Скачать презентацию Лекція зі спецкурсу з адміністративної діяльності в ОВС Скачать презентацию Лекція зі спецкурсу з адміністративної діяльності в ОВС

ООГП т. 3.pptx

  • Количество слайдов: 76

Лекція зі спецкурсу з адміністративної діяльності в ОВС «Охорона громадського порядку» Тема 3. Комплексне Лекція зі спецкурсу з адміністративної діяльності в ОВС «Охорона громадського порядку» Тема 3. Комплексне використання сил та засобів ОВС для охорони громадського порядку

ПЛАН 1. Форми забезпечення охорони громадського порядку. 2. Загальні засади складання плану комплексного використання ПЛАН 1. Форми забезпечення охорони громадського порядку. 2. Загальні засади складання плану комплексного використання сил та засобів з охорони громадського порядку. Зміст та структура плану комплексного використання сил та засобів задіяних на охорону громадського порядку. 3. Організація та контроль за несенням служби з охорони громадського порядку відповідно до комплексного плану використання сил та засобів. 4. Несення патрульної служби. Поводження патрульних міліціонерів з громадянами.

1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. 1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. – К. : Преса України, 1997. – 80 с. 2. Про міліцію: Закон України від 20 грудня 1990 р. // Відомості Верховної Ради. – 1991. – № 4. – С. 20. 3. Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону: Закон України від 22 червня 2000 р. // Відомості Верховної Ради. – 2000. – № 40. – С. 338. 4. Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Україні: Постанова Ради Міністрів УРСР № 49 від 27 лютого 1991 р. 5. Про затвердження Статуту патрульно-поступової служби міліції України: Наказ МВС України від 28 липня 1994 р. № 404. 6. Про заходи щодо вдосконалення системи комплексного використання сил і засобів в охороні громадського порядку: Наказ МВС України від 30 вересня 2008 р. № 505. 7. Організація діяльності міліції громадської безпеки. Навчальний посібник. За загальною редакцією Олефіра В. І. Видання друге. – К. : КНТ, 2012 р. – 184 с.

1. Форми забезпечення охорони громадського порядку. Основною формою організації охорони громадського порядку є принцип 1. Форми забезпечення охорони громадського порядку. Основною формою організації охорони громадського порядку є принцип комплексного використання сил і засобів в охороні громадського порядку (єдина дислокація). • Єдина дислокація – це узгоджена розстановка сил і засобів підрозділів патрульної служби (ПС), Державної служби охорони (ДСО), Державної автомобільної інспекції ( ДАІ), міліції особливого призначення «Беркут» (МОП «Беркут» ), служби дільничних інспекторів міліції,

внутрішніх військ (ВВ), інших сил міліції та громадських формувань за єдиним комплексним планом, з внутрішніх військ (ВВ), інших сил міліції та громадських формувань за єдиним комплексним планом, з метою ефективного їх використання в охороні громадського порядку, об’єктів народного господарства, а також у забезпеченні дорожнього руху на території населеного пункту, району.

 • Суть цієї форми полягає в тому, що, виконуючи свої безпосередні обов’язки, наряди • Суть цієї форми полягає в тому, що, виконуючи свої безпосередні обов’язки, наряди (працівники) зазначених підрозділів у районі свого поста або маршруту обов’язково вирішують завдання з охорони громадського порядку на вулицях та в інших громадських місцях. У результаті забезпечується максимальне перекриття патрульно-постовими нарядами території міст та інших населених пунктів.

 • При розробці єдиної дислокації всю територію міста, району (в містах з районним • При розробці єдиної дислокації всю територію міста, району (в містах з районним поділом), іншого населеного пункту поділяють на зони, дільниці та маршрути патрулювання. • Дислокація маршрутів патрулювання і постів розробляється на весняно-літній та осіннє-зимовий періоди на підставі аналізу місця і часу вчинення правопорушень в громадських місцях, на вулицях, площах, парках, в тому числі злочинів, зареєстрованих на території і що обслуговується, виходячи із встановлених обов'язкових норм щодобового виставлення нарядів для несення патрульно-постової служби, і затверджується начальником міськрайоргану внутрішніх справ. З урахуванням стану оперативної обстановки до неї вносяться необхідні зміни.

Як самостійні форми можуть застосовуватися: • охорона громадського порядку за зональним принципом, принципом патрульної Як самостійні форми можуть застосовуватися: • охорона громадського порядку за зональним принципом, принципом патрульної дільниці та за сітьовим графіком; • патрулювання спеціальними мобільними групами для боротьби з найпоширенішими правопорушеннями, що скоюються в громадських місцях, а також у віддалених від міськрайвідділів мікрорайонах, сільських районах тощо; • виставлення постів у криміногенних місцях.

 • Кожний міськрайлінорган забезпечується двома примірниками плану комплексного використання сил і засобів з • Кожний міськрайлінорган забезпечується двома примірниками плану комплексного використання сил і засобів з охорони громадського порядку: один – у черговій частині, другий – у начальника міськрайліноргану або його заступника – начальника міліції громадської безпеки. Відповідні витяги з плану повинні бути у відділах (відділеннях) ОГП, підрозділах ПС, МОП “Беркут”, ДАІ, ДСО, ВВ.

