Ekology Lection 8.pptx
- Количество слайдов: 12
Лекція № 8 Тема ЕКОЛОГІЯ ЛЮДИНИ ТА СПОРТУ Мета Дидактична: Зрозуміти основні наслідки взаємодії організму з довкіллям систем Розвиваюча: Розвинути навички застосування екологічних знань в спорті Виховна: Виховати дбайливе ставлення до оточуючого середовища План 1. Чинники, що чинять патогенний вплив на людину і довкілля. 2. Вплив звуків на людину. 3. Погода і самопочуття людини. 4. Харчування і здоров'я людини. 5. Ландшафт як чинник здоров'я. 6. Проблеми адаптації людини до довкілля. 7. Вплив на здоров'я деяких забруднювачів
Основні негативні екологічні дії: фізико-хімічні і біологічні чинники забруднення середовища, а також нейропсихогенні дії і їх сукупний вплив на фізичний стан організму, функціонування його окремих органів і систем, його адаптогенні можливості, активність, рухливість, витривалість, працездатність і т. п. Виділяють так звані «середовищні» захворювання, що включають розділи біології, токсикології, епідеміології, генетичні чинники, соціологічні чинники, токсикогенність ряду виробництв, і професійні патогенні чинники, які призводять до розвитку професійної патології, що відноситься і до спортсменів професійного рівня. Виявлення і оцінку міри патогенних змін роблять на основі залежності «доза час - ефект» і з обліку клітинних і молекулярних механізмів їх дії. Особливо враховують санітарно-гігієнічні умови, ризик використання ліків, природжені анатомічні і фізичні аномалії, виникнення онкологічних, алергічних, інфекційних, травматологічних (особливо в спорті), імуногормональних та інших захворювань.
ЧИННИКИ, ЩО ЧИНЯТЬ ПАТОГЕННИЙ ВПЛИВ НА ЛЮДИНУ І ДОВКІЛЛЯ ЧИННИКИ ЕКЗО- І ЕНДОЕКОЛОГІЧНОЇ ПАТОГЕННОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І КРИТЕРІЇ ЇХ ОЦІНКИ ПРИРОДНІ АНТРОПОГЕННІ Абіотичні Біотичні Техногенні Соціально-економічні Фізичні - хімічні - медико-біологічні - нейропсихогенні Генералізовані стресові дії Передпатологія Патологічні зміни без (стресовий стан, зниження клінічних проявів діапазону адаптації, (транзиторний характер нервозність, підвищена порушень і тому стомлюваність і тому подібне) Захворювання (гостре, хронічне) Ендоекологічні прояви (гострі, хронічні) Онтогенетичні (природжені - спадкові індуковані - в антенатальному періоді і постнатальному) Філогенетичні (еволюційні зміни генотипу і фенотипа мутації)
ЧИННИКИ ЕКЗО- І ЕНДОЕКОЛОГІЧНОЇ ПАТОГЕННОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І КРИТЕРІЇ ЇХ ОЦІНКИ ПРИРОДНІ АНТРОПОГЕННІ Поєднані - комплексні екологопатогенні дії Глобальні чинники Ландшафтні Зональні Планетарні Палеонтологічні Історичні Геополітичні (кліматичні, гідрогеологічні, геомагнітні і т. п. ) (гравітаційні, (космічні дії, (зміна (переділ зоопатогенні, вплив інших палеонтологічних громадських територій, ендемічні і т. п. ) космічних періодів і т. п. ) формацій, ладу, війни, етнічні об'єктів на економічних розбіжності, Землю і т. п. ) стосунків, станів зміна урядів, і т. п. ) релігійний розбрат і т. п. ) Критерії оцінки Альтернативні Кількісні Напівкількісні Інтегральні (є - ні, ±) (концентрація речовини, (рангові - добре - погано, (комплексні, середовище ГДК, % норми здоров'я і бали, ступінь тяжкості - здоров'я і т. п. ) хвороби і т. п. )
