МОРАЛЬ
ЩО ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ ДУХОВНА СФЕРА? МОРАЛЬ, ПРАВО, РЕЛІГІЯ, ФІЛОСОФІЯ И Т. Д. ХТО СТВОРЮЄ ДУХОВНІ ЦІННОСТІ? ПИСЬМЕННИКИ, ХУДОЖНИКИ. ПОЕТИ И Т. Д. КУЛЬТУРА БУВАЄ ЗОВНІШНЯ І. . . ВНУТРІШНЯ.
ВСТУП МИ ВЖЕ ЗНАЄМ СЛОВА: ДОБРО І ЗЛО… ЗОЛОТЕ ПРАВИЛО МОРАЛІ, АЛЕ ЯКУ ВЛАДУ МАЮТЬ ЦІ ПОНЯТТЯ НАД ЛЮДЬМИ… ЦЕ І Є ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА. ВЕЛИКІ МОРАЛИСТИ СТАРОЖИТНОСТІ: ІСУС ХРИСТОС, МОЙСЕЙ, МУХАММЕД, КОНФУЦІЙ СЕНС МОРАЛІ ЗВОДИЛИ ДО НАСТУПНОГО… ОСНОВНИЙ СЕНС МОРАЛІ В «ЗОЛОТОМУ ПРАВИЛІ» ЯКНАЙПОВНІШИЙ ЇЇ СЕНС В НАГІРНІЙ ПРОПОВІДІ: « І ТАК В УСЬОМУ, ЯК ХОЧЕТЕ, ЩОБ З ВАМИ ПОСТУПАЛИ ЛЮДИ, ТАК ПОСТУПАЙТЕ І ВИ З НИМИ» МИ ОТРИМУЄМО ВІДПОВІДЬ НА ЗАПИТАННЯ: НАВІЩО ПОТРІБНА МОРАЛЬ. ЩОБ НАВЧИТИ НАС, ЯК ВІДНОСИТИСЯ ДО ЛЮДЕЙ…
МОРАЛЬНІСТЬ, МОРАЛЬ ЦЕ РОЗДУМИ ЛЮДИНИ. ФОРМУЛЮЮТЬСЯ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ. ДО МОРАЛІ ВІДНОСЯТЬСЯ ПРИНЦИПИ – ІДЕАЛИ –НОРМИ. МОРАЛЬНІСТЬ – ЦЕ ЧАСТИНА ЖИТТЯ, ТІСНО ЗВ’ЯЗАНА ІЗ ЗВИЧАЯМИ, ПРАКТИКОЮ ПОВЕДІНКИ ЛЮДЕЙ.
МОРАЛЬНІСТЬ, МОРАЛЬНІСТЬ МОЖЕ БУТИ ДОБРОЮ И ЗЛОЮ. (З ВОВКАМИ ЖИТИ, ПО ВОВЧИ ЖИТИ) ЗЛІЙ МОРАЛЬНОСТІ ПРОТИСТОЇТЬ - МОРАЛЬ ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАМ, ДЕ ОДНА ЛЮДИНА ПОДБАЛА ПРО ДРУГУ. ЛЮДИНА ВОЛОДІЄ СВОБОДОЮ ВИБОРУ: ВОНА МОЖЕ ПОСЛУХАТИ АНГЕЛА , А МОЖЕ І ДИЯВОЛА. ВМІННЯ ПОСТУПАТИ В ВІДПОВІДНОСТІ З ДОБРОЮ МОРАЛЬНІСТЮ ВЧЕНІ ВВАЖАЮТЬ СЕНСОМ ЖИТТЯ. ДРУГА ТОЧКА ЗОРУ – НЕМА РОЗПОДІЛУ МОРАЛЬНОСТІ НА ДОБРУ І ЗЛУ. Є ТІЛЬКИ ДОБРА. ТРЕТЯ ТОЧКА ЗОРУ – НЕМАЄ ЧІТКО ВИРАЖЕНИХ МОРАЛЬНИХ НОРМ. ВОНИ ЗМІНЮЮТЬСЯ.
