RE_13.pptx
- Количество слайдов: 14
Лекція 13. Фактори сталого розвитку продуктивних сил регіону Бакушевич І. В. Зав. каф. , проф. МЕМ
Зміст 1. 2. Основні загальноекономічні показники розвитку регіону та аналіз його економічного потенціалу Характеристика загального рівня соціально економічного розвитку регіону
1. Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) n n забезпечує аналіз структури економіки регіонів і країни в цілому за видами економічної діяльності згідно із загальноприйнятими міжнародними статистичними стандартами; дає можливість проводити порівняння структури економіки України та її регіонів з аналогічними показниками інших країн світу.
Регіональні рівні аналізу структури економіки регіонів за КВЕД n n n загальнодержавний, регіональний, місцевий.
Структура економіки будь-якого регіону згідно з КВЕД характеризується за допомогою показників: n n n кількість підприємств; чисельність працюючих на підприємствах; вартість основних фондів; дохід підприємств; обсяг реалізованої продукції.
5 етапів аналізу структури економіки за КВЕД n n 1 -й етап — визначення кількості підприємств, чисельності працюючих на них, вартості основних фондів, обсягів реалізованої продукції, доходу підприємств по районах та містах обласного підпорядкування; 2 -й етап — визначення провідних видів економічної діяльності для загальнодержавного, регіонального і місцевого рівнів відповідно до перелічених вище показників;
5 етапів аналізу структури економіки за КВЕД n n 3 -й етап — порівняння структури економіки за видами економічної діяльності на загальнодержавному та регіональному рів нях по різних показниках; 4 -й етап — визначення питомої ваги різних видів економічної діяльності за різними показниками; особливу увагу варто звертати на ті, що надають послуги на загальнодержавному, регіональному рівнях;
5 етапів аналізу структури економіки за КВЕД n 5 -й етап — визначення факторів, які вплинули на існуючу структуру економіки певного регіону, порівнюючи аналогічні показники і результати розрахунків даного регіону з подібними за природно кліматичними, історичними, адміністративно тери торіальними умовами регіонами.
Аналіз структури економіки України за методологічними ознаками групувань n n Всі підприємства та організації поділяються за видами діяльності на видобувні, обробні і ті, що надають послуги. При цьому визначається питома вага кожного з них, оцінюється рівень економічного розвитку країни або окремого регіону (за пит. вагою послуг).
2. Характеристика загального рівня соціальноекономічного розвитку регіону
Залежності між економічним розвитком і розвитком соціальної сфери регіону та якості життя населення (1) n n 1. Рух капіталу відбувається в регіони, які дають найбільший прибуток на вкладений капітал. 2. Розвиток основних галузей спеціалізації сприяє розвитку допоміжних галузей, розширенню сфери послуг і створенню досконалішої інфраструктури для населення і розвитку економічної діяльності.
Залежності між економічним розвитком і розвитком соціальної сфери регіону та якості життя населення (2) n n 3. Більш розвинута виробнича інфраструктура створює привабливі умови для розширення економічної діяльності і відкриття нових фірм. 4. Концентрація виробничого і невиробничого капіталу безпосередньо визначає доходи місцевих органів влади. Чим більші доходи бюджету на території, тим більші інвестиції в інфраструк туру і соціальні програми.
Залежності між економічним розвитком і розвитком соціальної сфери регіону та якості життя населення (3) n 5. Вищий рівень індивідуальних доходів забезпечує вищий рівень соціального розвитку, а саме медичного обслуговування, освіти, забезпечення житлом тощо.
Показники соціальної інфраструктури регіону: n n n 1. Смертність немовлят. 2. Частка учнів шкіл, які займаються у другу зміну. 3. Забезпеченість лікарнями. 4. Забезпечення лікарняними ліжками. 5. Забезпеченість житлом. 6. Інвестиції в соціальну сферу. 7. Забезпечення місцями в дитячих дошк. закладах. 8. Середня заробітна плата робітників і службовців. 9. Середній заробіток у сільськогосподарській сфері. 10. Роздрібний товарообіг на душу населення. 11. Забезпеченість автомобілями.