Скачать презентацию Міністерство освіти науки культури і спорту України Природничо-математичний Скачать презентацию Міністерство освіти науки культури і спорту України Природничо-математичний

Nafta.pptx

  • Количество слайдов: 34

Міністерство освіти, науки, культури і спорту України Природничо-математичний ліцей м. Івано-Франківська ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЛІЦЕЇСТА 43 Міністерство освіти, науки, культури і спорту України Природничо-математичний ліцей м. Івано-Франківська ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЛІЦЕЇСТА 43 ГРУПИ МАЙДАНСЬКОГО ДМИТРА НА ТЕМУ: НАФТА. СКЛАД І ВЛАСТИВОСТІ 2012

Що таке нафта? На фта горюча корисна — копалина, складна суміш вуглеводнів різних класів Що таке нафта? На фта горюча корисна — копалина, складна суміш вуглеводнів різних класів з невеликою кількістю органічних кисневих, сірчистих і азотних сполук, що являє собою густу маслянисту рідину.

Відомості Забарвлення в неї червоно-коричневе, буває жовто-зелене і чорне, іноді зустрічається безбарвна нафта. Нафта Відомості Забарвлення в неї червоно-коричневе, буває жовто-зелене і чорне, іноді зустрічається безбарвна нафта. Нафта має характерний запах, легша за воду, у воді нерозчинна. Елементарний склад, %: вуглець 80 -88, водень 11 -14, 5, сірка 0, 01 -5, кисень 0, 05 -0, 7, азот 0, 01 -0, 6. Густина — 760— 990 кг/м 3 Теплота згоряння — 43, 7 -46, 2 МДж/кг. Найважливіше джерело рідкого палива, мастил, сировина для синтетичних матеріалів тощо.

Походження назви. Походження нафти. Історія Вважають, що сучасний термін Походження назви. Походження нафти. Історія Вважають, що сучасний термін "нафта" є похідним від слова "нафата", що мовою народів Малої Азії означає "просочуватися".

Проблема походження нафти і формування її родовищ має велике практичне значення, тому що її Проблема походження нафти і формування її родовищ має велике практичне значення, тому що її вирішення дозволить обґрунтовано підходити до пошуку і розвідки нафтових родовищ і оцінювання їх запасів, однак і зараз серед геологів і хіміків є прихильники як гіпотез неорганічного, так і гіпотез органічного походження нафти. Походження нафти і газу — одне з найскладніших і дискусійних питань в геології. Ця проблема виникла ще у XVI ст. і продовжує залишаться дискусійною дотепер.

Основними труднощами, що стоять перед дослідниками питання про походження «природної нафти» , розуміючи під Основними труднощами, що стоять перед дослідниками питання про походження «природної нафти» , розуміючи під цією назвою широкий комплекс газоподібних, рідких і твердих вуглеводних сполук, є явно вторинний характер залягання нафтових бітумів і відсутність у самій нафті залишків вихідної органічної тканини. Позбавлений прямих і переконливих фактів, що належать безпосередньо до досліджуваного об'єкта, дослідники змушені оперувати непрямими міркуваннями і фактами, що допускають різне тлумачення. У зв'язку з цим немає єдності думок навіть у такому кардинальному питанні, як питання про органічне чи неорганічне походження нафти. Переважна більшість геологів підтримують думку про утворення нафти із залишків живої матерії, але є досить багато прихильників концепції неорганічного походження нафти, які наводять вагомі міркування як геологічного, так і хімічного порядку.

Нафту почали добувати на березі Євфрату за 6 -4 тис. років до нашої ери. Нафту почали добувати на березі Євфрату за 6 -4 тис. років до нашої ери. Застосовувалася вона і як ліки. Стародавні єгиптяни використовували асфальт (окиснену нафту) для бальзамування. Нафтові бітуми використовувалися для приготування будівельних розчинів. Нафта входила до складу "грецького вогню".

Хімічна природа і утворення. Склад і властивості нафти. Хімічна природа і утворення. Склад і властивості нафти.

