Скачать презентацию Лекція 13 15 листопада 2014 р Скачать презентацию Лекція 13 15 листопада 2014 р

lek_13.ppt

  • Количество слайдов: 48

Лекція № 13 (15 листопада 2014 р. ). Тема: “Наука як сфера діяльності та Лекція № 13 (15 листопада 2014 р. ). Тема: “Наука як сфера діяльності та система знань”. n План: n 1. Наука: мета, функції, завдання та значення. n 2. Наукознавство. Класифікація наук, функції та завдання. n 3. Наукове пізнання, наукове знання.

СУТНІСТЬ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ з цілеспрямованої діяльності людини предмету наукової праці засобів наукової праці Фундаментальні СУТНІСТЬ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ з цілеспрямованої діяльності людини предмету наукової праці засобів наукової праці Фундаментальні отримання принципово нових знань та подальший розвиток системи вже накопичених знань Прикладні пошук та вирішення практичних завдань на основі результатів фундаментальних досліджень Розробки використання результатів прикладних досліджень для створення дослідних моделей, впровадження у виробництво Наукове дослідження – це процес експериментування, перевірки теорії, що пов'язано з отриманням наукових знань.

Чотири рівні спільності досліджень: 1. Загальногалузевий рівень значимості – праці, результати яких виявляють вплив Чотири рівні спільності досліджень: 1. Загальногалузевий рівень значимості – праці, результати яких виявляють вплив на всю галузь тієї чи іншої науки. 2. Дисциплінарний рівень значимості характеризує дослідження, результати яких роблять внесок у розвиток окремих наукових дисциплін. 3. Загально-проблемний рівень значимості мають дослідження, результати яких змінюють існуючі наукові уявлення з деяких важливих проблем всередині однієї дисципліни. 4. Частино-проблемний рівень значимості, роботи, результати яких змінюють наукові уявлення за окремими питаннями.

n 1. Ознаками науки є: n 1. наявність системи знань (ідеї, теорії, концепції, принципи); n 1. Ознаками науки є: n 1. наявність системи знань (ідеї, теорії, концепції, принципи); n 2. наявність наукової проблеми, об’єкта і предмета дослідження; n 3. практична значущість як самого об’єкта, так і знань про нього.

n Наукова діяльність – це інтелектуальна творча діяльність, яка спрямована на одержання і використання n Наукова діяльність – це інтелектуальна творча діяльність, яка спрямована на одержання і використання нових знань через соціальні інститути. Її формами є: n фундаментальна (теоретична) наука; n прикладна наука; n наукознавство.

n Наукова діяльність – це інтелектуальна творча діяльність, спрямована на здобуття і використання нових n Наукова діяльність – це інтелектуальна творча діяльність, спрямована на здобуття і використання нових знань. n Існує в різних видах: n 1) науково-дослідницька діяльність; n 2) науково-організаційна діяльність; n 3) науково-інформаційна діяльність; n 4) науково-педагогічна діяльність тощо.

n Мета науки – це опис, пояснення і передбачення (прогнозування), пізнання законів розвитку природи n Мета науки – це опис, пояснення і передбачення (прогнозування), пізнання законів розвитку природи й суспільства, використання знань для одержання корисних суспільству результатів. n Факти систематизують і узагальнюють за допомогою найпростіших абстракцій – понять (визначень), що є важливими структурними елементами науки. Найбільш широкі поняття називають категоріями. n Абстракції – пізнавальний прийом, який дозволяє замінити в свідомості людини складний об'єкт більш простим, виділяючи найсуттєвіші ознаки.

n n n Об’єктом науки виступають природа і форми руху матерії, людське суспільство в n n n Об’єктом науки виступають природа і форми руху матерії, людське суспільство в його розвитку, людина та її діяльність. Суб’єктами науки є люди, що мають певну кількість знань і готові до наукової діяльності. Суть науки розкривається в її функціях. Пізнавальна функція науки відображає прагнення людського розуму до пізнання, це вияв найбільш суттєвих знань про закони розвитку природи, суспільства і мислення та їх взаємозв’язок. Критична функція науки полягає в оцінці виявлених закономірностей, властивостей, тенденцій з метою підсилення позитивних сторін явищ, процесів і усунення негативних. З цими функціями пов’язана і практична, яка полягає у вдосконаленні оточуючого світу, особливо системи матеріального виробництва і суспільних відносин.

