Скачать презентацию Maryja wypełnia świat — wybrane sanktuaria maryjne Скачать презентацию Maryja wypełnia świat — wybrane sanktuaria maryjne

Sanktuaria Maryjne w Polsce.ppt

  • Количество слайдов: 53

Maryja wypełnia świat - wybrane sanktuaria maryjne Maryja wypełnia świat - wybrane sanktuaria maryjne

Wybrane sanktuaria Maryjne w Polsce Wybrane sanktuaria Maryjne w Polsce

Jasna Góra - Częstochowa Jasna Góra - Częstochowa

Najistotniejszym wydarzeniem w dziejach kultu maryjnego było sprowadzenie do Polski pięknej i mającej już Najistotniejszym wydarzeniem w dziejach kultu maryjnego było sprowadzenie do Polski pięknej i mającej już bardzo bogatą historię ikony Najświętszej Maryi Panny zwanej Czarną Madonną. W 1384 roku przywieziono ją z Rusi do klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Za sprawą tego obrazu Częstochowa stała się największym i najsławniejszym ośrodkiem polskiego życia religijnego.

Gietrzwałd Gietrzwałd

W 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom 13 - letniej Justynie Szafryńskiej W 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom 13 - letniej Justynie Szafryńskiej i 12 -letniej Basi Samulowskiej. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku I poprosiła o odmawianie różańca

Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą źródełka pielgrzymi od 136 lat czerpią wodę, która przynosi Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą źródełka pielgrzymi od 136 lat czerpią wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia.

Wnętrze kościoła w Gietrzwałdzie Drzewo z klonu objawień Matki Bożej Wnętrze kościoła w Gietrzwałdzie Drzewo z klonu objawień Matki Bożej

Licheń Licheń

Historia tego sanktuarium związana jest z objawieniami Matki Bożej dwóm mężczyznom: rannemu żołnierzowi Tomaszowi Historia tego sanktuarium związana jest z objawieniami Matki Bożej dwóm mężczyznom: rannemu żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu w 1813 roku i pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku. Podczas tych objawień Matka Boża miała na głowie koronę, a na piersiach widniał biały orzeł. Zadaniem tych mężczyzn było zapamiętanie i umieszczenie wizerunku Matki Bożej w miejscu publicznym.

 . .

Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. I Słynący z cudów wizerunek Matki Bożej Licheńskiej Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. I przedstawia pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę, spoglądającą na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie.

 Kościół p. w. św. Doroty, w którym do lipca 2006 roku znajdował się Kościół p. w. św. Doroty, w którym do lipca 2006 roku znajdował się cudowny obraz MB Licheńskiej Bazylika w Licheniu, poświęcona w 2004 roku, w której obecnie znajduje się cudowny obraz

Kamień z odciśniętymi stopami Matki Bożej w Lesie Grąblińskim, w odległości 2, 5 kilometra Kamień z odciśniętymi stopami Matki Bożej w Lesie Grąblińskim, w odległości 2, 5 kilometra od Lichenia. Licheńska Golgota - sztucznie usypana kamienna góra, na której co kawałek umieszczono stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby nawiązujące do treści biblijnych. Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania.

Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska

W XVII wieku niedaleko od Kalwarii, mieszkał szlachcic Stanisław z Brzezia Paszkowski. Była to W XVII wieku niedaleko od Kalwarii, mieszkał szlachcic Stanisław z Brzezia Paszkowski. Była to rodzina bardzo pobożna, która codziennie przed starym obrazem Matki Boskiej, odmawiała wspólne modły. 3 maja 1641 r. obraz Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami i dlatego stał się obiektem kultu.

Obraz ten został koronowany 15 sierpnia 1887 roku Obraz ten został koronowany 15 sierpnia 1887 roku

Za sprawą Michała Zebrzydowskiego została wybudowana kaplica dla cudownego obrazu, gdzie obraz Matki Bożej Za sprawą Michała Zebrzydowskiego została wybudowana kaplica dla cudownego obrazu, gdzie obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej odbiera cześć po dzień dzisiejszy.

