d2124dbaeae397383c2266fab906ca49.ppt
- Количество слайдов: 26
МОДЕРНИ УСЛУГИ В ЧИТАЛИЩНИТЕ БИБЛИОТЕКИ
НОВАТА СРЕДА, В КОЯТО СЕ РАЗВИВАТ БИБЛИОТЕКИТЕ q Днес библиотеките функционират в коренно различна среда - в условията на информационно, а не на индустриално общество. q Днес библиотеките функционират в условия на глобализация, бурно развитие на информационните и комуникационни технологии, динамични социални и икономически процеси, членството на страната ни в Европейския съюз.
НОВИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИБЛИОТЕКИТЕ q За да се превърнат в равностоен конкурент на информационния пазар и в партньорство с обществени организации и групи от хора, те трябва да се утвърдят като опорни центрове за информиране на населението.
НОВИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИБЛИОТЕКИТЕ Библиотеките могат да служат на обществото в следните направления: q ДЕМОКРАЦИЯ И ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО - Да осигуряват свободен достъп до всички култури и знание чрез предлагане на привлекателни и интересни прояви; - Да посрещат с приоритет потребностите на специални групи като хора с увреждания, тийнейджъри, възрастни, безработни и тези, живеещи в рядко населени места;
НОВИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИБЛИОТЕКИТЕ q УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ - Да се осигури на децата, младите хора приятна и стимулираща среда за учене, съчетавайки игрите и новите технологии и чрез създаване на партньорства с училищни и други образователни структури. - Да подпомагат гражданите в процесите на образованието и самообразованието през целия им съзнателен живот.
НОВИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИБЛИОТЕКИТЕ q ИКОНОМИЧЕСКО И СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ - Да подпомогнат битката с дигиталната неграмотност и дигиталното разделение, гарантирайки открит достъп като найизползвани обществени пунктове за интернет връзка; - Да осигуряват достъп и образование за хора в риск и електронна изолация, като доставят услуги посредством нови, широкодостъпни канали. - Да подпомагат развитието на икономиката, туризма, бизнеса, здравеопазването и др.
НОВИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ БИБЛИОТЕКИТЕ • КУЛТУРНО МНОГООБРАЗИЕ - Да насърчават чувството за принадлежност към местната общност, към историята на семейството и селището чрез създаването, съхраняването и достъпността до дигитална и аналогова информация в обществените библиотеки; - Да подпомагат етническото, културното, езиковото и религиозното многообразие, културната идентичност и социалната интеграция, чрез включването на местното население в създаване на дигитални ресурси за общностната памет, които са достъпни за всички.
БИБЛИОТЕЧНИ УСЛУГИ В ЧИТАЛИЩНИТЕ БИБЛИОТЕКИ Основните библиотечни услуги, които трябва да предоставя всяка обществена библиотека според насоките на ИФЛА/ЮНЕСКО са следните: q Заемане на различни видове библиотечни документи за дома; q Доставка на книги и други документи за ползване в библиотеката, вкл. и по електронен път; q Информационни услуги, базирани на книжни и електронни източници; q Обществени информационни услуги; q Консултации и обучение за ползвателите, включително участие в програми за ограмотяване; q Културни и образователни програми и др. мероприятия.
БИБЛИОТЕЧНИ УСЛУГИ В ЧИТАЛИЩНИТЕ БИБЛИОТЕКИ Наред с основните библиотечни услуги, които са безплатни за всички граждани, библиотеките могат да предоставят допълнителни, по заявка на ползвателите: q Предоставяне на библиографски справки и извършване на библиографски издирвания; q Ксерокопиране, сканиране, репродуциране на звукозаписи; q Информационни справки от платени бази данни и електронни ресурси и др.
БИБЛИОТЕЧНИ УСЛУГИ В ЧИТАЛИЩНИТЕ БИБЛИОТЕКИ q Доставката на услуги не трябва да бъде ограничавана само в библиотечната сграда. q Те могат да достигат до ползвателите си дори когато достъпът до тях е невъзможен. q При осигуряването на услугите в библиотеката или извън нея трябва да се използват пълноценно освен традиционните форми и новите информационни и комуникационни технологии и интернет.
ВИРТУАЛНИ СПРАВОЧНИ И ИНФОРМАЦИОННИ УСЛУГИ В ЧИТАЛИЩНИТЕ БИБЛИОТЕКИ q Всичко това се постига чрез инициирано по електронен път виртуално обслужване на потребителите q Видове виртуално обслужване: • Чрез електронна поща и уеб формуляри, изнесени на сайта на библиотеката. http: //www. libvar. bg/cic/order. html • Чрез Skype, чат, софтуер за уеб конференции, за свързване с уеб центрове. Тук предимство е интерактивността на услугата. • Готови дигитални колекции.