n n n n Функції науки: 1) соціальна пам’ять – накопичення, предача, зберігання, традиції, n n n n Функції науки: 1) соціальна пам’ять – накопичення, предача, зберігання, традиції, досвід, що попередньо накопичений; 2) гносеологічна (пізнавальна) – забезпечення необхідними знаннями для вирішення поставлених задач; 3) нормативна – встановлює, організовує відносини між науковими структурами за допомогою системи норм і правил; 4) комунікативна – реалізація за допомогою наукової мови як зрозумілого та важливого засобу спілкування; 5) аксіологічна (ціннісна) – формує в суспільстві ціннісні орієнтації, які виступають як результат наукових відкриттів на благо людства; 6) креативна (творча) – реалізується за допомогою становлення творчого потенціалу; 7) виховна – дозволяє підвищити рівень освіти в виховна суспільстві, інтелектуальний потенціал.

n Завдання науки: n 1. Накопичення і узагальнення фактів (констатація). n 2. Пояснення внутрішніх n Завдання науки: n 1. Накопичення і узагальнення фактів (констатація). n 2. Пояснення внутрішніх і зовнішніх взаємозв’язків (інтерпретація). n 3. Пояснення сутності фізичних явищ (об’єктів), їх внутрішніх і зовнішніх протиріч (побудова моделей). n 4. Прогнозування процесів і явищ. n 5. Встановлення можливих форм і методів практичного використання отриманих знань.

n Особливості науки 21 ст. : n 1. Диференціація та інтеграція. n 2. Прискорення n Особливості науки 21 ст. : n 1. Диференціація та інтеграція. n 2. Прискорення розвитку природознавчих наук. n 3. Математизація наук. n 4. Наближення науки до практики.

n Диверсифікація наук – це поява нових наук при поєднанні раніше відомих або в n Диверсифікація наук – це поява нових наук при поєднанні раніше відомих або в результаті відокремлення від них. Внаслідок цього неперервного процесу сформувалися у свій час такі підгалузі наук, як фізика твердих тіл, ергономіка та ін. n Розгалуження наук сприяє їх переплетенню, взаємопроникненню, інтеграції. n Інтеграція – це об’єднання наук в нову науку. Результатом інтеграції стали такі відомі науки, як біохімія, генетична інженерія тощо.

n n n 2. 60 -ті рр. 20 ст. – визначився предмет наукознавства, наука n n n 2. 60 -ті рр. 20 ст. – визначився предмет наукознавства, наука про науку сформувалася як окрема галузь. Наукознавство – це наука, яка вивчає закономірності розвитку наук, структуру та динаміку наукового знання і наукової діяльності, взаємодію з іншими соціальними інститутами та сферами матеріального і духовного життя суспільства. Наукознавство – це комплекс наукових дисциплін, що узагальнюють і досліджують закономірності функціонування науки.

№ Розділ наукознавства Характеристика 1 Загальна теорія науки Розробка концепції теорії науки, основних напрямів № Розділ наукознавства Характеристика 1 Загальна теорія науки Розробка концепції теорії науки, основних напрямів її розвитку та методології Дослідження генезису динамічного процесу накопичення наукових знань, 2 Історія науки встановлення закономірностей розвитку науки Аналіз взаємодії науки і суспільства у різних соціально-економічних формаціях, 3 Соціологія науки дослідження соціальних функцій науки і відносин людей у процесі наукових досліджень Вивчення економічних особливостей розвитку і використання науки, критерії 4 Економіка науки економічної ефективності наукових досліджень Визначення напрямів розвитку науки з урахуванням об’єктивних умов та потреб 5 Політика і наука економіки і загальної політики держави Теорія наукового планування і Розробка стратегії науки, планування її матеріального забезпечення, організація 6 управління науковими дослідженнями Дослідження системи методів у науці, складання моделей наукової діяльності і 7 Методологія науки окремих її видів Наукова організація Розробка систем наукової організації праці вчених, дослідження психологічних, праці, психологія, 8 етичних та інших факторів наукової діяльності (наприклад, інтереси, емоції, етика і естетика інтуїція, уявлення, індивідуальні особливості вченого тощо). наукової діяльності Дослідження нормативного забезпечення взаємовідносин наукових колективів 9 Наука і право між собою, працюючих в них людей, розробка системи державних і міжнародних законів про науку Розробка міжнародних і національних систем понять і термінології, стильових 10 Мова науки особливостей викладення результатів наукових досліджень 11 Класифікація наук Розробка міжнародної і національної систем наук

