Lektsia_1_standarty_sbora_info.ppt
- Количество слайдов: 31
Лекция 1. Стандарти збору статистики міжнародної торгівлі товарами 1. 2. 3. План Етапи створення статистики міжнародної торгівлі товарами. Класифікації товарів, послуг, галузей, що прийняті міжнародними стандартами Особливі категорії, що використовуються в статистиці міжнародної торгівлі товарами
1. Користувачі статистичних даних зі світової торгівлі • уряд, ділове співтовариство; • укладачі інших матеріалів економічної статистики, таких як платіжний баланс та національні рахунки; • різні регіональні, наднаціональні та міжнародні організації; • вчені; • а також суспільство в цілому.
Цілі використання статистичних даних зі світової торгівлі • • розробка на національному, регіональному та міжнародному рівнях торгової політики, включаючи проведення торгових переговорів, контроль за дотриманням положень торгових угод і врегулювання торгових суперечок; розробка загальної економічної політики, що припускає прийняття політичних заходів щодо забезпечення сталого розвитку та рішення податково-бюджетних, кредитно-грошових, структурних і галузевих проблем, а також проблем у сфері охорони навколишнього середовища і розвитку системи охорони здоров'я; аналіз ринку для пошуку джерел постачання та зовнішніх ринків і, в поєднанні з аналізом статистики структури підприємств, для визначення економічних показників діяльності торгових підприємств; формування балансів поставок для цілей моніторингу ринків сировини, зокрема, в таких галузях, як сільське господарство і енергетика; планування розвитку інфраструктури (гавані, аеропорти, дороги і т. д. ); підготовка матеріалів статистики розвитку транспорту; визначення імпортної складової різних індексів цін (наприклад, індексів вартості життя); надання даних для їх використання в рамках системи національних рахунків і платіжного балансу і підготовки відповідних прогнозів.
Етапи створення уніфікованих правил подачі статистичних даних зі світової торгівлі • • • до 1920 -х років в цій області не вдавалося домогтися скількинебудь відчутного прогресу; у 1928 році на конференції Ліги Націй було сформулювано ряд рекомендацій щодо охоплення торгових систем, визначення вартості та встановлення партнерів, що стали основою для підвищення ступеня порівнянності країнових даних на міжнародному рівні; у 1938 році Ліга Націй був опублікований «Мінімальний перелік товарів для статистики міжнародної торгівлі» , запропонувавши тим самим першу узгоджену на міжнародному рівні класифікацію товарів для її використання в статистиці міжнародної торгівлі. в 1950 році була розроблена Міжнародна стандартна торгова класифікація (МСТК, англ. SITC ), що відіграло важливу роль у підвищенні ступеня порівнянності країнових даних про розвиток торгівлі. Статистичне управління Організації Об'єднаних Націй в рамках Межорганізаційної цільової групи зі статистики міжнародної торгівлі товарами (ЦГ-СМТТ), в 1970 році опублікувало документ під назвою Статистика міжнародної торгівлі: концепції та визначення, які редагувалися в 1981 і 1997 роках з назвою Статистика міжнародної торгівлі товарами: концепції і визначення, другий переглянутий варіант (СМТТ-2); З метою надання країнам сприяння в реалізації положень документа СМТТ-2 в 2004 році був опублікований документ під назвою Статистика міжнародної торгівлі товарами: керівництво для укладачів і ряд сучасних положень.
Фактори додаткової зміни правил • • зміни у характері здійснення міжнародної торгівлі товарами, наприклад активізації глобалізації виробничих і розподільних процесів, розширення масштабів внутрішньофірмової торгівлі та здійснення операцій з взаємопов'язаними компонентами, що відносяться до товарів і послуг; зміни у потребах користувачів, включаючи зростаючий інтерес до отримання більш докладних і оперативних даних для їх використання при проведенні переговорів щодо доступу на ринки, а також для цілей розробки торгової політики, вивчення ринкової кон'юнктури підприємницьким співтовариством і проведення економічного аналізу (наприклад, в рамках визначення взаємозв'язку між даними по промисловості і торгівлі); зміни у правовому регулюванні, таких як прийняття Радою Всесвітньої митної організації переглянутої Кіотської конвенції і введення нових адміністративно-правових заходів, спрямованих на підвищення безпеки та подальше спрощення митних формальностей; розширення використання немитних джерел даних, зокрема в країнах, що є членами того чи іншого митного союзу; зміни у відповідних статистичних системах, таких, як система національних рахунків і платіжний баланс; необхідність розробки додаткових рекомендацій щодо методів збору даних, якості і метаданих, а також їх розповсюдження; необхідність додаткового уточнення деяких існуючих концепцій та підвищення чіткості викладу матеріалу в цілому.
