Скачать презентацию Лекція 4 Товарний ринок План 1 2 Скачать презентацию Лекція 4 Товарний ринок План 1 2

l_4.ppt

  • Количество слайдов: 24

Лекція 4. Товарний ринок Лекція 4. Товарний ринок

План 1. 2. 3. Сукупний попит Сукупна пропозиція Модель AD-AS як базова модель економічної План 1. 2. 3. Сукупний попит Сукупна пропозиція Модель AD-AS як базова модель економічної рівноваги

n n n ПОПИТ - залежність величин попиту на даному товарному ринку від цін, n n n ПОПИТ - залежність величин попиту на даному товарному ринку від цін, що склалася в певний період, за якими товари можуть бути запропоновані до продажу. ВЕЛИЧИНА ПОПИТУ - кількість товару, яку покупці хочуть і можуть придбати за цією ціною протягом певного проміжку часу. СУКУПНИЙ ПОПИТ - це сукупність вітчизняних товарів і послуг, які мають бажання купити резиденти і нерезиденти з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.

Закон попиту говорить: споживач придбає тим більше товару, чим нижча його вартість P . Закон попиту говорить: споживач придбає тим більше товару, чим нижча його вартість P . . . при інших рівних умовах Крива попиту дозволяє відповісти на запитання : р1 - Який буде обсяг попиту при різних рівнях цін? р2 - Як зміниться обсяг попиту при зміні ціни? D q 1 q 2 Q

Фактори, що впливають на зсув кривої попиту n n n n Ціна. Корисність товару. Фактори, що впливають на зсув кривої попиту n n n n Ціна. Корисність товару. Ціна вибору покупця. Зростання (зниження) доходів. Смаки (переваги). Вартість товарів-замінників. Зміна числа покупців.

Вплив нецінових чинників на попит Вплив нецінових чинників на попит

n ПРОПОЗИЦІЯ - залежність кількості товару, яку виробники хочуть і можуть зробити, від цін n ПРОПОЗИЦІЯ - залежність кількості товару, яку виробники хочуть і можуть зробити, від цін на цей товар. n ВЕЛИЧИНА ПРОПОЗИЦІЇ - кількість товару, яку виробники хочуть і можуть зробити і запропонувати до продажу за даною ціною протягом певного проміжку часу. n СУКУПНА ПРОПОЗИЦІЯ — це сукупність товарів і послуг, які виробляють національні підприємства для продажу на ринку з метою отримання прибутку

Закон пропозиції говорить: пропозиція товару тим більше, чим вище ціна на нього. . . Закон пропозиції говорить: пропозиція товару тим більше, чим вище ціна на нього. . . за інших рівних умов P S В А Q

Фактори, що впливають на пропозицію n n n Ціни на ресурси. Зміни технології виробництва. Фактори, що впливають на пропозицію n n n Ціни на ресурси. Зміни технології виробництва. Податки та субсидії. Зміни цін на ресурси. Очікування зміни цін. Зниження (зростання) кількості виробників.

Головна детермінанта цінова (рух від точки до точки на одній і тій же кривій Головна детермінанта цінова (рух від точки до точки на одній і тій же кривій пропозиції) Чим вища ціна, тим вища пропозиція: n Розширюється коло виробників n Зростають виробничі потужності

Відбувається зміна величини пропозиції n Р Рух від точки до точки на одній і Відбувається зміна величини пропозиції n Р Рух від точки до точки на одній і тій же кривій S В А Q

Нецінові детермінанти пропозиції рухають криву вліво та вправо n n n Ціни на ресурси Нецінові детермінанти пропозиції рухають криву вліво та вправо n n n Ціни на ресурси Зміни в технологіях Податки і дотації Ціни на інші товари Очікування виробників Зміна чисельності виробників

Зміна пропозиції Р S 1 Qs = f (P, Pr, E, T, V etc) Зміна пропозиції Р S 1 Qs = f (P, Pr, E, T, V etc) S 2 S 3 В А Q

Крива довгострокової сукупної пропозиції Крива довгострокової сукупної пропозиції

Короткострокова сукупна пропозиція n 1. 2. n Макроекономісти виділяють дві моделі короткострокової сукупної пропозиції: Короткострокова сукупна пропозиція n 1. 2. n Макроекономісти виділяють дві моделі короткострокової сукупної пропозиції: Крайній випадок Основна модель Одна з них називається крайнім випадком. Сутність моделі за крайнім випадком полягає в тому, що ціни і заробітна плата тимчасово є абсолютно негнучкими, тобто фіксованими.

