Скачать презентацию Наша група працюючи над проектом Роль означення Скачать презентацию Наша група працюючи над проектом Роль означення

Prezentatsia1_22.pptx

  • Количество слайдов: 21

Наша група , працюючи над проектом “Роль означення у мові” дійшла висновку: означення не Наша група , працюючи над проектом “Роль означення у мові” дійшла висновку: означення не від’ємна частина речення , яка робить його більш насиченим. Україна славиться своєю багатою , виразною мовою, саме цьому сприяє означення.

Означення • Означенням називається другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає Означення • Означенням називається другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? скільки? (в усіх їхніх відмінкових формах). • Означення бувають: поширені, непоширені, узгоджені, неузгоджені, прикладки.

Означення, виражене одним словом, називається непоширеним, а дієприкметниковим чи прикметниковим зворотом - поширеним. Означення, виражене одним словом, називається непоширеним, а дієприкметниковим чи прикметниковим зворотом - поширеним.

Узгоджене означення • Узгодженим називається означення, виражене словом, що має такий самий рід (в Узгоджене означення • Узгодженим називається означення, виражене словом, що має такий самий рід (в однині), число та відмінок, що й означуване слово. • Узгоджені означення виражаються: — прикметниками: Нам жорна ті (Зн. в. ) із кам'яного віку (Р. в. ) на танках варвари з Європи привезли (В. Симоненко);

— дієприкметниками: Біліють смолоскипи грайливо пофарбованих ялин (В. Симоненко); — прикметниковими та дієприкметниковими зворотами: — дієприкметниками: Біліють смолоскипи грайливо пофарбованих ялин (В. Симоненко); — прикметниковими та дієприкметниковими зворотами: Десятків зо три вуликів, понакриваних покрівлями череп'яними й з кори, стояло серед гайка (Б. Грінченко);

— займенниками: На цій землі все мужнє і натхненне, все пройняте любов'ю висоти (Р. — займенниками: На цій землі все мужнє і натхненне, все пройняте любов'ю висоти (Р. Гамзатов); — числівниками: Аж на третій яр чути ваш базар (Народна творчість).

Неузгоджені означення • Неузгоджені означення пов'язуються з означуваним словом зв'язком керування або прилягання. Неузгоджені Неузгоджені означення • Неузгоджені означення пов'язуються з означуваним словом зв'язком керування або прилягання. Неузгоджені означення виражаються формами різних частин мови, які вказують на ознаку або належність предмета: — іменниками в непрямих відмінках із прийменником або без нього: Година (яка? ) для праці настала (Леся Українка).

— займенниками його, її, їх (родовий відмінок від особових він, вона, вони у значенні — займенниками його, її, їх (родовий відмінок від особових він, вона, вони у значенні присвійного) Сили (чиї? ) його були вичерпані (І. Франко); — прислівниками: Зійшов над хатою місяць (який? ) уповні (Марко Вовчок);

— неозначеною формою дієслова: Спочатку у мене була думка (яка? ) відмовитись (О. Довженко); — неозначеною формою дієслова: Спочатку у мене була думка (яка? ) відмовитись (О. Довженко); — словосполученням: Карета (яка? ) швидкої допомоги забрала її в лікарню (О. Копиленко).

Прикладка • Прикладкою називається означення, виражене іменником. Вона дає предмету нову назву: Не сон-трава Прикладка • Прикладкою називається означення, виражене іменником. Вона дає предмету нову назву: Не сон-трава на могилі вночі процвітає, то дівчина заручена калину сажає (Т. Шевченко); Коли стемніє, до яблуньки-дички приходить дикий кабансікач і, перевертаючи купи листя, шукає яблучка (І. Цюпа). Прикладками є власні назви при загальних словах: місто Харків, село Матусів, райцентр Шпола, річка Лопань, видавництво «Весна» .

Узгодження прикладки • Прикладки можуть узгоджуватися і не узгоджуватися з означуваним словом. • Узгоджені Узгодження прикладки • Прикладки можуть узгоджуватися і не узгоджуватися з означуваним словом. • Узгоджені прикладки приєднуються до означуваного слова за допомогою слова як: Наталка як учениця, прапор як символ незалежності (кома у таких випадках не ставиться).