За хімічною природою і походженням нафта близька до природних горючих газів, озокериту, а також За хімічною природою і походженням нафта близька до природних горючих газів, озокериту, а також асфальту. Іноді вс тобіолітів — горючих мінералів біогенного походження, які включають також торф, буре і кам'яне вугілля, антрацит, сланці. Нафта утворюється разом з газоподібними вуглеводнями на глибині понад 1, 2 — 2 км; залягає на глибинах від десятків метрів до 5 — 6 км. Однак на глибинах понад 4, 5 — 5 км переважають газові і газоконденсатні поклади з незначною кількістю легких фракцій. Максимальне число покладів нафти розташовується на глибині 1 — 3 км. Поблизу земної поверхні нафта перетворюється в густу мальту, асфальт і інше наприклад, бітумінозні піски і бітуми.

Середня молекулярна маса Н. 220— 300 г/моль (рідко 450 — 470). Густина 0, 65 Середня молекулярна маса Н. 220— 300 г/моль (рідко 450 — 470). Густина 0, 65 -1, 05 (звичайно 0, 82 -0, 95 г/см 3); нафта, густина якої нижче 0, 83, — легка, 0, 831 -0, 860 — середня, вище за 0, 860 — важка. Вона містить велике число різних органічних речовин і тому характеризується не температурою кипіння, а температурою початку кипіння рідких вуглеводнів (звичайно >28 °C, рідше > 100 °C — для важких нафт) і фракційним складом — виходом окремих фракцій, що переганяються спочатку при атмосферному тиску, а потім під вакумом у певних температурних межах, як правило, до 450— 500 °С (википає ~ 80 % об'єму проби), рідше 560— 580 °С (90 -95 %). Т-ра застигання від — 60 до + 30 °C; залежить переважно від вмісту в нафті парафіну і легких фракцій. В'язкість змінюється в широких межах (від 2 до 266 мм 2/с для різних нафт), визначається фракційним складом нафти і її температурою, а також вмістом смолистоасфальтенових речовин. Питома теплоємність 1, 7 -2, 1 к. Дж/(кг • К); діелектрична проникність 2, 0 -2, 5; електрична провідність від 2 • 10− 10 до 0, 3 • 10 -18 Ом− 1 • см− 1.

Хімічний склад і властивості нафти Елементний склад (%): вуглець 80 -88, водень 11, 0 Хімічний склад і властивості нафти Елементний склад (%): вуглець 80 -88, водень 11, 0 -14, 5, сірка 0, 01 -6 (рідко до 8), кисень 0, 005 -0, 7(рідко до 1, 2), азот 0, 001 -1, 8. Основу технологічної класифікації нафти складають: вміст сірки (клас I — малосірчисті Н. , що включають до 0, 5 % S; клас II — сірчисті Н. з 0, 5 -2 % S; клас III — високосірчисті Н. , що містять понад 2 % S). Усього в нафті виявлено понад 50 хімічних елементів. Так, нарівні зі згаданими в нафті присутні V (10− 5 — 10− 2%), Ni(10− 4 — 10− 3%), Cl (від слідів до 2 • 10− 2%) і т. д. Н. являє собою суміш бл. 1000 індивідуальних речовин, з яких велика частина — рідкі вуглеводні (понад 500 або звичайно 80 -90 мас. %) і гетероатомні органічні сполуки (4 -5 мас. %), переважно сірчисті (бл. 250), азотисті (понад 30) і кисневі (бл. 85), а також метал-органічні сполуки (в основному ванадієві і нікелеві); інші компоненти — розчинені вуглеводневі гази (C 1 -C 4, від десятих часток до 4 %), вода (від слідів до 10 %), мінеральні солі (головним чином хлориди, 0, 14000 мг/л і більше), розчини солей органічних кислот і ін. , механічні домішки (частинки глини, піску, вапняку).

Вуглеводневий склад. У нафті представлені парафінові (3035, рідше 40 -50 об'ємних %) і нафтенові Вуглеводневий склад. У нафті представлені парафінові (3035, рідше 40 -50 об'ємних %) і нафтенові (25 -75 %), ароматичні (10 -20, рідше до 35 %) і змішаної (гібридної) будови — парафіно-нафтенові, нафтено-ароматичні тощо. Груповий склад вуглеводнів нафти – кількісна характеристика складу нафти або її фракцій за класами вуглеводнів, що входять до них – метанових, нафтенових і ароматичних. Син. – груповий склад нафти, вуглеводневий склад нафти. Поверхнево-активні речовини нафти – нафтенові кислоти, смоли, асфальтени і інші речовини, вміст яких у нафті зменшує її поверхневий натяг на межі з водою і сприяє утворенню абсорбційних шарів цих речовин на стінках порожнин.

