L3.ppt
- Количество слайдов: 19
Національний університет біоресурсів і природокористування України Кафедра педагогіки “ПЕДАГОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ” ЛЕКЦІЯ 3 “ВАЛЬДОРФСЬКА ПЕДАГОГІКА” для підготовки фахівців напряму 1801 «Специфічні категорії» зі спеціальності 8. 18010021 «Педагогіка вищої школи»
Національний університет біоресурсів і природокористування України 1. Історія виникнення. 2. Основні положення технології, вимоги. 3. Мета, завдання, зміст. 4. Вимоги до особистості педагога
Національний університет біоресурсів і природокористування України Засновником вальдорфської педагогіки є філософ і літературознавець Рудольф Штейнер (1861 1925). У 1919 р. він створив у Штутгарті першу вальдорфську школу. Своєю назвою вона завдячує цигарковій фабриці “Вальдорф Асторія”. ЇЇ директор організував школу для дітей робітників та службовців фабри ки, Рудольф. Штейнер втілив у цій школі розроблене ним філо софське вчення – антропософію, відповідно до якого розвиток здібності до пізнання призводить людину до досконалості. Головною метою вальдорфської педагогіки є надання допомоги особистості у власному становленні та розкритті талантів «у гармонії із закономірностями і тенденціями розвитку природи, людини та світу» .
Національний університет біоресурсів і природокористування України За вальдорфською педагогікою розвиток людини здійснюється періодами. Перший з них – народження фізичного тіла. У віці семи років народжується перше духовне тіло, завдяки чому починається самостійне внутрішнє емоційно образне життя. У віці 14 років “народжується друге духовне тіло”, що створює умови для самостійного емоційного життя і мислен ня, а у 21 рік відбувається народження людського “Я”. Кож ний із циклів життя висуває у процесі виховання і навчання свої вимоги: природовідповідність – розвиток дитини відбувається за заздалегідь заданою, генетично детермінованою програмою, передує навчанню і визначає його; спонтанність вільного розвитку природних задатків; “ідучи за дитиною”, створення максимально сприятливих умов для виявлення її природних здібностей. Вчителі мають враховувати: розвиток людини, відбувається у ритмі семи років. Визнання індивідуальності дитини, таємничого у кожному;
Національний університет біоресурсів і природокористування України вільне виховання і навчання, без примусу, насильства, відмова від влади над дітьми; свобода як засіб виховання і розвиток творчості; виховання і навчання пристосовуються до дитини, а не вона до них; екологія і культ здоров’я; культ творчої особистості, розвиток індивідуальності за собами мистецтва; імітація як засіб навчання; опора на авторитет педагога, школа одного вчителя впродовж 8 9 років; важливість не результату, а процесу; велика увага естетичному і трудовому вихованню ; збереження об’єктивності знань і прагнення зробити їх істиною реального життя.
Національний університет біоресурсів і природокористування України 1. Гуманістична спрямованість. 11. Принцип поваги до дитини, її почуттів, здібностей та потенціальних можливостей. толерантності 2. Принцип педоцентризму, орієнтації на конкретну дитину, урахування її індивідуальних особливостей та перспектив розвитку. 3. Принцип цілісного охоплення 10. Принцип поєднання природи людини, в основі якого соціального та лежить антропософська концепція індивідуального, що дозволяє розвитку дитини через цілісну виховувати самодостатню, взаємодію тілесних, душевних та соціально адаптовану особистість духовних чинників принципи людино- 4. Принцип вікової відповідності 9. Принцип релігійної (відповідність змісту та методики знавства толерантності викладання психолого педагогічним характеристикам дітей конкретного віку) 8. Принцип поєднання національного та 5. Принцип різнобічності і загальнолюдського у вихованні. гармонійності, що включає гармонійне поєднання факторів розвитку інтелектуальних, почуттєвих та вольових 7. Принцип пов’язаності з функцій особистості життям. 6. Принцип залучення почуттєвого переживання, що передбачає як інтелектуальне, так і емоційно вольове опрацювання учнями будь якого навчального матеріалу.
Національний університет біоресурсів і природокористування України Головною метою вальдорфської педагогіки є світоглядне, соціальне та професійне самовизначення кожної окремої особистості у контексті усвідомлення власної індивідуальної свободи та відповідальності. Основна ідея педагогічної системи орієнтація на вільний всебічний розвиток особистості у відповідності до тенденцій віку та потенціальних можливостей людини. Саме тому навчання та виховання будуються з урахуванням поступового природного розвитку дитини, її фізичного, душевно-духовного та інтелектуального станів на кожному з етапів. Зміст технології будується таким чином, що у центрі всієї педагогічної системи є розвиток внутрішнього, динамічного та багатогранного світу дитини.
