Organizacia praci T1.ppt
- Количество слайдов: 21
ЛЕКЦІЯ 1. Предмет, об’єкт , завдання дисципліни “Організація праці” ПЛАН 1. Предмет, завдання, методологічні засади дисципліни «Організація праці» . 2. Праця як предмет економічного дослідження. 3. Сутність, форми, елементи організації праці. 4. Наукова організація праці, її завдання і напрями.
Мета заняття З'ясувати : Ø що вивчає дисципліна “Oрганізація праці”, її місце в системі наук; Ø особливості праці в ринковій економіці; Ø сутність , мету і завдання організації праці, наукової організації праці. Міжпредметні зв’язки: соціологія праці, психологія праці, фізіологія праці, нормування праці, гігієна праці, управління персоналом, трудове право.
Актуальність теми В умовах ринкових відносин, особливого значення набуває організація праці. Це пояснюється тим, що у зв'язку зі зростанням конкуренції, а також технічним удосконаленням виробництва, збільшується ціна робочого часу, а його економія досягається за рахунок більш високої організації праці. Організація праці є об'єктивною необхідністю і невід'ємною складовою трудової діяльності людини. Вона повинна сприяти вдосконаленню всіх процесів праці, виробничих структур для досягнення найвищої ефективності суспільного виробництва.
Мета, предмет, об’єкт вивчення дисципліни «Організація праці» q Метою вивчення дисципліни є оволодіння системними знаннями теорії і практики організації праці на підприємстві. q Предметом вивчення дисципліни «Організація праці» є загальні засади і методи організації праці на підприємстві. q Об’єктом вивчення дисципліни «Організація праці» є праця - усвідомлена, діяльність людини направлена на створення матеріальних і культурних цінностей, основа існування і самовираження людини.
Після опанування дисципліни студент повинен Знати: q q q Сучасні форми організації праці. Соціально-економічне значення поділу праці. Організацію праці на робочому місці. Особливості організації праці у виробничих бригадах. Організацію підготовки і перепідготовки кадрів. Роль дисципліни в організації трудових процесів. Вміти : q q q Правильно організовувати робоче місце. Забезпечити робоче місце ефективними засобами праці. Обрати раціональний режим праці і відпочинку. Визначати норми праці. Визначати рівень організації трудового процесу, розподілу і кооперації праці. q Проводити атестацію робочого місця. q Здійснити розрахунок показників ефективності праці.
Праця – це усвідомлена, цілеспрямована і корисна діяльність людини із виробництва матеріальних і духовних благ з метою задоволення людських потреб.
Особливості праці як об'єкта дослідження і вивчення o по-перше, праця - це діяльність спрямована на створення матеріальних та духовних цінностей, яка повинна бути ефективною, раціонально організованою. o по-друге, праця є основною життєдіяльності і розвитку людини. o по –третє, праця є основою функціонування організацій та підприємств; o по-четверте, в процесі праці на мікро - і макрорівні формується система соціально-трудових відносин , яка виникає між державою, роботодавцями і найманими працівниками.
Праця класифікується за наступними ознаками. ü способом виконання: розумова і фізична; ü рівнем технічної оснащеності: ручна, механізована, автоматизована, комп'ютеризована; ü галузевою ознакою: сільськогосподарська, будівельна, промислова і т. д. ; ü рівнем кваліфікації: кваліфікована, некваліфікована; ü ступенем складності: проста, складна; ü умовами праці: підземна, на шахтній поверхні, у гарячих або звичайних умовах: зі шкідливими або дуже шкідливими умовами; ü тяжкістю: важка, легка; ü За рівнем освіти: праця, що вимагає тривалої підготовки; праця, що не потребує значної підготовки; праця, що не потребує підготовки. ü За психофізіологічними показниками : регламентована; не регламентована; монотонна; приваблива (неприваблива) та ін.
Функції праці Праця як економічна категорія виконує наступні функції: v участь у виробництві благ, спрямованих на задоволення потреб людини; v формування громадського багатства її розвиток суспільства; v розвиток, суспільного прогресу, науки й культури; v формування самої людини; v спосіб самовираження особистості.
Ознаки конкретної праці Для наукового співробітника праця характеризується наступними ознаками: праця розумова, творча, особливо складна, висококваліфікована, інноваційна, високотехнологічна, цікава, самостійна, не регламентована. Для бригади будівельників: праця фізична, нетворча, кваліфікована, будівельна, пересувна, технічно- озброєна, наймана, регламентована.
Кількісні та якісні характеристики праці. • Кількісна характеристика праці полягає у тому, що вона є витратою певного обсягу енергії і проявляється в таких поняттях, як чисельність зайнятих, тривалість робочого дня, трудомісткість, інтенсивність праці, тощо. • Якісна характеристика праці проявляється в таких поняттях, як складність роботи, професійна специфіка, якість кінцевих результатів праці (продукції, послуг), ефективність витраченої праці, відповідальність за трудову діяльність.
Сутність організації 1. Певна дія: організувати, організуватися; організовувати, організовуватися. Якщо дія триває довший час і виконується групою людей, то вона є процесом організовування чогось, упорядковування, улаштування (організація праці, організація діяльності, організація управління тощо); 2. Об'єднання людей, суспільних груп, держав на основі спільності інтересів, мети, програми дій (напр. Організація Об'єднаних Націй, профспілкова організація). 3. У теорії менеджменту прийнято для зручності будь-яку юридичну особу (підприємство, банк, навчальний заклад, лікувальним заклад тощо) називати організацією; 4. Особливості будови чого-небудь, структура (напр. : «Від вищих кліткових рослин водорості відрізняються простішою організацією» ); 5. Фізичні та психічні особливості окремої особи (душевна організація людини).
