Конончук,Батрак.кухня Угорщини.ppt
- Количество слайдов: 13
КУХНЯ УГОРЩИНИ
УГОРСЬКУ КУХНЮ ВІДРІЗНЯЮТЬ ВЕЛИКА РІЗНОМАНІТНІСТЬ І ФАНТАЗІЯ ПРИГОТУВАННЯ СТРАВ, ЇХ СИТНІСТЬ І ВИКОРИСТАННЯ САМИХ РІЗНОМАНІТНИХ ПРИПРАВ. НАЙВІДОМІШОЮ СТРАВОЮ Є, ЗВИЧАЙНО Ж, ГУЛЯШ. ОДНАК ЦЕ ЗОВСІМ НЕ ТА ПЕЧЕНЯ З М'ЯСА З ОВОЧАМИ І ПІДЛИВОЮ, ЯКЕ ПОДАЮТЬ В ІНШИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇНАХ. СПРАВЖНІЙ УГОРСЬКИЙ ГУЛЯШ - ЦЕ ГУСТИЙ, ГОСТРИЙ СУП З ВЕЛИКИМИ ШМАТКАМИ М'ЯСА ТА КАРТОПЛІ. ТРАДИЦІЯ ПРИГОТУВАННЯ ГУЛЯШУ ДУЖЕ ДАВНЯ. ЙОГО ПРИДУМАЛИ ГОТУВАТИ ПРЕДКИ СУЧАСНИХ УГОРЦІВ КОЧОВІ ПЛЕМЕНА МАДЯРІВ. ЦІЛИМИ ДОБАМИ ГНАЛИ ВОНИ СВОЇ СТАДА ПО СТЕПАХ СЕРЕДНЬОГО ДУНАЮ І БУЛИ ЗМУШЕНІ ЗАПАСАТИСЯ ЗАСУШЕНОЮ ЯЛОВИЧИНОЮ ТА БАРАНИНОЮ. КОЛИ ВИНИКАЛА НЕОБХІДНІСТЬ ПЕРЕКУСИТИ, ПАСТУХИ-КОЧІВНИКИ ПРОСТО КИДАЛИ М'ЯСО В КАЗАН З ОКРОПОМ. .
Крім основних інгредієнтів, що використовуються для приготування гуляшу, мадяри додавали в цей суп ще й тархоню, локшину у вигляді кружечків. У наші дні тархоня подається як гарнір до багатьох страв угорської кухні. Взагалі кажучи, страви, що поєднують в собі перше і друге, - характерна особливість угорської кухні. Серед інших страв, що відносяться до цієї категорії, потрібно відзначити перш за все лечо (в Угорщині воно являє собою страву з цибулі, помідорів, паприки і слабокопченої свинячої ковбаси) і курчати-папрікаш з галушками .
Гідне місце в сучасній угорській кухні займають супи, в тому числі фруктові, наприклад вишневий суп потрансільванський зі сметаною, медом і розмарином.
Коротенько розібравшись з першим, плавно приступаємо до другого. Тут уява угорців не знає собі рівних, тому навіть самому загартованому в гастрономічних боях гурману доведеться поламати голову, вивчаючи меню. У більшості з цих страв провідну роль відіграє паприка. До такого роду страв відносяться, наприклад, перкельт, токань і папрікаш.
Перкельт, який у всьому іншому світі носить назву «гуляш» , - це м'ясне рагу з великою кількістю рубаної цибулі. В угорській кухні існують різні види цієї страви. Перкельт готують з телятини, свинини, яловичини, баранини, м'яса курки, качки, оленини, заячини. Буває навіть рибний і крабовий перкельт, а також овочевий і грибний. За великим рахунком Перкельт можна назвати все, що підсмажується (а саме від цього слова походить назва страви), в дрібно нарізаному вигляді з цибулею, потім посипається паприкою і тушкують.
Токань відрізняється від Перкельт тільки тим, що м'ясо для нього нарізають тонкими смужками, а цибулю і паприку кладуть в менших кількостях, при цьому додаючи для смаку сметану, гриби, зелений горошок і зелень.
Що стосується папрікаш, то за цією назвою ховаються багато страв, де м'ясо дрібно ріжеться, присмачується паприкою, а соус пом'якшений вершками або сметаною. Папрікаш готують з риби, курки, телятини або ягняти, але ніколи - з яловичини, гусятини, баранини, качки або дичини, тому як головна вимога приготуванні цього папрікаш звучить так: «Ні жирного, ні чорного м'яса» .
Ще одне традиційна страва - печеня всіляких видів. З рибних страв зазвичай пропонується філе коропа, щуки або судака. Останній вважається кращою рибою, яку можна виловити в угорських річках. Як гарнір до рибних страв подається локшина з сиром і беконом. Широко в угорській кухні представлені страви з овочів - солодкого перцю, кабачків, баклажанів, томатів, капусти. Спочатку овочі ріжуть на невеликі шматки, тушять їх, після чого додають пасеровку з борошна і сметани або терту картоплю. Цей спосіб називається «фезелек» . Традиційний фезелек готують зі шпинату, кабачків, капусти, картоплі, квасолі, сочевиці і кольрабі.
Із закусок популярні шинка з хріном, угорська ковбасасалямі, різноманітні м'ясні салати, шампіньйони в яйці, смажена в салі гусяча печінка. Типовим делікатесом вважається паштет із гусячої печінки. Знайдуться в меню угорського ресторану і страви для вегетаріанців. Наприклад, гарячий сир, смажені шампіньйони або суп з печериць, фруктові супи.
І, звичайно ж, просто неможливо уявити собі справжнє угорське застілля без знаменитого токайського вина, яке король Франції Людовик XIV назвав «королем вин, вином королів» . Традиція виготовлення токайського вина налічує багато століть. Найзнаменитіший його сорт - асу, цінність якого залежить від кількості підв'яленого медово-солодкого винограду пізнього збору. Прекрасним букетом відрізняються і всі різновиди сорту «Саморідня» - сухе, солодке та напівсолодке. Угорські червоні вина виробляються в регіонах Егера, Печа і Сексарда. У число кращих його сортів входять «Бича кров» , «Медіна» , «Віллані бургунди» і «Опорто» .
Поговоримо тепер про солодкі страви. Один з найбільш відомих угорських десертів - рулет ретеш з тонкого тіста з яблучною, вишневою, маковою, сирною і іншими начинками. Ретеш був винайдений саме в Угорщині і відразу здобув любов не тільки жителів країни, а й інших народів. Існує навіть легенда, згідно з якою, паризький ресторан «Рітц» направив в Будапешт кондитера, щоб той вивідав рецепт знаменитого рулету. Неодмінно варто спробувати шомлойська галушок з бісквітної-шоколадного тіста зі збитими вершками, а також знамениті млинці «Гундель» з горіхово-шоколадною начинкою. Млинці також печуть з сиром, грибами або маком.
Ще одне чудове угорське ласощі - пюре з протертих каштанів зі збитими вершками. І, звичайно ж, пробувати всі ці чудові ласощі потрібно з кавою, який в Угорщині готують чудово.