Документи, що роз’яснюють правила подачі статистичних даних зі світової торгівлі Групою експертів зі статистикою міжнародної торгівлі товарами (ГЕСМТТ) Організації Об'єднаних Націй розробляються такі документи, які підлягають перегляду: • «Статистика міжнародної торгівлі товарами: концепції та визначення, 2010 рік» (СМТТ-2010); • Система національних рахунків 2008 року (СНР-2008); • Керівництво з платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції (КПБ-6); • Керівництво із статистики міжнародної торгівлі послугами, 2010 рік (КСМТУ-2010); • Статистика міжнародної торгівлі товарами: додаток до керівництва для укладачів (2011 рік)
2. Види класифікацій • • • 1) гармонізована система опису та кодування товарів (Гармонізована система, ГС); 2) комбінована номенклатура, застосовувана країнами - членами Європейського союзу, і побудована на базі ГС; 3) класифікація товарів за широкими економічними категоріями (КШЕК); 4) міжнародну стандартну торгову класифікацію (МСТК); 5) міжнародну стандартнe галузевe класифікацію (МСГК); 6) класифікацію основних продуктів (СРС). Класифікації 1 та 2 базуються на характері товару, 3 передбачає об'єднання широких груп товарів з урахуванням характеру їх кінцевого використання.
Гармонізована система ГС-2012 5052 підзаголовка - 1221 заголовок - 97 глав - 21 розділ. Як правило, товари в класифікації розташовуються по мірі їх виробничої переробки: сировина, необроблена продукція, напівфабрикати і готова продукція. Такий же порядок використовується у відношенні глав і заголовків. Структура: • Секції I-IV Сільськогосподарська продукція; • Секції V-VII Мінерали, хімічні та пов'язані з ними продукти, пластмаси, каучук та вироби з них; • Секції VIII-X Продукти тваринного походження, такі, як шкури, шкіри, хутра, а також деревина, пробка, целюлоза, папір та вироби з них; • Секції XI і XII Текстиль, взуття та головні убори; • Секції XIII-XV Вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди і т. п. , кераміка, скло, перли, дорогоцінне та напівдорогоцінні камені, дорогоцінні метали, ювелірві вироби, основні метали та вироби з них; • Секція XVI Машини, механічні пристрої та електричне обладнання; • Секція XVII Автомобілі, літальні апарати, судна та пов'язане з ними транспортне обладнання; • Секція XVIII Оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, точні, медичні або хірургічні прилади та інструменти, стаціонарні і наручні годинники, музичні інструменти; • Секція XIX Зброя та боєприпаси; • Секції XX і XXI Різноманітні промислові вироби, такі, як меблі, освітлювальні прилади, збірні будинки, спортивне приладдя, твори мистецтва , колекційні предмети та антикваріат.
Класифікація товарів за широкими економічними категоріями КШЕК не є стандартною класифікацією товарів. Категорії класифікації ШЕК являють собою перегрупування і укрупнення основних позицій третього переглянутого варіанту МСТК, що відображає кінцеве використання товарів, охоплюваних кожної основної позицією. У класифікації ШЕК виділяються п'ять категорій: харчові продукти, вихідні продукти для промисловості, капітальне обладнання, споживчі товари тривалого користування споживчі товари короткочасного користування; додатково виділяються самостійні: категорії «Паливо і мастильні матеріали» та «Транспортне устаткування» . підкатегорії «Автомобільний бензин» та «Легкові автомобілі» .
Міжнародна стандартна торгова класифікація МСТК - - 262 групи, 1023 підгрупи та 2970 основні позиції: 335 позицій - харчові продукти та живі тварини, 21 – напої та тютюн, 239 – непродовольча сировина, окрім палива, 32 - мінеральне паливо, змащувальне мастило і аналогічні матеріали, 41 - тваринне і рослинне масло, жири і віск, 467 - хімічні речовини й аналогічна продукція, не включена до інших категорії, 767 - промислові товари, класифіковані головним чином за видом матеріалу, 642 – машини й транспортне устаткування, 420 - різні готові вироби, 6 - товари та операції, не включені до інших категорій.
