Марія Примаченко (1907 -1997) .
Марія Примаченко українська народна художниця, представниця «народного примітиву» ( «наївного мистецтва» ); лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, одна з найвідоміших українських художниць.
Вона народилась у селі Болотня на Київщині, в родині, де шанували народні ремесла, звичаї і традиції українського народу. Від батька-теслі і мами-вишивальниці Марія Примаченко успадкувала любов до краси рідного краю, до народного мистецтва. У мистецькому арсеналі Марії Примаченко немає "професійних хитрощів", її малюнки виконані на звичайному ватмані пензлями фабричного виготовлення з використанням гуаші та акварелі.
Дитинство Марії Оксентіївни було затьмарене страшною недугою — поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Марія Оксентіївна гідно і мужньо пронесла всі життєві знегоди, пізнала щастя любові (чоловік загинув на фронті) і щастя материнства: її син Федір — теж народний художник, він був її учнем і другом.
«Звір гуляє»
«Лев»
«Синій Бик»
«Бичок-третячок»
“Міліард років пройшло, а таких мавп не було”
“Слон”
“Мавпа їде на чотириголовому звірі”
Примаченківська «звірина серія» — явище унікальне і не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві. Сюжетні твори Примаченко — при усій їхній самобутності — мають деяку спільність з народними картинками. А ось фантастичні звірі — це витвір уяви художниці. Таких звірів не існує у природі — порівняння тут зайві.
“Як у Чорнобилі було горе із блоком, а дід корову пас там…”
“Лісовий павич”
«Дві синички»
«Павичі»
«Калиновий гай»
“Квіти у синій вазі” “Соняшник життя”
У творчості Марії Примаченко узгоджуються тематично-сюжетні й орнаментально- декоративні композиції. Загальнолюдська тема боротьби добра і зла наскрізь проходить крізь її мистецтво. Добро у неї завжди перемагає.
«Весілля»
“Сватає Іван Галю”
“Сидить баба на печі, пряде куделицю»
Її виставки з великим успіхом експонувалися у Франції, Канаді, Польщі, Росії, Німеччині та багатьох інших країнах світу. У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Примаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картин ами мистецький світ
2009 рік — за рішенням ЮНЕСКО — визнано роком Марії Примаченко. На честь художниці названо малу планету 14624 Примаченко.
НА ЧЕСТЬ МАРІЇ ПРИМАЧЕНКО ВСТАНОВЛЕНІ ПАМ’ЯТНИКИ. м. Яготин
м. Київ
Використовуючи ресурси інтернету, презентацію підготувала вчителька початкових класів ЗШ І-ІІІ ступенів с. Серби Кодимського району Одеської області Гончарук Тетяна Іванівна