2. Загальні засади складання плану комплексного використання сил та засобів з охорони громадського порядку. 2. Загальні засади складання плану комплексного використання сил та засобів з охорони громадського порядку. Зміст та структура плану комплексного використання сил та засобів задіяних на охорону громадського порядку.

 • Організація патрульно-постової служби здійснюється: • а) на 1 рік - планом комплексного • Організація патрульно-постової служби здійснюється: • а) на 1 рік - планом комплексного використання сил і засобів міліції в охороні громадського порядку (єдиною дислокацією), який складається на весняно-літній і осінньо-зимовий періоди і за необхідності коректується; • б) на місяць (декаду) - планом використання особового складу підрозділів особливого призначення "Беркут"; інших підрозділів патрульно-постової служби; сил громадськості; • в) на поточну добу - книгою служби нарядів; • г) на виконання конкретного завдання - наказом або спеціальним планом.

Рішення начальника міськрайвідділу приймається на підставі всебічного аналізу і оцінки оперативної обстановки: При цьому Рішення начальника міськрайвідділу приймається на підставі всебічного аналізу і оцінки оперативної обстановки: При цьому враховуються: а) географічні, соціально-економічні особливості міста, району, міграція населення та інші демографічні зміни; б) кліматичні умови; в) стан громадського порядку і злочинності на вулицях та в інших громадських місцях; г) сили і засоби органу внутрішніх справ, результати роботи патрульно-постових нарядів по охороні громадського порядку, запобіганню і розкриттю злочинів.

При аналізі оперативної обстановки використовуються: а) дані про кількість і особливість вулиць, парків, скверів, При аналізі оперативної обстановки використовуються: а) дані про кількість і особливість вулиць, парків, скверів, про місця розташування виробничих комплексів, об'єктів дозвільної системи, установ Національного банку України, залізничних станцій, вокзалів та інших об'єктів промисловості, транспорту, підприємств торгівлі, громадського харчування, шкіл, спеціальних установ органів внутрішніх справ і режим їх роботи, міграцію населення в будь-який час року і доби та інше; б) дані про кількість, рівень динаміки і структуру злочинності, інші правопорушення, вчинені на вулицях та в інших громадських місцях;

в) дані про результати роботи патрульно-постових нарядів всіх підрозділів, які беруть участь в охороні в) дані про результати роботи патрульно-постових нарядів всіх підрозділів, які беруть участь в охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю, а також про стан забезпечення особового складу зброєю, засобами зв'язку, транспортом, спеціальними засобами. У плані організації патрульної служби передбачається: а) загальне завдання міськрайлінорганів, виходячи із обстановки, що складається; б) обов'язкові норми виставлення особового складу і забезпечення їх технічними засобами; в) розстановка патрульно-постових нарядів; г) завдання нарядів;

 • д) порядок і особливості несення служби нарядами, організація їх взаємодії між собою, • д) порядок і особливості несення служби нарядами, організація їх взаємодії між собою, з дільничними інспекторами, іншими працівниками міліції, представниками об'єднань громадян; • е) можливість маневру силами і засобами при зміні обстановки; • є) система зв'язку керівників міськрайвідділів внутрішніх справ з нарядами, строки подання інформації, сигнали і умовні знаки; • ж) порядок контролю за несенням патрульнопостової служби; • з) заходи щодо організаційного та матеріальнотехнічного, фінансового забезпечення.

Комплексний план (єдина дислокація) розробляється в межах території, що обслуговується (міста, району, транспортної дільниці), Комплексний план (єдина дислокація) розробляється в межах території, що обслуговується (міста, району, транспортної дільниці), і включає: а) схему району, міста, транспортної дільниці; б) оцінку оперативної обстановки, обов'язкові норми виставлення особового складу, приблизний перелік постів і маршрутів патрулювання, в тому числі допоміжних, які підлягають закриттю в період посилення охорони громадського порядку і при здійсненні маневру;

види нарядів, порядок взаємодії і зв'язку між ними; г) організацію охорони громадського порядку в види нарядів, порядок взаємодії і зв'язку між ними; г) організацію охорони громадського порядку в місцях розташування підрозділів Державної служби охорони, учбових закладів МВС України, а також спеціальних установ міліції із залученням до патрулювання їх особового складу; центри постів та їх межі. Маршрути патрулів і пункти їх зупинок, особливості несення, порядок взаємодії і зв'язку між ними, а також з іншими силами органів внутрішніх справ, формуваннями громадськості, визначаються згідно з оперативною обстановкою і в обов'язковому порядку уточнюються на місцевості.

3. Організація та контроль за несенням служби з охорони громадського порядку відповідно до комплексного 3. Організація та контроль за несенням служби з охорони громадського порядку відповідно до комплексного плану використання сил та засобів. Підготовка та інструктаж нарядів перед несенням служби з охорони громадського порядку Інструктажі нарядів перед несенням служби проводяться керівниками ОВС, досвідченими працівниками всіх структурних оперативних підрозділів, на територіях обслуговування яких наряди несуть службу, командним складом підрозділів. Проведення ретельного інструктажу – обов’язкове правило. Жоден з нарядів не повинен направлятися на службу без отримання інструктажу про обставини її несення.