Міжнародна стандартна галузева класифікація МСГК • • • займає центральне місце серед діючих класифікацій видів економічної діяльності, а також серед інших економічних класифікацій, таких як класифікації продуктів. надає міжнародно визнаний стандарт категоризації виробничих одиниць в рамках тієї чи іншої економіки, що дозволяє здійснювати зіставлення даних на національному та міжнародному рівнях. була розроблена з метою категоризації економічної діяльності для національних рахунків і для інших цілей економічного аналізу. має багаторівневу структуру і складається з 21 розділу (від А до U), 88 підрозділів, 238 груп і 419 підгруп. побудована за спадним методом за найбільшою часткою доданої вартості, тобто спочатку визначається розділ з найбільшою часткою доданої вартості, потім у рамках цього розділу визначається підрозділ з найбільшою часткою доданої вартості, потім в рамках цього підрозділу визначається група з найбільшою часткою доданої вартості, і нарешті в рамках цієї групи визначається підгрупа з найбільшою часткою доданої вартості. На базі МСГК будуються сукупність високого рівня (СНР/МСГК (A*10)), яка поєднує розділи у 10 великих рівнів і сукупність середнього рівня (СНР/МСГК (A*38)), яка розширює розділи до 38 категорій шляхом агрегування 21 розділу з 88 підрозділами.
Класифікація основних продуктів СРС-2008 10 секцій, 71 розділ, 324 групи, 1267 класи та 2738 підкласи Секції 0– 4 основані на ГС-2007 поєднують коди Гармонізованої Системи в категорії продуктів, які можна використовувати проведенні різних видів економічного аналізу в рамках національних рахунків. Секції 5– 9 виходять за межі категорій ГС і представляють собою класифікацію продуктів в сфері послуг.
Додаткові класифікації, що використовуються на практиці • • Загальна промислова класифікація економічної діяльності в рамках Європейських співтовариств (НАСЕ), Північноамериканська система промислової класифікації (НАІКС), Австралійська і новозеландська стандартна промислова класисифікація (АНЗСІК), Класифікація функцій органів державного управління (КФОДУ), Міжнародна стандартна класифікація освіти (МСКО), Міжнародна стандартна класифікація занять (МСКЗ), Класифікація видів діяльності за допоміжним рахунком туризму (ВСТ), Міжнародна класифікація некомерційних організацій (МКНКО).
3. Принципи побудови статистики міжнародної торгівлі • • загальний керівний принцип: враховувати всі товари, які додаються до запасів матеріальних ресурсів країни чи віднімаються з них у результаті їх ввезення (імпорту) на її економічну територію або вивозу (експорту) за межі її економічної території. У статистику слід включати товари в рамках відповідних класів товарної класифікації із зазначенням вартісних та кількісних показників, а також із зазначенням країнипартнера і виду транспорту; критерій переходу права власності: збільшення (зменшення) обсягу матеріальних ресурсів країни з урахуванням дії винятків (для виняткових товарів, і при недостатності загального керівного принципу; категорія товари - матеріальні вироблені об'єкти, на які існує попит, можуть бути встановлені права власності та майнові права, які можуть передаватися від однієї інституційної одиниці до іншої шляхом здійснення ринкових угод, а також деякі види так званих продуктів збереження знань, що зберігаються на матеріальних носіях, які можуть фізично перетинати кордони; матеріальні ресурси країни - це ресурси, розміщені на її економічній території і належать як резидентам, так і нерезидентам; економічна територія - (не обов'язково безперервний) простір, який фактично перебуває під економічним контролем одного уряду, та характеризується фізичним місцезнаходженням і правовою юрисдикцією. облік товарів здійснюється у момент їх ввезення в межі економічної території країни або їх вивезення за межі цієї території (час обліку); специфічні керівні принципи –роз'яснюють підлягають чи ні товари включенню в статистику міжнародної торгівлі товарами, або окремому