Kalwaria - polska Jerozolima – Misteria Kalwaryjskie Kalwaria - polska Jerozolima – Misteria Kalwaryjskie

Niepokalanów Niepokalanów

Niepokalanów to część wsi Teresin, Klasztor Ojców Franciszkanów i Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej. Niepokalanów to część wsi Teresin, Klasztor Ojców Franciszkanów i Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej.

Jesienią 1927 r. Bracia Franciszkanie wznieśli prostą kaplicę. Jesienią 1927 r. Bracia Franciszkanie wznieśli prostą kaplicę.

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego jest dzisiaj jednym z najnowszych w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego jest dzisiaj jednym z najnowszych w Polsce, a mimo to jednym z najpopularniejszych. Sprawia to przede wszystkim kult św. Maksymiliana, kanonizowanego w 1982 roku

Szopka Tysiąclecia Misterium Męki Pańskiej Cela św. Maksymiliana Szopka Tysiąclecia Misterium Męki Pańskiej Cela św. Maksymiliana

Wybrane sanktuaria Maryjne w świecie Wybrane sanktuaria Maryjne w świecie

Fatima - Portugalia Fatima - Portugalia

13 maja 1917 roku Matka Boża objawiła się trojgu małym pastuszkom Łucji, Hiacyncie i 13 maja 1917 roku Matka Boża objawiła się trojgu małym pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi na drzewie dębu. Poprosiła, by dzieci odmawiały różaniec codziennie za pokój na świecie i szybkie zakończenie wojny. Matka Boża objawiała im się każdego 13 dnia przez sześć kolejnych miesięcy. Maryja zapewniła dzieci, że pójdą do nieba i wspomniała, że wcześniej będą doświadczały cierpień. Ich ofiara będzie zadośćuczynieniem za grzechy, jakich dopuszczają się ludzie na świecie.

„Odmawiajcie różaniec codziennie. . . ” „Odmawiajcie różaniec codziennie. . . ”

Jacinta Francesko Łucja Rodzice Hiacynty i Franciszka Franciszek mógł tylko widzieć Matkę Bożą, nie Jacinta Francesko Łucja Rodzice Hiacynty i Franciszka Franciszek mógł tylko widzieć Matkę Bożą, nie mógł Jej jednak słyszeć. Hiacynta widziała i słyszała Ją. Natomiast Łucja widziała i słyszała Matkę Bożą oraz rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa.

 Siostra Łucja w rozmowie z papieżem Siostra Łucja w rozmowie z papieżem

Cudowna Figura została wyrzeźbiona z brazylijskiego drewna cedrowego według wskazówek 13 -letniej wówczas Łucji, Cudowna Figura została wyrzeźbiona z brazylijskiego drewna cedrowego według wskazówek 13 -letniej wówczas Łucji, a ukoronowana 13 maja 1946 r.

 Bazylika Różańcowa Bazylika Różańcowa

Witraże przedstawiają sceny z objawień i wezwania Litanii Loretańskiej. W Bazylice znajdują się grobowce Witraże przedstawiają sceny z objawień i wezwania Litanii Loretańskiej. W Bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty. Obraz w głównym ołtarzu przedstawia przekazanie orędzia Matki Bożej pastuszkom.

Lourdes - Francja Lourdes - Francja

W Lourdes, małej wiosce we Francji u stóp Pirenejów w grocie Massabielle, w roku W Lourdes, małej wiosce we Francji u stóp Pirenejów w grocie Massabielle, w roku 1858 miało miejsce osiemnaście objawień Matki Bożej. Maryja objawiła się 13 -letniej prostej chłopskiej dziewczynce Bernadecie Soubirous.

Matka Boża poprosiła dziewczynkę, by modlono się do Pana Boga o nawrócenie grzeszników. Na Matka Boża poprosiła dziewczynkę, by modlono się do Pana Boga o nawrócenie grzeszników. Na pytanie Bernadety, kim jest, odpowiedziała: „ Ja jestem Niepokalane Poczęcie".

