8. Запалення ексуд_Балабай_укр..ppt
- Количество слайдов: 46
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ПРИ ПОДГОТОВЦІ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ ЗА ТЕМОЮ «ЕКСУДАТИВНЕ ЗАПАЛЕННЯ» Київ – 2012 ас. Балабай А. А.
Конкретні цілі: • Знати клітинні системи захисту та кінетику запальної реакції. • Класифікувати види запалення. • Діагностувати різні типи ексудативного запалення за морфологічними змінами органів та тканин. • Проаналізувати особливості морфологічних проявів різних видів ексудативного запалення в залежності від етіології та локалізації його у внутрішніх органах. • Пояснювати функціональне значення різних видів ексудативного запалення та його наслідків в залежності від етіології та його локалізації у внутрішніх органах.
Теоретичні питання до заняття 1. Визначення запалення. 2. Стадії запального процесу. 3. Альтерація, механізми, медіатори запалення. 4. Пато- і морфогенез ексудації. 5. Морфологічні форми ексудативного запалення. 6. Наслідки ексудативного запалення.
Актуальність теми: У будь-якому організмі у відповідь на пошкодження развиваються 2 головних процеси: обмеження разповсюдження пошкодження – запалення та відновлення структури та функції пошкодженої тканини – репарація та регенерація. Запалення – складна, комплексна судинно– сполучнотканинна (мезенхімальна), місцева реакція цілісного організма у відповідь на дію патогенного фактора (або пошкодження), яка має стадійний перебіг: альтерація, эксудація та проліферація.
Відмінності эксудату и транссудату Эксудат Трансудат Відносна щільність выще 1015 1005 -1015 Альбуміни, глобуліни 0, 5 -2. 0 2. 5 -4 Білок (г/л) выще 30 5 -25 выще 15 до 15 фібриноген, формені елементи крові, лізосомальні ферменти, біологічно активні речовини, продукти розпаду тканин. Поодинокі лімфоцити та ендотеліальні клітини Лейкоцити Состав
Морфогенез ексудативного запалення: При пошкодженні вслід за короткочасним спазмом артеріол відбувається разширення кровоносних судин (клінічно – гіпертермія та гіперемія) і сповільнюється кровоток, які супроводжуються підвищенням проникності судинної стінки та виходом рідини за межі судини. Еритроцити концентруються у дрібних судинах та відбувається підвищення в’язкости крові (стаз)
Крайове стояння лейкоцитів: Феномен, якому сприяє стаз, в результате якого лейкоцити, головним чином нейтрофіли, прилипають до ендотелію (адгезія) та проникають через судинну стінку в інтерстиціальну тканину (эміграція) Лейкоцити перетравлюють пошкоджуючі агенти, знищують бактерії, руйнують некротизовані тканини та чужорідні антигени
Стадії запалення: • АЛЬТЕРАЦІЯ: а). первинне пошкодження б). вторинне самопошкодження • ЭКСУДАЦІЯ: а). судинні реакції: ішемія; артеріальна гіперемія; змішана гіперемія; венозна гіперемія; змішаний стаз. б). екстравазація рідини в). маргінація лейкоцитів г). еміграція лейкоцитів д). позасудинні процеси: хемотаксис (міграція нейтрофілів у місце пошкодження), фагоцитоз. • ПРОЛІФЕРАЦІЯ: дія протизапальних медіаторів, активація фібробластів, фіброплазія та ангіогенез, репарація.
Стадії запальної відповіді: 1. Початкова: підвищення судинної проникності, експресія адгезивних рецепторів на ендотелії. 2. Інфільтрація: посилення експресії адгезивних рецепторів на ендотелії, хемотаксис, збільшення кількості лейкоцитів 3. Розрішення: активація лейкоцитів (фагоцитоз), збільшення їх кількості, синтез антитіл 4. Відновлення: посилення роста фібробластів, утворення нових судин, продукція колагену.
Класифікація ексудативного запалення: www. themegallery. com
Ексудат (від лат. exudare – виходити назовні) – рідина, багата білком та містить формені елементи крові; утворюється при запаленні внаслідок підвищення судинної проникності. Види ексудата: (залежать від кількості білку та виду мігруючих клітин) - серозний - гнійний - геморрагічний - фібринозний - змішаний (приклад: фібринозно - гнійний)
Серозне запалення: - Характеризується виділенням із судин ексудата; - Як правило, має гострий перебіг; - Виникає в серозних порожнинах (плевра, перикард, брюшина), на слизових та мозкових оболонках, рідше – у внутрішніх органах; - Наслідки: сприятливий (навіть у великій кількості эксудат розсмоктується). У внутрішніх органах (печінка, серце, нирки) за умов довготривалого серозного запалення може розвиватись склероз органа.
СЕРОЗНЕ ЗАПАЛЕННЯ: Пухирці на шкірі в результаті опіку або при вірусній інфекції – накопичення серозної рідини під епідермісом
ФІБРИНОЗНЕ ЗАПАЛЕННЯ: Характеризується утворенням ексудата з високим вмістом фібрину. Крупозна форма: при поверхневому пошкодженні серозних покривів або слизових оболонок, які вкриті одношаровим епітелієм. Эксудат у вигляді білувато-сірих плівок, легко відокремлюється. Дифтеритична форма: як правило, при глибокому пошкодженні слизових оболонок, які вкриті багатошаровим епітелієм. При відторгненні развиваються виразки.
Фібринозний перикардит:
Фібринозний перикардит
Фібринозный плеврит
Фібринозный перитоніт
Крупозная пневмония
Фібринозний ексудат в альвеолах
Дифтеритичний коліт 1. Слизова товстої кишки з виразкуванням 2 2. плівки фібрину в краях виразок 3. гнійна інфильтрація в стінці кишки. 1 1 3
Гнійне запалення характеризуеться утворенням великої кількості гною та гнійного эксудата, що містить нейтрофіли, некротизовані клітини та набрякову рідину. КЛАСИФІКАЦІЯ: Флегмона Абсцес Емпієма www. themegallery. com
Флегмонозний апендицит
Гнійний нефрит
Гнійний паранефрит
Гнійний перикардит
Гнійний менінгіт
Гнійный бронхіт
Абсцеси печінки
Гострий та хронічний абсцеси печінки
Абсцеси легені
Абсцедуюча пневмонія при грипі
Хронічний абсцес мозку
Емпієма плеври Емпієма – накопичення гнійного ексудата у порожнинах тіла та порожнинах органів
Емпієма плеври з кальцинозом
Гнойный перитонит
Гнойный перикардит, миокардит
Катаральный гастрит
Катаральний коліт
Геморагічний панкреатит
Геморагічний менінгіт
Геморагічна пневмонія
Остеомієліт
Змішане запалення: • Серозно-гнійне • Серозно-фібринозне • Гнійно-геморагічне
Серозно-фібринозний перикардит
Дякую за увагу!!!
8. Запалення ексуд_Балабай_укр..ppt