Групи товарів, що включаються в статистику міжнародної торгівлі (1) • • • немонетарне золото; товари, передані по консигнації; банкноти, цінні папери й монети, що не знаходяться в грошовому обігу; товари, що реалізуються за бартерними угодами; -||- в інтересах держави; гуманітарна допомога, включаючи надзвичайну допомогу; товари військового призначення; повернені товари; товари, придбані всіма категоріями приїжджих осіб, включаючи працюючихнерезидентів, у значних кількостях, як це визначено національним законодавством; носії інформації, записані або незаписані; майно мігрантів; товари для переробки зі зміною або без зміни власника; товари, що перетинають кордони в результаті операцій між взаємопов'язаними сторонами; електроенергія, газ, нафта і вода; судна і літальні апарати; товари, що відправляються або отримуються поштою або через кур'єрську службу; товари, відправлені в буферну організацію або отримані від неї;
Групи товарів, що включаються в статистику міжнародної торгівлі (2) • • • товари, що знаходяться у фінансовій оренді; товари, одержувані або ті, що відправляються офшорними підприємствами, розташованими на економічній території країни статистичного обліку (з економічної території чи в економічну територію іншої країни); виловлена риба, мінерали з морського дна і врятований вантаж; бункери, бортові припаси, баласт і кріпильні оснащення; супутники і їх носії; товари в електронній торгівлі; подарунки та пожертви; лінії електропередач, трубопроводи та підводні кабелі зв'язку; товари, що були у вжитку; відходи і скрап; мобільне обладнання, перехід права власності на яке відбувається за межами країни місцезнаходження його первісного власника; товари, отримані або відправлені за кордон міжнародними організаціями.
Групи товарів, що не включаються в статистику міжнародної торгівлі (1) • • • товари, що просто перевозяться через територію країни; товари, що просто перевозяться через територію країни, включаючи товари, на які поширюються митні процедури, які застосовуються для «транзиту» чи «перевантаження» , але не обмежуються їми; тимчасово завезені або вивезені товари; монетарне золото; банкноти, цінні папери і монети, випущені в обіг; товари, що направляються в територіальні анклави або одержувані з них; передача нефінансових активів резидентів у власність нерезидента без перетинання кордонів; товари, що розглядаються в якості частини торгівлі послугами (товари, придбані всіма категоріями приїжджих осіб, у тому числі працівникаминерезидентами, та перевозяться через кордон в кількостях або вартісному вираженні, які не перевищують встановлених національним законодавством норм; газети та періодичні видання, що розсилаються за прямою підпискою; товари, що поставляються і одержуються анклавами іноземних урядів, такими як посольства, військові бази, і т. д. , а також міжнародних організацій, розміщених на економічній території приймаючої країни;
Групи товарів, що не включаються в статистику міжнародної торгівлі (2) • • носії інформації, які використовуються для розміщення на них програмного забезпечення, розробленого чи записаного за індивідуальним замовленням або оригіналів у будь-якій формі при їх вияві); товари, придбані для перепродажу; товари в оперативній оренді; товари, загублені або знищені після вивозу за межі економічного території країни-експортера, але до їх ввезення на економічну територію передбачуваної країни, що імпортує не підлягають включенню в імпорт передбачуваної країни, що імпортує (але включаються в статистику експорту країни-експортера); супутники (і їх носії, у відповідних випадках), перевезені в іншу країну і запущені з її території без переходу права власності; товари, що використовуються в якості засобів транспортування; контент, що доставляється електронним способом.
Окремо в статистиці міжнародної торгівлі враховують: • • включаються в торгову статистику: - товари для переробки без переходу права власності; - товари, що перетинають кордони в результаті операцій між взаємозв’язаними сторонами; не підлягають включенню в статистику торгівлі відповідно до положеннями СМТТ-2010: - товари для ремонту чи технічного обслуговування; - відходи та скрап, що не мають комерційної вартості; - товари, що нелегально ввозяться на економічну територію країни або вивозяться за її межі; - товари, загублені чи знищені після переходу права власності на них до імпортера.