Підготовка та інструктаж нарядів • Міліціонери, призначені в наряд для несення патрульно -постової служби, Підготовка та інструктаж нарядів • Міліціонери, призначені в наряд для несення патрульно -постової служби, прибувають в орган внутрішніх справ, підрозділ міліції чи спеціально визначене місце за 30 хвилин до початку інструктажу. Перед проведенням інструктажу черговий опитує про стан здоров'я та інші обставини, які заважають несенню служби, видає міліціонерам зброю, спорядження, засоби зв'язку, індивідуального захисту і спеціальні засоби, службові документи (службову книжку, картку маршруту (поста) наряду та інші), про що міліціонер розписується в книзі служби нарядів. Зарядження зброї проводиться по команді і під наглядом оперативного чергового або командира підрозділу в спеціально відведеному місці, при цьому патрон в патронник не досилається.

Оперативний черговий або командир підрозділу оголошує пости та маршрути патрулювання, час несення служби та Оперативний черговий або командир підрозділу оголошує пости та маршрути патрулювання, час несення служби та інформує про відміну орієнтировок, знайомить з отриманою інформацією про вчинені злочини, прикмети осіб, що розшукуються, викрадене майно та іншими відомостями, контролює їх записи в службовій книзі, потім виставляє наряд на інструктаж, перевіряє у кожного міліціонера наявність обов'язкових предметів озброєння і спорядження. Робить відповідний запис у книгу служби нарядів управління (відділу) внутрішніх справ. При виявленні недоліків вживає заходів до їх усунення і доповідає про готовність особового складу до несення служби посадовій особі, яка відповідно до щомісячного графіка проводить інструктаж.

Патрульний (постовий), який заступає на службу зобов'язаний бути одягненим по формі за сезоном, мати Патрульний (постовий), який заступає на службу зобов'язаний бути одягненим по формі за сезоном, мати зразковий зовнішній вигляд і справне спорядження. Він повинен мати: - службове посвідчення; - службову книжку (додаток N 2); - картку маршруту (поста); - табельну зброю з двома спорядженими магазинами; - радіостанцію;

- кишеньковий ліхтар; - свисток; - засоби індивідуального захисту, спеціальні засоби; - бланки протоколів - кишеньковий ліхтар; - свисток; - засоби індивідуального захисту, спеціальні засоби; - бланки протоколів про адміністративні правопорушення; - індивідуальний пакет (аптечку). • Щоденні інструктажі нарядів перед заступанням на службу проводяться керівниками органів внутрішніх справ і командним складом підрозділу патрульнопостової служби за участю досвідчених оперативних працівників.

 • Посадова особа, яка готується до проведення інструктажу, зобов'язана з'ясувати оперативну обстановку, використовуючи • Посадова особа, яка готується до проведення інструктажу, зобов'язана з'ясувати оперативну обстановку, використовуючи при цьому наявну інформацію у чергового, вивчити і оцінити дії нарядів за минулу добу, детально ознайомитись з завданнями, порядком і особливостями несення служби на кожному маршруті (посту), намітити питання для перевірки знань міліціонерів з урахуванням оперативної обстановки, вирішення завдань для навчання діям в різних ситуаціях. • Посадова особа, яка проводить інструктажі, забезпечує перевірку знань не менше 20% від кількості присутнього особового складу. Особи, які виявили недостатні знання, залучаються до навчання у вільний від служби час.

Той, хто інструктує, зобов'язаний: а) впевнитись у готовності особового складу до несення служби і Той, хто інструктує, зобов'язаний: а) впевнитись у готовності особового складу до несення служби і вжити заходів до усунення виявлених недоліків; б) перевірити знання патрульними і постовими своїх прав і обов'язків, окремих положень нормативних актів, правил застосування зброї і спеціальних засобів, прикмет розшукуваних злочинців і викраденого майна; в) оголосити результати несення служби за минулу добу, за необхідності роз'яснити недоліки і упущення, навести приклади зразкових дій патрульних і постових; г) роз'яснити оперативну обстановку, поставити нарядам конкретні завдання на весь період несення служби і визначити порядок їх виконання;

д) запропонувати міліціонерам вирішити декілька завдань, при цьому розібрати найбільш характерні тактичні прийоми несення д) запропонувати міліціонерам вирішити декілька завдань, при цьому розібрати найбільш характерні тактичні прийоми несення служби (ведення нагляду, виявлення злочинців за малопомітними прикметами, запобігання і припинення групових порушень громадського порядку, затримання озброєних злочинців і т. ін. ); е) нагадати міліціонерам про необхідність додержання законності, а також про чемність і уважне ставлення до громадян; є) роз'яснити порядок зміни нарядів, зв'язку і взаємодії.

Порядок взаємодії підрозділів ПС, МОП «Беркут» , СПСМ «Грифон» , ДАІ, ДСО, ВВ зі Порядок взаємодії підрозділів ПС, МОП «Беркут» , СПСМ «Грифон» , ДАІ, ДСО, ВВ зі структурними підрозділами при несенні служби з охорони громадського порядку При затриманні особи, яка скоїла правопорушення, необхідно діяти в межах чинного законодавства: 1. Здійснити перевірку документів, які посвідчують особу. 2. Провести поверхневий огляд. 3. У разі наявності у затриманої особи мобільного телефону виписати номер ІМЕІ телефону. Для цього необхідно набрати комбінацію цифр : *#06#. 4. За телефоном або каналами радіозв’язку передати анкетні дані особи, номера ІМЕІ телефону, державний номер автомобіля, їх агрегати до чергової частини.