ВИЩІ ЦІННОСТІ І ІДЕАЛИ ПИТАННЯ МОРАЛІ ВІЧНІ ПИТАННЯ. ВИБИРАЮЧИ, ЛЮДИНА ОПИРАЄТЬСЯ НА ВИЩІ ЦІННОСТІ І ІДЕАЛИ. ЦЕННОСТТІ – ЦЕ ДЕЩО ВАЖЛИВЕ ДЛЯ ЖИТТЯ. МОРАЛЬНИЙ ІДЕАЛ – ЦЕ ВСЕ КРАЩЕ, ЩО ВИРОБИЛА МОРАЛЬ ВСЕЗАГАЛЬНЕ ДУХОВНЕ ЄДНАННЯ ЛЮДЕЙ, ЯКЕ ДОСЯГАЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ КОТОРОЕ ДОСТИГАЕТСЯ ЧРЕЗ ДОТРИМАННЯ НОРМ І ПРИНЦИПІВ МОРАЛІ. ЗА ДОВГУ ІСТОРІЮ ЛЮДИ ВИРОБИЛИ ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ НОРМИ І ЦІННОСТІ - В РЕЛІГІЇ, В ФІЛОСОФІЇ - ПРАВДА І СОРОМ, ТЕРПИМОСТІ, СПІВЧУТТЯ.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ МОРАЛЬНІСТЬ – ЦЕ САМЕ ЖИТТЯ. ІЗ МОРАЛЬНОСТІ ПОСТУПОВО ВИРОСТАЄ МОРАЛЬ. ІСНУЮТЬ НАЙРІЗНОМАНІТНІШІ ПОГЛЯДИ НА МОРАЛЬНІСТЬ. МОРАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ – ЦЕ ЗДІБНІСТЬ ПЕРЕДБАЧИТИ НАСЛІДКИ ПОСТУПКІВ. В ПРОЦЕСІ РОЗВИТКУ ЛЮДСТВО ВИРАБИЛО ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ І ІДЕАЛИ. КОЖНА ЛЮДИНА ПОВИННА ПОСТУПАТИ ТАК, ЩОБ ЇЇ ДІЇ МОГЛИ СТАТИ ПРИКЛАДОМ ДЛЯ ВСІХ.
ЩО ТАКЕ ДОБРО? ДОБРО ПОНЯТТЯ ДОБРА ФІЛОСОФИ ВИЗНАЧАЮТЬ ЯК ПРАГНЕННЯ ЛЮДИНИ ДО ЛЮДЯНОСТІ, ДО ГУМАНІЗМУ. ДОБРО –ЦЕ СПРАВЕДЛИВІСТЬ, МИЛОСЕРДЯ, ЛЮБОВ ДО БЛИЖНЬОГО.
ЩО ТАКЕ ЗЛО? ЗЛО ВСЕ, ЩО ПРОТИЛЕЖНЕ ДОБРУ, ЯВЛЯЄТЬСЯ ЗЛОМ. ПОНЯТТЯ ЗЛА ОБ’ЄДНУЄ В СОБІ ВСІ НЕГАТИВНІ ЯВИЩА. ЗЛО - ЦЕ ВСЕ ТЕ, ЩО ГУБИТЬ ЛЮДСЬКУ ДУШУ.
КРИТЕРІЙ МОРАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ ЯК ЖЕ ВІДРІЗНИТИ ДОБРО ВІД ЗЛА? НАЯВНІСТЬ ПОВАГИ ДО ЛЮДСЬКОГО ДОСТОЙНСТВА В РЕАЛЬНИХ СПРАВАХ І ПОСТУПКАХ – ОСНОВНИЙ КРИТЕРІЙ МОРАЛІ, ПО ЯКОМУ МОЖНА ВІДРІЗНИТИ ДОБРО ВІД ЗЛА.