Скачать презентацию МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ В АКУШЕРСТВІ І ПЕРИНАТОЛОГІЇ Ультразвукове дослідження Скачать презентацию МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ В АКУШЕРСТВІ І ПЕРИНАТОЛОГІЇ Ультразвукове дослідження

рошко.pptx

  • Количество слайдов: 25

МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ В АКУШЕРСТВІ І ПЕРИНАТОЛОГІЇ: Ультразвукове дослідження МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ В АКУШЕРСТВІ І ПЕРИНАТОЛОГІЇ: Ультразвукове дослідження

Ультразвукове дослідження Сучасні успіхи клінічної діагностики багато в чому визначаються вдосконаленням методів дослідження. Ø Ультразвукове дослідження Сучасні успіхи клінічної діагностики багато в чому визначаються вдосконаленням методів дослідження. Ø Значний стрибок у цьому питанні було досягнуто завдяки розробці і впровадженню в практику принципово нових способів отримання медичного зображення, в тому числі ультразвукового методу. Ø Надзвичайно цінним є здатність ехографії візуалізувати внутрішню структуру паренхіматозних органів, що було недоступне традиційному рентгенологічного дослідження. Ø Завдяки високій інформативності та достовірності ультразвукового методу, діагностика багатьох захворювань і пошкоджень піднялася на якісно новий рівень. Ø

Ультразвукове дослідження Ø Ø Ø В даний час, поряд з комп'ютерною томографією та іншими Ультразвукове дослідження Ø Ø Ø В даний час, поряд з комп'ютерною томографією та іншими більш сучасними методами, ультразвукова діагностика використовується повсюдно будучи одним з провідних діагностичних методів у багатьох розділах клінічної медицини. Метод заснований на принципі ехолокації. Спеціальний датчик випромінює ультразвукові коливання, які, відбиваючись від досліджуваних органів, приймаються тим же датчиком. За допомогою комп'ютерної обробки на екрані апарату виходить зображення певного перетину досліджуваного органу. Ультразвуковий датчик випромінює лише 0, 1% часу, все інше час він знаходиться в режимі прийому.

Ультразвукове дослідження Ø Один з сучасних, високоінформативних і широко доступних методів дослідження в акушерстві Ультразвукове дослідження Ø Один з сучасних, високоінформативних і широко доступних методів дослідження в акушерстві і гінекології. Ø Незважаючи на те, що негативний вплив УЗД на плід доведено, це дослідження рекомендується проводити тільки за показаннями.

Ультразвукове дослідження Ø Якщо вагітність протікає неблагополучно, є загроза викидня, то, як вважають багато Ультразвукове дослідження Ø Якщо вагітність протікає неблагополучно, є загроза викидня, то, як вважають багато гінекологів, УЗД може в деяких випадках посилити загрозу викидня (на короткий час). Ø При нормально протікаючій вагітності УЗД проводиться три рази: в 1 -му, 2 -му та 3 -му триместрах. При необхідності УЗД роблять так часто, як це потрібно. Ø У перший раз УЗД можна зробити вже при затримці менструації на кілька днів для підтвердження маткової вагітності. Якщо сумнівів в матковій вагітності немає, те це необов'язково. Тоді в перший раз УЗД можна зробити на 9 -10 -11 тижня (бажано, не пізніше). У цьому терміні можна уточнити термін вагітності, розглянути місце прикріплення плаценти, розглянути окремі структури плоду, виключити грубі аномалії розвитку плода.

Фізичні основи ультразвукової діагностики Ультразвуком називаються звукові коливання, що лежать вище за поріг сприйняття Фізичні основи ультразвукової діагностики Ультразвуком називаються звукові коливання, що лежать вище за поріг сприйняття органу слуху людини. П'єзоефект, завдяки якому одержують ультразвукові коливання, був відкритий в 1881 році братами П. Кюрі і Ж. П. Кюрі. Своє застосування він знайшов під час першої світової війни, коли К. В. Шиловський та П. Ланжевен розробили сонар, що використовувався для навігації суден, визначення відстані для мети і пошуку підводних човнів. У 1929 році С. Я. Соколов застосував ультразвук для неруйнівного контролю в металургії (дефектоскопія). Цей найбільший радянський фізик-акустик з'явився родоначальником ультразвукової інтроскопії і автором найбільш часто використовуваних і зовсім різних за своєю суттю методів сучасного звукобачення. Спроби використання ультразвуку в цілях медичної діагностики призвели до появи в 1937 році одномірної ехоенцефалографії. Проте лише на початку п'ятдесятих років вдалося отримати ультразвукове зображення внутрішніх органів і тканин людини. З цього моменту ультразвукова діагностика стала широко застосовуватися в променевій діагностиці багатьох захворювань і пошкоджень внутрішніх органів.