5. Черговому по міськрайліноргану необхідно: 5. 1. Здійснити перевірку особи за наявними інтегрованими базами 5. Черговому по міськрайліноргану необхідно: 5. 1. Здійснити перевірку особи за наявними інтегрованими базами даних АІС «розшук» , іноземців за базою даних «АРМ» . 5. 2. ІМЕІ телефонів перевірити за АБД «Номерні речі» . 5. 3. Транспортних засобів – БД «Угон Україна» , «Автомобіль» , «Угон СНД Інтерпол» . 5. 4. Отриману інформацію надати особі, яка ініціювала перевірку. 6. Після закінчення несення служби з охорони громадського порядку скласти рапорт в якому зазначити дату, час, місце, де затримано особу для перевірки документів, її повні анкетні дані та результати перевірки особи за наявними інтегрованими базами даних.

Контроль за організацією та несенням служби нарядами здійснюється шляхом проведення перевірок з розрахунку не Контроль за організацією та несенням служби нарядами здійснюється шляхом проведення перевірок з розрахунку не менше одного разу протягом трьох, а в нічний час – двох годин несення служби. При перевірці організації і несення патрульнопостової служби встановлюється: - правильність розставлення і використання особового складу і технічних засобів, згідно з обстановкою, що склалася; - якість проведених інструктажів нарядів;

- чіткість і оперативність керування нарядами, своєчасність доведення до них інформації про зміни оперативної - чіткість і оперативність керування нарядами, своєчасність доведення до них інформації про зміни оперативної обстановки; - якість несення служби нарядами міліції та їх активність у боротьбі із злочинністю і порушеннями громадського порядку; - забезпечення взаємодії між нарядами, іншими службами, підрозділами міліції та громадськими формуваннями; - додержання нарядами законності і службової дисципліни; - правильність оформлення і ведення службових документів.

Патрульну службу міліції зобов'язані перевіряти: - особи керівного складу міліції МВС України, Головних управлінь Патрульну службу міліції зобов'язані перевіряти: - особи керівного складу міліції МВС України, Головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київської області, управлінь МВС України в областях, м. Севастополі та управлінь (відділів) МВС України спеціальної та транспортної міліції - при кожному інспектуванні підвідомчих органів і підрозділів; - начальники органів внутрішніх справ - не рідше одного разу на тиждень; - заступники начальників міськрайлінорганів внутрішніх справ, командири підрозділів патрульно-постової служби - не рідше двох разів на тиждень;

- особи керівного та інспекторського складу служби охорони громадського порядку міськрайлінорганів внутрішніх справ - - особи керівного та інспекторського складу служби охорони громадського порядку міськрайлінорганів внутрішніх справ - не менше двох раз на тиждень; - командири рот і взводів ПСМ - щоденно; - оперативні чергові та їх помічники - не менше одного разу на добу; - командири відділень ПСМ - не менше двох разів у кожну зміну; - дільничні інспектори (начальники лінійних пунктів) систематично на території дільниці, яку вони обслуговують.

 • Перевірка несення служби нарядами може бути гласною і негласною. Вона повинна проводитись • Перевірка несення служби нарядами може бути гласною і негласною. Вона повинна проводитись в будь-який час доби за графіками, затвердженими начальником органу і командуванням підрозділів патрульно-постової служби на кожен місяць, при цьому всі наряди обов'язково повинні бути перевірені керівним та інспекторським складом органів внутрішніх справ.

Під час перевірки нарядів посадові особи, які перевіряють службу, зобов'язані звертати увагу: - на Під час перевірки нарядів посадові особи, які перевіряють службу, зобов'язані звертати увагу: - на те, чи знаходиться патруль (постовий) на своєму маршруті (посту) та чи пильно він несе службу; - наскільки добре наряд міліції знає осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, обстановку на маршруті (посту), особливо в місцях можливого вчинення правопорушень, переховування злочинців та інших антигромадських елементів, а також обов'язки і права; - яким чином патрульний (постовий) взаємодіє з сусідніми нарядами, дільничним інспектором, представниками формувань громадськості;

- на його зовнішній вигляд, екіпіровку, додержання вимог про ввічливість і культуру у ставленні - на його зовнішній вигляд, екіпіровку, додержання вимог про ввічливість і культуру у ставленні до громадян, виконання міліціонерами службових обов'язків; - які події мали місце під час несення служби і які по них вжиті заходи. • Забороняється перевіряти несення служби шляхом намагань відібрати зброю, інсценування правопорушень та іншими способами, які можуть призвести до нещасного випадку та інших небажаних наслідків.

 • При негласній перевірці особа, яка перевіряє, таємно веде спостереження за діями наряду, • При негласній перевірці особа, яка перевіряє, таємно веде спостереження за діями наряду, який перевіряється. У випадку грубого порушення порядку несення служби нарядом або коли він потребує негайної допомоги, перевіряючий припиняє свою перевірку і дає вказівки до усунення порушень чи подає міліціонерам необхідну допомогу. • Про наслідки негласної перевірки перевіряючий доповідає рапортом начальнику, який призначив цю перевірку.

 • При виявленні недоліків в організації і несенні служби особа, яка перевіряє, зобов'язана • При виявленні недоліків в організації і несенні служби особа, яка перевіряє, зобов'язана на місці вжити заходів до їх усунення. • За грубе порушення вимог чинного Статуту наряд міліції може бути знятий з маршруту (поста) особами, яким він підпорядкований.