Терміни статистики торгівлі (1) • • • Статистична територія - територія, стосовно якої проводиться збір і підготовка статистичних даних. Визначення статистичної території може співпадати або не співпадати з категорією економічної території країни або її митної території в залежності від наявності джерел даних та інших міркувань. Митна територія - територія, на якій діють митні закони держави. У більшості країн збір даних про здійснення торгових операцій здійснюється на основі митних процедур, і в багатьох з цих країн в якості кордону їх статистичної території розглядається межа їх митної території. Тим не менш зростаючий обсяг міжкраїнових товарних потоків не підпадає під облік митних органів або враховується ними в неповному обсязі (наприклад, потоки між державами - членами митних союзів і відвантаження товарів у вільні митні зони і з них). Елементи статистичної території, як правило, описуються на основі положень митного законодавства країни і можуть відрізнятися в різних країнах. До них можуть належати острови, територіальні води, континентальний шельф, офшорні і космічні установки і апарати, зони вільної торгівлі, вільні промислові зони, митні склади, місця внутрішньої переробки; територіальні анклави країни статистичного обліку в інших країнах; територіальні ексклави, тобто анклави інших країн в країні статистичного обліку.
Терміни статистики торгівлі (2) • • • Зони вільної торгівлі та вільні промислові зони. Термін «вільна зона» (або «вільна митна зона» ) означає частину території держави, на якій будь-які ввезені товари в цілому відносно стягування імпортних мит і податків вважаються такими, що знаходяться за межами митної терріторії. Різниця між зонами вільної торгівлі і вільними промисловими зонами полягає в тому, що у відношенні товарів, допущених у вільну зону, дозволяється проведення операцій, необхідних для їх збереження, а також звичайних форм обробки з метою поліпшення упаковки або ринкового якості, або для підготовки цих товарів до відправки, таких як дроблення партій, угруповання упаковок, сортування та маркування, а також перепакування; а у тих випадках, коли компетентні органи дозволяють проведення операцій з переробки або виготовлення у вільній зоні, вони визначають ці операції з переробки або виготовлення, яким товари можуть бути піддані, в загальних рисах та / або детально в нормативному акті, застосовне на всій вільній зоні, або в дозволі, виданому підприємству, яке здійснює ці операції – така зона називається вільною промисловою. Територіальні води та континентальний шельф включають території, щодо яких здійснюється юрисдикція та існує право на рибну ловлю і видобуток палива або мінеральної сировини. Офшорні і космічні установки і апарати включають всі установки або апарати, які мають мобільний або немобільним характер і розміщені за межами географічної території країни, що належать резидентам країни і довгий час залишаються під юрисдикцією країни.
Терміни статистики торгівлі (3) • • • Вільні митні зони існують, зокрема, в таких формах, як зони залучення інвестицій, зони переробки експорту, зони зовнішньої торгівлі, зони вільної торгівлі або вільні промислові зони. У деяких випадках ці зони не розмежовані географічно, а можуть мати лише окремі податкові, дотаційні або митні режими. Велике і все зростаюче число вільних митних зон являють собою територіальні виробничі анклави, які створюються для залучення прямих іноземних інвестицій, стимулювання місцевої промисловості та забезпечення зайнятості місцевої робочої сили. Юридичний статус цих зон варіюється від встановлення екстериторіальності, коли вони цілком виводяться зі сфери дії митного законодавства, до наявності в тій чи іншій мірі митного контролю. Місця внутрішньої переробки, які включають всі місця умовного звільнення товарів від сплати імпортного мита та податків (в рамках митної процедури внутрішньої переробки. Такі товари повинні бути призначені для реекспорту в протягом певного періоду часу після їх обробки або переробки. В залежності від особливостей митного регулювання місця внутрішньої переробки можуть являти собою спеціально виділені території або приміщення при дотриманні інших умов у відношенні місць внутрішньої переробки. Митні склади - встановлене місце для зберігання під митним контролем без сплати імпортних мит і податків товарів, ввезених в країну за процедурою митного складування. Ці товари можуть піддаватися звичайним формам обробки з метою поліпшення упаковки або ринкового якості, або для підготовки цих товарів до відправки, таких як дроблення партій, угруповання упаковок, сортування та маркування, а також перепакування. Тим не менш, як правило, не дозволяється проведення операцій, здатних змінювати основні характерні властивості товарів.
