Мило
МИЛО Роботу виконали: Учениці 11 -Б класу Школи I-III ступенів № 238 Кірсанова Марина та Вірченко Анастасія
ЩО МИ МАЄМО ДОНЕСТИ ДО ЛЮДЕЙ? 1)Історію виникнення мила. 2)Властивості мила. 3)Як зробити мило в домашніх умовах.
ЩО ТАКЕ МИЛО ВЗАГАЛІ? Ми ло — розчинна у воді мийна речовина; як хімічний продукт являє собою відносно складне з'єднання жирних кислот злугами, а за своєю будовою відноситься до класу солей. Випускається в твердому стані, рідкому, а також у вигляді порошку і гранул.
МИЛО Милом є солі вищих карбонових кислот. Як і жири, мило можна класифікувати за агрегатним станом у звичайних умовах. Так, розрізняють тверде мило (натрієві солі вищих карбонових кислот) і рідке мило (калієві солі вищих карбонових кислот). Відповідно, формула мила: С 17 Н 35 СООNа — натрій стеарат та С 17 Н 35 СООК — калій стеарат. Основний метод добування мила — гідроліз жирів. Якщо жир нагрівати з розчином соди або лугу, то виходить мило. Щоб виділити мило, у розчин додають натрій хлорид (Nа. Сl), при цьому мило спливає наверх у вигляді щільного шару — ядра. Із цієї маси виготовляють так зване ядрове мило — звичайні сорти господарського мила:
ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ МИЛА Історичні джерела вказують на те, що мило виготовлялося ще в стародавньому Шумері в Вавілоні (близько 2800 р. до н. е. ). Описи технології виготовлення мила знайдені в Месопотамії на глиняних табличках, що належать приблизно до 2200 р. до н. е. Єгипетський папірус середини другого тисячоліття до нашої ери свідчить, що єгиптяни регулярно милися з використанням мила. Широко використовувались подібні мийні засоби і у Стародавньому Римі. Легенда свідчить, що латинське слово лат. sapo (мило) походить від назви гори Сапо в древньому Римі, де відбувалися жертвоприношення богам. Тваринний жир, що виділяється при спалюванні жертви, накопичувався і змішувався з деревною золою багаття. Отримана маса змивалася дощем в глинистий ґрунт берега річки Тібр, де жителі прали білизну і, природно, спостережливість людини не упустила того факту, що завдяки цій суміші одяг відпирався набагато легше. Тверде мило було винайдене у 1170 році і походить від латинського sapo (суміш жиру і попелу).
ВЛАСТИВОСТІ МИЛА (ГОСПОДАРСЬКЕ МИЛО 72%) • Якщо змастити господарським милом дрібні подряпини, порізи і ранки, то можна значно знизити ризик інфекції і прискорити загоєння. • Щоб уникнуть появи синця чи шишки можна намазати забите місце господарським милом. • Господарське мило – чудовий противірусний засіб. Під час нежитю чи початку грипу - змочить ватний тампон в розчині господарського мила і обробить ним носові пазухи. Це корисно і в якості профілактики. • Якщо утворився нарив треба накласти суміш з взятих в рівних частинах господарського мила, цибулі та цукру (цибулю та мило натерти на великій тертці). Робить це краще на ніч, зафіксувавши компрес пов’язкою. До ранку, мило продезінфікує рану. • При грибку на ногах, слід промити вражені місця милом, добре обробивши їх щіткою, дати висохнуть та обробити шкіру йодом. • Щоб уникнути подразнення під час гоління чи депіляції достатньо один раз після процедури намилить шкіру господарським милом. • Господарське мило є дезінфікуючим засобом для предметів особистої гігієни (гребнів, мийок, зубних щіток).
ВЛАСТИВОСТІ МИЛА (НАТУРАЛЬНЕ МИЛО) Натуральним можна вважати мило, яке містить такі ознаки • Масло – тільки рослинного походження, бажано першого холодного віджиму. Чим далі по списку складу продукту знаходиться масло, тим менша його кількість у складі. • Лужний розчин (Na. OH гідроксид натрію + вода). Кращий варіант, коли замість води додають молоко, гідролат. На цьому етапі додавання рідини закінчується. • Корисні компоненти. В Україні є: мед, дьоготь, косметична глина, овочі, фрукти, яйця, молоко тощо, які можна додавати в мило. • Обов’язкова висушка та витримка. Після того як мило розлите по формах, проходить 2 -3 дні, перед тим як його починають тільки нарізати на шматочки. З цього моменту мило починає активно сушитися та ставати твердішим. Тільки через 1 місяць його можна милити. А через 6 місяців – вважається, що мило дозріло. При цьому процес омилення в такому милі проходить постійно, таке мило називають ще “живе мило”. • Відсутність температурної обробки дозволяє в милі зберегти всі корисні компоненти, з яких воно було зроблене.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ Нам знадобиться: вода, щоб розбавити мильну масу; мило (краще "дитяче", так як воно не має сильного запаху і порівняно недороге) або вже готова мильна основа, до складу якої входить луг, вода, рослинні жири та гліцерин; жирні олії-основи , що не мають занадто сильного запаху, наприклад, кедрова, обліпихова або мигдальне масло; ефірні масла (лавандова, апельсинове, чайного дерева, лимонна та ін); наповнювач, наприклад, засушені квіткові пелюстки; посуд, в якому буде варитися мило; формочки із пластику, гуми і т. д. , краще не скляні. Всі необхідні для виготовлення мила інгредієнти можна придбати в аптеці.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ 1. Натерти на тертці мило або нарізати готову мильну основу, яка може бути як білої, так і прозорою . 2. Приготувати водяну баню і розтопити натерте мило. Під час розплавлення мильну масу потрібно постійно помішувати, щоб уникнути появи грудочок. Деякі рекомендують мильну стружку також як і воду додавати частинами, щоб маса вийшла максимально однорідною. В кінці процедури повинна вийти консистенція рідкого тіста. 3. Коли основа буде готова, її слід зняти з плити і почати додавати інші компоненти. Спочатку потрібно додати жирне масло-основу або гліцерин і ретельно перемішати. Потім досвідчені миловари рекомендують додавати ароматичні есенції, наприклад, ефірні олії, можна також використовувати екстракти різних трав (календули, череди, ромашки) або ж будь-які парфуми. 4. Для того щоб зробити мило кольоровим можна застосувати натуральні барвники, але важливо враховувати, що вони з часом можуть знебарвитися. Додавати фарбувальні речовини слід невеликими порціями, ретельно перемішуючи масу.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ 5. Отриману масу потрібно розлити по заздалегідь підготовленим формочках. 6. Остигле мило в формочках потрібно поставити в холодильник не менше ніж на 2 години, в залежності від глибини формочки . 7. Витягнуте з форм мило має просохнути від 3 до 5 днів і тільки після цього їм можна буде користуватися. Якщо Ви не будете використовувати вийшло мило відразу ж, то після просушування, зберігайте його в поліетиленовій плівці, яка захистить мило від висихання.
ДЯКУЄМО ЗА УВАГУ!