 • Про наслідки перевірки патрульно-постової служби особа, яка перевіряє, робить відповідний запис у • Про наслідки перевірки патрульно-постової служби особа, яка перевіряє, робить відповідний запис у службовій книжці і в книзі служби нарядів з переліком конкретних недоліків, зроблених зауважень і вжитих заходів. Ці дані використовуються при проведенні інструктажів і підбитті підсумків щодобової роботи міліціонерів. • Стан і якість перевірок нарядів не менше одного разу на місяць розглядаються на службових нарадах керівництва міськрайлінорганів внутрішніх справ і підрозділів патрульно-постової служби.

 • 4. НЕСЕННЯ ПАТРУЛЬНОЇ СЛУЖБИ. ПОВОДЖЕННЯ ПАТРУЛЬНИХ МІЛІЦІОНЕРІВ З ГРОМАДЯНАМИ. • Патрульний (постовий) • 4. НЕСЕННЯ ПАТРУЛЬНОЇ СЛУЖБИ. ПОВОДЖЕННЯ ПАТРУЛЬНИХ МІЛІЦІОНЕРІВ З ГРОМАДЯНАМИ. • Патрульний (постовий) повинен звертатися до громадян з повагою на "Ви", свої вимоги і зауваження викладати в переконливій формі. При зверненні до громадянина він повинен привітатися з ним, після чого приклавши руку до головного убору, назвати йому своє прізвище, звання та пред'явити на його вимогу службове посвідчення і повідомити мету звернення. Якщо до патрульного (постового) звертаються громадяни, він також зобов'язаний прикладати руку до головного убору, уважно вислухати і вжити заходів за їхніми заявами, а в необхідних випадках пояснити, куди слід звертатись для вирішення поставленого питання.

 • На вимогу народних депутатів, посадових осіб і громадян патрульний (постовий) зобов'язаний назвати • На вимогу народних депутатів, посадових осіб і громадян патрульний (постовий) зобов'язаний назвати своє прізвище, місце роботи і пред'явити службове посвідчення. • В поводженні з громадянами недопустимі: • а) зверхній тон, грубість; • б) іронічне або неввічливе викладення зауважень; • в) вирази або репліки, які ображають людську гідність; • г) погрози, повчання і несправедливі докори; • д) пред'явлення незаслужених звинувачень; • е) погрозливі чи ображаючі жести або знаки.

 • У розмові з громадянами працівники міліції повинні виявляти спокій, витримку і розсудливість. • У розмові з громадянами працівники міліції повинні виявляти спокій, витримку і розсудливість. Вони не повинні відповідати грубістю на грубість і у своїх діях керуватися особистими неприязними почуттями. • Коли порушник на зроблені йому зауваження реагує збуджено, необхідно дати йому час заспокоїтись і попросити пояснення з приводу його невірних дій. Роз'яснити неправомірність його поведінки з посиланням на відповідні закони, постанови та інші нормативні акти. Тільки після цього може бути прийнято рішення про складання протоколу, доставляння порушника у міліцію або можливість обмежитись зауваженням. • Зауваження правопорушникам, які мають при собі дітей, по можливості, робиться так, щоб діти цього не чули.

 • З підлітками патрульні наряди повинні поводитися також ввічливо, як і з дорослими. • З підлітками патрульні наряди повинні поводитися також ввічливо, як і з дорослими. Зауваження дітям робляться з урахуванням їх психології і рівня розвитку. • З документами, що перевіряються у громадян, необхідно поводитися акуратно, не робити на них або в них будь-яких поміток. Якщо у документ вкладені гроші, записка тощо, необхідно запропонувати власнику самому вилучити з нього вказані предмети.

 • Працівник міліції, який заступає на службу, повинен знати: • а) поставлене завдання; • Працівник міліції, який заступає на службу, повинен знати: • а) поставлене завдання; • б) оперативні обставини особливості маршруту (поста); • в) розміщення найближчих нарядів міліції, військових нарядів та об'єднань громадян; • г) порядок підтримання зв'язку з черговими, іншими нарядами; • д) прикмети розшукуваних злочинців, викрадених речей та автомототранспорту; • е) місця можливого вчинення правопорушень, появи злочинців, інших правопорушників;

 • є) осіб, які перебувають під адміністративним наглядом міліції, і встановлені для них • є) осіб, які перебувають під адміністративним наглядом міліції, і встановлені для них обмеження; • ж) місцезнаходження в районі поста (маршруту) відділення зв'язку, банківських установ та інших сховищ цінностей; • з) розміщені в районі маршруту (поста) парки, сквери, стадіони, їдальні, кафе, пивні бари, ресторани, дискотеки, кінотеатри, готелі, ринки, вокзали, пристані, дитячі заклади та інші місця масового відпочинку громадян; • и) місця компактного проживання або перебування іноземних громадян та осіб без громадянства;

і) час початку та закінчення роботи розміщених у районі великих промислових підприємств та установ, і) час початку та закінчення роботи розміщених у районі великих промислових підприємств та установ, транспорту, а також режим роботи торговельних та видовищних закладів і час їх інкасації; • й) місцезнаходження органів державної влади і управління, правоохоронних органів, пожежної охорони, установ, підприємств, штабів народних дружин, найближчих лікарень, поліклінік, аптек, місць збереження наркотичних речовин, а також розташування приладів охоронно-пожежної сигналізації;

 • к) трамвайні, автобусні і тролейбусні маршрути та їх найближчі зупинки, станції метро, • к) трамвайні, автобусні і тролейбусні маршрути та їх найближчі зупинки, станції метро, стоянки автомобілів і таксі в зоні маршруту (поста); • л) прилеглі до маршруту (поста) вулиці, провулки, площі, прохідні двори та інші шляхи найкоротшого руху на випадок переслідування злочинців.