n Завдання наукознавства: n 1. Вивчення законів та тенденцій розвитку науки. n 2. Аналіз n Завдання наукознавства: n 1. Вивчення законів та тенденцій розвитку науки. n 2. Аналіз взаємодії наук. n 3. Прогноз розвитку наук. n 4. Вивчення проблем наукового знання і наукової творчості. n 5. Організація науки і управління її розвитком.

n n n Основне завдання наукознавства – класифікація наук. Мета класифікації – розкриття взаємного n n n Основне завдання наукознавства – класифікація наук. Мета класифікації – розкриття взаємного зв’язку між науками на основі конкретних принципів і відображення цих зв’язків у вигляді логічно аргументованого розміщення в єдину систему знань. У загальному вигляді всі галузі наукових знань об’єднують у три групи: знання про природу (математика, фізика, хімія, біологія, географія тощо); знання про суспільство (економічні науки, історичні, правові та ін. ); знання про мислення (філософія, логіка, психологія та ін. ).

n n n Якщо мова йде саме про науки, цю класифікацію можна видозмінити і n n n Якщо мова йде саме про науки, цю класифікацію можна видозмінити і поділити всі науки на такі групи: природничі науки (математика, фізика, хімія, біологія тощо); технічні науки (система знань про цілеспрямоване перетворення природних сил і процесів у технічні об’єкти); медичні науки; суспільні науки (економіка, соціологія, політологія, правові науки та ін. ); гуманітарні науки (історія держави, історія мистецтва, мовознавство і літературознавство, філософія, логіка, психологія та ін. ).

Загалом в Україні прийнято виділяти наступні основні галузі наук: n фізико-математичні, геолого-мінералогічні, n n Загалом в Україні прийнято виділяти наступні основні галузі наук: n фізико-математичні, геолого-мінералогічні, n n n n n біологічні, технічні, історичні, філософські, географічні, медичні, сільськогосподарські, психологічні, мистецтвознавство, політичні, хімічні, педагогічні, економічні, філологічні, юридичні, фармацевтичні, ветеринарні, соціологічні, архітектура, інші.

За характером своєї спрямованості і відношенням до суспільної практики науки поділяються на n фундаментальні За характером своєї спрямованості і відношенням до суспільної практики науки поділяються на n фундаментальні та n прикладні.

n Фундаментальні науки направлені на пізнання основ і об’єктивних законів розвитку природи, суспільства та n Фундаментальні науки направлені на пізнання основ і об’єктивних законів розвитку природи, суспільства та мислення взагалі. n Їх основна мета – пошук істини, яку потім можна застосовувати для різного роду досліджень як у самих фундаментальних науках, так і у прикладних. n До фундаментальних наук належать математика, окремі розділи фізики, біології, хімії, філософія, економічна теорія, мовознавство та інші.

n Прикладні науки, розвиваючись на базі фундаментальних, розробляють шляхи і методи застосування та впровадження n Прикладні науки, розвиваючись на базі фундаментальних, розробляють шляхи і методи застосування та впровадження у практику результатів фундаментальних досліджень. n Показником ефективності досліджень в області прикладних наук виступає не стільки отримання істинного знання, скільки безпосереднє практичне значення. До прикладних наук належать всі технічні науки, більша частина медичних, економічних наук та ін. На сьогодні майже кожна укрупнена галузь науки поєднує в собі фундаментальні і прикладні науки.

