Скачать презентацию Лекція 3 Семантика логіки висловлювань 1 2 3 Скачать презентацию Лекція 3 Семантика логіки висловлювань 1 2 3

Sem_LV_Ling (1).ppt

  • Количество слайдов: 31

Лекція 3. Семантика логіки висловлювань 1. 2. 3. 4. 5. Правила істинності Таблиці істинності Лекція 3. Семантика логіки висловлювань 1. 2. 3. 4. 5. Правила істинності Таблиці істинності Тавтології Тавтологічні імплікації Тавтологічні еквівалентності

1. Правила істинності 1. Якщо A - формула, тоді формула A істинна iff A 1. Правила істинності 1. Якщо A - формула, тоді формула A істинна iff A хибна. 2. Якщо A і B - формули, (A B) істинна iff і A істинна, і B істинна. 3. Якщо A і B - формули, (A B) істинна iff A або B (або обидві) істинні. 4. Якщо A і B - фомули, (A → B) істинна iff A хибна або B істинна. 5. Якщо A і B - формули, (A ↔ B) істинна iff A і B мають однакові значення, тобто, обидві істинні чи обидві хибні.

2. Таблиці істинності Смисл символу відображається у таблиці: Таблиця І A A і х 2. Таблиці істинності Смисл символу відображається у таблиці: Таблиця І A A і х х і де А – будь-яке речення мови логіки висловлювань, і – скорочення слова “істинне”, х – скорочення слова “хибне”.

Таблиця ІІ Смисл символу відображається у таблиці: A B і і х х х Таблиця ІІ Смисл символу відображається у таблиці: A B і і х х х і х х

Таблиця ІІІ Смисл символу відображається у таблиці: A B і і і х х Таблиця ІІІ Смисл символу відображається у таблиці: A B і і і х х A B і і і х

Таблиця IV Смисл символу відображається у таблиці: А В і і і х х Таблиця IV Смисл символу відображається у таблиці: А В і і і х х А В і х і і

Пояснення до таблиці IV Легко бачити, що не будь-який умовний зв’язок може бути репрезентований Пояснення до таблиці IV Легко бачити, що не будь-який умовний зв’язок може бути репрезентований застосуванням знака матеріальної імплікації. Наприклад, речення “Якщо б Іван був у бібліотеці, то Марія також була б там” не можна репрезентувати у вигляді Іван у бібліотеці Марія у бібліотеці, оскільки у вихідному реченні явно установлюється залежність присутності Марії у бібліотеці від присутності там Івана. А матеріальна імплікація може бути істинною, навіть якщо антецедент хибний, тобто, і тоді, коли Івана немає у бібліотеці.

Таблиця V Тепер побудуємо наступну таблицю: А В і і х х х х Таблиця V Тепер побудуємо наступну таблицю: А В і і х х х х і і і х х і і Заключні стовпчики таблиць IV і V співпадають, тому можна вживати А В замість А В і навпаки.

Таблиця VІ Смисл символу відображається у таблиці: А і і х х В А Таблиця VІ Смисл символу відображається у таблиці: А і і х х В А В і і х х і

Таблиця VІІ А В і і і х х (А В) (В А) і Таблиця VІІ А В і і і х х (А В) (В А) і і і х х і і і Заключні стовпчики двох останніх таблиць співпадають, отже ми можемо використовувати один вираз замість іншого, тобто вживати А В замість (А В) (В А) і навпаки.

3. Тавтології Усі п. п. ф. логіки висловлювань поділяються на тавтології (завжди істинні), суперечливості 3. Тавтології Усі п. п. ф. логіки висловлювань поділяються на тавтології (завжди істинні), суперечливості (завжди хибні) і нейтральні (можуть бути істинними і хибними за різних обставин). Логіки зацікавлені у пошуку тавтологій, тому що вони виражають закони логіки. Речення є тавтологією, якщо воно істинне незалежно від обставин. Таким, зокрема, є речення Марія посміхається. Воно є прикладом закону виключеного третього. А речення (Петро спокійний) є прикладом закону несупречливості.

Таблиця VІІІ A і і х х B і і х х C і Таблиця VІІІ A і і х х B і і х х C і х і х A B і і х х х C і х і і х х і і

Пояснення до таблиці VІІІ Стовпчик, що стоїть під , показує, що ця формула є Пояснення до таблиці VІІІ Стовпчик, що стоїть під , показує, що ця формула є нейтральною. Існує математична формула, за якою можна визначити кількість строк, виходячи з кількості атомарних речень: m = 2 n, де m кількість строк, а n – кількість атомарних речень.

4. Тавтологічні імплікації Маючи правила істинності, можемо встановлювати правильність міркувань. А 1 А 2 4. Тавтологічні імплікації Маючи правила істинності, можемо встановлювати правильність міркувань. А 1 А 2 А 3. . . Аn В Якщо А 1 і А 2, і А 3, і , … , і Аn, тоді В.

Валідність (правильність) аргументів і тавтологічність імплікацій Міркування подані у такій формі (два попередніх слайди) Валідність (правильність) аргументів і тавтологічність імплікацій Міркування подані у такій формі (два попередніх слайди) наз. аргументами. Аргумент валідний (правильний) iff логічно неможливо, що його засновки істинні, а висновок хибний. Аргумент “Якщо A 1, , , … , An, тоді В” є валідним, якщо і тільки якщо, імплікація ((A 1 … An) → B) є тавтологією (тавтологічноюімплікацією), тобто, завжди істинна.