Наряд зобов'язаний нести службу на маршруті (посту) безвідлучно протягом установленого часу. Він може тимчасово Наряд зобов'язаний нести службу на маршруті (посту) безвідлучно протягом установленого часу. Він може тимчасово залишити маршрут (пост): • а) за вказівкою або з дозволу начальника органу, його заступників, оперативного чергового або його помічника; • б) за необхідності відновлення громадського порядку, запобігання та припинення злочинів; • в) для переслідування злочинців, що зникають; • г) для доставляння в міліцію правопорушників;

 • д) за необхідності захисту громадян від нападу; • е) для надання допомоги • д) за необхідності захисту громадян від нападу; • е) для надання допомоги потерпілим від стихійного лиха, подій, нещасних випадків, а також доставляння в найближчу лікарню, поліклініку, аптеку осіб, які раптово захворіли або опинилися на вулицях і в інших громадських місцях у безпорадному стані; • є) для вжиття заходів до ліквідації пожежі; • ж) для охорони місця події за межами маршруту (поста);

 • з) для доставляння в чергову частину органу внутрішніх справ, інспекцію у справах • з) для доставляння в чергову частину органу внутрішніх справ, інспекцію у справах неповнолітніх, батькам або особам, що їх заміняють, неповнолітніх дітей, які залишились без нагляду; • и) для одержання невідкладної медичної допомоги, прийняття їжі та обігрівання в установленому порядку; • і) для надання допомоги іншим нарядам, працівникам органів внутрішніх справ, Службі безпеки України і представникам громадськості у затриманні злочинців і правопорушників.

 • Про залишення маршруту (поста) наряд доповідає по телефону, радіо або іншим способом • Про залишення маршруту (поста) наряд доповідає по телефону, радіо або іншим способом черговому. Під час несення служби наряду забороняється: • а) передавати і показувати будь-кому свою зброю, за винятком осіб, котрим він підлеглий; • б) спати, відволікатися від служби і послаблювати пильність; • в) вступати в розмови з питань, які не мають відношення до служби; • г) порушувати правила радіообміну, вести неслужбові розмови по телефону; • д) заходити без службової необхідності в жилі будинки, їдальні, магазини та інші приміщення; • е) залишати маршрут (пост), крім випадків, зазначених у ст. 153 цього Статуту.

 • Особливості несення служби патрулями на автомобілях • Під час руху патруль проводить • Особливості несення служби патрулями на автомобілях • Під час руху патруль проводить нагляд та за необхідності робить зупинки для вжиття заходів до припинення злочинів і порушень громадського порядку. З прибуттям на вказаний йому маршрут, з'ясовує стан громадського порядку і вживає заходів до запобігання та реагування на факти правопорушень. • Під час зупинок на маршруті старший наряду організує піше патрулювання. У патрульному транспортному засобі залишається, як правило, міліціонер-водій, який забезпечує охорону громадського порядку, підтримує радіозв'язок з оперативним черговим і старшим наряду.

 • При посадці у транспортний засіб затриманих осіб патрульні повинні вживати заходів перестороги, • При посадці у транспортний засіб затриманих осіб патрульні повинні вживати заходів перестороги, виключаючи можливість нанесення травм цими особами, нападу їх на громадян, працівників міліції і псування матеріальної частини транспорту; перевіряти стан запорів і надійність закриття дверей автомобіля.

Патрульним на транспортних засобах під час несення служби забороняється: • а) перевозити сторонніх громадян Патрульним на транспортних засобах під час несення служби забороняється: • а) перевозити сторонніх громадян і вантажі, а також залишати автомобіль (мотоцикл, катер) без нагляду; • б) знаходитись у автомобілі під час зупинок у пунктах зупинок, за винятком ведення переговорів по радіостанції та під час розгляду справ; • в) перевищувати встановлену швидкість руху (якщо це не пов'язано із службовою необхідністю);

 • г) самовільно відхилятись від призначеного маршруту і змінювати порядок несення служби, якщо • г) самовільно відхилятись від призначеного маршруту і змінювати порядок несення служби, якщо це не пов'язано із службовою необхідністю; • д) передавати стороннім особам керування транспортними засобами; • е) залишати без нагляду затриманих в транспортних засобах.