Октан - один з вуглеводнів нафти, атоми вуглецю(карбону) позначені чорними, а водню(гідрогену) - білими Октан - один з вуглеводнів нафти, атоми вуглецю(карбону) позначені чорними, а водню(гідрогену) - білими сферами

ПРОБА НАФТИ ПРОБА ПЛАСТОВОЇ НАФТИ– проба нафти, піднята з вибою свердловини глибинним пробовідбірником зі ПРОБА НАФТИ ПРОБА ПЛАСТОВОЇ НАФТИ– проба нафти, піднята з вибою свердловини глибинним пробовідбірником зі зберіганням пластового тиску, яка використовується при вивченні властивостей пластової нафти на спеціальній апаратурі. ПРОБА НАФТИ РЕКОМБІНОВАНА – штучно створений взірець пластової нафти з сепарованої нафти і газу, відібраних з гирла свердловини чи сепараційного устаткування.

Технологічні властивості Нафта — легкозаймиста рідина, температура спалаху від − 35 до +120 °C Технологічні властивості Нафта — легкозаймиста рідина, температура спалаху від − 35 до +120 °C (залежить від фракційного складу і вмісту в ній розчинених газів). Питома теплота згоряння (нижча) 43, 7 -46, 2 МДж/кг. Нафта розчинна в органічних розчинниках, у звичайних умовах не розчинна у воді, але може утворювати з нею стійкі емульсії. У технології для відділення від нафти води і розчинених у ній солей проводять зневоднення і знесолювання. Товарні властивості нафти – фракційний і груповий склади нафти, вміст сірки і масел, теплота згоряння.

Експорт та імпорт нафти Експорт та імпорт нафти

Класифікація нафт – розподіл нафт на класи, типи, групи і види. Класифікація нафти Класифікація нафт – розподіл нафт на класи, типи, групи і види. Класифікація нафти

За складом дистилятної частини нафти ділять на п’ять класів: метанова, метано-нафтенова, метано-нафтено-ароматична і нафтено-ароматична. За складом дистилятної частини нафти ділять на п’ять класів: метанова, метано-нафтенова, метано-нафтено-ароматична і нафтено-ароматична. За вмістом сірки нафту ділять на малосірчисту (до 0, 5%), сірчисту (0, 52%) і високосірчисту (понад 2%). За вмістом фракцій, що википають при перегонці до температури 350°С, її ділять на типи: Т 1 (понад 45%), Т 2 (30 -45%), Т 3 (менше 30%). За вмістом базових мастил нафти ділять на чотири групи: М 1 (понад 25%), М 2 (20 -25%), М 3 (15 -20%) і М 4 (менше 15%). За вмістом твердих парафінів її ділять на три види: П 1 (менше 1, 5%), П 2 (1, 5 -6%), П 3 (понад 6%). За вмістом смол і асфальтенів нафту ділять на малосмолисту (до 10%), смолисту (10 -20%) і високосмолисту (понад 20%).

У практиці вживається умовний поділ нафти на легку, середню і важку відповідно з густиною У практиці вживається умовний поділ нафти на легку, середню і важку відповідно з густиною до 850, 850 – 950 і понад 950 кг/м 3. У нафтовій промисловості, найчастіше вживається класифікація нафти за місцем видобутку, густиною та вмістом сірки. Нафти із певних джерел та із встановленим хімічним складом поділяються на марки або сорти, найвідомішими серед яких є три елітні сорти (також маркерні): v. West Texas Intermediate (WTI) v. Brent Crude v. Dubai Crude У той час як загалом виділяється близько 160 марок нафти, що підлягають міжнародній торгівлі, три вказані вище сорти використовуються як головні покажчики світових цін на нафту.