├ Тавтологічну імплікацію позначають символом ├. Речення “Із засновків A 1, …, An у ├ Тавтологічну імплікацію позначають символом ├. Речення “Із засновків A 1, …, An у тавтологічний спосіб випливає висновок B” скорочується формулою A 1 … An ├ B. Тобто, ├ - це завжди істинна →. (Див. таблицю IV)

Деякі тавтологічні імплікації Спрощення: А В├А А В├В Додавання: А├А В З’єднання: А, В Деякі тавтологічні імплікації Спрощення: А В├А А В├В Додавання: А├А В З’єднання: А, В ├ А В В├А В

Modus ponens А В, А ├ В Ця схема дозволяє від ствердження умовного висловлювання Modus ponens А В, А ├ В Ця схема дозволяє від ствердження умовного висловлювання і ствердження його основи (антецедента) здійснювати перехід до ствердження його наслідку (консеквента). Напр. : Якщо він ошукує свого друга, то його друг ображається. Він ошукує свого друга. Його друг ображається.

Modus tollens А В, В ├ А За допомогою цієї схеми від ствердження умовного Modus tollens А В, В ├ А За допомогою цієї схеми від ствердження умовного висловлювання і заперечення його наслідку здійснюється перехід до заперечення його основи. Напр. : Якщо ти тренувався, то покращив свої показники. Ти не тренувався.

Диз’юнктивний силогізм А В; А ├ В А В; В ├ А Напр. : Диз’юнктивний силогізм А В; А ├ В А В; В ├ А Напр. : Вона готує їжу або пише листа. Вона не готує їжу. Вона пише листа.

Гіпотетичний силогізм А В, В С ├ А С “Якщо цивілізація розвивається, то трапляється Гіпотетичний силогізм А В, В С ├ А С “Якщо цивілізація розвивається, то трапляється більше техногенних катастроф. Якщо кількість таких катастроф збільшується, то посилюється загроза життю людей. Тоді є вірним те, що із розвитком цивілізації збільшується загроза життю людей”.

Дилема А С, В С, А В ├ С Якщо поїду на море, то Дилема А С, В С, А В ├ С Якщо поїду на море, то добре відпочину. Якщо поїду в гори, то добре відпочину. Поїду на море або в гори. Добре відпочину.

5. Тавтологічні еквівалентності Еквівалентні формули істинні за однакових обставин (тобто, істинні відносно тих самих 5. Тавтологічні еквівалентності Еквівалентні формули істинні за однакових обставин (тобто, істинні відносно тих самих інтерпретацій). Це поняття еквівалентності наз. tautological equivalence.

Закон подвійної негації A eq. A Цей закон дає можливість подвійну негацію видаляти або Закон подвійної негації A eq. A Цей закон дає можливість подвійну негацію видаляти або вводити.

Закони де Моргана (А В) eq. ( А В). «Те, що завтра буде мороз Закони де Моргана (А В) eq. ( А В). «Те, що завтра буде мороз і завтра буде вітер, невірно тоді і тільки тоді, коли завтра не буде морозу або завтра не буде вітру» . (А В) eq. ( А В). «Те, що він знає цивільне право або адміністративне право, невірно тоді і тільки тоді, коли він не знає цивільне право і не знає адміністративне право» .

Визначення матеріальної імплікації (A → B) eq. ( A B) Дивись правило істинності для Визначення матеріальної імплікації (A → B) eq. ( A B) Дивись правило істинності для імплікації, таблицю IV і таблицю V.

Визначення еквіваленції (A ↔ B) eq. ((A → B) (B → A)) Дивись таблицю Визначення еквіваленції (A ↔ B) eq. ((A → B) (B → A)) Дивись таблицю VІ і таблицю VІІ. (A ↔ B) eq. ((A B) ( A B)) Дивись правило істинності для еквіваленції.

Закони дистрибутивності (A (B C)) eq. ((A B) (A C)) «Те, що сьогодні буде Закони дистрибутивності (A (B C)) eq. ((A B) (A C)) «Те, що сьогодні буде презентація і завтра буде продаж або завтра виставку закриють, істинно тоді і тільки тоді, коли сьогодні буде презентація і завтра буде продаж або сьогодні буде презентація і завтра виставку закриють» . (A (B C)) eq. ((A B) (A C)) «Те, що завтра буде прохолодно або післязавтра буде тепло і можна буде піти в гори, істинно тоді і тільки тоді, коли завтра буде прохолодно або післязавтра буде тепло і завтра буде прохолодно або можна буде піти в гори» .

Закон експортації-імпортації (A → (B → C)) eq. ((A B) → C)) Твердження “Якщо Закон експортації-імпортації (A → (B → C)) eq. ((A B) → C)) Твердження “Якщо тварина, котра має плавники, є рибою, якщо в неї є хвіст” істинне тоді і тільки тоді, коли істинне твердження “Якщо тварина має хвіст і має плавники, то вона є рибою. ”

Контрапозиція (A → B) eq. ( B → A) Твердження “Якщо особа є суб’єктом Контрапозиція (A → B) eq. ( B → A) Твердження “Якщо особа є суб’єктом цивільноправових відносин, тоді вона може укладати цивільно-правові угоди” істинне тоді і тільки, тоді, коли, істинним є твердження “Якщо особа не може укладати цивільно-правові угоди, вона не є суб’єктом цивільно-правових відносин”.

Приклад застосування тавтологічних еквівалентностей Як і тавтологічні імплікації, тавтологічні еквівалентності застосовуються для отримання висновків Приклад застосування тавтологічних еквівалентностей Як і тавтологічні імплікації, тавтологічні еквівалентності застосовуються для отримання висновків і для перевірки правильності їх отримання. 1. ((А В) С) 2. (А В) С 3. А В С 4. А В С Засновок ЗДМ до 1 ЗДМ до 2 ЗПН до 3