Народнi страви в поемi « Енеїда»
Поминковi страви Поминки – не бенкет, багатий стіл з різноманітними та вишуканими наїдками й напоями, приправами та делікатесами тут буде недоречним. Готуються звичайні, повсякденні страви. Аби тільки обід був добре приготовлений та щоб усім, хто прийде вшанувати покійного, вистачило їжі. *** Огонь надворі розвели І м’яса в казани наклали, Варили страву і пекли. П’ять казанів стояло юшки, А в чотирьох були галушки, Борщу трохи було не з шість; Баранів тьма була варених, Курей, гусей, качок печених, Досита щоб було всім їсть. Галушки – давніші способи приготування: «Взяти гречаного борошна, підбити на воді досить густо, кидати ложкою у киплячу чи посолену воду, півгодини покип'ятити, покласти олії або масла чи засмажити салом з цибулею і подавати
Котляревський вражає нас рiзноманiтними святковими стравами : галушки, лемішка, куліш, бублики, борщ, каплуни, крохналь, печена з часником свинина, гусячi яйця, горiхи, пундики пряженi, запивали брагою, заморськими винами та горілкою. *** І зараз попросив до столу Латин Енеєвих бояр, Пили горілку до ізволу І їли бублики, кав’яр; Був борщ до шпундрів з буряками, А в юшці потрух з галушками, Потім до соку каплуни; З отрібки баба, шарпанина, Печена з часником свинина, Крохналь, який їдять пани.
СТРАВИ: --хлiбобулочнi --м’яснi --овочi --каша та борщ --лiкарскi трави --напої
Хлiбобулочнi вироби
М’яснi
ОВОЧI Цибуля та часник Баклажани Перець Картопля
Каша та борщ
Лiкарськi трави І. Котляревський в поемі «Енеїда» згадує ті рослини, які вживался в їжу в старовину на Україні: бодян, ганус, шап-ран, перець, часник, рогіз, паслін, козельці, терн, полуниці.
ПИВО ГОРIЛКА СИВУХА
Рецепти народних страв Борщ — овочева страва з м'ясом або грибами, за походженням українська. Особливо розповсюджена серед народів Східної Європи. Найпопулярніша страва на столі українців. Складником червоного борщу є столовий буряк. Рецепт Варять м'ясо-кістковий бульйон. Буряки нарізують соломкою, солять, збризкують оцтом, кладуть у каструлю, додають жир, зібраний з бульйону, томат-пюре, цукор i тушкують до напівготовності. Ріпчасту цибулю, моркву, петрушку нарізають соломкою й пасерують. У готовий бульйон кладуть нарізану картоплю, доводять до кипіння, додають нарізану соломкою капусту, варять 10– 15 хвилин, додають тушкований буряк, пасероване коріння й цибулю, нарізані свіжі помідори, перець, лавровий лист, пасероване на маслі й розведене бульйоном борошно. Дають 5 хвилин прокипіти, заправляють часником, товченим із зеленню петрушки та салом, доводять до кипіння, знімають з вогню i дають настоятися 15– 20 хвилин.
— страва, що готується з дріжджового чи виготовленого з розпушувачем тіста на гарячій сковороді в розігрітому жирі. Млинці подають з різними закускамиабо начиненими. Млинці традиційні для української кухніі вживалися ще в дохристиянські часи. Спосіб приготування: 1. У великій мисці збити яйця і цукор. 2. Частину молока підігріти, посолити, і ретельно перемішати зі збитими яйцями і цукром. 3. В отриману суміш поступово додавати борошно, постійно перемішуючи, аби не було грудочок. 4. Додати трішечки соди, сіль і олію. Перемішати. 5. Додати решту молока і збити. Тісто повинно бути в міру рідким. 6. Розігріти сковороду. 7. Обсмажити млинець з обох боків до золотистого кольору.
У «Енеїді» згадано бiльше українських страв нiж у спецiальнiй працi Миколи Маркевича виданiй 1860 року