Крива короткострокової сукупної пропозиції (крайній випадок) Крива короткострокової сукупної пропозиції (крайній випадок)

n Основна модель передбачає що сукупна пропозиція в короткостроковому періоді є зростаючою функцією від n Основна модель передбачає що сукупна пропозиція в короткостроковому періоді є зростаючою функцією від ціни, внаслідок чого її крива має додатковий нахил.

Гіпотези n n Згідно з гіпотезою негнучкої заробітної плати номінальна заробітна плата визначається в Гіпотези n n Згідно з гіпотезою негнучкої заробітної плати номінальна заробітна плата визначається в трудових угодах наперед з урахуванням очікуваного в майбутньому рівня цін. Гіпотеза неправильних уявлень працівників передбачає, що в процесі встановлення номінальної заробітної плати працівники виходять із своїх цінових очікувань і бажаної реальної заробітної плати. За гіпотезою недосконалої інформації підприємства не володіють інформацією про загальний рівень цін у прогнозному періоді, з яким вони мають узгоджувати ціни на свої товари та послуги. Гіпотеза негнучких цін припускає, що підприємства, встановлюючи ціни на свою продукцію на базі своїх очікувань, не відразу змінюють їх у відповідь на зміни попиту.

Крива короткострокової сукупної пропозиції (основна модель) Крива короткострокової сукупної пропозиції (основна модель)

Нецінові чинники сукупної пропозиції n Нецінові чинники короткострокової сукупної пропозиції — це такі чинники, Нецінові чинники сукупної пропозиції n Нецінові чинники короткострокової сукупної пропозиції — це такі чинники, які змінюють середні витрати і прибутковість підприємств за даного рівня товарних цін, що спонукає підприємства змінювати обсяг виробництва.

Вплив нецінових чинників на сукупну пропозицію Вплив нецінових чинників на сукупну пропозицію

Базова модель економічної рівноваги n n Слід розрізняти рівновагу короткострокову і довгострокову. Короткострокова рівновага Базова модель економічної рівноваги n n Слід розрізняти рівновагу короткострокову і довгострокову. Короткострокова рівновага відображує рівновагу між сукупним попитом і короткостроковою сукупною пропозицією. Довгострокова рівновага — це рівновага між сукупним попитом і короткостроковою сукупною пропозицією, яка дорівнює довгостроковій сукупній пропозиції.

Відновлення рівноваги, порушеної сукупним попитом Модель “сукупний попит – сукупна пропозиція” – базова модель Відновлення рівноваги, порушеної сукупним попитом Модель “сукупний попит – сукупна пропозиція” – базова модель макроекономічної рівноваги, за допомогою якої можна описати різні варіанти економічної політики держави. Рівновага встановлюється в точці перетину кривих сукупного попиту і пропозиції. В цій точці встановлюється рівноважний рівень цін і рівноважний обсяг виробництва.

Відновлення рівноваги, порушеної сукупною пропозицією n Особливо загрозливою для економіки є порушення довгострокової рівноваги, Відновлення рівноваги, порушеної сукупною пропозицією n Особливо загрозливою для економіки є порушення довгострокової рівноваги, пов’язане зі скороченням сукупної пропозиції порівняно з потенційним рівнем. За таких умов обсяг виробництва стає меншим за потенційний ВВП, а ціни зростають. Під впливом зростання цін сукупний попит зменшується до врівноваження з новою короткостроковою сукупною пропозицією. Це короткострокова рівновага в умовах неповної зайнятості стагфляції.