ПЕРЕЛІК НОЗОЛОГІЧНИХ ФОРМ, ЩО ВИКЛИКАЮТЬ ЭНДО- І ЭКЗОНЕГАТИВНІ ДІЇ № п/п 1. 2. 3. 4. 5. 6. Основні захворювання ендоекологічного плану Клінічні дисципліни, в яких вивчаються захворювання, що є наслідком дії на організм зовнішніх несприятливих чинників Алергічні реакції: I тип: Анафілактична гіперчутливість Анестезиология, гастроентерологія, гематологія негайного типу шкірні хвороби, паразитологія, фармакологія, ендокринологія II тип: Цитотоксична III тип: Иммунокомплексная IV тип: Гіперчутливість уповільненого типу Спортивні навантаження, що іноді ведуть до важкої патології Гематологія, трансплатология, травми Гематологія, трансплантологія, травми Інфекційні хвороби, шкірні хвороби, нефрологія, паразитологія, пульмонологія Прийом лікарських засобів, допінгових препаратів, прийом еритропоетину і кров'яний допінг 7. Гастроентерологія, гематологія, інфекційні хвороби, включаючи Імунодефіцити. Аутоіммунні реакції хронічні, паразитологія, хірургія, трансплантологія, травми з ушкодженням опорно-рухового апарату, внутрішніх органів і тканин 8. Акушерство і гінекологія, гематологія, хвороби очей, кардіологія, шкірні Аутоіммунні захворювання. Токсичні хвороби, неврологія, онкологія, нефрологія, паразитологія, ревматизм, реакції ендокринологія, спортивний травматизм, кров'яний допінг 9. Иммунопролиферативные захворювання і пухлини Акушерство і гінекологія, урогенітальні інфекції, гастроентерологія, нефрологія, онкологія, паразитологія, ендокринологія, травматизм
ВПЛИВ ЗВУКІВ НА ЛЮДИНУ Звуком називають такі механічні коливання зовнішнього середовища, які сприймаються слуховим апаратом людини (від 16 до 20 000 коливань в секунду). Рівень шуму вимірюється в одиницях, що виражають міру звукового тиску, - децибелах. Рівень шуму в 20 -30 децибел (д. Б) практично нешкідливий для людини, це природний шумовий фон. Допустима межа складає приблизно 80 децибел. ШКАЛА ІНТЕНСИВНОСТІ ШУМУ, (д. Б) І ЙОГО ВПЛИВ НА ЛЮДИНУ Неприпустимі рівні шуму: 150 - смертельно для людини; 130 - поява болючого відчуття, сильний негативний вплив на здоров'я; 120 - (гучна музика, ревіння реактивних літаків, постріли гармат, робота відбійних молотків на близьких відстанях (25 -30 м), негативний вплив на здоров'я; 110 - значно шкодить слухові і здоров'ю при тривалому впливі; 100 - шум потягів метро, дробильних машин і могутніх пресів на виробництвах, автомобільні сирени, вуличний шум при інтенсивному русі транспорту - шкодить слухові і здоров'ю при тривалому впливі; 90 -80 - товарний потяг, вантажний автотранспорт (на відстані-50 м), будильники, пилососи, компресори, ревіння трибун на стадіонах - шкодить здоров'ю при тривалому впливові. Припустимі рівні шуму: • 70 -60 - автомобільний рух на трасах, друкарське бюро, шум на вокзалах, в універмагах; • 50 -40 - неінтенсивний вуличний рух, розмова декількох осіб; • 20 - шелест листя дерев; 10 - подих людини.
ПОГОДА І САМОПОЧУТТЯ ЛЮДИНИ Нині відома безліч ритмічних процесів в організмі, званих біоритмами. До них відносяться ритми роботи серця, дихання, біоелектричної активності мозку. Погодні умови включають комплекс фізичних умов : атмосферний тиск, вологість, рух повітря, концентрацію кисню, міру збуреності магнітного поля Землі, рівень забруднення атмосфери. Більшість фізичних чинників зовнішнього середовища, у взаємодії еволюціонував людський організм, мають електромагнітну природу. з якими У хворої людини пристосовні реакції ослаблені, тому організм втрачає здатність швидко підлаштовуватися. Вплив погодних умов на самопочуття людини пов'язаний також з віком і індивідуальною сприйнятливістю організму.