Різновиди нафти Різновиди нафти

Аномально в'язкі нафти, Важка нафта, Високосірчиста нафта, Класифікація нафт, Малосірчиста нафта Нафта асфальтової основи, Аномально в'язкі нафти, Важка нафта, Високосірчиста нафта, Класифікація нафт, Малосірчиста нафта Нафта асфальтової основи, Нафта безпарафіниста, Нафта видобувна, Нафта випадкова, Нафта газована, Нафта жива, Нафта загущена, Нафта залишкова, Нафта концесійна Нафта легка

Нафта малопарафіниста, Нафта малосмолиста, Нафта мертва, Нафта метано-нафтено-ароматична Нафта метано-нафтенова, Нафта насичена газом Нафта Нафта малопарафіниста, Нафта малосмолиста, Нафта мертва, Нафта метано-нафтено-ароматична Нафта метано-нафтенова, Нафта насичена газом Нафта нафтено-ароматична, Нафта нафтенова, Нафта недонасичена газом, Нафта неньютонівська, Нафта нестислива, Нафта окиснена, Нафта пластова,

Нафта пружна, Нафта розгазована, Нафта сильносмолиста, Нафта сира, Нафта сірчиста; Нафта смолиста, Нафта стабілізована, Нафта пружна, Нафта розгазована, Нафта сильносмолиста, Нафта сира, Нафта сірчиста; Нафта смолиста, Нафта стабілізована, Нафта товарна, Нафта чиста, Нафта чорна, Нафти парафінисті Нафтогазова промисловість України нафта ньютонівська Нафти парафінисті

Нафтова геологія Площа нафтоносності(га зоносності) – площа поширення продуктивних нафтонасичених (газонасичених) колекторів у межах Нафтова геологія Площа нафтоносності(га зоносності) – площа поширення продуктивних нафтонасичених (газонасичених) колекторів у межах загальної площі покладу.

Поклад нафти і газу– природне локальне одиничне скупчення нафти i газу в одному або Поклад нафти і газу– природне локальне одиничне скупчення нафти i газу в одному або декількох сполучених між собою пластахколекторах, що контролюються єдиним (спільним) ВНК чи ГНК. Границю між суміжними покладами (в одному i тому ж пласті чи резервуарі) проводять по зміні положення ВНК чи ГНК, фазового стану i фiзико-хімічних властивостей вуглеводнів. Поклад є частиною родовища. Він є елементом нафтогазогеологічного районування територій. Нафта і газ є єдиними корисними копалинами (правда, до них вже починаємо стихійно відносити і чисту питну підземну воду), що мають здатність переміщатися. Через свою рухомість вони можуть завдавати шкоди довкіллю, але і накопичуються в надрах та утворюють поклади.

Країни-продуценти нафти Країни-продуценти нафти

Більша частина нафтових родовищ розсереджена по семи регіонах світу i приурочена до внутрішньоматерикових депресій Більша частина нафтових родовищ розсереджена по семи регіонах світу i приурочена до внутрішньоматерикових депресій та окраїн материків: 1) Перська затока – Пiвнiчна Африка; 2) Мексиканська затока – Карибське море (включаючи прибережні райони Мексики, США, Колумбії, Венесуели і о. Тринiдад); 3) острови Малайського архіпелагу i Нова Гвінея; 4) Західний Сибір; 5) Пiвнiчна Аляска; 6) Північне море (головним чином норвезький i британський сектори); 7) о. Сахалiн з прилеглими ділянками шельфу. Свiтовi запаси нафти складають понад 137, 5 млрд. т (1998). 3 них 74% припадає на Азію, у тому числі Близький Схід (понад 66%). Найбільшими запасами нафти володіють (у порядку зменшення): Саудівська Аравія, Росія, Ірак, ОАЕ, Кувейт, Іран, Венесуела, Мексика, Лiвiя, Китай, США, Нiгерiя, Азербайджан, Казахстан, Туркменістан, Норвегія.

Використана література Мала гірнича енциклопедія. В 3 -х т. / За ред. В. С. Використана література Мала гірнича енциклопедія. В 3 -х т. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: Донбас, 2004. — ISBN 966 -7804 -143. В. І. Саранчук, М. О. Ільяшов, В. В. Ошовський, В. С. Білецький. Хімія і фізика горючих копалин. Донецьк: Східний видавничий дім, 2008. – с. 600. ISBN 978 -966 -317 -024 -4 Рубежняк І. Г. Біопаливо другого покоління — бутанол: перспективи виробництва і використання в Україні / Вісник Національного транспортного університету Науковий журнал, 2009, № 19, ч. 2.

Використані ресурси Використані ресурси

Дякую за увагу Powered by booc. H Дякую за увагу Powered by booc. H