 • Неузгоджені прикладки, що означають назви підприємств, установ, газет, журналів і под. , • Неузгоджені прикладки, що означають назви підприємств, установ, газет, журналів і под. , беруться в лапки і пишуться з великої літери: • журнал «Наталі» , завод «Іскра» , поема «Сон» , вафлі «Артек» ; • можуть приєднуватися до пояснюваного слова за допомогою слів імені, пам'яті, родом, на прізвище і под. і писатися з великої літери без лапок: • турнір імені Ірини Дерюгіної, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С Сковороди.

 • Узгоджені та неузгоджені означення і прикладки можуть бути синтаксичними синонімами. • Золота • Узгоджені та неузгоджені означення і прикладки можуть бути синтаксичними синонімами. • Золота обручка — обручка із золота; велосипедне колесо — колесо від велосипеда; майстер-шахіст — майстер із шахів; буковинські артисти — артисти з Буковини — артисти-буковинці.

ПРИКЛАДКА З ОЗНАЧУВАЛЬНИМ СЛОВОМ ПИШЕТЬСЯ ОКРЕМО АБО ЧЕРЕЗ ДЕФІС 1. Якщо прикладкою виступає видова ПРИКЛАДКА З ОЗНАЧУВАЛЬНИМ СЛОВОМ ПИШЕТЬСЯ ОКРЕМО АБО ЧЕРЕЗ ДЕФІС 1. Якщо прикладкою виступає видова назва, то дефіс між означуваним іменником і прикладкою не ставиться: місто Київ, ріка Москва, трава звіробій. Якщо ж у ролі прикладки виступає родова назва, то між означуваним іменником і прикладкою ставиться дефіс: звіробій-трава, Москва-ріка, Сапун-гора.

2. Якщо узгоджуваний іменник, що має означальне значення, виступає в ролі прикладки в постпозиції, 2. Якщо узгоджуваний іменник, що має означальне значення, виступає в ролі прикладки в постпозиції, він приєднується до пояснюваного іменника дефісом: Вовк-жаднюга, дівчина-красу-ня, хлопець-богатир. Якщо такий іменник виступає в препозиції до означуваного іменника, то він пишеться окремо: богатир хлопець, жаднюга Вовк, красуня дівчина.

3. Пояснюваний іменник і прикладка можуть мінятися місцями, між ними завжди ставиться дефіс: дівчина-грузинка 3. Пояснюваний іменник і прикладка можуть мінятися місцями, між ними завжди ставиться дефіс: дівчина-грузинка й грузинка-дівчина, учитель-фізик і фізик-учитель, художник пейзажист і пейзажист-художник.

4. Якщо прикладка входить до складу терміна, вона втрачає атрибутивне значення, перетворюючи словосполучення на 4. Якщо прикладка входить до складу терміна, вона втрачає атрибутивне значення, перетворюючи словосполучення на складний іменник без сполучного звука. Такі іменники пишуться через дефіс: гриб-паразит, жук короїд, заєць-русак, льон-дов-гунець.

НАПИСАННЯ ПРИКЛАДКИ В ЛАПКАХ І БЕЗ. В лапках пишуться умовні власні назви підприємств, установ, НАПИСАННЯ ПРИКЛАДКИ В ЛАПКАХ І БЕЗ. В лапках пишуться умовні власні назви підприємств, установ, журналів, творів мистецтва, організацій. ● ●В лапки не беруться прикладки, приєднувані до означуваних слів за допомогою слів імені, пам’яті, на ім’я, по імені.

 Тож, означення – це невід’ємна частина на нашу думку. Багато письменників славляться своєю Тож, означення – це невід’ємна частина на нашу думку. Багато письменників славляться своєю творчістю, через вживання великої кількості епітетів. Більшість епітетів – означення.

Дякуємо за перегляд! Лепеха Анна, Хом’якова Марта, Метельова Марія, Тичиніна Анастасія. Дякуємо за перегляд! Лепеха Анна, Хом’якова Марта, Метельова Марія, Тичиніна Анастасія.