Метали ПІДГОТУВАЛА ГЕНЗЕЛЬ МАРИНА
Мета ли ( від грец. μέταλλον — «шахта» , «кар'єр» , «добування з надр землі» )— клас хімічних елементів і речовин з такими хімічними та фізичними властивостями: • добре проводять електричний струм і тепло, • непрозорі, але здатні відбивати світло (мають металічний блиск), • ковкі, що дозволяє надавати виробам з них потрібної форми та розвальцьовувати їх, • пластичні, що дає можливість витягати їх у тонкий дріт. • при участі у хімічних реакціях є донорами електронів (віддають електрони).
Широко використовуються такі групи металів: • чорні метали — залізо, манган, хром - є основними продуктами чорної металургії, а їх сплави використовують у всіх галузях машинобудування; • дорогоцінні метали - золото, срібло і платина - використовують в ювелірній промисловості, електроніці, електротехніці, хімічній промисловості; • важкі метали - мідь, цинк, олово і свинець - застосовують в машинобудуванні, електротехніці, енергетиці; • рідкісні важкі метали - нікель, кадмій, вольфрам, молібден, манган, кобальт, ванадій, бісмут - використовують як тугоплавкі конструкційні матеріали, а також в сплавах з чорними металами як легуючі елементи; • легкі метали - алюміній, титан і магній - використовують як конструкційні матеріали в авіації, космічній галузі, автомобилебудуванні; • лужні метали - калій, натрій і літій - використовують переважно у сполуках у вигляді солей та електролітів; • лужноземельні метали - кальцій, барій і стронцій - застосовують в хімії У техніці найбільшого застосування набули залізо, алюміній, мідь, свинець, цинк, олово, нікель. Вони ще мають назву «технічні метали» .
Металургією називають галузь господарства, що займається виробництвом металу із залізної та марганцевої руд, скрапу (відходів виробництва і брухту) та руд кольорових металів Розрізняють дві галузі металургії - чорну і кольорову. Їх розвиток і розміщення залежать від вмісту металів у породі, попиту на метал, від місць розташування сировинних та паливних ресурсів. Чорна металургія виробляє чавун, сталь, прокат, феросплави (сплави заліза з різними легуючими домішками). Чаву н — сплав заліза з вуглецем (понад 2% вуглецю за масою) та іншими елементами, який характеризується наявністю евтектичного перетворення: нетастабільного (цементитного) або стабільного (графітного). Ста ль чи кри ця (рос. Сталь; англ. Steel; нім. Stahl) — сплав заліза з вуглецем, який містить до 2, 14 % вуглецю і домішками (кремній, марганець, сірка, фосфор та гази). Прока т — металовироби отримані в результаті процесу прокатки. Фероспла ви — напівпродукти металургійного виробництва — сплави заліза з кремнієм, марганцем, хромом і іншими елементами, використовувані при виплавці сталі, а також при отриманні інших феросплавів (т. з. передільні феросплави).
Кольоро ва металу ргія— галузь важкої промисловості, підприємства якої видобувають і збагачують руди, виробляють та обробляють кольорові метали, рідкісні й дорогоцінні метали та їх сплави, видобувають природні алмази та іншу мінеральну сировину. Основні види продукції кольорової металургії — руди, концентрати, метали і сплави кольорових металів, порошки, хім. сполуки кольорових металів, вироби з кольорових металів і сплавів тощо; попутна продукція — мінеральні добрива, будівельні матеріали та інш.