ГОТОВИ ДИГИТАЛНИ КОЛЕКЦИИ Те могат да бъдат: q Най-често задавани въпроси (FAQ) http: //www 2. burglib. org/modules/xoopsfaq/ q Банки на знанието И двата продукта представляват автоматизирани бази данни, които съдържат отговори на зададени въпроси с възможност за търсене по различни критерии. q Пътеводители по електронни ресурси – т. е. колекции от линкове на подбрани уеб ресурси (общи, по отрасли, тема или вид на документите). Основна отличителна черта при тези дигитални колекции е отсъствието на библиографите в процеса на обслужването. Тяхната намеса е преди това – в подбора и организирането на ресурсите.
Виртуалните справочни служби – форма на организация на виртуалните услуги http: //www. liblovech. org/index. php? l=43 Причини за създаването на виртуалните справочни служби са: q увеличаване на интернет ресурсите, които се използват в обслужването; q формиране на нова потребителска аудитория, която изисква непрекъснат достъп, получаване на електронни копия на документите и помощ от професионални библиографи. В характеристиката им присъстват всички елементи на традиционното СБИО – потребители и въпроси; ресурсна база; фонд от изпълнени справки. Еднаква е и методиката на изпълнение. Различни са технологиите!
ВИРТУАЛНОТО ОБСЛУЖВАНЕ В българската практика – служби “Попитай библиотекаря”: http: //libsilistra. com/index. php? option=com_contact&view=contact&id=1&It emid=76 q Възможност за ползване независимо от времето и мястото; q Взаимодействие “ползвател – посредник”; q Оперативност на изпълнението; q Привличане на недостъпни за потребителя ресурси в процеса на търсенето.
БИБЛИОТЕКАТА - ПОСРЕДНИК НА МЕСТНА ИНФОРМАЦИЯ Обществената библиотека: q Създава и разпространява собствени информационни ресурси с краеведска тематика; http: //www 2. burglib. org/modules/news/article. php? storyid=108 q Явява се посредник на местна информация, изграждана и организирана от други институции – чрез своята електронна страница. http: //www. libvratsa. org/? cat=9
ИНФОРМАЦИОННО ПОСРЕДНИЧЕСТВО Като всяка обществена библиотека, читалищната може да предоставя: q ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОБЩЕСТВЕНИ УСЛУГИ http: //www. libvar. bg/cic/portal. html • • • Възможности за обучение; Възможности за наемане на работа; Помощ при безработица; Стартиране на бизнес; Финансова подкрепа в кризисни моменти; Гражданскоправни услуги; Услуги за родителите и семейството; Услуги за хората с увреждания и възрастните хора; Физическо и психическо здравно обслужване и др.
ИНФОРМАЦИОННО ПОСРЕДНИЧЕСТВО q. ИНФОРМАЦИЯ ЗА МЕСТНОТО ОБЩЕСТВО И БЪЛГАРИЯ • Обща информация за България; • Туристически обекти; • Географски карти; • Местна история и музеи; • Местна и регионална икономика; • Образователни институции; • Библиотечни услуги; • Клубове и групи по интереси; • Етнически клубове и групи; • Медии; • Социални домове; • Културни институции; • Спорт; • Религиозни институции и др. http: //nchbotevokorsh. weebly. co m/1041108010731080108610 901077108210721. html
ИНФОРМАЦИОННО ПОСРЕДНИЧЕСТВО q ИНФОРМАЦИЯ ЗА МЕСТНОТО И ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ И ЗА НАЧИНИТЕ ЗА УЧАСТИЕ В НЕГО http: //www. libgabrovo. com/modules/news 3/article. php? storyid=23 • Централни органи на управление и свързаните с тях документи; • Местни органи на управление; • Протоколи от заседанията на органите на местното управление; • Членството в Европейския съюз; • Членството в НАТО; • Международни отношения и др.