 • ДОСТАВЛЕННЯ В МІЛІЦІЮ ОСІБ, ПІДОЗРЮВАНИХ У ВЧИНЕННІ ЗЛОЧИНУ Порядок доставлення • Доставлення • ДОСТАВЛЕННЯ В МІЛІЦІЮ ОСІБ, ПІДОЗРЮВАНИХ У ВЧИНЕННІ ЗЛОЧИНУ Порядок доставлення • Доставлення в орган внутрішніх справ особи, підозрюваної у вчиненні злочину, здійснюється пішим порядком і на транспорті. При цьому: • а) доставляння здійснюється, як правило, двома і більше працівниками міліції або за допомогою дружинників, громадян; • б) необхідно постійно стежити за діями затриманого; • в) передбачати заходи на випадок спроби з боку співучасників підозрюваного створити умови для втечі або звільнення останнього; • г) не допускати, щоб доставлений викинув або передав іншим особам речі, документи, що можуть бути речовими доказами, або прийняв від співучасників зброю або інші предмети, які можуть бути використані як знаряддя нападу.

 • Доставлення пішим порядком двома і більше міліціонерами • При доставленні підозрюваного пішим • Доставлення пішим порядком двома і більше міліціонерами • При доставленні підозрюваного пішим порядком двома і більше працівниками міліції або за допомогою представників громадськості: • а) один міліціонер повинен йти поруч із затриманим і вести його; • б) інші міліціонери і громадяни, які надають допомогу, повинні, йдучи у двох-трьох кроках позаду, спостерігати за діями підозрюваного і оточуючих громадян.

 • Доставлення пішим порядком одним міліціонером При доставленні підозрюваного пішим порядком одним міліціонером: • Доставлення пішим порядком одним міліціонером При доставленні підозрюваного пішим порядком одним міліціонером: • а) прямувати позаду підозрюваного або поруч з ним; • б) заборонено заходити наперед або нахилятися поруч із затриманим, допускати появу сторонніх осіб у безпосередній близькості від нього; • в) у разі наближення кого-небудь ззаду зупинитися разом з підозрюваним, пропустити перехожого вперед; • г) при доставленні підозрюваного пішим порядком одним міліціонером, який несе службу з службоворозшуковим собакою, необхідно знаходитись з ним позаду порушника на відстані трьох-чотирьох метрів, не допускати, щоб між ним і міліціонером з собакою знаходилися інші особи. Собака при цьому тримається на короткому поводку, без намордника.

 • Доставлення транспортом • • При доставленні підозрюваного транспортом: а) при посадці затриманого • Доставлення транспортом • • При доставленні підозрюваного транспортом: а) при посадці затриманого в автомашину вжити застережних заходів, виключивши можливість нанесення йому травм; б) не допускати з боку затриманого дій, які могли б викликати псування матеріальної частини автомашини або створити умови для нападу на працівника міліції; в) стежити, щоб підозрюваний не міг впасти або умисно виплигнути з автомашини під час руху; г) після виводу затриманого з автомашини оглянути салон кузова (коляску мотоцикла) з метою виявлення предметів, залишених ним, які можуть бути речовими доказами у справі;

 • д) про доставляння підозрюваного транспортом, що не належить органу внутрішніх справ, зробити • д) про доставляння підозрюваного транспортом, що не належить органу внутрішніх справ, зробити відмітку в шляховому листку водія про тривалість та відстань поїздки, вказати час доставлення, своє прізвище, посаду, номери службового посвідчення та службового телефону;

 • заборонено використовувати для доставляння підозрюваних у вчиненні злочину громадський транспорт (трамвай, тролейбус, • заборонено використовувати для доставляння підозрюваних у вчиненні злочину громадський транспорт (трамвай, тролейбус, автобус, метро), автомашини спеціального призначення (швидкої допомоги, пожежні, інкасаторські і т. п. ), а також транспорт, що належить дипломатичним та консульським представництвам; • є) у всіх випадках передавати затриманого черговому по органу внутрішніх справ, доповідати про доставляння письмовим рапортом на ім'я начальника органу внутрішніх справ.

ТИПОВИЙ ПЛАН пошукових заходів, спрямованих на затримання злочинця (злочинців) на вулицях та в інших ТИПОВИЙ ПЛАН пошукових заходів, спрямованих на затримання злочинця (злочинців) на вулицях та в інших громадських місцях (умовна назва “Спіраль”)

 • План пошукових заходів “Спіраль” — порядок заходів, спрямованих на розшук злочинця (злочинців), • План пошукових заходів “Спіраль” — порядок заходів, спрямованих на розшук злочинця (злочинців), починаючи від місця вчинення злочину, з поступовим розширенням кола пошуку (за принципом спіралі, що розкручується) та одночасним перекриттям території навколо зазначеного місця і можливих шляхів відходу злочинця.

Мета плану • Організація негайного прибуття пошукової групи на місце події, збирання інформації про Мета плану • Організація негайного прибуття пошукової групи на місце події, збирання інформації про злочинця (злочинців), шляхи його можливого зникнення з місця події, прикмети викраденого майна. • Здійснення заходів щодо розшуку та затримання злочинця (злочинців) у громадських місцях. • Пошук викраденого злочинцем (злочинцями).

* * * Організація дій органів внутрішніх справ при введенні плану “Спіраль” • При * * * Організація дій органів внутрішніх справ при введенні плану “Спіраль” • При введенні в дію плану “Спіраль” передбачено: негайне і повне оповіщення особового складу про скоєний злочин, прикмети злочинця (злочинців); перекриття можливих шляхів руху, відходу злочинця (злочинців) з місця події; блокування прохідних дворів, виходів і виїздів з мікрорайонів з метою недопущення втечі осіб, які розшукуються; ведення активного пошуку на перекритих (блокованих) та прилеглих до них територіях, обстеження дворів, будинків, підвалів, горищ тощо на шляху ведення заходів; забезпечення постійного керування залученими до розшуку силами та засобами.

