Морфологія-це розділ науки про мову, який вивчає слова як частини мови. • Частини мови-це класи слів, які характеризуються такими спільними ознаками: * загальним значенням; * морфологічними ознаками (граматичним значенням); * синтаксичною роллю.
1. Числівник-самостійна частина мови, яка означає число, кількість або порядок предметів при лічбі. 2. Числівник відповідає на питання скільки? котрий? котра? котре? котрі? Наприклад: вісім, одинадцять, сто тридцять, дванадцятий, сорок третя, дев'яносто сьоме.
За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають число або кількість і відповідають на питання скільки? (три, одинадцять, тридцять чотири, п'ятеро, три сьомі). Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання котрий? котра? котре? котрі? (третій, одинадцята, тридцять четверте, двадцяті). Кількісні числівники змінюються за відмінками. Порядкові числівники змінюються за родами, числами та відмінками.
. У мовленні числівники виконують дві функції : * інформативну( повідомляють про кількість чогось)-у висловлюваннях усіх стилів, а найчастіше-наукового, офіційноділового, публіцистичного; * експресивну(надають образності, виразності)-у висловлюваннях розмовного й художнього стилів(входять до фразеологізмів, прислів'ї
Числівники поділяются на розряди • Цілі числа • Дробові • збірні
За будовою числівники поділяются на прості, складні та складені прості мають один корінь два складені утворені в поєднаням двох коренів вісімдесят складені утворені з двох і більше простих і складених сороьк три складні числівники пишемо разом вісімсот складені окремо двадцять чотири
Кількісні числівники не мають граматичних ознак роду та числа і змінюються лише за відмінками (три- трьох- трьом- три- трьома - (на) трьох). Виняток становлять числівники один (одна, одне), одні; два, дві; обидва, обидві; півтора, півтори. Порядкові числівники, як і прикметники, мають такі морфологічні ознаки:
Числівник у реченні може бути підметом, додатком, іменною частиною складеного присудка, означенням. Підмет — Мільйони зір повільним бігом пливуть над нами, мов рік. Тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок мене на ниву батьківську веде. Додаток — Дві тополі високії, одна одну хилять. Присудок — Пісня і праця — великі дві сили. Означення — Зосталася тільки надія одна: надія вернутись ще раз на Вкраїну.
Кінець