, хореографічні, аудіовізуальні твори, твори творчого і прикладного мистецтва. Суб’єкти суміжних прав мають самостійний характер. Суб’єкти суміжних прав мають, як і автори, виключні права на використання своїх об’єктів у будь-якій формі. Об’єктами суміжних прав є: • виконання для фіксації, відтворення і розповсюдження за допомогою технічних засобів; • записи виконання (фонограми, відеограми) та інші записи за допомогою технічних засобів; • трансляція в ефір або по кабелю.

Предмет «Інтелектуальна власність» охоплює наступні області знань: • • право; економіку; інформацію про інтелектуальну Предмет «Інтелектуальна власність» охоплює наступні області знань: • • право; економіку; інформацію про інтелектуальну власність; управління інтелектуальною власністю. Інтелектуальний капітал – це ресурс, який характеризує знання, інтелектуальний потенціал організації та один із критеріїв визначення конкурентоспроможності організації. Він є сумою трьох складових: • людський капітал; • структурний капітал; • споживчий капітал. Інтелектуальний продукт – результат інтелектуальної творчої праці. Продукт може бути товаром, на який є попит на ринку.

Інтелектуальний капітал – це ресурс, який характеризує знання, інтелектуальний потенціал організації та один із Інтелектуальний капітал – це ресурс, який характеризує знання, інтелектуальний потенціал організації та один із критеріїв визначення конкурентоспроможності організації. Він є сумою трьох складових: • людський капітал; • структурний капітал; • споживчий капітал. Інтелектуальний продукт – результат інтелектуальної творчої праці. Продукт може бути товаром, на який є попит на ринку.

Структура державної системи правової охорони інтелектуальної власності Структура державної системи правової охорони інтелектуальної власності

Законодавча база України, яка містить норми щодо охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності, умовно Законодавча база України, яка містить норми щодо охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності, умовно можна поділити на такі блоки: Загальне законодавство: • Конституція України, прийнята ВР України 28 червня 1996 р. , • • (статті 41, 54); Цивільний кодекс України, прийнятий ВР України 16 січня 2003 р. , введений в дію з 1 січня 2004 р. ; Цивільний процесуальний кодекс України (статті 126, 218, 374, 405, 422); Кримінальний кодекс України, прийнятий ВР України, вступив в дію з 1 вересня 2001 р. (176, 177, 229); Кримінально-процесуальний кодекс України; Арбітражний процесуальний кодекс України; Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1643, 255); Кодекс законів про працю України (статті 42, 91, 126).

Соціальне законодавство у сфері охорони інтелектуальної власності: • Закон України «Про охорону прав на Соціальне законодавство у сфері охорони інтелектуальної власності: • Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від • • 15. 12. 1993 р. № 3687 -ХІІ; Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» від 15. 12. 1993 р. № 3688 -ХІІ; Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15. 12. 1993 р. № 3689 -ХІІ; Закон України «Про охорону прав на сорти рослин» від 21. 04. 1993 р. № 3116 ХІІ; Закон України «Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем» від 05. 11. 1997 р. № 621/97 -ВР; Закон України «Про охорону прав на зазначення походження товарів» від 16. 06. 1999 р. № 752 -ХІV; Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 23. 12. 1994 р. № 3792 -ХІІ; Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» від 07. 06. 1996 р. № 236/96 -ВР (статті 4, 6, 17, 18, 19, 25); Закон України «Про власність» від 07. 02. 1991 р. № 698 -ХІІ (статті 13, 41); Митне законодавство: • Митний кодекс України. • Та інші нормативно-правові акти з цих питань. Крім того, діють різні підзаконні акти.

У правовій системі інтелектуальної власності можна виділити три самостійні підсистеми об’єктів Правова система інтелектуальної У правовій системі інтелектуальної власності можна виділити три самостійні підсистеми об’єктів Правова система інтелектуальної власності