галлен.ppt
- Количество слайдов: 25
КРВНЗ «Кримський медицинський коледж» » студентський проект на тему: » Внесок античних лікарів у розвиток науки. Галлен та Пирогов» Не расходуй время попусту, Или время пустит в расход тебя. виконала: студентка 22 сб гр. Савлук Н. А.
Зміст: Галлен: біографія: 1 -2 сторінки; : 3 -8 сторінки; вивод: 9 сторінка; список літератури: 11 сторінка. Пірогов: вклад медицину: 15 -23 сторінки; вивод: 24 сторінка; список літератури: 25 сторінка.
Гален народився близько 130 р. н. е. в місті Пергамі; помер він близько 200 року, теж у місті Пергамі. Його довге життя, незважаючи на слабке здоров'я в юності, пояснюється звичкою до стриманості. «Вставайте з-за столу злегка голодними і ви будете завжди здорові» , - вчив він.
Після смерті батька Гален зробив тривалу подорож. Подорож надзвичайно розширило коло його знань та інтересів. Він жадібно спостерігав і вивчав усі цікаві для його науки. Більше 6 років провів Гален в подорожі і , коли знову повернувся до Пергам , став лікарем у школі гладіаторів , де 4 роки займався хірургією. У 164 р. 34 річний вчений переїхав до Риму і незабаром став там популярний як освічений лектор і досвідчений лікар ; він був відомий імператору і філософу Марка Аврелія , зблизився з перипатетиків Евдемом , відомим у Римі філософом , якого він вилікував і який прославив його як искуснейшего лікаря.
Гален, зробившись популярним лікарем і курируя хворих з римської знаті, не відмовляв у допомозі і незаможним хворим. Він наполіг на відкритті курсу лекцій з анатомії, і читав їх у храмі Миру при великої аудиторії цікавляться наукою громадян та представників медицини. На своїх лекціях Гален демонстрував розтину різних тварин. Свої дослідження Гален проводив в основному на трупах різних тварин: собак , свиней , ведмедів , однокопитних , жуйних і особливо мавп , головним чином нижчих. Через законів римлян , що забороняли розтин померлих , він змушений був вдаватися до дослідження органів тварин , порівнюючи їх з органами людського тіла. Ці епізодичні можливості порівнянь були рідкісні. Анатомію людини Галену вдавалося вивчати на трупах убитих на війні , на тілах , засуджених на поживу дикими звірами , при дослідженні ран гладіаторів і на трупах таємно народжених немовлят , викинутих на вулицю.
Галену належить і одне з перших місць у застосуванні експериментального методу для вивчення анатомії. Анатомічні погляди викладені досить докладно , їм розроблені всі відділи , але не в рівній мірі повно. Більш докладно вивчена остеологія , якою він займався ще в Олександрії. Описуючи кістки , Гален зазначав , що вони покриті в живому організмі - окістям. Він розрізняв в скелеті кістки довгі , мають канал з кістковим мозком , і кістки плоскі , позбавлені каналу. У кістках він описував Апофіз , діафізи і епіфізи. Правда , термін « діафіз » Гален розумів не так , як розуміємо його ми в даний - час. Перші ж два терміни дійшли до нашого часу в галеновской тлумаченні. Зберігся і увійшов до анатомічну термінологію галеновскпй термін- trochanter ( трохантера ). У своїх морфологічних описах Гален відносно правильно описував череп ; він відзначав і заслугу Гіппократа , у якого описано чотири форми голови ( черепа) і кожен з швів , про що Гален писав у своїй основній праці «Про призначення частин людського тіла » .
( Термін « masseter » Гален запропонував так само , як і термін « cremaster » . Гален вперше описав шкірну м'яз шиї - платпзму. ) - трактат, має назву їм « Про анатомії м'язів » Ретельно вивчаючи м'язи , Гален зазначав: «Чи можете ви передбачити наслідки поранення , не знаючи поздовжнього , поперечного або косого напряму м'язи ? » ( « Про призначення частин людського тіла » ). Ангіологія у Галена викладена розлого і докладно , згідно з поглядами тієї епохи. Серце він вважав « мишцеподобним » органом , а не м'язом , бо не знаходив у ньому присутності характерних для скелетних м'язів нервових гілочок. Розташування серця він помилково визначав у центрі грудної клітини.
Найбільш слабо описаний у Галена розділ спланхнологія. Гален експериментально довів , що , коли в шлунку тварини « Зварені закінчено , нижній отвір шлунка відкривається і їжа легко спускається туди ( в кишечник ) , навіть у супроводі великої кількості камінчиків , ядерець або інших предметів , нездатних звернутися в хілус. Це ми можемо бачити на тварині , розрахувавши момент переходу їжі вниз. . . » При травленні вихід з шлунку надійно закритий , а «. . . шлунок щільно охоплює їжу подібно до того , як матка охоплює плід , бо немає можливості знайти порожнє місце ні в матці , ні в шлунку. . . » « Коли сварение приходило до кінця , воротар відкривався і шлунок , подібно кишкам , виявляв перистальтичні рухи » . За Галену , з шлунку і кишечника харчова кашка пересувається изгоняющей силою , яку він правильно іменував перистальтичним рухом ; термін « peristaltike kinesis » належить Галену.