n Сучасне природознавство представляє собою розділ науки, заснований на відтворюваності емпіричної перевірки та створенні n Сучасне природознавство представляє собою розділ науки, заснований на відтворюваності емпіричної перевірки та створенні теорій або емпіричних узагальнень, що описують природні явища. n Сукупний об’єкт природознавства – природа. n Предмет природознавства – факти та явища природи, які сприймаються нашими органами чуття безпосередньо або опосередковано, за допомогою приладів.

n Сучасне природознавство представляє собою складний комплекс наук про природу. n Воно включає в n Сучасне природознавство представляє собою складний комплекс наук про природу. n Воно включає в себе такі науки як біологія, фізика, хімія, географія та ін. n Природознавчі науки відрізняються між собою предметом свого вивчення. Наприклад, предметом вивчення біології є живі організми, хімії – речовини та їхні перетворення тощо.

n Сучасна тенденція розвитку природознавства така, що одночасно з диференціацією наукового знання йдуть протилежні n Сучасна тенденція розвитку природознавства така, що одночасно з диференціацією наукового знання йдуть протилежні процеси – поєднання окремих галузей знання, створення синтетичних наукових дисциплін. При цьому важливо, що об’єднання наукових дисциплін відбувається як всередині різних галузей природознавства, так і між ними. n Прикладами міжнаукових дисциплін можуть бути такі дисципліни як фізична хімія, хімічна фізика, біологічна хімія, біологічна фізика, фізико-хімічна біологія тощо.

n 3. Наукове пізнання − це самостійна, Наукове пізнання цілеспрямована діяльність, якій характерні свої n 3. Наукове пізнання − це самостійна, Наукове пізнання цілеспрямована діяльність, якій характерні свої особливі мета та завдання, методи отримання і перевірки нових знань, воно складається із таких компонентів: n 1) суб'єкта пізнання; 2) об'єкта пізнання; 3) предмета пізнання; 4) мети пізнання; 5) особливих методів і засобів пізнання; 6) результатів пізнання, що виражаються у законах, теоріях, наукових гіпотезах. n n n

Логіка виділення принципів наукового пізнання Логіка виділення принципів наукового пізнання

Засоби наукового дослідження (засоби пізнання) Засоби наукового дослідження (засоби пізнання)

n Наукові знання відрізняються від звичайних послідовністю, систематичністю, а також тим, що створюють нові n Наукові знання відрізняються від звичайних послідовністю, систематичністю, а також тим, що створюють нові поняття, закони і теорії. Наукові знання не тільки розкривають і пояснюють нові явища в природі, суспільстві чи господарський практиці, а й дозволяють вдосконалювати людську діяльність, передбачати її результати і наслідки. n Наука – це система знань об’єктивних законів природи, суспільства, мислення, одержуваних і перетворюваних у безпосередню продуктивну дійсність для суспільства в результаті спеціальної діяльності людей.

Наукові знання – це специфічна форма відображення дійсності у свідомості людей у числі ще Наукові знання – це специфічна форма відображення дійсності у свідомості людей у числі ще трьох форм: мистецтво, релігія, філософія.

Класифікація наукового знання Класифікація наукового знання

ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВОГО ЗНАННЯ ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВОГО ЗНАННЯ

n Поняття, категорії, термінологія – науковий апарат, що складається з логічно визначених слів, обґрунтованих n Поняття, категорії, термінологія – науковий апарат, що складається з логічно визначених слів, обґрунтованих тверджень, розтлумачених словосполучень. n Закономірності – формулювання про найтиповіші, стабільно повторювані, суттєві, достовірні зв'язки в системах або процесах. Концепція – початкові умови дослідження, що складаються з вибраних аксіом, гіпотез та послідовностей застосування методів. Гіпотеза – науково обгрунтоване припущення, що висувається для пояснення якого-небудь процесу, явища або причини, яке після перевірки може виявитись вірним або помилковим. n n

n Важлива форма знань – принципи (постулати), аксіоми. n Принципи – визначені правила поведінки n Важлива форма знань – принципи (постулати), аксіоми. n Принципи – визначені правила поведінки та дій з фактами і оточенням, умовності при конструюванні результатів. n Під принципом розуміють вихідні положення якої-небудь галузі науки. Вони є початковою формою систематизації знань.

