молюски Збитнева.pptx
- Количество слайдов: 15
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2 ТЕМА: ТИП МОЛЮСКИ. КЛАС ДВОСТУЛКОВІ МОЛЮСКИ. КЛАС ЧЕРЕВОНОГІ МОЛЮСКИ. Підготувала студентка 31 групи Збітнєва Ганна
Походять від давніх кільчастих червів. Тіло слабо розчленоване; є добре розвинута черепашка, яка складається з 3 шарів: рогового, вапнякового і перламутрового. Є особлива складка шкіри – мантія (виділяє речовини, з я ких утворюється черепашка) Орган руху –непарний м'язів виріст черевної сторони тіла – “нога”. Незамкнута кровоносна система, є серце. Органи дихання – зябра, у наземних – легені. Дошкільників знайомлять з двостулковими та черевоногими молюсками.
Клас Черевоногі молюски М'яке тіло черевоногих молюсків складається з більшменш відокремленої голови, тулуба та ноги. Воно, як правило, займає всю раковину, прикріплюючись до неї одним або двома м'язами. Раковина гастропод складається з кальциту або арогоніта і звичайно має тришарове будову. Зовнішній шар хітиновий, частіше пофарбовані; середній-призматичний або фарфоровідний; внутрішній-перламутровий. Форма раковини різноманітна: колпачковідная, уліткообразная, плососпіральная, конусоспіральная.
Різноманітність черевоногих молюсків
Ставковик Ставковик — один з найненажерливіших мешканців прісних водойм. Має черепашки розміром 45 -60 мм завдовжки і 20 -34 мм завширшки. Черепашка ставковика суцільна, спіральне закручена. З одного боку вона закінчується гострою вершиною, а з другого має отвір, або устя, через яке назовні висовуються голова і нога молюска. На голові є двоє чутливих щупалець, два ока і рот. Ставковик живе у воді, дихає він атмосферним киснем.
Внутрішня будова ставковика: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) язик з терткою; глотка; стравохід; шлунок; кишечник; печінка; серце; передсердя; шлуночок; легеня; анальний отвір.
Виноградний слимак Він живе на винограді і плодових деревах. Часто виноградного равлика можна знайти в траві, на стеблах і листках чагарників. Як і всі молюски, він має м'яке тіло і може жити тільки у вологому середовищі.
ДОРОСЛА ОСОБИНА РАКОВИНА ВИНОГРАДНОГО СЛИМАКА Тіло виноградного равлика міцно прикріплено до раковини. В сприятливих умовах, якщо молюска не турбувати, він повільно висовується зі своєї раковини, розправляє тіло і, нарешті, витягає щупальця. Щупалець у нього дві пари. У суху погоду і в спеку виноградний равлик ховається у свою мушлю.
Виноградний слимак
Котушка Згорнута черепашка (спіраль) забарвлена у коричневий кольори. На голові є пара щупалець. Відкладає яйця. Входить на поверхню, щоб поповнити запас кисню.
Клас Двостулкові молюски — природні біофільтратори води. Молюсків деяких видів (мідії, устриці) людина споживає в їжу. З молюсків добувають перлини, перламутр, фарби. Але деякі молюски можуть завдавати шкоди. Є лише два відділи тіла: тулуб та нога. Тіло вкрите двостулковою черепашкою. Живляться за допомогою фільтрації.
Різноманітність двостулкових молюсків
БЕЗЗУБКА Беззубка — рід прісноводних двостулкових молюсків. Черепашка видовжено-овальна, у більшості видів тонкостінна, з однаковими стулками, без замкових зубів. Живуть у озерах та річках з повільною течією. Живляться завислими у воді органічними рештками. Дихання за допомогою зябер.
Внутрішня будова беззубки. Поздовжній (А) поперечний (Б) розрізи: 6) 7) 8) 9) 1) 2) 3) 4) 5) нога; ротовий отвір; стравохід; печінка шлунок; 10) 11) 12) 13) кишка; серце; нирка; анальний отвір; зябра; мантія; раковина; яєчник.
Скойка Черепашка видовжена, звужується до заднього кінця. На місці з'єднання стулок є “замок” – зубці. Дихання за допомогою зябер. Відкладають личинки, чіпляють ці личинки на рибу – живиться за рахунок риби. Живиться тим, що потрапляє у черепашку.
молюски Збитнева.pptx