ХАРЧУВАННЯ І ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ Регулярне переїдання, споживання надмірної кількості вуглеводів і жирів - причина розвитку таких хвороб обміну речовин, як ожиріння і цукровий діабет. Вони викликають поразку серцево-судинної, дихальної, травної і інших систем, різко знижують працездатність і стійкість до захворювань, тривалість життя, що скорочується, в середньому на 8 -10 років. Лікарські речовини синтетичного походження на відміну від харчових речовин є для організму сторонніми. Багато хто з них може викликати побічні реакції, наприклад, алергію, тому при лікуванні хворих слід віддавати перевагу харчовому чиннику. Багато продуктів харчування чинять бактерицидні дії, пригнічуючи ріст і розвиток різних мікроорганізмів: 1. Яблучний сік - затримує розвиток стафілокока. 2. Сік граната - пригнічує ріст сальмонел 3. Сік журавлини - активний відносно різних кишкових, гнильних і інших мікроорганізмів. 4. Цибуля, часник – загальна антимікробна дія.
ЛАНДШАФТ ЯК ЧИННИК ЗДОРОВ'Я Споглядання красот природи стимулює життєвий тонус і заспокоює нервову систему. Від того, в яких умовах живе людина, яка висота стель в його квартирі і настільки звукопроникні її стіни, як людина добирається до місця роботи, з ким він повсякденно звертається, як навколишні люди відносяться один до одного, залежить настрій людини, його працездатність, активність - усе її життя. У розміщенні зелених насаджень необхідно дотримувати принцип рівномірності і безперервності забезпечення вступу свіжого заміського повітря в усі житлові зони міста. Найважливішими компонентами системи озеленення міста є насадження в житлових мікрорайонах, на ділянках дитячих установ, шкіл, спортивних комплексів і ін. Сучасне місто слід розглядати як екосистему, в якій створені найбільш сприятливі умови для життя людини. Загальна площа зелених насаджень в містах повинна займати більше половини його території.
ПРОБЛЕМИ АДАПТАЦІЇ ЛЮДИНИ ДО ДОВКІЛЛЯ З появою могутнього чинника - людського розуму - почався якісно новий етап в еволюції органічного світу. Завдяки глобальному характеру взаємодії людини з довкіллям він стає найбільшою геологічною силою. Адаптацію людини до нових природних і виробничих умов можна охарактеризувати як сукупність соціально-біологічних властивостей і особливостей, необхідних для стійкого існування організму в конкретному екологічному середовищі. Серед людей можна виділяють два крайні адаптивні типи. 1. Спринтер - характеризується високою стійкістю до дії короткочасних екстремальних чинників і поганою переносимістю тривалих навантажень. 2. Стаєр - характеризується низькою стійкістю до дії короткочасних екстремальних чинників і доброю переносимістю тривалих навантажень В північних регіонах серед населення переважають люди типу "стайєр", що є результатом тривалих процесів формування популяції, адаптованої до місцевих умов.
ВПЛИВ НА ЗДОРОВ'Я ДЕЯКИХ ЗАБРУДНЮВАЧІВ Речовина Вплив на здоров'я Пестициди Рак, ураження печінки, ембріонів Діоксини Рак, уроджені дефекти, хвороби шкіри ддт Рак, ураження ембріонів Нафтохімікати, бензин, Головні болі, втрата координації, лейкемія, ураження кісткового мозку Вінілхлориди Рак легень, печінки, депресія центральної нервової системи, токсикація ембріонів Ртуть Роздратованість, ураження шкіри, шлункові хвороби, можливий рак Важкі метали: свинець: кадмій: Нейротоксикація, головні болі, подразливість, ослаблення мозкової діяльності у дітей, ураження печінки; рак, ураження печінки і нирок.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ЛІТЕРАТУРА Беляков Б. В. Военная эпидемиология. - Л. , 1976. - 373 с. Голубев И. Р. , Новиков Ю. В. Окружающая среда и ее охрана. - М. : Просвещение, 1985. - 190 с. Калинкин Л. А. Экология и спорт // Международная конференция. - Л. , 1991. - С. 127128. Калинкин Л. А. Экология и спорт // Теория и практика физической культуры. - 1998. № 10. - С. 51 -55. Келлер АА, Кувакин. В. И. Медицинская экология. -СПб. : Ретрос, 1998. - 255 с. Шендеров БА. Медицинская микробная экология и функциональное питание // Микрофлора человека и животных и ее функции. - Т. 1. - М. : Грант, 1998. - 286 с. Шендеров Б. А. Социально-экологические и клинические последствия дисбаланса микробной экологии человека и животных. - М. : Грант, 1998. - 412 с.