Наш край 1985 -1991 р. Підготувала Учениця 11 класу Макарова Юлія
Мета 1) З'ясувати якими заходами розпочалась перебудова на Дніпропетровщині. 2) Які соціальні групи і особистості підтримували перебудову. 3) Які питання на той момент були першочерговим. 4) Яке відношення населення до ЧАЕС автокатастрофи, як вона позначилася на настроях населення і також на господарстві.
На середину 1980 -х рр. , коли керівництвом СРСР було взято курс на перебудову економічного і суспільно-політичного життя в державі, Дніпропетровська область залишалася однією з найбільш розвинутих областей як Української РСР, так і всього Союзу. Тут знаходилися потужні підприємства гірничовидобувного, металургійного, машинобудівного, військово-промислового комплексів, великі приладобудівні підприємства, існував розвинутий аграрний сектор, який забезпечував потреби не лише області, а й різних регіонів країни, функціонувала одна з найбільш інтенсивно працюючих залізниць, яка забезпечувала транспортування в різні кінці СРСР продукції, що вироблялася в області.
Соціальні групи і особистості перебудови У 1987 р. на заводі ім. Петровського пущено новий прокатний цех. У 1988 р. на Новомосковському трубному заводі впроваджено випуск нової продукції – тонкостінних труб. У 1991 р. в Орджонікідзе введено в дію новий кар’єр з видобутку марганцевої руди, а на Дніпропетровському шинному заводі змонтовано першу в галузі роботизовану лінію із складання покришок для вантажних автомобілів.
Які питання були на той момент черговими 1. Перший пріоритет роботи, який сьогодні стоїть перед органами влади, – це забезпечення порядку, спокою і стабільності. 2. Другий пріоритет – державна безпека. 3. Третій пріоритет – це економічна безпека.
Ось такі 80 -90 -ті, і веселі, і сумні.