биология.ppt
- Количество слайдов: 14
Макроелементи в організмі людини
Макроелементи - хімічні елементи, що містяться в тілі живих організмів у концентрації від 0. 001% до 70%
Натрій (Na) l Життєво необхідний внутрішньоклітинний і міжклітинний елемент Стабілізує кров'яний тиск l Регулює ниркову діяльність, роботу м'язової та нервової тканини l l l Підтримує нормальну скоротність м'язів, тонус судинних стінок, процеси збудливості і розслаблення. Надлишок цього макроелемента викликає набряки обличчя і ніг Макроелемент входить до складу морської капусти, моркви, буряку, цикорії, кульбабу, селері.
Хлор (Cl) Міститься в соляній кислоті - головній складовій шлункового соку l Приймає участь у формуванні плазми крові та у процесі розщеплення жирів l Сприяє своєчасному виведенню з організму вуглекислого газу l Допомагає виводити токсини і шлаки з організму, поліпшує l діяльність печінки Людині потрібно споживати на добу 5 -10 г Na. Cl, мінімальна потреба - 800 мг у добу.
Кальцій (Са) Бере участь l у функціонуванні серцево-судинної та нервової систем у процесі згортання крові, l у виробленні гормонів, ферментів і білків l у скороченні і розслабленні м'язів l l у забезпеченні міцності кісток скелета Найкраще джерело Кальціюце молочні продукти
Фосфор (Р) l l l Бере участь у процесах обміну жирів, білків і вуглеводів Впливає на діяльність нирок і роботу серцевої мускулатури Бере участь у процесах розумової та м'язової активності Впливає на утворення деяких ферментів і гормонів В організмі міститься у всіх середовищах і тканинах, депонується в кістковій та м'язовій тканинах Добова потреба- від 1 до 4, 6 м. Максимальна кількість Фосфору міститься в горосі, квасолі, горіхах, часнику, петрушці, шпинаті, моркві, капусті , деяких ягодах, а також у ячної, перлової, вівсяної крупах.
Калій (К) l l l l Підтримує нервово-м'язової збудливість і провідність Бере участь у нервовій регуляції серцевих скорочень Підтримує водно-сольовий баланс Підтримує нормальний рівень кров'яного тиску Бере участь у забезпеченні видільної функції нирок Підтримує кислотно-лужну рівновагу Має роль каталізатора при обміні вуглеводів і білків Основні прояви надлишку калію: підвищена збудливість, дратівливість, пітливість, нервово-м'язові, аритмії, паралічі скелетних м'язів, кишкові коліки, схильність до розвитку цукрового діабету. Добова потреба в Калії складає 2 г. Основні джерела : шпинат, морква, цибуля-латук, петрушка, спаржа, кульбаба, часник, чорна смородина, горох, спаржа, грейпфрути, редиска, чорнослив, бобові культури, хліб житній, крупа вівсяна та ін.
Магній (Mg) l l l l Сприяє засвоєнню Кальцію з кишечника, а також всмоктуванню Калію, Фосфору, вітамінів групи B, C, і E Є невід'ємним учасником багатьох біохімічних процесів організму і регуляції життєво-важливих функцій Підтримує в нормі активність клітинних мембран Регулює нервові імпульси в центральній і периферичній нервових системах Регулює рівень холестерину в крові Попереджає розвиток серцевих захворювань Бере участь в утворенні кісткової тканини, в енергетичному та вуглеводному обміні Основні прояви надлишку магнію: млявість, сонливість, зниження працездатності, діарея.
Сірка (S) l l l l Зміцнює м'язову систему Знижує поріг чутливості організму до алергенів Сприяє вимиванню шлаків і токсинів з тканин суглобів Покращує роботу нервової системи Укріплює кістки Стабілізує рівень цукру в крові Нормалізує обмін речовин Має протиалергічну та антиоксидантну дію Добова потреба- приблизно 1 г сірки щодня. Звичайний раціон харчування цілком задовольняє цю потребу.
Залізо (Fe) l l l Входить до складу дихальних пігментів Забезпечує киснем тканини всього тіла Бере участь у створенні гемоглобіну і в процесах кровотворення Добова потреба дорослої людини в залізі - 10 -30 мг. Залізо міститься практично у всіх продуктах із звичайного раціону
Оксиген (О) З лікувальною метою застосовується дозований вплив на організм кисню для поліпшення обмінних процесів l Головною функцією молекулярного кисню в організмі є окислювання різних з'єднань. Разом з воднем кисень утворить воду, вміст якої в організмі дорослої людини в середньому становить близько 55 -65% l
Карбон (С) В фармакології і медицині широко використовуються з’єднання вуглецю. Так, активоване вугілля, застосовується для виведення з організму різних токсинів і абсорбції газів. l Головною функцією вуглецю є формування безлічі органічних сполук, що забезпечує біологічну розмаїтість, участь цього елемента у всіх функціях і проявах живого. l Окислювання з'єднань вуглецю під дією кисню приводить до утворення води і вуглекислого газу; цей процес служить для організму джерелом енергії. l
Водень (Н) l Входить до складу води, мінералів, нафти, вугілля, живих істот. l Основна функція водню - формування органічних молекул, структурування біологічного простору (вода і водневі зв'язки). l Водень входить у структуру білків, вуглеводів, жирів, ферментів і інших біоорганічних з'єднань, що виконують структурні і регуляторні функції.
Азот (N) l Азот необхідний всім живим організмам для синтезу амінокислот, з яких утворяться білки і нуклеїнові кислоти. l В медицині з'єднання азоту застосовують у якості сечогінних (хлорид амонію), антиангінальних (нітрогліцерин), наркотичних (закис азоту) засобів.