Скачать презентацию Мета характеризувати становище Київської Русі за правління Ольги Скачать презентацию Мета характеризувати становище Київської Русі за правління Ольги

kiivska-rus-za-knyazyuvannya-olgi-ta-svyatoslava.ppt

  • Количество слайдов: 14

Мета: характеризувати становище Київської Русі за правління Ольги та Святослава, визначати їхню зовнішню та Мета: характеризувати становище Київської Русі за правління Ольги та Святослава, визначати їхню зовнішню та внутрішню політику; розвивати в учнів уміння на основі джерел інформації аналізувати історичні факти й події та оцінювати їх, давати стислу характеристику історичним діячам та визначати їхню роль в історичному процесі; сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.

Запитання та завдання : 1. Хто був засновником династії київських князів ? 2. Поясніть Запитання та завдання : 1. Хто був засновником династії київських князів ? 2. Поясніть походження назви “Київська Русь”. 3. Визначте спільні риси діяльності князів Олега й Ігоря. 4. Які проблеми для Київської Русі часів Олега чи Ігоря були найгострішими ? 5. Порівняйте договори Русі з Візантією 907 та 944 рр. Зробіть висновки. 6. Поясніть термін “полюддя”. 7. Працюємо з текстом : “… сказала дружина Ігореві: “ У отроків Свенальда доволі і зброї, і одягу, а ми голі. Піди, князю, з нами по данину : ти добудеш і ми”. Послухав iх Ігор, пішов до деревлян по данину, добовляв до попередньої данини, і чинили насильство древлянам він і мужі його. Взявши данину, він пішов у своє місто. Коли він повертався, то, роздумавши, сказав дружині своїй: “Ідіть з даниною додому, а я повернусь і ще походжу (за даниною) “. --Про які події йдеться у тексті? Коли вони відбулися? --Чому деревляни платили Ігорю данину? -- Що спричинило повстання деревлян? Які воно мало наслідки?

Ольга 945 р. 957 р. Велика київська княжна, дружина князя Ігоря. Керувала Київською державою Ольга 945 р. 957 р. Велика київська княжна, дружина князя Ігоря. Керувала Київською державою в пору неповноліття свого сина Святослава Ігоровича. Жорстоко розправилася з деревлянами, які під час повстання 945 р. вбили ії чоловіка. Підтримувала політичні й торговельні зв’язки з Візантією. У 957 р. їздила в Константинополь, де прийняла християнство. Налагодила політичні зв’язки з німецьким королем Оттоном І. Переконала Святослава не здійснювати після її смерті язическої тризни. Канонізована православною церквою.

Хрещення Ольги У 955 р. поїхала Ольга в Грецію і прибула до Царгороду. А Хрещення Ольги У 955 р. поїхала Ольга в Грецію і прибула до Царгороду. А був тоді царем Костянтин. Побачивши, що вона гарна з обличчя і дуже розумна. . . цар розмовляв із нею і сказав: — Ти гідна царювати в цьому городі з нами. А вона зрозуміла та сказала: — Я поганка; так, якщо хочеш, охрести мене, та охрести мене сам— І охрестив її цар із патріярхом. А будучи охрещена, зраділи душею і тілом. А патріярх навчив її віри та сказав: — Благословенна ти серед руських князів, що полюбила світло, а зоставила тьму; благословитимуть тебе руські сини до останнього покоління твоїх онуків. І навчив її церковного правила, і про молитву, і про піст, і милостиню, і про збереження чистоти тіла. . І поблагословив патріарх, і відпустив. І по хрещенні закликав її цар і сказав їй: — Хочу взяти тебе за жінку. І вона відповіла: — Як ти хочеш мене взяти за жінку, як ти сам охрестив мене й назвав мене донькою? А в християн нема такого закону. . . І сказав цар: — Перехитрила ти мене, Ольго. І дав їй багато дарунків: золота, срібла, дорогоцінних тканин, різнорідного посуду, і відпустив її, назвавши її своєю дочкої

Політика княгині Ольги Внутрішня: --Придушила деревлянське повстання та помстилася ім ; --сприяла розвитку господарства; Політика княгині Ольги Внутрішня: --Придушила деревлянське повстання та помстилася ім ; --сприяла розвитку господарства; --Провела реформу системи збору данини : -точно встановлювались норми данини, податків, повинностей, ”уроків”, “оброків”; -встановлювався новий порядок стягнення данини і податків через представників князя; -засновані центри збору данини---ПОГОСТИ; погости опорні пункти верховної влади на місцях. Зовнішня: --Використовувала якісно нові підходи у зміцненні міжнародного авторитету Київської Русі, віддавала перевагу мирним способам перед воєнними: --у 946 р. та 957 р. здійснила два дипломатичних візити до Константинополя, уклала угоди з Візантією; -- з метою встановлення мирних і дружніх відносин з германським імператором Оттоном І відправила до нього послів.