Терміни статистики торгівлі (4) • • Територіальні анклави і ексклави. Анклави являють собою чітко обмежені ділянки землі (такі, як посольства, консульства, військові бази, наукові станції, інформаційні або імміграційні служби, агентства з надання допомоги, що володіють дипломатичною недоторканністю представництва центрального банку і т. д. ), фізично розташовані на інших територіях та використовувані урядами на правах власності або оренди в дипломатичних, військових, наукових або інших цілях з офіційної згоди урядів тих територій, де ці ділянки землі фізично розташовані. Анклав конкретної країни являє собою ексклав з точки зору країни, на території якої розташований такого роду анклав. Вітчизняні та іноземні товари. «Вітчизняні товари» - товари, що походять з економічної території країни. В цілому товари вважаються походять з країни, якщо вони були повністю вироблені в цій країні або були суттєво трансформовані. Товари зазвичай походять з таких частин економічної території, як зона вільного обігу, вільні промислові зони чи місця внутрішньої переробки. Вважається, що товари не походять з місць митного складування і зон вільної торгівлі, які також входять до складу економічної території, оскільки операції, які зазвичай дозволені в цих зонах, не пов'язані з виробництвом або істотної трансформацією товарів. «Іноземними товарами» є товари, які походять з іншої частини світу (включаючи іноземні товари, що прямують транзитом через територію країни статистичного обліку) або були отримані в рамках процедури зовнішньої переробки, коли така переробка надає продукту статус товару іноземного походження (компенсуюча продукція зі зміненим походженням).
• • Загальна система торгівлі застосовується тоді, коли статистична територія збігається з економічною територією. Загальний імпорт і експорт являють собою потоки товарів, що ввозяться на статистичну територію країни, яка застосовує загальну систему торгівлі, або вивозяться за межі її статистичної території, і що враховуються відповідно до загальних та специфічних керівних принципів. Загальний імпорт - імпорт іноземних товарів (включаючи компенсуючу продукцію після зовнішньої переробки, яка змінила її походження з вітчизняного на іноземне) та реімпорт вітчизняних товарів в зону вільного обігу, місця внутрішньої переробки, вільні промислові зони, місця митного складування або зони вільної торгівлі. Реімпорт являє собою імпорт вітчизняних товарів, які до цього були враховані в якості експорту; Загальний експорт включає експорт вітчизняних товарів (включаючи компенсуючу продукцію після її внутрішньої переробки, яка змінила її походження з іноземної на вітчизняне) та реекспорт іноземних товарів з будь-якої частини статистичної території, включаючи вільні зони і митні склади. Реекспорт являє собою експорт іноземних товарів, які були раніше враховані в якості імпорту; Час обліку - час ввезення товарів в межі або вивезення за межі економічної території країни: за датою подання митної декларації, або дату прибуття / вибуття перевізника товарів, зазначену в транспортних документах.
• • Спеціальна система торгівлі застосовується для країн, коли статистична територія становить лише певну частину економічної території країни. зокрема при відсутності обліку митних даних для окремих частин економічної території, таких як вільні зони, або в тих випадках, коли такого роду дані є недостатньо докладними, у зв'язку з чим деякі товарні потоки, що відносяться до сфери охоплення СМТТ-2010, не включаються в статистику імпорту або експорту країни статистичного обліку. Визначення спеціальної системи торгівлі в його «вузькому» розумінні застосовується тоді, коли статистична територія охоплює лише зону вільного обігу, тобто ту частину, на якій товари «можуть вільно реалізовуватися без яких би то не було митних обмежень» . Тож імпортовані для внутрішньої переробки, і товари, ввезені у вільну промислову зону або зону вільної торгівлі або митні склади або вивозяться з них, не будуть враховуватися, оскільки вони не будуть проходити митне очищення для внутрішнього використання. Компенсуюча продукція після внутрішньої переробки також не буде включена в статистику експорту. Визначення спеціальної торгової системи в його широкому розумінні застосовується тоді, коли в статистику міжнародної товарної торгівлі включаються і враховуються в ній a) товари, що ввозяться в країну для їх внутрішньої переробки або вивозяться за її межі після їх внутрішньої переробки, а також б) товари, ввезені у вільну промислову зону або вивозяться з неї. Час обліку - час ввезення товарів на статистичну територію країни статистичного обліку або час їх вивезення за межі цієї території.
Більш розгорнута інформація у навчально -методичному посібнику!
Lektsia_1_standarty_sbora_info.ppt