Po objawieniach - w wieku 22 lat Bernadeta wstąpiła do zakonu Sióstr Miłosierdzia Bernadeta Po objawieniach - w wieku 22 lat Bernadeta wstąpiła do zakonu Sióstr Miłosierdzia Bernadeta jako siostra zakonna z rodziną

Jej ciało nie ulega rozkładowi. Spoczywa ono w specjalnym relikwiarzu - w szklanej trumnie Jej ciało nie ulega rozkładowi. Spoczywa ono w specjalnym relikwiarzu - w szklanej trumnie w klasztorze w Nevers. Została kanonizowana przez Piusa XI w 1933

La Salette - Francja La Salette - Francja

W maleńkiej alpejskiej wiosce La Salette wydarzyło się coś, co zmieniło oblicze Francji. We W maleńkiej alpejskiej wiosce La Salette wydarzyło się coś, co zmieniło oblicze Francji. We wrześniu 1846 roku 11 letni Maksymin i 15 -letnia Melania wypasali na wzgórzach owce. Około godz. 15 -tej ujrzały piękną, płaczącą kobietę siedzącą wewnątrz promiennej kuli światła. Piękna Pani poprosiła, aby się dobrze modliły rano i wieczorem jako przebłaganie za grzechy narodu francuskiego, który lekceważył Boże przykazania

W miejscu, gdzie siedziała, Maryja wytrysnęło źródełko. Płynie ono od dnia Jej objawienia aż W miejscu, gdzie siedziała, Maryja wytrysnęło źródełko. Płynie ono od dnia Jej objawienia aż do dzisiaj. Woda z niego jest przyczyną wielu uzdrowień i nawróceń, jeżeli użyta jest z wiarą.

Loreto - Włochy Loreto - Włochy

Wnętrze Świętego Domku Święty Domek w Loreto, a właściwie jego ściany zostały przywiezione z Wnętrze Świętego Domku Święty Domek w Loreto, a właściwie jego ściany zostały przywiezione z Nazaretu do Włoch prze Krzyżowców. Według tradycji w domku tym żyła Matka Boża i Pan Jezus. W środku domku umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wnętrze domku oświetla tylko jedno okno. Zgodnie z legendą, przez to okno Archanioł Gabriel przybył z posłannictwem.

Z Loreto wiąże się Litania Loretańska, która powstała co prawda we Francji w XII Z Loreto wiąże się Litania Loretańska, która powstała co prawda we Francji w XII w. , ale nazwę swą zawdzięcza Loreto, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

Guadalupe - Meksyk Guadalupe - Meksyk

W meksykańskich górach, u podnóża wzgórza Tapeyac, w roku 1531 miały miejsce cztery objawienia W meksykańskich górach, u podnóża wzgórza Tapeyac, w roku 1531 miały miejsce cztery objawienia Matki Bożej. Maryja objawiła się 57 - letniemu Indianinowi Juanowi Diego.

. 9 grudnia 1531 r. Juan Diego o świcie wyruszył na targ. Na Wzgórzu . 9 grudnia 1531 r. Juan Diego o świcie wyruszył na targ. Na Wzgórzu Tepeyac spotkał Kobietę, która mówiła w jego ojczystym języku. Mówiła, że istnieje Bóg prawdy i życia, który jest Panem wszystkiego, a Jego Matka jest pomostem między Nim a ludźmi, a jest nią Pani, która do niego właśnie przemawia. Następnie skierowała do niego swoją prośbę: aby w miejscu objawienia zbudowano sanktuarium.

12 grudnia 1531 r. Juan idzie do biskupa, ten jednak nie uwierzył mu i 12 grudnia 1531 r. Juan idzie do biskupa, ten jednak nie uwierzył mu i zażądał jakiegoś dowodu. Wrócił na wzgórze i poprosił Matkę Boską o jakiś znak. Wtedy wzgórze pokryło się pięknymi różami. Indianin zdjął swój płaszcz, narwał do niego kwiatów i z tym dowodem wrócił do biskupa. Kiedy rozwinął płaszcz i wysypał kwiaty, zebrani ujrzeli na nim wizerunek Matki Boskiej.

Matka Boża z Guadalupe odbiera w Meksyku cześć równie wielką, jak w Polsce Matka Matka Boża z Guadalupe odbiera w Meksyku cześć równie wielką, jak w Polsce Matka Boża Częstochowska. Meksykanie mawiają, że ich kraj jest katolicki - "guadalupiański". Pani z Guadalupe jest patronką Meksyku, a także Królową obu Ameryk.