Сутність організації праці • У широкому значенні організація праці – це процес організовування трудової діяльності. Організовують працю окремого робітника, виробничої бригади, працівників цеху, підприємства, суспільну працю у межах цілої країни. • організація праці на підприємстві - це процес економічно і соціально обґрунтованого поєднання в оптимальних пропорціях робочої сили , засобів і предметів праці та створення умов для їх ефективного використання і досягнення мети виробництва.
Організація праці на підприємстві виконує наступні завдання: o Економічні завдання передбачають поступове підвищення продуктивності праці, рентабельності виробництва, якості продукції внаслідок раціонального використання робочого часу, кваліфікації працівників, матеріальних ресурсів. o Організаційні завдання сприяють визначенню порядку і послідовності виконання робіт; створенню умов для високоефективної праці створенню системи нормування праці, що відповідає специфіці виробничої діяльності. o Соціальні завдання передбачають створення умов для розвитку працівників, підвищення їхньої кваліфікації , реалізації трудової кар'єри і покращення їхнього добробуту, всебічного підвищення ступеня змістовності та привабливості праці. o Психофізіологічні завдання полягають у забезпеченні сприятливих умов для нормального функціонування й відтворення робочої сили; збереження здоров'я і працездатності , створення раціональних режимів праці і відпочинку.
Форми організації праці Ø За способом встановлення планових завдань і обліком виконаної роботи: індивідуальна і колективна; Ø За способом поділу та кооперації праці : з повним поділом праці, з частковою взаємозамінністю, з повною взаємозамінністю; Ø За способом управління: з повним самоуправлінням, з частковим самоуправлінням, без самоуправління; Ø За способом формування засобів виробництва: індивідуальна трудова діяльність, підряд, оренда, малі підприємства, спільні підприємства; Ø За способами оплати та матеріального стимулювання: індивідуальна, колективна із застосуванням коефіцієнтів для розподілу заробітку, безтарифна; Ø За способом взаємодії з вищим керівництвом: пряме підпорядкування, договір підряду; контракт, договір оренди.
Елементи організації праці v Поділ і кооперація праці передбачає науково обґрунтований розподіл працівників за трудовими функціями, машинами, механізмами, робочими місцями; v Нормування праці передбачає розрахунок затрат часу на виконання технологічних операцій, норм виробітку, обслуговування, чисельності персоналу. v Організація робочих місць передбачає їх раціональне планування й оснащення відповідно до фізіологічних даних та естетичних смаків людини. v Обслуговування робочих місць передбачає своєчасне забезпечення всім необхідним включаючи технічне обслуговування, наладку, змазку, ремонт, прибирання.
Елементи організації праці v організація добору персоналу та його розвиток - охоплює планування потреби в робочій силі, профорієнтацію, наймання, відбір, перепідготовку і підвищення кваліфікації; v Розробка раціональних трудових процесів, прийомів і методів праці котрі забезпечують мінімальні затрати часу на виконання роботи; v Забезпечення здорових і безпечних умов праці передбачає зведення до мінімуму шкідливості виробництва, важких фізичних, психологічних навантажень, а також формування системи охорони і безпеки праці; v Організація матеріального і морального заохочення передбачає оплату праці відповідно до особистого трудового внеску, кількості і якості затраченої праці найманого працівника, випереджальний ріст продуктивності праці порівняно з середньою зарплатою, розробку гнучких форм стимулювання.
Елементи організації праці v оптимізація режимів праці та відпочинку — передбачає встановлення найбільш раціонального чергування часу роботи та відпочинку протягом робочої зміни, тижня, місяця , відпочинок, його зміст і тривалість мають максимально сприяти досягненню високої працездатності протягом робочого часу; v планування і облік праці - це визначення продуктивності праці персоналу фонду оплати праці необхідних для досягнення поставлених завдань. Облік праці є необхідною передумовою для визначення результатів праці її оплати і матеріального стимулювання. v Виховання дисципліни праці передбачає поступове перетворення її з адміністративного інструменту у внутрішню потребу працівника.
Суть поняття “наукова організація праці” НОП Науковою є така організація праці, яка базується на передовому досвіді на найновіших досягненнях науки і техніки, яка дозволяє найкращим чином поєднати в процесі виробництва можливості техніки і зусилля працівників, забезпечує найбільш ефективне використання матеріальних і фінансових ресурсів, знижує трудомісткість і підвищує продуктивність праці, без шкоди для здоров’я працівників.
Завдання НОП Ø Економічні (економія ресурсів, підвищення якості продукції, зростання продуктивності праці, раціональне використання самої праці). Ø Психофізіологічні (створення безпечних умов праці, охорона праці, оздоровлення виробничого середовища, зменшення психологічного, нервового навантаження на працівника). Ø Соціальні (забезпечення змістовності, престижності праці, достойної оплати праці).
Основні напрями НОП: Ø Вдосконалення форм розподілу і кооперування праці; Ø Вдосконалення нормування праці, ї ї морального і матеріального стимулювання; Ø Поліпшення умов праці; Ø Підготовка і підвищення кваліфікації кадрів; Ø Зміцнення трудової дисципліни.
Organizacia praci T1.ppt