Національний університет біоресурсів і природокористування України Перші 7 років життя дитини – виховання волі дитини і ключове слово для вихователів, батьків і вчителів – “Я сам”. Знайомство педагогів з дітьми відбувається ще перед вступом їх до школи — у дитячому садку, де вони разом займаються музикою, малюванням (мокрий метод та крейда), Ліпленням з глини, воску, танцями та евритмією. Заняття в дитячому садку проводяться з групами по 12 — 20 дітей, тривають півдня, що є оптимальним. У 7 років настає глибока криза в розвитку дитини – зміна молочних зубів. Р. Штейнер вчить обережно ставитись у цей період до її психофізичного ресурсу і категорично за бороняєдо настання 7 років нав’язувати інтелектуальне на вантаження – математику, читання, письмо
Національний університет біоресурсів і природокористування України ІЗ 7 до 14 років – інший період у житті дитини, коли йде інтенсив нийпроцес формування почуттів, і тут ключове слово – “Світ прекрасний!”. Розклад дня у вальдорфській школі ритмічно повторюється і складається з трьох частин. Перша частина – “головний урок”, та дисципліна, що поглиблено вивчається тепер і охоплює перших два уроки. Ця дисципліна з гуманітарної або природничо наукової галузі (література, фізика, історія), Певну тему учні вивчають 3 4 тижні підряд як цілісну “епоху”. За цей час учні практично вивчають весь матеріал з певного предмету. Коли закінчується цей період (“епоха”), діти починають вивчати інший предмет. Один учитель працює з дітьми з 1 го по 8 й клас майже з усіх предметів. Це змушує вчителя дуже ретельно добирати матеріал, відсіяти непотріб, вичленити те, що підлягає обов’язковому засвоєнню. Вчитель не має підручників, програми, годинного плану.
Національний університет біоресурсів і природокористування України У третьому семиріччі ( 14 до 21 років ) підліток ніби народжується вдруге, разом з досягненням статевої зрілості посилюється рівень усвідомлення власного «Я» . Це вік пошуку ідеалів, формування цінностей, відкриття власної індивідуальності. В інтелектуальній діяльності виникає здатність до аналізу, синтезу та формування суджень. Судження у даному віці являє собою форму усвідомленого відображення дійсності. У ньому учень стверджує або заперечує наявність у конкретному об’єкті певних ознак, властивостей, зв’язків і відношень до інших об’єктів. Судження виникає як відповідь на певне питання, як результат розв’язання конкретної пізнавальної задачі. Внаслідок цього розширюються можливості пізнання, формується самостійність мислення.
Національний університет біоресурсів і природокористування України 1. Орієнтація на людину та її розвиток 2. Орієнтація на світ та культуру. Навчальний план вальдорфських шкіл базується на основі наступних 4. Орієнтація на принципів: 3. Орієнтація на пізнання та дитину та конкретну практичні вправи. ситуацію.
Національний університет біоресурсів і природокористування України Своєрідність навчальних дисциплін та глибока інтеграція знань веде до того, що у вальдорфській школі виділяються головні уроки та спеціальні предмети. Головний урок проводиться щоденно і займає дві навчальні години. Викладання здійснюється «епохами» по 2 -4 тижні. Для предметів, що потребують систематичних спеціальних вправ, таких як іноземні мови, ремесло, фізична культура, художні дисципліни, виділяються окремі уроки. Головний урок будується на основі трьох взаємопов’язаних частин: 1. Ритмічна частина. 2. Представлення навчального матеріалу «епохи» . 3. Розповідь.
Національний університет біоресурсів і природокористування України Ритмічна частина уроку допомагає учням поглибити знання з теми уроку та гармонізувати сили мислення, волі, почуттів, Матеріалом для цієї частини уроку є музика, рухові вправи, читання віршів, спів, образне відтворення картин оточуючого світу. У процесі другої частини засвоюється програмний матеріал «епохи» у формі, адекватній віку дітей та педагогічному задуму вчителя. Методика навчання на цьому етапі побудована на ритмічній зміні трьох фаз: 1. Фаза пізнання – переживання, спостереження, експериментування. 2. Фаза розуміння – спогади, описи, характеристики, замальовки. 3. Фаза оволодіння матеріалом – переробка, аналіз, узагальнення.