ЕЛЕКТРОННИ РЕСУРСИ И УСЛУГИ С МЕСТНО СЪДЪРЖАНИЕ q Съвременната читалищна библиотека има капацитета да подбира, съхранява и предоставя и в електронен вид ценни библиотечни документи, свързани с местната история и култура. q Изданията с местно съдържание, подготвяни от библиотеките, могат да бъдат: • Библиографски бази данни; http: //libtg. primasoft. bg/ • Тематични сборници с материали от конференции и др. форуми; • Фактографска информация за местни лица и събития, за населеното място и региона, публикувана на уеб страницата на библиотеката; • Краеведска електронна библиография и различни мултимедийни продукти; • Дигитални копия на значими краеведски документи. http: //libtg. primasoft. bg/isisbgruc/SSP/isisframes-basic. html
УСЛУГИ ЗА РАЗЛИЧНИ ГРУПИ q Библиотеката е отворена за работа с различни организации – общински служби, бизнес общността, доброволчески и неправителствени организации. q Приоритетна трябва да бъде работата със специалните групи ползватели, които по различни причини не могат да ползват типичните библиотечни услуги.
УСЛУГИ ЗА РАЗЛИЧНИ ГРУПИ Обособяват се следните групи услуги: q Мобилни библиотеки за хората в отдалечени места; q Услуги за хората, които не могат да напускат домовете си; q Услуги за работещите във фабрики и индустриални зони; q Услуги за тези, които са в специални заведения – затвори, болници, клиники; q Специално оборудване и материали за хората със зрителни и други увреждания; q Специални материали за хората, които трудно възприемат писмени текстове; q Услуги за имигранти и новозаселени граждани; q Електронна комуникация, интернет каталози, дистанционо обучение и др.
УСЛУГИ, СВЪРЗАНИ С НАСЪРЧАВАНЕТО НА ЧЕТЕНЕТО И ГРАМОТНОСТТА q Читалищните библиотеки могат успешно да подпомагат дейностите, които правят съвременните информационни технологии достъпни за хората. q Това може да се постигне чрез: • Насърчаване на четенето и осигуряване на материали, подходящи за хора с ниска грамотност; • Съвместни програми с други образователни организации; • Прояви, насърчаващи интереса към четенето; • Насърчаване използването на компютри и организиране на обучения по компютърна грамотност; • Подпомагане на хората да открият нужната информация в подходящия формат; • Осигуряване на възможност за интерактивна обмяна на мнения и възгледи за прочетеното.
ОБСЛУЖВАНЕ НА ЦЕЛЕВИ ГРУПИ Обществените библиотеки създават оптимални условия за предоставяне на библиотечни услуги на учащи се, социално слаби и хора с увреждания. q РАБОТА С УЧЕНИЦИ q Добрата библиотека за деца трябва да предлага разнообразни информационни ресурси и услуги • Фонд в помощ на учебния процес • Фонд за свободното време • Разнообразие от носители • Модерно оборудвана и комфортна среда • Програми за насърчаване на четенето и информационната грамотност на учениците
НОВОТО ПОКОЛЕНИЕ ЧИТАТЕЛИ ИЗИСКВА: Наред с традиционните информационни услуги и предоставяне на: qползване на електронни колекции; qсправочни електронни услуги; qелектронна доставка на документи; qдостъп до интернет; qползване на библиотечни каталози чрез интернет; qкомуникация в интернет; qпоръчване на индивидуални услуги чрез е -mail, sms; (справка за заети материали, информация за новопостъпили издания, съобщения за резервация за наличен документ, подсещане за срокове за връщане, покана за инициатива на библиотеката и др. )
ОБСЛУЖВАНЕ НА ЦЕЛЕВИ ГРУПИ q. РАБОТА С УЯЗВИМИ ГРУПИ Библиотеките трябва: • Да осигурят достъп до предлаганите услуги – архитектурен подстъп, интериор, техническо и софтуерно осигуряване; • Да инициират нови библиотечни програми, както и възможността за включването на целевата група в действащи; • Да търсят нови партньорства с организации на и за уязвимите групи; • Да популяризират новите библиотечноинформационни услуги.
СВОБОДА, БЛАГОДЕНСТВИЕ И РАЗВИТИЕ НА ОБЩЕСТВОТО И НА ОТДЕЛНАТА ЛИЧНОСТ, СА ОСНОВНИТЕ ЧОВЕШКИ ЦЕННОСТИ. ТЕ ЩЕ БЪДАТ ПОСТИГНАТИ САМО ОТ ДОБРЕ ИНФОРМИРАНИ ХОРА, СПОСОБНИ ДА УПРАЖНЯВАТ СВОИТЕ ДЕМОКРАТИЧНИ ПРАВА. УВЕРЕНИ СМЕ, ЧЕ МОДЕРНАТА БИБЛИОТЕКА ЩЕ ИМА ВСЕ ПО-ГОЛЯМА ОТГОВОРНОСТ ЗА НАПРЕДЪКА НА ОБЩЕСТВОТО.
d2124dbaeae397383c2266fab906ca49.ppt