n n n Наукові факти – подія чи явище, яке є основою для висновку n n n Наукові факти – подія чи явище, яке є основою для висновку або підтвердження, є елементом, який у сукупності з іншими становить систему наукових знань. Наукова ідея – інтуїтивне пояснення явища (процесу) без проміжної аргументації, без усвідомлення усієї сукупності зв’язків на основі яких робиться висновок. Наукова концепція – система поглядів, теоретичних положень, основних думок щодо об’єкта дослідження, які об’єднані певною головною думкою. Наукова проблема – множинність наукових питань майбутніх досліджень, складне теоретичне або практичне питання, що потребує дослідження. Науковий закон – внутрішній суттєвий зв’язок явищ, що зумовлює їх закономірний розвиток. Наукова теорія – вчення, система ідей, поглядів, положень, тверджень, спрямованих на тлумачення того чи іншого явища.

n Наукові закони – це твердження (з використанням принципів, понять і категорій), які відображають n Наукові закони – це твердження (з використанням принципів, понять і категорій), які відображають необхідні, суттєві, стійкі і повторювані об’єктивні явища і зв’язки у природі, суспільстві та мисленні. Закони носять об’єктивний характер, існують незалежно від волі і свідомості людей. n Пізнання законів – завдання науки, яке стає основою перетворення людьми природи і суспільства. n Закони виступають у формі певного співвідношення понять та категорій.

n Існує три основні групи законів: n специфічні або часткові (наприклад, закони генетики), n n Існує три основні групи законів: n специфічні або часткові (наприклад, закони генетики), n загальні, тобто характерні для великих груп явищ (наприклад, закон збереження енергії, закон природного добору, закони еволюції, закон циклічного розвитку тощо), n всезагальні або універсальні (наприклад, закони діалектики).

n Теорія – найвища форма узагальнення і систематизації знань. Під теорією розуміють систему основних n Теорія – найвища форма узагальнення і систематизації знань. Під теорією розуміють систему основних ідей, положень, законів у тій чи іншій галузі знань, яка дає цілісне уявлення про закономірності та класифікацію. n Теорії – сукупність закономірностей в даній системі. Під теорією також розуміють вчення про узагальнений досвід при формулюванні наукових принципів і методів, які дозволяють узагальнити, пізнати існуючі процеси і явища, проаналізувати дію на них різних факторів і запропонувати рекомендації з використання їх у практичній діяльності людей. n

Основні структурні елементи теорії пізнання ІДЕЯ ГІПОТЕЗА ЗАКОН ТЕОРІЯ Основні структурні елементи теорії пізнання ІДЕЯ ГІПОТЕЗА ЗАКОН ТЕОРІЯ

n Прикладні науки, розвиваючись на базі фундаментальних, розробляють шляхи і методи застосування та впровадження n Прикладні науки, розвиваючись на базі фундаментальних, розробляють шляхи і методи застосування та впровадження у практику результатів фундаментальних досліджень. n Показником ефективності досліджень в області прикладних наук виступає не стільки отримання істинного знання, скільки безпосереднє практичне значення. До прикладних наук належать всі технічні науки, більша частина медичних, економічних наук та ін. На сьогодні майже кожна укрупнена галузь науки поєднує в собі фундаментальні і прикладні науки.

Методологія та методика наукового дослідження Сутність та особливості наукового дослідження Наукове дослідження – це Методологія та методика наукового дослідження Сутність та особливості наукового дослідження Наукове дослідження – це цілеспрямоване пізнання, результати якого виступають у вигляді системи понять, законів та теорій. Характеризуючи наукове дослідження, можна вказати такі його відмінні ознаки: n 1) це усвідомлений процес, є певна поставлена мета, чітко сформульовані завдання; n 2) це процес, направлений на пошук нового, на творчість, на відкриття невідомого, на висунення оригінальних ідей, на нове трактування питань, що розглядаються;

Сутність та особливості наукового дослідження n 3) воно характеризується систематичністю: впорядковані, приведені до системи Сутність та особливості наукового дослідження n 3) воно характеризується систематичністю: впорядковані, приведені до системи і сам процес, і його результати; n 4) характеризується доказовістю, послідовним обгрунтуванням зроблених узагальнень і висновків.

КЛАСИФІКАЦІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ За методами вирішення поставлених завдань За стадіями виконання дослідження теоретичні пошукові КЛАСИФІКАЦІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ За методами вирішення поставлених завдань За стадіями виконання дослідження теоретичні пошукові теоретикоекспериментальні науково-дослідницькі експериментальні конструкторські розробки За визначенням місця проведення За складом властивостей об'єкта лабораторні комплексні виробничі диференційовані

n Етапи становлення науки: n 1. Донауковий період. 2. Емпіричний рівень розвитку науки. 3. n Етапи становлення науки: n 1. Донауковий період. 2. Емпіричний рівень розвитку науки. 3. Теоретичний (методологічний) рівень розвитку науки. 4. Методологічний рівень розвитку науки. n n n

n n n Відповідно до концепції американського філософа й історика науки Томаса Куна, будьяка n n n Відповідно до концепції американського філософа й історика науки Томаса Куна, будьяка конкретна наука розвивається циклічно шляхом постійної зміни двох якісно різних періодів: - періоду «нормальної науки» ; - кризи та революційного періоду. 1. “НОРМАЛЬНА” НАУКА 3. РЕВОЛЮЦІЯ 2. КРИЗА

n n n Наука характеризується своєю багатогранністю, тому визначення і тлумачення поняття «наука» має n n n Наука характеризується своєю багатогранністю, тому визначення і тлумачення поняття «наука» має розглядатися з різних аспектів: наука як соціально значуща сфера людської діяльності, функцією якої є вироблення й діяльності використання теоретично систематизованих об’єктивних знань про дійсність; наука як система знань, вона представляє собою знань систему понять і категорій, пов’язаних між собою за допомогою суджень (міркувань) та умовиводів; наука як форма суспільної свідомості – як система знань вона охоплює не тільки фактичні дані про предмети навколишнього світу, людської думки та дії, не лише закони та принципи вивчення об’єктів, а й певні форми та способи їх усвідомлення; нарешті, наука виступає складовою частиною духовної культури людства, оскільки вона приймає людства участь у формуванні та вихованні особистості.

n n n n n Рекомендована література: 1. Добронравова І. С. , Сидоренко Л. n n n n n Рекомендована література: 1. Добронравова І. С. , Сидоренко Л. І. Філософія та методологія науки: підручн. – К. : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет» , 2008. – 223 с. 2. Горбачев В. В. Концепции современного естествознания: учеб. пособ. – М. : ООО “Изд. дом “ОНИКС 21 век”, 2003. – 592 с. 3. Бірта Г. О. , Бургу Ю. Г. Методологія і організація наукових досліджень: навч. посіб. – К. : Центр учбової літератури, 2014. – 142 c. 4. Шейко В. М. , Кушнаренко Н. М. Організація та методика науково -дослідницької діяльності: підручн. – К. : Знання, 2011. – 310 с. 5. Бондарев В. П. Концепции современного естествознания: учебн. – М. : Альфа-М: ИНФРА-М, 2013. – 512 с. 6. Кононюк А. Ю. Основы научных исследований (общая теория эксперимента). – К. : Освита Украины, 2012. – Кн. 1. – 508 с. ; Кн. 2. – 453 с. ; Кн. 3. – 470 с. ; Кн. 4. – 492 с. 7. Організація наукових досліджень: навч. посіб. / В. М. Кислий. – Суми: Університетська книга, 2011. – 224 с. 8. Концепции современного естествознания. Конспект лекций / сост. Т. В. Карпова. – М. : АСТ, 2010. – 160 с. 9. Методологія наукової діяльності: навч. посібн. / за ред. проф. Д. В. Чернілевського. – Вінниця: Вид-во АМСКП, 2010. – 484 с.