през.pptx
- Количество слайдов: 16
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова Інститут фізичного виховання та спорту України Кафедра: біологічних основ фізичного виховання та спортивних дисциплін Гігієна в басейні Роботу виконала: Рубан Анна
Існують басейни відкритого і закритого типу.
Спорт – це, в першу чергу, водопостачання плавальних басейнів, стадіонів, видача дозволу на використання плавзасобів і інше.
При проектуванні водопостачання плавальних басейнів в закритих приміщеннях приймається, що щоденно безповоротно використовується 15 % об’єму води, а пропускна спроможність басейну встановлюється із розрахунку 100 л води на одну людину з урахуванням душу. Водопостачання стадіонів здійснюється із розрахунку 50 л/добу на одного спортсмена. Крім того, для одного глядача потрібно передбачати 3 л води. При використанні плавзасобів (яхта, катер, човен) рекомендується площа водної акваторії 0, 5. . . 0, 8 га на одну одиницю. При видачі дозволу на плавзасоби оговорюються місця заборони заїзду (місця нересту та нагулу риби, ділянки з цінними і рідкісними представниками флори і фауни).
Сучасна гігієнічно найбільш прийнятна система штучної вентиляції спортивних споруд - кондиціювання повітря. Вона автоматично підтримує протягом достатнього часу задані оптимальні параметри повітряної середовища: температуру, відносну вологість, швидкість руху (рухливість) і чистоту повітря. Повітря, що надходить у кондиціонер, підігрівається чи охолоджується, осушується чи, навпаки, воложиться, очищається від пилу й бактерій і подається до приміщення із заданої певної швидкістю.
Також потрібна постійна примусова циркуляція води в басейні через різні фільтри, системи знезараження води вважається хлорування. Рівень залишкового хлору у питній воді штучного басейну може бути незгірш від 0, 2 -0, 4 мг/л.
Але така доза залишкового хлору надає подразливу дію на кон'юктиву ока. Для захисту очей застосовуються спеціальні окуляри. Остаточний хлор, який міститься у воді басейнів, надає ще й незначне бактерицидну (вбиває бактерії) дію на мікрофлору слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Це деякій мірі може знижувати ризик виникнення респіраторних захворювань. Для знезараження води басейнів використовують і інші засоби, наприклад ультрафіолетове опромінення, озонування, хімічні кошти (мідний купорос). Довжина ванн басейнів то, можливо 25 м (малі) і 50 м (великі), ширина - 10, 12, 15, 21 і 25 м, ширина доріжки - незгірш від 2, 25 м.
З внутрішнього боку ванна облицьовується кахельної плиткою. Уздовж стін лише на рівні поверхні води обладнуються спеціальні жолоба для зливу в каналізацію поверхового забрудненого шару води. За периметром обладнуються підігріті доріжки шириною 1, 5 -2 метрів і температурою 28 - 31° С. трибуни для глядачів відділяють від доріжок спеціальним бар'єром. Температура води в басейнах нормується. Наприклад, для плавання вона має становити 26 - 27° С; для стрибків в води і гри акторів-професіоналів у водне поло 28° С.
Рівень прозорості повинна бути такою, щоб було бачити білий диск діаметром 20 см будь-де дна. Світловий коефіцієнт залу басейну може бути щонайменше 1/6, рівень штучного висвітлення щонайменше 150 лк, а басейнах для стрибків в воду рівень вертикального висвітлення може бути менше 75 лк. Температура повітря на залі басейну повинна бути 2627° С, швидкість руху повітря - до 0, 2 м/с; потужність припливно-витяжної вентиляції у залі басейну мають забезпечувати щонайменше 2 - 2, 5 – коротку зміну повітря на приміщенні годину.
Для відвідування басейну необхідно мати: - медичну довідку (див. нижче); - предмети особистої гігієни, мило, мочалку, рушник; - шапочку для плавання; - гумові або пластикові тапочки; - купальний костюм (плавки).
Медичні довідки, необхідні для відвідування басейну: - дітям до 14 років: довідка від педіатра (дійсна 3 місяці з дня видачі); - особам від 14 років: довідка від терапевта, дермато-венеролога (дійсна 6 місяців із дня видачі) та гінеколога (для жінок); - особам старше 65 років: довідка від терапевта і дерматолога. Дітям дошкільного і молодшого шкільного віку в обов'язковому порядку потрібна довідка про результати паразитологічного обстеження на ентеробіоз: - при постійних відвідуваннях плавального басейну не менше 1 разу в 3 місяці; - при разових відвідуваннях - перед кожним відвідуванням, якщо розрив між ними більше 2 місяців. Контроль за наявністю медичної довідки у відвідувачів забезпечує адміністрація басейну.
Категорично забороняється: - самостійно продовжувати час відвідування в басейні; - знаходитися в приміщенні басейну у верхньому одязі та взутті; - використовувати абонемент іншої особи; - приносити миючі засоби в скляній тарі; - входити у воду без шапочки; - плавати з косметикою на обличчі; - стрибати та пірнати з бортиків у басейн; - бігати, грати на обхідній доріжці; - приносити на заняття ласти, маску, трубку; - приймати алкогольні напої до, під час та після плавання; - плавати в басейні після прийняття їжі; - палити в приміщеннях.
Протипоказання до відвідування басейну: - відкриті рани, гранульовані поверхні, трофічні виразки, післяопераційні свищі, травматичні розриви нервових стовбурів і судин, онкологічні новоутворення тощо; - гострі та хронічні захворювання шкіри (екземи, грибкові та інфекційні ураження); - захворювання очей (кон'юктивіт, блефаріт, кератіт тощо); - захворювання ЛОР органів (гнійні отити, перфорації барабанної перетинки, вестибулярні розлади); - стан після перенесення інфекційних захворювань і хронічних інфекційних захворювань;
• - венеричні захворювання; - епілепсія та психічні захворювання, при яких неможливий вербальний контакт із хворим; - вертебробазилярна недостатність із різкою утратою свідомості в амнезії; - плексіти, невралгії, неврити в стадії загострення; - гострі та підгострі захворювання верхніх дихальних шляхів; - нетримання сечі та кала, наявність свищів із гнійним вмістом, сильні виділення слини; - туберкульоз легенів в активній стадії та інші гострі інфекційні захворювання; - хронічні неспецифічні захворювання легенів у 3 й стадії; - загострення хронічної коронарної недостатності. Стенокардія напруги 3 ФК; - інші захворювання серцево-судинної та легеневої системи в стадії декомпенсації. Гіпертонічна хвороба зі стабільно підвищеним діастолічним тиском вище 110 мм. рт. ст. ; - жовчно-кам'яна та сечокам'яна хвороби; - гострі захворювання нирок та сечовивідних шляхів
ХАРЧУВАННЯ ПЛАВЦІВ
• ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!