Національний університет біоресурсів і природокористування України В ході третього етапу, у відповідності з віковими особливостями, діти разом з учителем переживають казки, легенди та байки, біблійські історії, розповіді про тварин та рослини, історію того чи іншого відкриття тощо. Це допомагає їм справлятися з віковими кризами та проблемами, приходити в стан рівноваги і гармонії, що позитивно впливає на стан здоров’я дітей. Розповідна частина уроку сприяє розвитку моральних та вольових якостей і є важливим чинником виховного впливу на учнів. Після головного уроку ідуть предмети, що вимагають ритмічного повторення: іноземні мови, евритмія, фізкультура, музика. Після них наступає час художньо практичної діяльності.
Національний університет біоресурсів і природокористування України У навчальному процесі обмежено застосовуються підручники та аудіовізуальні засоби, у зв’язку з тим, що вони можуть послабити контакт між вчителем та учнями. Частіше використовуються книги для читання, першоджерела, збірки текстів, документи, власні записи. У зошитах «епох» учні самі структурують інформацію, роблять замальовки, виконують творчі завдання. Практичні знання та навички учні також отримують під час виїзних «епох» та різноманітних практик: сільськогосподарської, соціальної тощо. Досягнення учнів до восьмого класу не оцінюються в балах, оцінка носить змістовний, стимулюючий характер. Кожне досягнення дитини розглядається як прояв її самореалізації.
Національний університет біоресурсів і природокористування України У навчальному процесі обмежено застосовуються підручники та аудіовізуальні засоби, у зв’язку з тим, що вони можуть послабити контакт між вчителем та учнями. Частіше використовуються книги для читання, першоджерела, збірки текстів, документи, власні записи. У зошитах «епох» учні самі структурують інформацію, роблять замальовки, виконують творчі завдання. Практичні знання та навички учні також отримують під час виїзних «епох» та різноманітних практик: сільськогосподарської, соціальної тощо. Досягнення учнів до восьмого класу не оцінюються в балах, оцінка носить змістовний, стимулюючий характер. Кожне досягнення дитини розглядається як прояв її самореалізації. Практика підтверджує, що відсутність традиційної оцінки в балах позитивно впливає на формування основних складових Яконцепції дитини: когнітивної, оціночно-емоційної та поведінкової. Після закінчення четвертого класу у дітей не виникає необхідності адаптуватись до навчання в основній школі. З ними продовжує працювати основний вчитель, до якого послідовно приєднуються вчителі предметники. Це дозволяє запобігти стресу та легше пережити кризові явища підліткового віку.
Національний університет біоресурсів і природокористування України 1. Дитина в центрі педагогічної системи; дитина має право вибору всього: від форми уроку до його плану Вимоги до особистості педагога випливають із позиції учня в школі: 3. Дитина має право на вільний творчий пошук 2. Дитина має право на помилку.
Національний університет біоресурсів і природокористування України 1. Вальдорфськнй педагог повинен бути справжнім екологом, адже кожна дитина — це цілий космос, у якому існують усі діти землі 8. У кожній дитині необхідно роздивитися її майбутнє. Для цього потрібна не тільки і не стільки освіта, скільки висока культура, широкий світогляд, мудрість 7. Вихователь повинен дуже любити свою роботу і дітей, бо діти добре відчувають це. 2. Педагог повинен допомогти дитині перетворити її любов до життя в інтерес до всього світу Вимоги до особистості педагога 6. Це друг своїх вихованців, він грає з ними, жартує, ходить у походи і живе в літньому таборі, проводить веселі свята 5. До того ж учитель має бути добре підготовленим естетично (вміти малювати, грати на музичних інструментах, ритмічно рухатись) 3. Вчитель вальдорфської школи повинен яскраво уявляти процеси, що відбуваються в кожному віці, знати, що означає кожний прийом, яким він користується 4. Педагог вальдорфської школи – людина щонайширше освічена, яка має всебічні інтереси (і головне – інтерес до довкілля), несе в собі бачення загальної картини світобудови.
Національний університет біоресурсів і природокористування України Рекомендована література Освітні технології / О. М. Пєхота, А. З. Кіктенко, О. М. Любарська; За ред. О. М. Пєхоти. – К. : А. С. К. 2001. – 256 с. Горохова Т. Маленький принц в вальдорфской школе //Народ, образ. — 1994. — № 1. С. 42 45. Мальцева А. Асоціація вальдорфських ініціатив в Україні (Вальдорфська педагогіка) // Шкільний світ. — 1999. — № 11(43). — Червень. Мостова Т. Вальдорфська педагогіка // Освіта України. — 1999. — № 1, 2 (125). — С 11. Прокопенко І. Ф. , Євдокимов В. І. Педагогічна технологія. — Харків: Основа, 1995. — С 45— 51. Черкасова О. Педагогические основы
L3.ppt