Променева безпека ультразвукового дослідження Ультразвук широко використовується в медицині, хоча на відміну від технічної Променева безпека ультразвукового дослідження Ультразвук широко використовується в медицині, хоча на відміну від технічної сфери де застосовується низькочастотний ультразвук, для якого є норми випромінювання, в медицині все йде набагато складніше. З одного боку, відсутня можливість провести пряму дозиметрія випромінювання в робочому пучку, особливо на глибині, з іншого ж, - дуже важко врахувати розсіяння, поглинання та послаблення ультразвуку біологічними тканинами. Крім того, при роботі з апаратами реального масштабу часу практично неможливо врахувати і експозицію, так як тривалість озвучування, а так само його напрямок і глибина варіюють в широких межах. Поширення ультразвуку в біологічних середовищах супроводжується механічним, термічним, та фізико-хімічними ефектами. У результаті поглинання ультразвуку тканинами акустична енергія перетворюється в теплову. Іншим видом механічної дії є кавітація, яка призводить до розривів у місці проходження ультразвукової хвилі.

Променева безпека ультразвукового дослідження Всі ці явища відбуваються при впливі на біологічні тканини ультразвуку Променева безпека ультразвукового дослідження Всі ці явища відбуваються при впливі на біологічні тканини ультразвуку високої інтенсивності, і за певних умов вони бажані, наприклад, в фізіотерапевтичній практиці. При діагностиці ці ефекти не виникають в результаті використання ультразвуку невеликої інтенсивності - не більше 50 м. Вт * см 2. Конструктивно прилади для ультразвукової медичної діагностики надійно захищають пацієнта від можливого шкідливого впливу звукової енергії. Проте останнім часом все частіше з'являються роботи про несприятливу дію ультразвукового дослідження на пацієнта. Зокрема це стосується до ультразвукового дослідження в акушерстві. Вже доведено що ультразвук несприятливо впливає на хромосоми, зокрема може призводити до мутацій плоду. У деяких країнах, наприклад Японія ультразвукове дослідження вагітним проводиться тільки після серйозного обгрунтування необхідності даного дослідження. Безсумнівно вплив ультразвуку на самого лікаря, який тривалий час перебуває під впливом ультразвуку. Є повідомлення, що з часом уражаються кисть руки якої лікар тримає датчик.

Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Уточнення терміну вагітності перед Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Уточнення терміну вагітності перед кесаревим розтином, родостимуляції і штучним абортом. Ø Оцінка розвитку плода при наявності факторів ризику внутрішньоутробної затримки розвитку та макросоміі: важка прееклампсія, тривала артеріальна гіпертонія, ХНН та важкий цукровий діабет. Ø Кровотеча зі статевих шляхів під час вагітності. Ø Визначення передлежання плода при нестійкому положенні плоду в кінці вагітності і при неможливості визначити передлежання плода іншими методами в пологах.

Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Підозра на багатоплідної вагітність: Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Підозра на багатоплідної вагітність: якщо вислуховується серцебиття принаймні двох плодів, якщо висота стояння дна матки перевищує гестаційний вік і якщо вагітність настала після індукції овуляції. Ø Невідповідність величини матки терміну вагітності. УЗД дозволяє уточнити гестаційний вік, а також виключити багато- і маловоддя. Ø Об'ємне утворення малого тазу, виявлене при піхвовому дослідженні. Ø Підозра на міхурово занесення. При міхурово заметі можуть спостерігатися артеріальна гіпертонія, протеїнурія, кісти яєчників, відсутність серцебиття плода (при допплеровском дослідженні на терміні вагітності більше 12 тижнів).

Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø ІЦН. За допомогою УЗД Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø ІЦН. За допомогою УЗД контролюють стан шийки матки, вибирають оптимальний час для накладення кругового шва. Ø Підозра на позаматкову вагітність або високий ризик цієї патології. Ø Підозра на загибель плода. Ø Інвазивні методи дослідження: фетоскопія, внутрішньоутробне переливання крові, кордоцентез, біопсія хоріона, амніоцентез. Ø Підозра на патологію матки: міома матки, роздвоєна матка, дворога матка.

Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Контроль положення внутрішньоматкового контрацептиву. Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Контроль положення внутрішньоматкового контрацептиву. Ø Спостереження за ростом фолікула. Ø Оцінка біофізичного профілю плода після 28 -го тижня вагітності (при підозрі на внутрішньоутробну гіпоксію). Ø Різні маніпуляції під час пологів, наприклад поворот і витяг другого плода при двійні. Ø Підозра на багато- і маловоддя.

Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Підозра на передчасне відшарування Показання до УЗД (Національний інститут здоров'я США, 1984 р) Ø Підозра на передчасне відшарування плаценти. Ø Зовнішній поворот плода на голівку при тазовому передлежанні. Визначення ваги плода при передчасному розриві плодових і передчасних пологах. Високий рівень альфа-фетопротеїну в сироватці вагітної. УЗД проводять для уточнення гестаційного віку і винятки багатоплідної вагітності, аненцефалії і загибелі одного з плодів. Оцінка раніше діагностованих вад розвитку у плода. Вроджені вади в сімейному анамнезі. Оцінка розвитку плодів при багатоплідній вагітності. Визначення терміну вагітності при пізньому зверненні вагітної до лікаря. Ø Ø Ø

УЗД на 32 -му тижні. УЗД на 32 -му тижні.

Методика УЗД в акушерстві Ø До початку дослідження жінки, лікар повинен детально ознайомиться з Методика УЗД в акушерстві Ø До початку дослідження жінки, лікар повинен детально ознайомиться з анамнезом і результатами акушерськогінекологічних даних. Ø Необхідно хороше наповнення сечового міхура. У зв'язку з цим пацієнтці рекомендується утриматися від сечовипускання за 3 - 4 ч. До дослідження або ж за 1, 5 - 2 ч. Випити 3 - 4 склянки води. При необхідності призначають діуретики або наповнюють сечовий міхур через катетер. Наповнений сечовий міхур полегшує дослідження матки, так як піднімає її й виводить в центральне положення, відтісняє петлі кишечника, а так само є хорошою акустичної середовищем для дослідження органів малого таза.

Методика УЗД в акушерстві Ø УЗД проводять в горизонтальному положенні хворої на спині. На Методика УЗД в акушерстві Ø УЗД проводять в горизонтальному положенні хворої на спині. На шкіру передньої поверхні живота наносять будь контрастну речовину. Сканування поліпозиційне, але виробляється обов'язково в двох площинах (поздовжньої і поперечної) залежно від положення датчика. Починають дослідження з поздовжнього сканування (положення датчика в сагітальній площині) вертикально над лоном. Потім датчик переміщують в різних площинах до горизонтального положення над лобковим зчленуванням (поперечне сканування).

При УЗД вагітних необхідно оцінити: Ø наявність в матці або поза нею плодового яйця При УЗД вагітних необхідно оцінити: Ø наявність в матці або поза нею плодового яйця Ø визначити їх розміри і кількість термін вагітності наявність ознак загрозливого викидня (його стадія) наявність розвивається вагітності наявність міхура занесення положення, вид і старанність плода стан пуповини потворність (аномалії) плода наявність ознак внутрішньоутробної смерті плода стан плаценти (нормальна, передлежання, відшарування) стать плоду поєднання вагітності з пухлинами матки Ø Ø Ø

Фізіологічний розвиток плода У ранні терміни вагітності на ехограма чітко відображається матка (рис. 1), Фізіологічний розвиток плода У ранні терміни вагітності на ехограма чітко відображається матка (рис. 1), містить овальної форми плідне яйце з досить потовщеною стінкою, внутрішній діаметр якого 0, 5 см, а зовнішній до 1, 5 - 1, 6 см (3 -4 тижні) , включаючи яскраву смугу ворсинчатого хоріона. До 6 тижнів плодове яйце займає ½ площині матки, в ньому видно контури анатомічних структур плода Ø Серцева діяльність плода, критерій правильного розвитку вагітності, виявляється за 5 -6 тижні, а рухова активність з 6 -7 тижні Ø

Фізіологічний розвиток плода Ø При подальшому розвитку нормальної вагітності зображення плоду стає більш чітким, Фізіологічний розвиток плода Ø При подальшому розвитку нормальної вагітності зображення плоду стає більш чітким, до 10 - 11 тижнях можна візуалізувати анатомічні структури: череп, тулуб Ø II і III триместр мають особливе значення, так як в цей період відбувається формування і зростання плоду, плаценти, накопичення навколоплідних вод Ø Для оцінки нормального розвитку вагітності і терміну починаючи з 6 тижня можна робити виміри розмірів плодового яйця, а в подальшому плода і його анатомічних органів Ø Найбільш цінну інформацію про правильний розвиток плоду і термінах вагітності дають вимірювання відстані від крижів до головки (КТР - крижово - тім'яної розмір), а також в більш пізніх термінах вагітності вимірювання біпаріетального розміру головки (БПР), середнього розміру стегнової кістки, середнього розміру грудної клітки на рівні серця плода, розміри черевної порожнини на рівні пупкової вени Ø Є спеціально розроблені таблиці про залежність розмірів плода і його анатомічних елементів від терміну вагітності Плід 11 - тижня

