Опале листя - користь чи шкода.pptx
- Количество слайдов: 22
Міні-проект Опале листя: користь чи шкода?
Красива осінь вишиває клени Червоним, жовтим, срібним, золотим. А листя просить: – Виший нас зеленим! Ми ще побудем, ще не облетим. А листя просить: – Дай нам тої втіхи! Сади прекрасні, роси – як вино. Ворони п'ють надкльовані горіхи. А що їм, чорним? Чорним все одно. Л. Костенко
Осінь. Різнобарвна, розмаїта. Спочатку вона пишна, золота й сонячна, а потім сумна, дощова, холодна. Восени красиво. Листя на деревах постійно змінює колір, а згодом і зовсім опадає на землю, вистилаючи її м’яким килимом. Буйство кольорів змінюється прозорістю та сірістю в кінці осені. Тільки ясне синє небо не втрачає своєї яскравості. Збирають урожай в полях, садах, городах. Потім прибирають сухе листя у дворах і на вулицях. Голими стоять дерева, часто дме сильний вітер, йде дощ. Холоднішає. Люди все більше поспішають сховатися в будинках і квартирах. З прощальними криками відлітають у вирій птахи. Відчувається, що скоро настане зима.
Але мимоволі задаєш собі питання-чому опадає листя? Що з ним стається узимку? Добре це для довкілля чи ні?
А що ж з довкіллям? . З одного боку, вважається, що опале листя, перегниваючи, є цінним добривом для рослин. Адже містить у собі велику кількість мікроелементів і мінералів, що так потрібні рослинам. А ще воно захищає грунт від промерзання, даючи можливість весняним травам і квітам почати свій розвиток ще під снігом.
Куди дівається в природі опале листя? Листя восени опадає з дерев і перегниває. Це має дуже важливе значення. В ґрунті утворюється дуже корисна речовина – перегній або гумус, з якого рослини беруть важливі речовини.
Для таких тварин опале листя є домівкою? * Їжак *Жуки * Кліщі * Мурахи *Вуж звичайний *Черв’яки *Мідиця мала *Сатанинський гекон *Багатоніжки
В опалому листі залишається багато вуглеводів і мінеральних речовин, які дуже корисні для ґрунту. Тому вони є хорошим добривом, завдяки якому лісові ґрунти збагачуються перегноєм і набувають ряд цінних властивостей.
Коли опале листя становить шкоду Одні фахівці нарікають, що в опалому листі зимують шкідники і збудники хвороб, і тому, мовляв, видалення листя йде деревам на користь Але для керівництва міста опале листя – це шкода. Тому що листя забиває водостоки й каналізації. Також опале листя починає гнити і велика відповідальність і навантаження на двірників, щоб вчасно прибрати листя.
Також опале листя – шкода для власників тварин, бо у великих скупченнях листя може опинитись їжа, яка через гнилість перетвориться на отруту для їх домашніх улюбленців. Також опале листя – шкода для пересічних громадян, бо скупчення опалого листя, яке вчасно не прибрали, може скривати дорогу, а іноді закривати ями на дорозі, що може призвести до травмування.
У містах листя прибирають. Але як його прибирають? Іноді люди просто спалюють його, щоб полегшити собі роботу. І тоді всі ці шкідливі речовини потрапляють у повітря, яке ми з вами вдихаємо. А науковцями вже давно доведено, що дим спаленого листя містить канцерогенні речовини, які можуть призвести до онкозахворювань.
Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Користь опалого листя
Опале листя - користь для творчих людей, бо це дає надхнення, нові ідеї, враження. Також опале листя дуже люблять діти, закохані, молоді дівчата, особливо всі люблять фотографуватися. Отож, опале листя - це велика насолода для романтиків, художників.
Листя, що обпадає восени з дерев, – не сміття. Розкладаючись в грунті, вони додають в неї мінеральні і органічні речовини, накопичені за літо. Поступова деструкція опалого листя створює умови для розвитку грунтової мікрофлори і фауни, яка, з одного боку, виконує роботу по переробці листя, з іншого боку, перешкоджає розвитку патогенних для дерев організмів (грибкові, бактерійні захворювання дерев).
В найбільш відвідуваних міських парках залишення листя під деревами дає тільки сприятливі результати – поліпшення здоров'я дерев, якості грунтів, поселення птахів і білок.
У лісі ніхто не готує грунт – природа робить її сама з щорічно отримуваного матеріалу – опалого листя. Лісова підстилка – фабрика по виготовленню лісового грунту, що живить дерева і що оберігає їх здоров'я.
Що може зробити людина, щоб зберегти природу? Забруднення природи не тільки руйнує нашу єдину домівку, нашу Землю, але повільно вбиває нас. А ми, найбільш егоїстичні істоти на планеті, на те щоб подумати про тварин і рослин, навіть не можемо забезпечити собі здорове життя. Тому спочатку треба змінити себе, своє ставлення до природи, навколишнього середовища.
Ось це ЗБЕРЕЖЕНА ПРИРОДА!
Ми – за чисте довкілля!
Дякую за увагу!
Робота Учня 5 класу Бишківської ЗОШ I-III ступенів Луцана Максима