Кропива Овчаренко.pptx
- Количество слайдов: 25
Кропива дводомна
Систематична адреса Домен: Еукаріоти (Eukaryota) Царство: Зелені рослини (Viridiplantae) Відділ: Streptophyta Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta) Клас: Еудікоти (Eudicots) Підклас: Розиди (Rosids) Порядок: Розоцвіті (Rosales) Родина: Кропивні (Urticaceae) Рід: Кропива (Urtica) Вид: Кропива дводомна
Вид - Кропива дводомна Рід - Кропива
Кропива пече мурашиною кислотою, яка впорскується під шкіру, як шприцом, її пляшкоподібними клітинамиволосками
Багаторічна трав'яниста рослина родини кропивних (50 -120 см заввишки) з повзучим, дерев'янистим, гіллястим кореневищем. Стебло пряме, чотиригранне, вкрите, як і вся рослина, довгими і короткими жалкими волосками.
Дводомна рослина Жіноче суцвіття Чоловіче суцвіття
Квітка, плід Суцвіття - колос Плід - горішок
Пекучі волоски на стеблі кропиви дводомної
Опіки
Поширення Росте у вільшняках, на забур'янених лісових площах, листяних і мішаних лісах. Тіньовитривала рослина. Цвіте у червні — серпні. Поширена по всій Україні. Промислова заготівля можлива в усіх областях, особливо в Лісостепу і на півдні Полісся.
Збирання, та зберігання Листки збирають навесні і на початку літа. Листя необхідно відразу закладувати на сушку. Сушать в тіні: на горищах, під залізним дахом або під наметами з доброю вентиляцією.
Хімічний склад вітамін С до 269 мг%; каротин і інші каротиноїди (до 50 мг%); вітаміни групи К і В; мурашина, пантотенова і інші органічні кислоти.
Практичне застосування Кропива — лікарська, вітамінозна, харчова, кормова, фарбувальна, косметична рослина.
В народній медицині Протизапальне, заживляє рани, сприяє згортуванню крові, покращує роботу серця, Виводить токсини; Застосовують для лікування радикуліту, гастриту, ревметизму, сечокамінної хвороби, шкірних захворюваннях
У харчуванні За вмістом білків кропива не поступається перед бобовими рослинами. Тому її застосовують, як харчову рослину в свіжому і квашеному вигляді.
У кулінарії • Пиріжки, котлетки • Хліб з кропивою
У господарстві Рибалки обкладають рибу кропивою для збереження; У бані використовують цілющі віники з кропиви, які корисні тим, хто страждає на ревматизм.
У косметології Для виготовлення масок для обличчя та волосся; Роблять мило, яке ніжно очищує та живить шкіру
У ветеринарії використовують як зовнішній засіб при лікуванні гангрени і гнійних ран; листки кропиви дводомної — справжній полівітамінний препарат
У тваринництві підвищення яйценосності у птахів; підвищення надоїв у великої рогатої худоби.
Волокна, нитки, мотузки З кропиви добувають і тонке еластичне волокно, придатне для виготовлення тканин, мішковини, мотузок, шпагату, риболовних сіток. Костриця придатна для виробництва паперу.
Природна фарба З листків добувають чудову зелену фарбу, а з коренів — жовту; Хлорофіл з кропиви використовується як зелена фарба для фарбування харчових продуктів, мила, духів і тканин; на Великдень фарбують крашанки у ніжно-зелений колір
6 червня – Міжнародний фестиваль кропиви с. Кропивне, Тульська область; Виступи майстрів народних промислів Конкурс з поїдання кропиви; Кропив’яні бої; Пісні та танці, присвячені кропиві.
Шанувальники кропиви Кропив’яні ферми: Франція, Германія; Спілки любителів кропиви - Європа
Дякую за увагу! З вами був Овчаренко Антон, учень 8 -А класу