Гален акт дихання вважав довільним. Він стверджував, що при співі і захисту від їдкого диму або при зануренні у воду людина може без шкоди затримувати дихання. Легені при глибокому вдиху, розширюючись, заповнюють всю порожнину грудної клітки. Гален досить докладно досліджував будову дихальної трубки. Він описав апарат дихання, до якого відносив гортань, Жорстку артерію (трахею), бронхи, легені і їх судинний апарат, серце, його лівий шлуночок і систему судин, легеневі артерії та вени.
Він приділяв увагу діяльності грудобрюшной перепони, описував функцію міжреберних і шийних м'язів, що беруть участь в акті дихання. Вивчаючи акт дихання, Гален багато експериментував і встановив, що перетин спинного мозку, зроблене вище місця формування діафрагмального нерва, викликає параліч грудобрюшной перепони, тим самим доводячи участь спинного мозку у функції діафрагми.
Він приділяв увагу діяльності грудобрюшной перепони, описував функцію міжреберних і шийних м'язів, що беруть участь в акті дихання. Вивчаючи акт дихання, Гален багато експериментував і встановив, що перетин спинного мозку, зроблене вище місця формування діафрагмального нерва, викликає параліч грудобрюшной перепони, тим самим доводячи участь спинного мозку у функції діафрагми.
Прославлений вчений епохи Стародавнього Риму Клавдій Гален мав різнобічними знаннями. Він з юних років виявляв глибокий інтерес до пізнання людини і навколишнього його природи. Медицина і природознавство того часу пов'язані з його блискучими працями. Вони послужили основою для подальшого розвитку природознавства і лікарської науки. Століттями живе пам'ять про Галені, і це випробування часом красномовно говорить про значення його відкриттів і праць, що збагатили людство.
Список літератури: 1. Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії: http: //ru. wikipedia. org/wiki/% D 0% 93% D 0% B 0% D 0% BB% D 0% B 5% D 0% BD 2. Клавдій Гален. «Про призначення частин людського тіла» . М. Медицина, 1971. 3. С. Марчукова «Медицина в дзеркалі історії» . Європейський дім, 2003.
Микола Іванович Пирогов:
Дитячі роки Пирогова Маленький Коля з нянею:
Микола Іванович Пирогов (1810 -1881) російський хірург і анатом , педагог , громадський діяч , основоположник військово -польової хірургії та анатомо- експериментального напрямку в хірургії , членкореспондент Петербурзької АН ( 1846). Учасник Севастопольської оборони ( 1854 -55 ) , франко- прусської ( 1870 -71 ) і російсько турецьких ( 1877 -78 ) воєн. Вперше зробив операцію під наркозом на полі бою ( 1847 ), ввів нерухому гіпсову пов'язку , запропонував ряд хірургічних операцій. Світову популярність здобув атлас Пирогова « Топографічна анатомія » Микола Іванович Пирогов (1810 -1881) російський хірург і анатом , педагог , громадський діяч , основоположник військово -польової хірургії та анатомоекспериментального напрямку в хірургії , член- кореспондент Петербурзької АН ( 1846). Учасник Севастопольської оборони ( 1854 -55 ) , франко- прусської ( 1870 -71 ) і російсько -турецьких ( 1877 -78 ) воєн. Вперше зробив операцію під наркозом на полі бою ( 1847 ), ввів нерухому гіпсову пов'язку , запропонував ряд хірургічних операцій. Світову популярність здобув атлас Пирогова « Топографічна анатомія »
Малюнки Пирогова до праці «Хірургічна анатомія артеріальних стовбурів і фасцій»
малюнки Пирогова:
Інструменти винайдені Пироговим:
Пирогов на кримській війні:
Маєток Пирогова під Вінницею:
Вивод: Праці і достіженія. Н. І. Пирогова Дав наукове обгрунтування багатьом хірургічних втручань. Створив багато хірургічні інструменти. Зробив тисячі патологоанатомічних розтинів. Пирогов видав такі монументальні наукові праці як «Повний курс прикладної анатомії людського тіла» (1848 р. ) , « Патологічна анатомія азіатської холери » (1849 р. ) , «Ілюстрована топографічна анатомія розпилів , вироблених в трьох напрямках через заморожене людське тіло» ( 1852 р. ). Застосував вперше в історії медицини на полі бою ефірний наркоз і гіпсову пов'язку при вогнепальних переломах.
Список літератури: Штрайх С. Я. Н. І. Пирогов. - М. : Журнально-газетне об'єднання, 1933. - 160 с. - (Життя чудових людей). - 40 000 прим. Порудомінскій В. І. Пирогов. - М. : Молода гвардія, 1965. - 304 с. (Життя чудових людей; вип. 398). - 65 000 прим. (в пер. )