 • При переслідуванні потрібно бути пильним і мати на увазі, що злочинець (злочинці) • При переслідуванні потрібно бути пильним і мати на увазі, що злочинець (злочинці) можуть викинути або загубити знаряддя злочину, речі потерпілого і самого злочинця (злочинців), інші предмети, які можуть бути важливими при розкритті злочину. • Під час розшукових заходів за планом “Спіраль” необхідно забезпечити тісну взаємодію всіх служб територіальних органів внутрішніх справ і патрульно-постових нарядів, оскільки своєчасне прибуття на місце події та оперативне проведення розшукових заходів забезпечуватимуть швидке розкриття злочинів.

 • Основними силами, які здійснюють розшук злочинців, є патрульно-постові наряди всіх служб і • Основними силами, які здійснюють розшук злочинців, є патрульно-постові наряди всіх служб і підрозділів, задіяних на охорону громадського порядку в системі єдиної дислокації на території населеного пункту (ПС, ДАІ, ДСО, ВВ), та слідчо-оперативні групи. Обов’язково застосовується службоворозшукова собака. • Крім цього, до участі в зазначених заходах залучаються створені в міськрайлінорганах за рахунок наявної чисельності особового складу пошукові та патрульні групи.

Сили та засоби, що беруть участь у пошукових заходах за планом “Спіраль” 1. Пошукові Сили та засоби, що беруть участь у пошукових заходах за планом “Спіраль” 1. Пошукові групи До складу пошукової групи входять: - працівники міліції з числа оперативноначальницького складу; - міліціонер стройового підрозділу; - двоє-троє членів громадських формувань; - міліціонер-кінолог зі службово-розшуковою собакою.

2. Патрульні групи • Крім пошукової групи, на базі кожного громадського пункту охорони порядку 2. Патрульні групи • Крім пошукової групи, на базі кожного громадського пункту охорони порядку створюються патрульні групи, які очолює дільничний інспектор міліції, що працює на дільниці обслуговування, або командир стройового підрозділу (при наявності такого). До складу групи, крім дільничного інспектора, входять громадські помічники ДІМ, члени громадських формувань. • Ці групи здійснюють піше патрулювання у вечірній час доби в тих місцях адміністративних дільниць, що не перекриті нарядами міліції.

 • Заходи щодо здійснення пошуку та затримання злочинця (злочинців) на вулицях та в • Заходи щодо здійснення пошуку та затримання злочинця (злочинців) на вулицях та в інших громадських місцях Дії оперативного чергового по ОВС • При одержанні повідомлення про скоєння злочину на вулиці чи в іншому громадському місці оперативний черговий зобов’язаний: * з’ясувати місце, час і обставини скоєного злочину, прикмети злочинця (злочинців), перелік та прикмети викраденого й інші дані, необхідні для їх оперативного розшуку і затримання, які сліди могли залишитися на одежі та тілі злочинця (злочинців), можливі шляхи втечі, стан і місцезнаходження потерпілого (потерпілих), установчі відомості про потерпілого (потерпілих) і особу, яка повідомила про злочин;

* використовуючи всі наявні засоби зв’язку, негайно направити на місце події пошукову групу, найближчі * використовуючи всі наявні засоби зв’язку, негайно направити на місце події пошукову групу, найближчі патрульно-постові наряди міліції, патрульну групу на чолі з дільничним інспектором міліції, що обслуговує цю територію, а за злочинами, за якими проведення досудового слідства є обов’язковим, або в разі ускладнення оперативної обстановки – слідчооперативну групу міськрайліноргану;

* з метою перекриття можливих шляхів відходу злочинця (злочинців) орієнтувати всі наряди міліції та * з метою перекриття можливих шляхів відходу злочинця (злочинців) орієнтувати всі наряди міліції та придані сили, задіяні на охорону громадського порядку на території району за планом єдиної дислокації; * доповісти про скоєний злочин начальникові міськрайліноргану внутрішніх справ або особі, яка його заміщає

* інформувати про злочин, прикмети злочинця (злочинців) наряди міліції, що несуть службу на транспортних * інформувати про злочин, прикмети злочинця (злочинців) наряди міліції, що несуть службу на транспортних магістралях населеного пункту; * залучити залежно від ступеня тяжкості злочину, суспільної небезпеки злочинця (злочинців) до розшукових заходів у встановленому порядку військовослужбовців ВВ та Збройних Сил України;

* з метою координації дій і забезпечення взаємодії всіх сил міліції щодо розшуку та * з метою координації дій і забезпечення взаємодії всіх сил міліції щодо розшуку та затримання злочинця (злочинців) підтримувати постійний зв’язок з нарядами, що несуть службу в місцях можливої появи злочинця (злочинців), нарядами, які його переслідують, пошуковою та патрульною групами, автопатрулями патрульних ділянок, а також зі слідчо -оперативною групою, що знаходиться на місці події; * отриману інформацію про скоєний злочин оперативний черговий обов’язково реєструє в журналі єдиного обліку; * після проведення першочергових розшукових дій за участю потерпілого (потерпілих) здійснюється прийом від нього заяви.