Класна година день ЦО.pptx
- Количество слайдов: 34
НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ВОЄННОГО ХАРАКТЕРУ Проект учнів 11 А класу ЗОШ № 2 м. Славутича
Мета: Ознайомити учнів з поняттям надзвичайних ситуацій воєнного характеру, причиною їх виникнення та їх руйнівною силою для людства. Навчити учнів оцінювати ризик небезпеки та познайомити зі способами самозахисту під час надзвичайних ситуацій. Виховувати повагу до Батьківщини.
ВІЙНА — це збройна боротьба між державами (їх коаліціями) або соціальними, етнічними та іншими спільнотами.
Ми уявляємо собі війну так:
А війна – вона така….
Планета й зараз здригається від війн…
• За статистикою внаслідок воєнних конфліктів страждає, здебільшого, мирне населення, збільшується кількість біженців. За даними ООН, їх кількість на планеті перевищує 30 млн. осіб, і цей показник зростає • Воєнні конфлікти за теперішніх умов можуть спричинити великі втрати серед населення, значне падіння рівня виробництва. • Свідченням цього є військові конфлікти і війни, що відбулися на території колишньої Югославії, Чечні, Афганістану, Іраку.
• Надзвича йний стан — виняткова ситуація, коли під загрозою перебуває «життя нації» . • Надзвичайний стан повинен бути офіційно проголошений державою. • Небезпеку «життя нації» можуть надавати іноземна військова окупація, соціальні заворушення, такі як бунти або інші види внутрішніх розбіжностей, що серйозно загрожують правопорядку в країні. • З 1945 року поняття «надзвичайний стан» замінив вислів «стан війни» і «облогове положення» .
Відповідно до законодавства України надзвичайний стан визначається як: особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки.
Воє нний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності
Надзвичайні ситуації воєнного характеру - це ситуації, пов'язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіоактивних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, сильнодіючих отруйних речовин, токсичних відходів.
До сучасних засобів ураження відноситься зброя масового знищення (ЗМЗ), до якої відносяться: ядерна, хімічна та бактеріологічна. Залежно від виду використання зброї виникає відповідний осередок ураження. Забезпечення захисту населення і територій у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій є одним з найважливіших завдань держави.
Вражаючі впливи при надзвичайних ситуаціях, можуть мати різний характер: механічний, тепловий, хімічний, радіаційний, електромагнітний, акустичний, біологічний, інформаційний.
При механічній дії в результаті дії кінетичної енергії виникають руйнування або пошкодження біологічних організмів, матеріальних об'єктів, природних ландшафтів. . Прикладами вражаючих факторів механічного характеру можуть бути повітряна і гідродинамічна ударні хвилі і потоки, сейсмічні поштовхи, вплив мас породи і снігу, падаючих конструкцій, осколків, що розлітаються і т. п.
Артобстріл
При тепловій дії відбуваються займання, згоряння, обвуглювання, опіки, удушення продуктами згоряння. Основні вражаючі чинники тут - полум'я, високі температури і отруйну дію продуктів згорання.
Ядерна зброя – це один з основних видів зброї масового знищення. Вона здатна в короткий час вивести з ладу велику кількість людей, зруйнувати будинки і споруди на великих територіях. Масове застосування ядерної зброї здатне викликати катастрофічні наслідки для всього людства, тому ведеться його заборона.
Вражаюча дія ядерної зброї заснована на енергії, що виділяється при ядерних реакціях вибухового типу. Потужність вибуху ядерних боєприпасів прийнято виражати тротиловим еквівалентом, тобто кількістю звичайної вибухової речовини (тротилу), при вибуху якого виділяється стільки ж енергії, скільки її виділяється при вибуху цих ядерних боєприпасів. Тротиловий еквівалент виміряється в тоннах (кілотоннах, мегатоннах).
Вражаючими факторами ядерного вибуху є ударна хвиля, світлове випромінювання, проникаюча радіація, радіоактивне зараження та електромагнітний імпульс.
БАКТЕРІОЛОГІЧНА ЗБРОЯ є засобом масової поразки людей, сільськогосподарських тварин і рослин. Дія його заснована на використанні хвороботворних властивостей мікроорганізмів (бактерій, вірусів, рикетсій, грибків, а також вироблюваних деякими бактеріями токсинів). До бактеріологічної зброї відносяться рецептури хвороботворних організмів і засоби доставки їх до цілі (ракети, авіаційні бомби і контейнери, аерозольні розпилювачі, артилерійські снаряди й ін. ).
Бактеріологічна зброя здатна викликати на великих територіях масові захворювання людей і тварин, вона вражаюче впливає протягом тривалого часу, має тривалий схований (інкубаційний) період дії.
Мікроби і токсини важко знайти в зовнішньому середовищі, вони можуть проникати разом з повітрям у негерметизовані укриття і приміщення і заражати в них людей і тварин.
У разі виникнення надзвичайної ситуації можуть проводитися такі заходи: - Оповіщення населення про небезпеку та порядок дій у надзвичайних умовах; - Евакуацію і розосередження; Укриття в захисних спорудах - Радіаційну і хімічний захист; - Інженерний захист населення і територій, - Медичний захист; - Забезпечення пожежної безпеки; - Підготовку населення в області ГО і захисту від НС та інші.
Загалом, війна як спосіб знищення представників свого виду притаманна тільки людині із всіх представників біосфери…
Зважаючи на вищезазначені небезпеки в Україні створена і функціонує національна система захисту населення від небезпечних наслідків, аварій та катастроф техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру…. .