Патологія вагітності Ø Позаматкова вагітність. При ехографії - матка збільшена, ендометрій потовщений, а плодове Патологія вагітності Ø Позаматкова вагітність. При ехографії - матка збільшена, ендометрій потовщений, а плодове яйце визначається поза порожнини матки. Уточнити даний стан можна при повторному дослідженні через 4 -5 днів, а також по наявності серцебиття і рухи плоду поза матки. У диференціальної діагностики треба мати на увазі можливість аномалій розвитку матки Ø Пузирний занос - серйозне ускладнення вагітності. На ехограма відзначається збільшена в розмірах матка з наявністю або без плодового яйця. У порожнині матки проглядається характерна для міхура занесення ехоструктура мелкокістозних характеру, нагадує "губку". При динамічному дослідженні відзначається її швидке зростання

Патологія вагітності Ø Багатоплідна вагітність при УЗД може бути діагностована в різних термінах вагітності. Патологія вагітності Ø Багатоплідна вагітність при УЗД може бути діагностована в різних термінах вагітності. На ехограма в порожнині матки визначається кілька плодових яєць, а в більш пізніх термінах зображення декількох плодів. Багатоплідна вагітність нерідко поєднується з різними каліцтвами плодів Ø Каліцтва плоду - нерідка патологія вагітності. Розроблено класифікації різних вад розвитку органів і систем плода. УЗД дозволяє досить впевнено діагностувати такі аномалії розвитку, як гідроцефалія, аненцефалія, при якій відсутній ехографіческое відображення нормальної форми головки. Серед інших вад розвитку плоду можна виявити порушення положення серця, грижі черевної порожнини, асцит, порушення остеогенезу, полікістоз і гідронефроз нирок і т. д.

УЗД плаценти Ø При ехографії можна оцінити зрілість, величину, розташування плаценти, стежити за її УЗД плаценти Ø При ехографії можна оцінити зрілість, величину, розташування плаценти, стежити за її розвитком в процесі вагітності Ø Ехографіческое зображення плаценти представляється як потовщений ділянку матки підвищеної акустичної щільності з досить чіткою ехопозітівной кордоном на рівні амніотичної рідини. Іноді плаценту важко відрізнити від міометрія, особливо якщо вона лежить на задній стінці матки Ø Визначення точної локалізації плаценти, особливо по відношенню до її внутрішнього зіву матки, дозволяє виявити таке грізне ускладнення, як передлежання плаценти. При цьому плацента знаходиться в області дна матки Ø Ехографіческі також можна виявити передчасне відшарування плаценти й інші її патологічні стани Ø Важливо також вказати, що за клінічними показаннями УЗД може бути застосоване в період пологів і в післяпологовому періоді з метою контролю за скорочувальної діяльністю матки, а також при обстеженні новонароджених

Як дитина лежить у животі вагітної матері Дитина протягом всієї вагітності, перебуваючи в утробі Як дитина лежить у животі вагітної матері Дитина протягом всієї вагітності, перебуваючи в утробі матері, іноді здійснює толчкообразние руху. Ближче до початку пологів, звичайно в першій половині дев'ятого місяця, матка починає скорочуватися, а шийка її поступово розкривається. Цим і обумовлені сутички, які відбуваються через кожні півгодини. Потім їх інтенсивність збільшується і до моменту початку пологів перейми повторюються кожну хвилину. Плід опускається в область тазу. При цьому його передлежання в животі може приймати один з наступних видів: Ø потиличне передлежання Ø поперечне (плечове) передлежання Ø сідничне передлежання Ø ножне передлежання Ø лицьове передлежання Ø лобне передлежання

Висновок I. II. • • • В даний час ультразвукової метод знайшов широке діагностичне Висновок I. II. • • • В даний час ультразвукової метод знайшов широке діагностичне застосування і став невід'ємною частиною клінічного обстеження хворих. За абсолютним числом ультразвукові дослідження впритул наблизилися до рентгенологічних Одночасно істотно розширилися і межі використання ехографії: По-перше, вона стала застосуються для дослідження тих об'єктів, які раніше вважалися недоступними для ультразвукової оцінки (легені, шлунок, кишечник, скелет), так що в даний час практично всі органи і анатомічні структури можуть бути вивчені сонографічно По-друге, в практику увійшли інтракорпорального дослідження, здійснювані введенням спеціальних мікродатчиків в різні порожнини організму через природні отвори, пункційним шляхом в судини і серце або через операційні рани. Цим було досягнуто значне підвищення точності ультразвукової діагностики По-третє, з'явилися нові напрями використання ультразвукового методу. Поряд зі звичайними плановими дослідженнями, він широко застосовується для цілей невідкладної діагностики, моніторингу, скринінгу, для контролю за виконанням діагностичних і лікувальних пункцій

Виконала: Студентка і- курсу, 27 групи Відділення: “Акушерська справа” З медичної інформатики Рошко Світлана Виконала: Студентка і- курсу, 27 групи Відділення: “Акушерська справа” З медичної інформатики Рошко Світлана Юріївна