n. Зима, сніг, діти, санчата, зорі, мороз, небо, іній.
Колядники, колядка, обряд, щедрівка, Святий вечір, Різдво, зірка, літо, щедрувати, діти.
Тема. «Колядники» . Колядки. Щедрівки.
Вечір перед Різдвом (6 січня) називається Святвечором. Саме у Святвечір готували 12 священних страв без м’яса та молочних продуктів. Коли заходило сонце, господар з горища приносив першого снопа «Дідуха» , якого приготували під час перших жнив. Мати з дочками накривали на стіл. Під скатертину клали соломи та під стіл. «Дідуха» ставили на покуті. На стіл клали: часник, щоб злі сили не приступали ; зерно, щоб урожай був гарний; гроші, щоб у хаті тримались. Увечері збиралися колядники та йшли колядувати.
n. Хто ж такі колядники?
n Маленькі колядники – це хлопчики та дівчата, які перевдягалися в якийсь незвичайний костюм. Вони ходили по вулиці, заходили до кожної хати, співали колядки, зичили щастя, прибутку, довгого віку. В руках вони несли яскраву зірку. Зірка їм світила, щоб колядники не збилися з дороги, бо несли вони людям радісну звістку. Вони брали із собою дзвоник, торбу на гостинці, скриньку на гроші. Господарі нагороджували колядників за їхні старання цукерками , печивом, яблуками, грішми.
Невід
Невід – велика рибальська сітка.
n. Кузня
Кузня – це майстерня, де обробляють метал куванням.
n n Буває свято, коли дозволено ходити по хатах тільки дівчатам. Що це за свято? -
Щедрий вечір n Увечері напередодні Нового року (13 січня) дівчата групками чи поодинці приходили до односельців, щоб защедрувати. Щедрувальники вітали господарів зі святом, бажали їм щастя та достатку в новому році. За це вони отримували гостинці, які складали до мішків, а потім ділили між собою.
n З якими звичаями ви познайомилися на уроці? n Чи подобаються вам народні звичаї?
Домашнє завдання Читати виразно с. 76 – 79.