Скачать презентацию Михайло Драгома нов 1841 -1895 Михайло Петрович Скачать презентацию Михайло Драгома нов 1841 -1895 Михайло Петрович

Света.pptx

  • Количество слайдов: 12

Михайло Драгома нов 1841 -1895 Михайло Драгома нов 1841 -1895

Михайло Петрович Драгома нов народився- 6 (18) вересня 1841, Гадяч — 20 червня (2 Михайло Петрович Драгома нов народився- 6 (18) вересня 1841, Гадяч — 20 червня (2 липня) 1895, м. Софія) — український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, фольклорист, громадський діяч, представник відомого роду українських громадських і культурних діячів Драгоманових. Один із організаторів «Старої громади» у Києві. Доцент Київського університету (1864 — 1875). Після звільнення за політичну неблагонадійність емігрував до Женеви, де очолював осередок української політичної еміграції (1876– 1889). Професор Вищої школи у Софії (зараз — Софійський університет) (1889– 1895).

Олена Пчілка - сестра Петро Якимович - батько Михайло Петрович Драгоманов народився в м. Олена Пчілка - сестра Петро Якимович - батько Михайло Петрович Драгоманов народився в м. Гадячі на Полтавщині в дрібнодворянській сім’ї. Його батько, Петро Якимович, мав вищу освіту, займався етнографією і виступав у російських журналах з художніми творами, відзначався радикальними, прогресивними поглядами. Сестра Ольга (псевдонім Олена Пчілка) – широко знана письменниця і культурно-громадська діячка, мати славетної Лесі Українки.

Сімейне фото Сімейне фото

Ще із студентських років М. Драгоманов знаходився у вирі суспільно-політичних подій. Він сміливо виступив Ще із студентських років М. Драгоманов знаходився у вирі суспільно-політичних подій. Він сміливо виступив на захист прогресивних педагогічних реформ попечителя київського учбового округу М. Пирогова з осудом урядових санкцій проти вченого. Ще чіткіше визначились політичні настрої М. Драгоманова, їхня національна й політична зорієнтованість під час перепоховання Т. Шевченка, коли він заявив над труною Кобзаря: «Кожен, хто стає на службу уярмленому народу, свідомо надіває терновий вінець» . Це стало своєрідним девізом та осмисленим життєвим вибором і самого М. Драгоманова. політичний радикалізм і національно-українська заангажованість посилювались у ході його практичної роботи та наростання урядових репресій проти найневинніших форм прояву національної свідомості. .

Суспільно-політична і наукова діяльність М. П. Драгоманова припадає на 60– 90 -ті роки ХІХ Суспільно-політична і наукова діяльність М. П. Драгоманова припадає на 60– 90 -ті роки ХІХ ст. В історії Росії, України і Західної Європи це був надзвичайно складний період, визначальною тенденцією якого стає посилення визвольного руху трудящих. М. П. Драгоманов був не тільки свідком, а й активним діячем соціальних процесів в Україні 1859– 1861 рр. Саме йому судилося відіграти в соціальному і духовному розвитку українського народу чи не найпомітнішу роль у той період, коли титанічна революційна діяльність одного генія України – Тараса Шевченка – вже закінчилась, а другого – Івана Франка – ще тільки-но розпочалась. Беззаперечним є факт, що в історії передової суспільно-політичної думки в Україні після смерті Т. Г. Шевченка і до появи наприкінці 70 -х років програмних статей І. Франка з питань соціології, історії і літературної критики провідне місце належить по праву Михайлу Драгоманову.

Пам'ятна таблиця на честь Драгоманова в Софії Пам'ятна таблиця на честь Драгоманова в Софії

М. Драгоманов особливо рішуче виступав проти системи терору, що звужувала політичну боротьбу з особами, М. Драгоманов особливо рішуче виступав проти системи терору, що звужувала політичну боротьбу з особами, а не з певним існуючим ладом, і, пророкував він, легко може перерости в державний тероризм. Як політичний лідер, він мав і багато ворогів, і багато прихильників. Володів різким словом і нещадно ставився до непродуманих і неоправданих дій. Не підлягає сумніву, що він мав критичний і творчий розум, поєднаний з відвагою мислителя і політичного діяча, відвагою, яка дозволяла йому торувати власні шляхи. Національному, політичному і соціальному визволенню українського народу, утвердженню його достойного місця серед народів світу, готуванню його великого майбутнього він віддавав не лише всі свої інтелектуальні сили і здоров'я, а всі матеріальні засоби власні й своєї родини, подаючи приклад особистої жертовності й побутової скромності багатьом. Коли група української молоді звернулася до свого вчителя й захисника з проханням знову поклопотатися про Україну перед вільним світом, він дав пораду, яку варто міцно затямити й нам, сьогоднішнім: "Наївно ждати, щоб загал людей, навіть найгуманніших, турбувався з-за других лишень того, що їх б'ють… Мало хіба кого б'ють на земній кулі? ! Люди інтересуються звичайно лишень тими, хто одбивається, – і таким лишень звичайно і помагають… По всьому виходить, що лік, хоч не скорий і важкий, на українські лиха лежить в руках самих українців.

Автобіографічна книга М. П. Драгоманова Автобіографічна книга М. П. Драгоманова

Наукова кар'єра У студентські роки захопився історією стародавнього світу. Під керівництвом професора В. Я. Наукова кар'єра У студентські роки захопився історією стародавнього світу. Під керівництвом професора В. Я. Шульгіна підготував дисертацію на право читання лекцій в університеті «Імператор Тиберій» , яку захистив у 1864. Працював учителем географії у 2 -й Київській гімназії. Ювілейна монета присвячена М. Драгоманову. 1865 — прийнятий на посаду приват-доцента на кафедру загальної історії історико-філологічного факультету Київського університету Св. Володимира. Читав лекції з історії Стародавнього Сходу, історії та історіографії Стародавньої Греції, історії Стародавнього Риму, Нової історії (доби Реформації та Відродження). Опублікував низку статей зі стародавньої історії. 1870 — захистив магістерську дисертацію на ступінь магістра загальної історії на тему «Питання про історичне значення Римської імперії та Тацит» . Після наукового відрядження за кордон у 1873 призначений на посаду штатного доцента. 1875 — звільнений з університету за політичну діяльність.

Пам'ятник М. П. Драгоманову в м. Гадяч Михайло Петрович Драгоманов своїми працями висвітлив перспективу Пам'ятник М. П. Драгоманову в м. Гадяч Михайло Петрович Драгоманов своїми працями висвітлив перспективу історичного розвитку України, що полягала в національному відродженні. Смілива і правильна думка вченого не могла не подавлятись тоталітарними режимами. Драгоманов тривалий час був символом незалежної держави, тому лише зі здобуттям цієї незалежності Україна може вільно вшановувати пам’ять свого великого громадянина. Уперше по довгих десятиліттях у вересні 1991 року пошанувала М. П. Драгоманова і Полтавщина. У Гадячі в міському парку вирішили встановити скульптуру родини Драгоманових, і на визначеному місці встановили пам’ятний знак.

Дякую за увагу!!! Роботу виконала : учениця 9 -А класу Білоцерківської загальноосвітньої школи I-III Дякую за увагу!!! Роботу виконала : учениця 9 -А класу Білоцерківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 8 Коломієць Світлана