Візантійський історик про Святослава Був Святослав помірний на зріст, не дуже низький, і не Візантійський історик про Святослава Був Святослав помірний на зріст, не дуже низький, і не дуже високий, із кошлатими бровами та світло-синіми очима, кирпатий, безбородий, із густим довгим волоссям над верхньою губою. Голова була в нього зовсім гола, але з одного її боку звисало пасмо волосся — ознака знатності роду. Міцна потилиця, широкі груди і всі інші частини тіла цілком пропорційні. Виглядав він суворим і диким. Одне вухо його прикрашала золота сережка, оздоблена золотим карбункулом і двома перлинами. Одяг на, ньому був білий і вирізнявся лише чистотою.

Святослав 964 р. 972 р. У 964 р. вся повнота влади зосередилась в руках Святослав 964 р. 972 р. У 964 р. вся повнота влади зосередилась в руках Святослава. Але до 969 р. державою переважно керувала княгиня Ольга, тому що він більшу частину часу проводив у військових походах. За роки свого правління він пройшов походами зі Сходу на Захід, від Каспійського моря до Балкан, щонайменш 8000 -8500 км, він мечем перекроїв карту світу і вписав молоду Давньоруську державу в геополітичний простір Євразії. Навесні 972 р. , повертаючись до Київа, після походу на Візантію, дружина Святослава потрапила в засідку, організовану біля Дніпровських порогів печенігами, яких підмовили візантійці. У ході бою князь Святослав загинув. Печенізький хан Куря наказав виготовити з черепа Святослава чашу.

Політика князя Святослава Внутрішня : Зовнішня : Проводив активну політику направлену Посилив владу на Політика князя Святослава Внутрішня : Зовнішня : Проводив активну політику направлену Посилив владу на поширення теріторії Київської Русі : Великого князя, --протягом 964 -966 рр. воєнна активзосередевши всю ність була зосереджена на Сході : повноту влади в він підкоряє в’ятичив , які сплачували руках єдиної динасданину хозарам; перемогає хозарсьтії: ких союзників –волзьких булгар та 969 р. – розділив буртасів(мордву) ; завдає поразки князівства між Хозарському каганату, примушує підсвоїми синами: коритись племена ясів і кагосів на намісником у Києві Північному Кавказі; став старший син -- 968 р. вдалий похід проти Болгарії; Ярополк, у Древлян-- 968 -972 рр. боротьба з печенігами ; скій землі—Олег; у -- 969 р. другій похід на Балкани; війсь. Новгороді – Волоко князя було зупинено під Адріанодимир. полем, а під Доростолом підписана у 971 р. мирна угода.

Запитання : 1. Князь Святослав воював із: 2. Ольга спалила столицю древлян: а) гунами Запитання : 1. Князь Святослав воював із: 2. Ольга спалила столицю древлян: а) гунами ; а) Новгород; б) половцями; б) Іскоростень; в) печенігами. в) Олешшя. 3. Розташуйте в хронологічному 4. Ольга за часів свого князювання порядку правління князів : а) побудувала нові міста ; а) Ольга ; б) прийняла християнство; б) Аскольд ; в) розгромила хозар; в) Святослав ; г) встановила дипломатичні г) Олег; відносини з Францією; д) Ігор. д) установила норми данини. 5. У битві з печенігами 6. Кому належить фраза загинув князь : “ Йду на ви! “ : а) Ігор ; а) Олегу ; б) Святослав ; б) Аскольду ; в) Олег. в) Святославу. 7. Чому Ольгу дістала прізвиська “ мудра “ та “ свята “ ? 8. Чому князь Святослав став для нащадків зразком воїна ? 9. Поясніть термін ПОГОСТ.

1. Прочитати параграф 12. 2. Вивчити записи у зошиті. 3. Усно відповісти на питання 1. Прочитати параграф 12. 2. Вивчити записи у зошиті. 3. Усно відповісти на питання після параграфу.